DESIGNED BY OLWEBDESIGN

Wernisaż wystawy - Zapomniane Dziedzictwo Nowej Huty. Czyżyny

Drukuj
Kategoria: Informacje
Utworzono: 29 marzec 2017

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy z cyklu Zapomniane Dziedzictwo Nowej Huty. Tym razem wystawa poświęcona jest wsi Czyżyny. Pokazuje jej dzieje do dnia dzisiejszego.  Istniejące tu lotnisko hamowało rozwój jakiejkolwiek zabudowy aż do połowy lat 60. XX w. ... Wstęp wolny. 5 kwietnia 2017 godzina 14.00, Os. Słoneczne 16.

Wystawa poświęcona wsi Czyżyny to kolejna ekspozycja z cyklu Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty. Dla poprzednich wystaw końcową datą graniczną był rok 1949, kiedy to na tutejszych polach zaczęto wznosić kombinat i nowe miasto, natomiast tym razem postanowiono nieco odświeżyć dotychczasową formułę. Po pierwsze, przesunięto horyzont czasowy aż do dnia dzisiejszego, co umożliwi pokazanie także pewnych procesów urbanizacyjnych, które zachodziły na terenie Nowej Huty przez ostatnie pół wieku. Czyżyny są szczególnie wdzięcznym obiektem do tego typu prezentacji, gdyż istniejące tu lotnisko hamowało rozwój jakiejkolwiek zabudowy aż do połowy lat 60. XX w. Dopiero potem zaczęły powstawać osiedla, uczelnie i hipermarkety.
Działo się to jednak w sposób tak bezplanowy, że przez lata mieszkańcy Krakowa, jadąc z centrum do Nowej Huty, mieli wrażenie, że definitywnie opuszczają miasto, by po kilku kilometrach pól, pastwisk i sadów dotrzeć dopiero do pierwszych zabudowań obecnego Ronda Czyżyńskiego. Ów chaotyczny sposób zabudowy terenów dawnego lotniska oraz pól ornych i łąk należących do wsi Czyżyny w dużej mierze utrwalił stereotyp Nowej Huty jako oddzielnego miasta. I choć już w 1951 r. dzielnica ta została włączona do Krakowa, to nadal postrzegana jest jako osobny organizm miejski. Prezentowana ekspozycja nie ma charakteru chronologicznego czy tematycznego, lecz ujęta jest w „kapsuły” dotyczące konkretnego miejsca na terenie dzielnicy.

Kurator wystawy: Maciej Miezian (tel. kontaktowy: 12 425-97-75)


Dział Promocji i Marketingu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Szukaj

Sonda

Czy podoba Ci się nowa witryna?

Na Stronie m.in...

orangekursplakat.jpg

:) fb

Support: Akeeba | Kontakt | Reklama

Copyright © 2017 Strona Dzieci. Template designed by olwebdesign.