DESIGNED BY OLWEBDESIGN

W Łodzi otwarto laboratorium badań genetycznych w onkologii dziecięcej

Drukuj
Kategoria: Informacje
Utworzono: 03 październik 2016

W szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otwarto w środę laboratorium badań genetycznych w onkologii dziecięcej. Będą z niego korzystać dzieci z nowotworami z ośrodków onkologicznych w całej Polsce.

"To rewolucja w polskiej diagnostyce onkologicznej w pediatrii" - podkreślił szef Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym (CSK) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Wojciech Młynarski. 

Według prof. Młynarskiego, dzięki badaniom genetycznym z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury lekarze z całego kraju zyskają możliwość indywidualnego podejścia terapeutycznego do każdego dziecka z chorobą nowotworową. "To pozwoli na leczenie dzieci za pomocą najnowszych światowych protokołów terapeutycznych i – mamy nadzieję – przyczyni się do jak największej liczby wyleczonych chorób nowotworowych" - dodał. 

Otwarte w środę Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało wyposażone za pieniądze pozyskane w ramach 24. finału WOŚP. Wśród najnowocześniejszej aparatury diagnostycznej znalazły się m.in. sekwenatory DNA, aparaty do RQ-PCR, analizatory jakości DNA. Ich wartość to ok. 2,5 mln zł. 

Prezes zarządu WOŚP Jerzy Owsiak zaznaczył, że łódzkie laboratorium spełnia najwyższe światowe normy i daje lekarzom możliwości terapeutyczne wykraczające poza możliwości systemu opieki zdrowotnej w Polsce. "Nie łatamy dziur, a bardziej wytyczamy nowe szlaki, inwestując w najnowocześniejsze urządzenia, technologie i rozwiązania dla leczenia dzieci" - wyjaśnił. 

W Polsce choroby nowotworowe są wykrywane u ok. 1,1 tys. dzieci rocznie. Większość z nich kwalifikuje się do terapii z wykorzystaniem badań diagnostycznych opartych o metody biologii molekularnej. Badania molekularne pozwalają m.in. na diagnozowanie zaburzeń genetycznych zaangażowanych w rozwój nowotworów, a także na monitorowanie przebiegu choroby. ONCOLAB będzie świadczył takie usługi dla wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w kraju. 

Łódzkie laboratorium ma w planach uzyskanie międzynarodowych certyfikatów jakości, które umożliwią polskim onkologom i ich pacjentom dostęp do najnowocześniejszych programów terapeutycznych prowadzonych w Europie.


Źródło:www.naukawpolsce.pap.pl 

Szukaj

Sonda

Czy podoba Ci się nowa witryna?

Na Stronie m.in...

unicef gruzja.jpg

:) fb

Support: Akeeba | Kontakt | Reklama

Copyright © 2018 Strona Dzieci. Template designed by olwebdesign.