DESIGNED BY OLWEBDESIGN

Studenci PB zaprojektowali urządzenia do terapii dla dzieci z autyzmem

Drukuj
Kategoria: Informacje
Utworzono: 05 sierpień 2016

Narzędzia wspierające terapię dzieci i młodzieży z autyzmem, dzięki którym poprawia się ich codzienne funkcjonowanie - zaprojektowali studenci Politechniki Białostockiej. To urządzenia, które pomagają chorym rozwijać ich zmysły: wzroku, dotyku i słuchu.

Urządzenia - system nadmuchiwanych poduszek do terapii zaburzeń czucia głębokiego i tunel, dzięki któremu można m.in. za pomocą różnych faktur, doświadczać i poznawać świat - są wynikiem kilkuletniej współpracy Politechniki Białostockiej (PB) z Ośrodkiem Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku (OSTO), gdzie są one wykorzystywane. 

Dzięki tej współpracy - jak mówił w środę na konferencji prasowej rektor PB prof. Lech Dzienis - została podpisana umowa z białostockim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu (które prowadzi ośrodek) na stworzenie dwóch prototypów urządzeń. Powiedział, że zaangażowanie uczelni w te projekty jest tym bardziej cenne, gdyż służą one dzieciom, które tej pomocy bardzo potrzebują. 

Ewa Kowalewska, dyrektorka OSTO, mówiła, że te urządzenia z jednej strony wspomagają terapie wdrażane przez terapeutów, ale też przekładają się na poprawę codziennego funkcjonowania podopiecznych. 

Urządzenia powstały w ramach koła naukowego BiomCyberMedic na wydziale mechanicznym PB. Studenci zanim zaczęli projektować spotykali się z terapeutami, obserwowali też dzieci, by poznać ich potrzeby. W ten sposób powstało urządzenie do terapii sensorycznej osób z zaburzeniem czucia głębokiego oraz tunel do terapii sensorycznej. Jak podkreślano, oba projekty są bardzo innowacyjne. 

Pierwszy z nich - do terapii zaburzeń czucia głębokiego - składa się z systemu poduszek podzielonych na strefy, które można niezależnie wypełniać powietrzem. Na leżące dziecko nakłada się poduszki, następnie wypełnia się je powietrzem, aż będą uciskać ciało. Nacisk reguluje się w zależności od potrzeb danej osoby. 

Jak powiedziała PAP terapeutka Nina Zawadzka, która współpracuje z dziećmi ze spektrum autyzmu, urządzenie do uciskania pomaga podopiecznym się uspokoić. Mówiła, że osoby z zaburzeniem czucia głębokiego często mogą nagle kogoś ścisnąć albo mocno przytulić. Urządzenie - jak dodała - pozwala im w ten sposób doświadczyć tego dotyku i to podopieczni decydują jak mocny ma być to ucisk. 

Zawadzka powiedział też, że do tej pory stosowali przy tej terapii specjalnych koców szytych z płótna żaglowego. Dodała, że zaprojektowanie urządzenie pozwala regulować ucisk. 

Natomiast drugie urządzenie - tunel do terapii sensorycznej, służy do stymulacji zmysłów wzroku, słuchu i dotyku. Wygląda jak mały domek, do którego dziecko może wejść i tam za pomocą diod świetlnych, muzyki oraz materiałów o różnych fakturach - doświadczać i poznawać świat. 

Zawadzka powiedziała, że bardzo ważne jest to, że tunel, jak domek, można zamknąć i w ten sposób odciąć dziecko od zewnętrznych bodźców. Mówiła, że niektóre dzieci ze spektrum autyzmu są bardzo wrażliwe na różne dźwięki i kolory; w tunelu mogą skupić się tylko na jednym z nich. Dodała, że to, co robią w tunelu ma je uspokoić albo też pobudzić do aktywności. 

Terapeutka mówiła też, że dzięki tym urządzeniom poprawiła się komunikacja z podopiecznymi - chętnie informują, że chcą skorzystać np. z tunelu i np. ułożyć tam puzzle. 

Urządzenia stworzone przez studentów są prototypami, teraz mają być udoskonalane. 

Białostocka uczelnia ma kolejne plany związane z projektowaniem urządzeń do terapii dzieci z autyzmem. Jak powiedziała PAP rzeczniczka PB Dorota Sawicka, w ramach unijnego programu Interreg uczelnia złożyła projekt wraz z Uniwersytetem Technicznym w Kownie (Litwa) oraz białostockim ośrodkiem OSTO na stworzenie narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych wspomagających terapie osób z autyzmem. 


Źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Szukaj

Sonda

Czy podoba Ci się nowa witryna?

Na Stronie m.in...

zielonyujazdow.jpg

:) fb

Support: Akeeba | Kontakt | Reklama

Copyright © 2018 Strona Dzieci. Template designed by olwebdesign.