Autor Wątek: Oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych  (Przeczytany 6416 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 1345
Oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych
« dnia: Czerwiec 10, 2016, 10:36:00 »
Zaczytani.org to fundacja oraz  ogólnopolska kampania, dzięki której powstają Biblioteki Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka, hospicjach. Celem kampanii  jest to, żeby każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę oraz utworzenie w jak największej ilości szpitali bibliotek z wartościowymi książkami.

Najważniejsze jest jednak, aby dzieci i młodzież – mali pacjenci, mogli choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o swojej chorobie.

Fundacja chce otoczyć specjalną troską dzieci przebywające w placówkach, u których zmiana środowiska uwarunkowana problemami zdrowotnymi wywołuje stres i strach.

Mali pacjenci mogą zabierać książki do domu, a brakujące na półkach egzemplarze uzupełniane są systematycznie przez zaczytaną drużynę. Uroczyste otwarcia biblioteczek odwracają uwagę dzieci od problemów zdrowotnych, zachęcając do wspólnej zabawy oraz zapraszając do świata bajek i marzeń. Warsztaty plastyczne, animatorzy, artysta czytający bajkę to atrakcje towarzyszące otwarciu biblioteczek. Takie działania pomagają dzieciom przezwyciężyć uczucie osamotnienia w szpitalnej rzeczywistości i łagodzą obciążenia psychiczne związane z chorobą. Dodatkowo książki udostępnione w tych placówkach umożliwiają dorosłym spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami podczas czytania. Głośne czytanie to nie tylko kontakt z rodziną, to także jeden ze sposobów rozwijania u dzieci kreatywności, samodzielności i ciekawości świata. Projekt sprzyja również zacieśnianiu więzi międzypokoleniowej oraz aktywizowaniu mieszkańców poprzez zbiórki książek. Punktami zbiórek są biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, uczelnie, urzędy, teatry, muzea, korporacje, instytucje, galerie handlowe.

cały artykuł http://www.dzieci.org.pl/www/Informacje/oddaj-ksiazke-stworz-biblioteke-zainspiruj-innych.html
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/