Autor Wątek: Szczepionka przeciw grypie H1N1 może spowodować narkolepsję  (Przeczytany 1939 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

seeker

  • Aktywny
  • ***
  • Wiadomości: 144
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek ograniczenie stosowania u dzieci i młodzieży szczepionki Pandemrix przeciw grypie H1N1, ostrzegając, że w rzadkich przypadkach może ona powodować u nich narkolepsję.

Mająca siedzibę w Londynie EMA ogłosiła, że szczepionka może być stosowana tylko przez te osoby poniżej 20. roku życia, które nie przyjmowały trójwartościowych szczepionek przeciw grypie sezonowej. W przeciwnym razie Pandemrix może w rzadkich przypadkach powodować narkolepsję. Choroba wiąże się z nieoczekiwanym zapadaniem w sen oraz nadmierną sennością w ciągu dnia.

EMA podkreśliła jednak, że ogólny bilans stosowania szczepionki, po rozważeniu korzyści i potencjalnego ryzyka, pozostaje pozytywny.

Pandemrix był powszechnie używany podczas epidemii świńskiej grypy w latach 2009-2010.

Jego producent, GlaxoSmithKline (GSK), odnotował do 6 lipca br. 335 przypadków narkolepsji na 31 mln dawek Pandemriksu, przyjętych przez mieszkańców 47 krajów. Dwie trzecie przypadków stwierdzono w Finlandii i Szwecji. Właśnie naukowcy z tych dwóch państw w sierpniu zeszłego roku po raz pierwszy zauważyli występowanie narkolepsji wśród dzieci, którym podano szczepionkę.

Nie ma ryzyka u dorosłych po wyżej 20. roku życia

Według EMA narkolepsja występuje u jednej osoby na 100 tys. w ciągu roku. W Finlandii i Szwecji na 100 tys. osób poniżej 20. roku życia zaszczepionych Pandemriksem zarejestrowano od 3 do 7 dodatkowych przypadków choroby. U dorosłych nie stwierdzono ryzyka narkolepsji.

Według fińskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej, narkolepsja u dzieci przyjmujących Pandemrix była "najprawdopodobniej" skutkiem działania zarówno szczepionki, jak i innych czynników.

Przedstawiciele GSK zapowiedzieli, że firma przeprowadzi dodatkowe badania dotyczące potencjalnego wpływu leku na narkolepsję. Szczepionki przeciw grypie H1N1 sprzedawało także kilka innych firm farmaceutycznych.

Źródło:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9988643,EMA__szczepionka_przeciw_grypie_H1N1_moze_spowodowac.html

Ps. zwolennicy szczepionek odpowiedzą że te kilkaset przypadków to nic, poprostu mieli pecha, takie życie, ale ile zasmarkanych nosów uratowanych