Serwisy infomacyjne > Przegląd prasy

Zmierzch okularników

(1/3) > >>

bozena:
Witam,

Największą wadą korekcji laserowej jest cena: od 4,5 do 5 tysięcy złotych

Zmierzch okularników

£UKASZ KANIEWSKI

Tylko osoba, która nosi okulary, wie, jak potrafią być one niewygodne. Kłopot jest tym większy, im głębsza jest wada wzroku. Dlatego coraz więcej osób w Polsce decyduje się na laserową korekcję wzroku - zabieg, który cieszy się opinią bezpiecznego i skutecznego. Jego olbrzymią wadą jest jednak cena.


Nieomal zawsze zabieg laserowej korekcji wady wzroku przynosi znakomite lub bardzo dobre rezultaty. - Korygowaliśmy już naprawdę ciężkie wady wzroku: od +6 do -10 dioptrii - mówi lek. med. Barbara Czarnota z kliniki Intermedica w Poznaniu. - W ogromnej większości przypadków udało się nam skorygować wady wzroku pacjentów, tak by nie musieli nosić okularów ani soczewek. - Podobnymi osiągnięciami cieszy się wrocławska klinika EYE-Laser Center. - Nasz ośrodek wykonał już kilka tysięcy zabiegów korekcji laserowej wad wzroku - opowiada Izabella M. Lewandowska. - Za każdym razem okazywały się one skuteczne. Laserowa korekcja jest niezwykle bezpieczną metodą poprawiania ostrości wzroku.

Ryzyko, niestety, istnieje

- Popularność zabiegu na pewno rośnie - mówi Barbara Czarnota. - Zwłaszcza wśród ludzi młodych. Dużą grupę naszych klientów stanowią też osoby, które muszą mieć dobry wzrok z racji wykonywanych zawodów: strażacy, ochroniarze, policjanci. Także lekarze chętnie poddają się zabiegowi, z czego można wywnioskować, że jest on bezpieczny.

Kto chce mieć dokładne dane na temat bezpieczeństwa zabiegu LASIK, powinien sięgnąć do źródeł amerykańskich. W USA wykonuje się ponad milion zabiegów rocznie, dzięki czemu dane statystyczne są tam dokładne - choć na ostateczne konkluzje jest jeszcze za wcześnie. Na stronach internetowych FDA (Food and Drug Administration - rządowej agencji do spraw leków i żywności) czytamy, że po zabiegu zdarzają się czasem wypadki pogorszenia wzroku. Nie brakuje publikacji, które sugerują, że LASIK nie jest tak bezpieczny, jak się początkowo wydawało. Gazeta "LAtimes" informuje, powołując się na FDA, że może być nawet 5 proc. przypadków pogorszenia wzroku po LASIK. Należy przy tym pamiętać, że pogorszenie wzroku dla kogoś, kto i tak bardzo źle widzi, oznacza niemal oślepnięcie. Oprócz tego 0,5 - 1,5 proc. osób skarży się po zabiegu na poważne komplikacje: chronicznie suche oczy, silne bóle głowy, podwójne widzenie. W Stanach Zjednoczonych pacjenci, którym laserowa korekcja zaszkodziła, wygrali już kilka procesów sądowych. W olbrzymiej większości przypadków zabieg rzeczywiście jednak powoduje znaczną poprawę ostrości widzenia.

LASIK to dobre rozwiązanie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, uprawiają sporty. Ale nie każdy może mu się poddać. U około 50 procent chętnych, którzy przychodzą do kliniki, wstępne badania wykazują, że jest to niewskazane. Z różnych przyczyn. - Nie przeprowadzamy zabiegów u osób młodych, u których oko jeszcze rośnie - mówi Lewandowska. - Operujemy tylko ludzi powyżej 21. roku życia. Istnieją też pewne choroby, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Prowadzimy również wstępną selekcję pacjentów na podstawie grubości rogówki. Ci z rogówką grubą mogą liczyć na całkowitą korekcję. Ci o rogówce średniej grubości często muszą się zadowolić korekcją częściową - lekarz ich o tym informuje. Jeżeli ktoś ma rogówkę zbyt cienką, musi zrezygnować z zabiegu.

Rogówka jak wieczko

LASIK (laser in situ keratomileusis) polega na modelowaniu powierzchni rogówki w ten sposób, aby mogła właściwie ogniskować światło padające na siatkówkę. Jest to zabieg dwuetapowy. Najpierw za pomocą instrumentu zwanego mikrokeratomem nacinamy wierzchni płatek rogówki i wywijamy na bok (jak wieczko od konserwy). W drugim etapie do akcji wkracza laser. Jego promień precyzyjnie modeluje odkrytą powierzchnię rogówki. Po zakończeniu pracy lasera płatek rogówki jest z powrotem układany na miejscu. Laserowa korekcja wady wzroku zupełnie nie narusza budowy anatomicznej rogówki. Po kilku dniach na rogówce nie będzie żadnego śladu. Po zabiegu pacjent nie odczuwa żadnego bólu, jedynie delikatny dyskomfort przez kilka godzin. Nie musi nosić opatrunku. Dlatego istnieje możliwość operowania jednocześnie obojga oczu - choć zaleca się raczej zajmować najpierw jednym, a drugim po tygodniu. Rekonwalescencja trwa zwykle kilka dni. Większość pacjentów uzyskuje ostrość widzenia już następnego dnia po zabiegu, ale zależy to od indywidualnej zdolności gojenia się oczu. W każdym razie pacjent od razu może wykonywać codzienne zajęcia, a do pracy wrócić po tygodniu lub dwóch.

Tylko dla bogatych

Dzięki LASIK można skorygować naprawdę poważne wady wzroku. Krótkowzroczność (do -13 dioptrii), dalekowzroczność (do +6 dioptrii) i astygmatyzm (do 6 dioptrii). Wykonywany jest ambulatoryjnie przy znieczuleniu kropelkowym i trwa około 20 minut. Bywa, że zabieg trzeba powtórzyć. - Czasem zdarza się - mówi Izabella M. Lewandowska z EYE-Laser Center - że za pierwszym razem nie uda się skorygować całej wady. Wtedy nieodpłatnie wykonujemy drugi zabieg. Ale zawsze nasi pacjenci są zadowoleni. Nawet ci, u których grubość rogówki nie pozwoliła na pełną korekcję. Bo osoba, która miała -10 dioptrii, a teraz ma -2, i tak jest szczęśliwa.

Największą wadą korekcji laserowej jest cena: od 4,5 do 5 tysięcy złotych. Za oboje oczu, wraz z badaniami i lekarstwami. Niestety sumę tę pacjent musi wyłożyć z własnej kieszeni. -

¬ródło: Rzeczpospolita - 19.03.04
Zgoda Redakcji na publikację.

tharten:
Całe życie noszę okulary i jakoś nie odczułem żeby mi mocno utrudniały życie. Kupiłem dobre oprawki do okularów, w których jest mi wygodnie i nie narzekam.

Kanzares:
Jak dla mnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są  soczewki kontaktowe , używam ich od dłuższego czasu i jestem zadowolony :) Jak dla mnie bardziej praktyczne, wiadomo trochę trzeba zaplacić ale myślę że warto.

KrysiaS:
Zastanawiałam się nad korekcją oczu ale obawiam się skutków ubocznych. Może nawet tyle kasy bym z czasem uzbierała ale jakby później było coś nie tak to bym się załamała...

Tes11:
niestety nie zawsze możemy wybierać na poziomie naszych ( racjonalnych) pobudek - byłam z córą po kontakty i mimo ciepłej atmosfery nie dała się jej :P przekonać. 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej