Forum Strony Dzieci

Serwisy infomacyjne => Przegląd prasy => Wątek zaczęty przez: ToTa w Marzec 30, 2013, 13:52:17

Tytuł: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ToTa w Marzec 30, 2013, 13:52:17
Ta witamina zmniejsza ryzyko zgonu aż o 77%
Wśród nowości ze świata medycyny, które nie zostały opublikowane przez żadne duże dzienniki – tak w Polsce, jak i we Francji – znajduje się badanie, które dotyczy nas wszystkich; zaprezentowano je podczas warsztatów prowadzonych przez American Heart Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne) w 2009 roku.
Przez tyle lat te wieści nie mogły przekroczyć Atlantyku! Tak więc znowu na naszych barkach spoczywa obowiązek przekazania tych wiadomości czytelnikom „Poczty Zdrowia”...
Nasi czytelnicy wiedzą, że witamina D jest niezbędna dla kości: niedobór jej prowadzi do krzywicy, czyli zaburzenia związanego z gospodarką wapniowo-fosforanową  kości.
To badanie pokazało jednak, że niedobór witaminy D wpływa także na zwiększenie liczby zgonów! W grupie 27 000 osób w wieku ponad 50 lat, które nigdy nie miały problemów z układem krążenia, ryzyko zgonu okazało się znacznie większe u osób, u których stężenie witaminy D było bardzo niskie (poniżej 15 ng/ml), niż u pozostałych1.
Ryzyko zgonu u tych osób wzrosło o 77%; ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – o 45%, a ryzyko powstania udaru mózgu – o 78% w porównaniu z osobami, u których stężenie witaminy D było w normie (>30 ng/ml).
Z kolei Kanadyjskie Stowarzyszenie Pediatryczne potwierdza: Niedobór witaminy D jest powiązany z występowaniem osteoporozy, astmy, chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane oraz stany zapalne jelit, cukrzyca, zaburzenia funkcjonowania mięśni, brak odporności na gruźlicę oraz z występowaniem niektórych rodzajów raka2. Aż tyle!
Oznacza to, Szanowny Czytelniku, że podczas szarych, pochmurnych dni musisz zatroszczyć się o zapewnienie sobie odpowiedniej dawki witaminy D, aby móc żyć lepiej i dłużej.
Przewlekły niedobór w krajach północnych
Witamina D jest wytwarzana głównie przez skórę, dzięki udziałowi cholesterolu i słońca. Największy niedobór tej witaminy występuje więc w krajach położonych na półkuli północnej. Podczas zimy niedobór ten przybiera postać epidemii, szczególnie u osób, które spędzają mało czasu na zewnątrz ze względu na pracę lub stan zdrowia.
W Belgii, Kanadzie oraz na północy i wschodzie Francji podczas głębokiej zimy (w styczniu i w lutym) może to dotyczyć nawet 90% dorosłych.
Większość z nas wytwarza zapasy witaminy D podczas miesięcy letnich, jednak wyczerpują się one pod koniec lata (między 15 września a 15 października).
W Wielkiej Brytanii niedostateczna ekspozycja niemowląt na słońce jest odpowiedzialna za ponowne pojawienie się krzywicy, która może dotykać nawet 40% dzieci, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w „British Journal of Medicine”3.
W przeciwieństwie do krzywicy, która występowała u dzieci klasy robotniczej w Londynie na początku XX wieku i która była wynikiem niedożywienia, obecnie krzywica dotyka wszystkie warstwy społeczne w Wielkiej Brytanii. Przyczyną jej jest paranoiczne podejście do słońca, rozpowszechniane przez władze i media.

Wielu rodziców jest obecnie przekonanych, że kiedy jest ładna pogoda, należy zakrywać dzieci, zakładać im kapelusze i smarować je kremem przeciwsłonecznym. Na skutek tego w organizmach dzieci nie jest syntetyzowana witamina D.
Odwróć się plecami do antysłonecznej propagandy!
Mimo że najprawdopodobniej częste opalanie się prowadzi do powstawania czerniaka (rodzaju raka skóry), słońce pełni też inne funkcje wpływające pozytywnie na nasze zdrowie, mogące zrównoważyć ryzyko powstania czerniaka, które nie zostało jeszcze udowodnione.
Umiarkowane korzystanie ze słońca jest więc niezbędne (nie należy się jednak na nim „smażyć”!).
Każdy, kto spędza całe dnia w świetle jarzeniówek, a wieczory – przed telewizorem, mruży oczy, widząc pierwsze promienie wiosennego słońca. Taka osoba z pewnością dozna poparzeń słonecznych, kiedy zasiedzi się tego dnia w ogródku ze szklaneczką koktajlu.
A jeśli pojedzie nad morze lub w góry, gdzie promienie słoneczne odbijają się również od piasku, wody, śniegu czy skał, to tym bardziej się poparzy. Organizm takiej osoby dozna szoku po spędzeniu kilku godzin w samolocie i wylądowaniu na plaży w Egipcie czy Meksyku, gdzie temperatura wynosi 40°C. Przyzwyczajenie się do bycia turystą zabierze więc sporo czasu (chociaż, szczerze mówiąc, czy turystą jest ktoś, kto tylko opala się w kostiumie kąpielowym na ręczniku?).
Jednakże nadmierna obawa przed słońcem jest nieuzasadniona: to prawda – po dłuższej przerwie ze słońca należy korzystać ostrożnie, ale musimy również pamiętać, że jesteśmy stworzeni do tego, aby promienie słońca muskały naszą skórę.
Przez miliony lat ludzie wystawiali na działanie promieni słonecznych 100% powierzchni ciała. Korzystali więc z optymalnej dawki witaminy D, która chroniła ich przed wieloma chorobami. To jednak nadal jest możliwe.
Witamina D jest nam potrzebna
Witaminę D można znaleźć w tłustych rybach, maśle oraz wątróbce. Należy więc regularnie spożywać te potrawy, jednak bez oczekiwania cudów. Nawet jeżeli jesz ich sporo, to spożycie witaminy D zawartej w jedzeniu nigdy nie przekracza 15% zapotrzebowania na nią.
Tak naprawdę to słońce jest najlepszym źródłem witaminy D. No i jest za darmo!
Podczas czterominutowej pełnej ekspozycji na promienie słoneczne możemy wytworzyć nawet 4000 j.m. witaminy D, co odpowiada wypiciu 40 szklanek mleka wzbogaconego w witaminę D oraz około 6 porcjom grillowanego łososia!
Organizm zdrowej młodej osoby wytwarza 1000 j.m. witaminy D – wystarczy więc bardzo krótki pobyt na słońcu, to jest około czterech minut, kiedy promieniowanie UV jest na średnim poziomie i wystawienie na działanie słońca około jednej czwartej powierzchni skóry (twarzy, ramion i części nóg).
Przy wystawieniu całego ciała na słońce na 16 minut wytwarza się 16 000 j.m. witaminy D.
Zgodnie z najnowszą wiedzą naukową, racjonalne dzienne zapotrzebowanie na witaminę D u większości osób wynosi 1000 j.m. Małe dzieci, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią powinny dostarczać organizmowi od 1500 do 2000 j.m. dziennie, ponieważ witamina ta jest konieczna do budowy kości. Zalecane normy zostaną zapewne podniesione (o tym piszę na końcu mojego  artykułu).
Zawartość witaminy D w suplementach i pożywieniu podawana jest często w mikrogramach (µg), a nie jednostkach międzynarodowych (j.m. albo IU). Warto więc wiedzieć, że: 1 µg = 40 j.m. (IU).
Witamina D w walce z rakiem i depresją
Suplementy witaminy D przepisywane przez lekarzy pomagają w walce z depresją zimową, w szczególności wtedy, gdy połączy się je ze światłoterapią, podstawową metodą leczenia tego schorzenia.
Jednakże zainteresowanie badaczy skupia się obecnie na badaniu zależności pomiędzy witaminą D a chorobami nowotworowymi. Najnowsze badania z zakresu biologii molekularnej wykazały, że większość komórek większości tkanek ludzkiego ciała posiada receptory witaminy D, a sama witamina ma wpływ na co najmniej 229 genów.
Na francuskiej stronie lanutrition.fr rozpoczęła się kampania informacyjna wyjaśniająca następujące kwestie:
Liczne badania wykazały, że niedobór witaminy D powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka okrężnicy, odbytnicy, piersi i prostaty4.
U osób, które w dzieciństwie przebywały więcej na słońcu, ryzyko zachorowania na raka piersi i raka prostaty jest mniejsze.
Osoby z wysokim stężeniem witaminy D we krwi nawet po rozpoznaniu nowotworu mają dwukrotnie większe szanse przeżycia niż osoby, u których stężenie tej witaminy jest niskie.
W jednym z badań stwierdzono, że jeśli u pacjenta zdiagnozowano raka piersi, okrężnicy lub prostaty w lecie, ich szanse przeżycia były wyższe niż osób, u których raka zdiagnozowano w zimie.
Zalecana dzienna dawka witaminy D we Francji dla dorosłych (200 j.m.) jest śmiesznie niska i nie jest w stanie przyczynić się do zapobiegania nowotworom.
Produkty spożywcze wzbogacone w witaminę D, które dostarczają tylko części zalecanej oficjalnej dawki, nie mają żadnego wpływu na łagodzenie objawów tych chorób, w przypadku których witamina D mogłaby być pomocna.
Czas przebywania na słońcu latem jest u większości dorosłych niewystarczający do zapewnienia optymalnego stężenia witaminy D we krwi (40 ng/ml), ponieważ stosują oni filtry przeciwsłoneczne i wychodzą na słońce tylko podczas najchłodniejszych pór dnia, zgodnie z zaleceniami głównego inspektoratu sanitarnego5, 6.
Niewielkie ryzyko zatrucia
Wspomniałem wcześniej, że zalecana dzienna dawka witaminy D to od 1000 do 2000 j.m., jak wykazano w przeprowadzonych dotąd badaniach naukowych. Należy wiedzieć, że jest to od pięciu do dziesięciu razy więcej niż oficjalnie zaleca francuski inspektorat sanitarny (i nie mam pojęcia, skąd władze biorą te dane!).
W każdym razie ryzyko zatrucia suplementami witaminy D jest bardzo niskie. Dla bezpieczeństwa nie należy długotrwale zażywać więcej niż 10 000 j.m. dziennie. Jednakże objawy przewlekłego przedawkowania pojawią się dopiero po przekroczeniu dawki 40 000 j.m., co jest w zasadzie niemożliwe do osiągnięcia. Do objawów przedawkowania zaliczamy: nudności, wymioty, zaparcia oraz utratę masy ciała; objawy te ustępują po zmniejszeniu dawki.

Warto pamiętać, że, zażywając suplementy diety zawierające witaminę D codziennie lub prawie codziennie, nie ryzykujemy przedawkowania. Podobnie dzieje się w przypadku ekspozycji na światło słoneczne, nawet długotrwałej; nasz organizm wyposażony jest bowiem w system samoregulacji.
Oficjalnie zalecane dawki mogłyby być znacznie podniesione
Kilka miesięcy temu naukowcy amerykańscy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, California School of Medicine w San Diego oraz Creighton University w Omaha, wśród których znajdowały się dwie sławy związane z badaniami nad witaminą D, obliczyli, że oficjalna zalecana dzienna dawka witaminy D (200 j.m. we Francji) to zbyt mało, aby stężenie tej witaminy osiągnęło poziom pozwalający na zapobieganie rakowi piersi oraz innym chorobom przewlekłym. Wyniki badania opublikowano 21 lutego 2011 roku w czasopiśmie „Anticancer Research”.
Były one niezwykle ważne dla zdrowia milionów osób:
Uznaliśmy, że osoba dorosła potrzebuje od 4000 do 8000 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy D dziennie, aby móc utrzymać stężenie metabolitów witaminy D we krwi, pozwalające na zmniejszenie o około połowę ryzyka zachorowania na wiele chorób, takich jak rak piersi, rak okrężnicy, stwardnienie rozsiane czy cukrzyca typu 1 – wyjaśnia profesor Cedric Garland z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jeden z autorów badania i pionier badań nad witaminą D.
W przeprowadzonej na potrzeby badania ankiecie wzięło udział kilka tysięcy ochotników, którzy zażywali suplementy witaminy D w dawkach od 1000 do 10 000 j.m. dziennie. W celu określenia poziomu 25(OH)D, czyli postaci, pod którą witamina D krąży w naszym ciele, przeprowadzono badania krwi.
Większość naukowców, którzy aktywnie angażują się w badania nad witaminą D, uważa obecnie, że aby móc skutecznie zapobiegać wielu chorobom, należy zachowywać stężenie 25(OH)D we krwi na poziomie od 40 do 60 ng/ml – dodaje profesor Garland. – Niestety, takie stężenie występuje tylko u 10% populacji amerykańskiej i są to głównie osoby, które pracują na zewnątrz pomieszczeń.
Po opublikowaniu wyników naszego badania każda dorosła osoba powinna zażywać 4000 j.m. witaminy D na dzień – mówi profesor Garland. To znacznie mniej niż 10 000 j.m. dziennie, co stanowi dolną granicę ryzyka przedawkowania witaminy D (według amerykańskiego inspektoratu sanitarnego), a wynikające z tego zalety są niezliczone. Te osoby, u których mogą zaistnieć przeciwwskazania do zażywania witaminy D, powinny porozmawiać o jej suplementacji ze swoim lekarzem rodzinnym.
Każdy powinien teraz zażywać więcej witaminy D, aby zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów oraz innych poważnych chorób, jak również złamaniom kości – mówi Robert Heaney, kolejny z autorów badania.

Na zakończenie...
Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni więc zażywać witaminę D jeszcze przed nastaniem zimy i konsultować z lekarzem zwiększenie dawki, co pozwoli na zapobieżenie wielu chorobom (nie tylko krzywicy), takim jak depresja, choroby układu sercowo-naczyniowego, a także nowotwory.
Najskuteczniejszym sposobem zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu witaminy D jest zażywanie kąpieli słonecznych w pogodne dni, a także stosowanie przepisanych przez lekarza suplementów witaminy D3 w okresie zimowym.
I jeszcze jedna uwaga: Witamina D3 jest „prawdziwą” witaminą D. Unikaj suplementów z witaminą D2, które są mniej skuteczne.
Życzę Ci słonecznych, zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych!
Jean-Marc DupuisŹródła:
1. http://www.theheart.org/article/1028165.do
2. La Société canadienne de pédiatrie, Les suppléments de vitamine D : Recommandations pour les mères et leur nourrisson au Canada, 2007.
3. BMJ 2010;340:bmj.b5664
4. http://www.gaia-health.com/articles201/000205-vitamin-d-cuts-flu-by-half-double-blind-randomized-trial.shtml
5. L\\\'Institut National du Cancer (INCa) recommande sur son site d\\\'éviter le soleil.
6. Campagne de lanutrition.fr en faveur de la vitamine D contre le cancer:  http://www.lanutrition.fr/les-news/lanutrition.fr-lance-la-campagne-vitamine-d-contre-cancer.html
 


Fragment z newslettera Poczty Zdrowia
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Sierpień 18, 2013, 10:09:56
http://kefir2010.wordpress.com/2013/08/17/ukrywana-prawda-o-witaminie-d-slonce-leczy/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ToTa w Sierpień 18, 2013, 14:28:00
dzieki, swietne!
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: lilylouise w Październik 06, 2013, 00:28:42
mkrz czy to reklama?na kazdym watku o suplach i witaminach piszesz o tej firmie.
na iherb juz od dawna wielu rodzicow zamawia i jest dokladnie opisane jak to robic.i sa inne firmy rownie dobre.kazdy wybiera odpowiednia dla siebie
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ToTa w Październik 06, 2013, 01:11:30
Lilly, czy ktos wyrzucil jakiegos posta przed Twoim?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: lilylouise w Październik 06, 2013, 01:35:56
o kurcze tota chyba nie w tym watku mi sie napisalo co chcialam  ;D sorki  :-[
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ToTa w Październik 06, 2013, 01:41:22
no problem  :) myslalam ze ze mna cos...
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ToTa w Październik 06, 2013, 01:42:00
a Ty nocny marku, nie spisz?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: lilylouise w Październik 06, 2013, 01:44:18
no nie spie wlasnie  ;D ostatnio nagminnie po nocach siedze a w dzien nieprzytomna.ale tylko o tej porze mam chwile dla siebie ;) maly teraz nie chodzil do przedszkola to korzystam bo tak to musze o 5 wstawac...

ale chyba faktycznie ktos wyrzucil posta bo z innych watkow tez odp zniknely...
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ToTa w Październik 06, 2013, 15:57:59
Prosba do moderatora aby wymazac wpis zostawic post jesli to mozliwe.... Wyrzucenie calego postu stawia czasami  kolejne w klopotliwej sytuacji
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Październik 31, 2013, 09:36:06
http://kefir2010.wordpress.com/2013/10/30/szokujace-konsekwencje-niedoborow-witaminy-d-sprawdz-czy-jestes-w-grupie-ryzyka/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: Tat58 w Listopad 22, 2013, 12:51:29
Przydatny artykuł :) Wiadomo, że promienie słoneczne mogą nam pomóc jak i zaszkodzić i dlatego tutaj kłania się pojęcie ''umiar''. Jeśli z umiarem będziemy przebywać na słońcu zamiast po 6-7 godzin, to wtedy nam nie zaszkodzi tylko wspomoże odporność :)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Styczeń 11, 2014, 13:52:15
http://profilaktykazdrowotna.pl/d-znaczy-dobre-tajemnica-zdrowia-mlodosci/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Luty 10, 2014, 10:50:59
http://kefir2010.wordpress.com/2014/02/06/90-polakow-ma-krytyczne-niedobory-witaminy-d-jak-ja-dawkowac/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: milek w Luty 10, 2014, 17:39:32
w odpowiednich proporcjach wszystko jest ok, także ta witamina :)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Marzec 31, 2014, 11:28:19
http://kefir2010.wordpress.com/2014/03/30/szokujace-skutki-niedoborow-witaminy-d-czy-jestes-w-grupie-ryzyka/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: golir w Marzec 31, 2014, 13:26:41
Wrzuciłam na GAPS ale tu wątek o witaminie D więc może się przydać:

http://nadir.nilu.no/~olaeng/fastrt/VitD-ez_quartMED.html
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 04, 2014, 09:04:33
http://kefir2010.wordpress.com/2014/06/04/opalajmy-sie-bez-kremu-z-filtrem-uv-sa-one-niepotrzebne-wrecz-szkodliwe/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: lilylouise w Czerwiec 04, 2014, 13:32:07
ja jako znany skwarek kremow nie uzywam :D ale malego nie odwazylabym sie puscic w czerwcowe slonce nad woda bez kremu.jakich kremow uzywacie dla dzieciakow?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 04, 2014, 21:33:51
Ja tez nie odwazylam sie, ale caly czas dzwiecza mi te filtry mineralne, jako zło i nie wiem sama, co robic, ale maly mial juz w tym roku reakcje na pierwsze promienie sloneczne wysypka czerwona, wiec kupilam ten:
(to nie jest reklama)

......................

ale rozmawialam z nasza alergolog i radzila najpierw zrobic probe za uchem, albo od wewnetrznej strony nadgarstka, bo ma sygnaly, ze kremy do opalanie wywoluja alergie >:(
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 04, 2014, 22:00:23
Moich chlopakow niczym nie smaruje .... i  tak chyba jest najlepiej.... ;)

Kiedys meczylsm starszego.... smarowalam doslownie cale cialko, jak biegal jeszcze na golaska..... jakos minal mi ten szal....

MaPatrykama, kurcze...dlaczego mineralne np. Lavery sa zle...???? bo caly czas chodzi mi po glowie, zeby wlasnie jak juz cos to kupic mineralny..... wydaje mi sie, ze taki powinien byc lepszy niz te wszystkie chemiczne.... ????
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 04, 2014, 22:27:00
Dobra, szukajac odpowiedzi dlaczego filtry mineralne sa zle , natrafilam na fajna stronke- blog analizujacy sklady.... :) moze kogos zainteresuje, jesli akurat jest potrzeba kupna.... strona wskazuje nam jakie filtry ew. kupic , lub ktore sa od razu dyskwalifikowane ze wzgledu na filtry przenikajace...

Oto lista filtow warta lub niewarta uwagi:

............................
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: lilylouise w Czerwiec 05, 2014, 00:23:53
kurcze no nic nie mozna poczytac bo wszystkie linki usuniete :( czy naprawde to jest takie zle ze dzielimy sie informacjami ktore moga nam pomagac w utrzymaniu dzieci w dobrym stanie i zdrowiu?????????


mamo Patryka czy pisalas o kremie L...ve...a?????? bo wlasnie szukam jakiegos dla malego jako zamiennik Daxa?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 05, 2014, 07:45:42
maPatrykama napisala o kremie Pharma...ce.is...

Wielka szkoda, ze usuneli te linki - w nim w sumie nie bylo jakies mega wielkiej reklamy, tylko duzej ilosci filtrow dla dzieci z opisanymi skladami np. filtry eco, mineralne i takie zwykle- chemiczne .... mysle, ze te stronki bylyby pomocne , ale jak admin tak zadecydowal,to tego nie przeskocze :)

Lily, chcesz ??? podejsle Ci na priva jak cos ;)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 05, 2014, 07:48:30
Aaaa, byla tez osobna recenzja Daxa --- bardzo niepolecany...:( , wiec dobrze, ze szukasz zamiennika...:)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 05, 2014, 09:40:44
mama mama mozesz podeslac te linki na priv do mnie? nie zdazylam przed "karzącą reką admina" ;D
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 05, 2014, 09:59:22
:) poszlo ....

Lily, do Ciebie tez ;)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: nowika w Czerwiec 05, 2014, 11:09:29
mama mama, ja też poproszę ;)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 05, 2014, 11:42:47
 Juz masz na prive... ;)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: nowika w Czerwiec 05, 2014, 17:50:36
Dzięki ;)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: lilylouise w Czerwiec 05, 2014, 18:18:23
mama mama ja tez bardzo dziekuje ;)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ToTa w Czerwiec 05, 2014, 19:30:31
Sprubujcie olejek lavendowy, slyszalam ze to naturalny filter. Sama srednio przepadam za zapachem, ale coz....   8)

Ktos ma doswiadczenje z lavendowym jako ochrona uv?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 05, 2014, 21:05:23
Dzięks mama mama i Tota.
No niestety nasz Pharmaceris idzie do kosza- i to jest antyreklama!!! ;D Dobrze, ze tylko 2 razy zdazylam posmarowac >:(
Zawiera filtry chemiczne przenikajace do organizmu, ale mialam niepotrzebne watpliwosci co do mineralnych i sie uspokoilam, teraz tylko kupic taki bez tego:
Ethylhexyl Methoxycinnamate i parabenow i bedzie ok, albo prawie ok, bo co z tym aluminium(Alumina) w niektorych preparatach?
Wie ktos cos?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 13, 2014, 08:47:30
http://faktydlazdrowia.pl/najnowsze-badanie-powiazalo-niedobor-witaminy-d-u-mezczyzn-z-podwyzszonym-ryzykiem-raka-prostaty/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ebusiek w Czerwiec 13, 2014, 11:10:47
A jaki poziom witaminy D we krwi mają wasze dzieci?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 13, 2014, 11:30:38
Moj mlody mial dwa miesiace temu bez zadnej wczesniejszej suplementacji D3  - 21,4 , czyli wychodzi mu wartosc niska- ale powiedzmy, ze bardzo blisko niedoboru, bo ten jest <20.

Od ponad miesiaca suplementujemy D3 , wiec mysle, ze poziom powinien byc teraz wyzszy...
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: ebusiek w Czerwiec 13, 2014, 11:48:27
Tutaj znalazłam ciekawy artykuł o witaminie D:
http://www.dobrametoda.com/ARTYKULY/D_noweinfo.htm
pisze w nim, ze optymalny poziom wit D to 50 - 70 ng/ml, a więc zupełnie inaczej niż nasze polskie laboratoria, które podają 20 - 60 ng/ml

Pisze też :"Poziom witaminy D nigdy nie powinien spaść poniżej 32 ng/ml, a każdy poziom poniżej 20 ng/ml jest uważany za stan poważnego deficytu zwiększajacy ryzyko pojawienia się 16 rodzajów raka i chorób autoimmunologicznych takich, jak stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów."

Moje dziecko ma 62 ng/ml i dlatego zaczęłam dużo czytać na ten temat bo wydawał mi się ten poziom za wysoki, chociaż laborantka powiedziała mi, że jest ok.
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: mama mama w Czerwiec 13, 2014, 12:04:22

Ooo, to mielismy, mamy? powazny problem ze zbyt niskimi wartosciami.... nie zdawalam sobie sprawy, ze niedobor witaminy D moze miec tak powazne konsekwencje...ciekawe...

Nasza dr poradzila , zeby nieuzywac witaminy d3 twist offl bo one sa za slabe. Uzywamy w kropelkach z Douglas Laboratories :)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 12, 2015, 10:09:53
Odswiezam temat i spiesze doniesc, ze wg. oficjalnej alergologii (najnowszych badan), kremy z filtrami chemicznymi oprocz trucia organizmu przez skore (temu oczywiscie zaprzeczaja producenci), powoduja u wielu osob alergiczne odczyny, wiec pamietajcie- tylko filtry mineralne, szczegolnie dla naszych dzieciakow ;)
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 12, 2015, 10:23:22
https://www.pocztazdrowia.pl/witamina-d2-sprawca-utraty-zapasow-witaminy-d3/
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: maPatrykama w Czerwiec 13, 2015, 08:45:52
Po prostu trzeba szukac kremow z filtrami mineralnymi i bez parabenow, pegow, najlepiej w sklepach eko, na pewno bez skladnika  Ethylhexyl Methoxycinnamate. Kremy z filtrami mineralnymi sa bielsze i maja gestsza konsystencje, nie trzeba ich aplikowac pol godz. przed ekspozycja na slonce- jesli jest takie info na opakowaniu, to tzn., ze krem ma mineralno- chemiczny sklad filtra.
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: Lenek86 w Lipiec 01, 2016, 12:08:11
Ja też do niedawna nie zdawałam sobie sprawy z tego jak ważna jest witamina D dla naszego organizmu. W zasadzie dowiedziałam się o tym dopiero po przeczytaniu tej strony [...] . Wcześniej nie wiedziałam, że aż 90% Polaków ma niedobór tej witaminy i że nie występuje w większości produktów spożywczych. Od teraz regularnie ją zażywam i podaje ją także swoim dzieciom, żeby nie miały żadnych niedoborów tej witaminy. Wiedzieliście, że jeśli chodzi o produkty spożywcze, to występuje w głównie w tłuszczach rybich, ale w małych ilościach?
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: krecik08 w Sierpień 01, 2016, 17:16:18
Czy poziom Wit.D 36,30 u 4 miesięcznego niemowlaka jest prawidłowy czy powinien być wyższy??
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: Szaman1234 w Sierpień 10, 2016, 19:44:27
Stężenie optymalne jest w przedziale 30-50. Także jest w normie :+}| defibrylatory (https://www.medyczny.pl/category/defibrylatory) sprawdźcie ten towar na własnej skórze, profesjonalny.
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: kacpi123 w Sierpień 18, 2016, 17:31:47
Także uważam, że wszystko tak  naprawdę zależy od ilości :) Co za dużo to nie zdrowo
Tytuł: Odp: witamina D
Wiadomość wysłana przez: wiosenna2 w Listopad 15, 2019, 13:45:22
Słyszałam, że jesienią i zimą warto też łykać witaminę D w tabletkach.