Autor Wątek: Rząd da więcej na płace i emerytury  (Przeczytany 2090 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wojnow

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 788
Rząd da więcej na płace i emerytury
« dnia: Wrzesień 03, 2002, 23:12:00 »
[PAP] - 03 września 2002

Rząd da więcej na płace i emerytury

Minister pracy, Jerzy Hausner powiedział na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów utrzymała na przyszły rok wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na poziomie 4%, czyli 1,7% ponad inflację, podczas gdy przy wcześniejszej prognozie inflacji (miała być 3-procentowa, będzie najprawdopodobniej 2,3%) planowany był wzrost płac o 1% realnie.

Dodał, że rząd przyjął także wskaźnik podwyżki świadczeń emerytalno - rentowych, przewidzianej na marzec przyszłego roku o 3,7%.

Wyjaśniając decyzję Rady Ministrów minister Hausner powiedział, że już w kwietniu tego roku rząd zaproponował partnerom społecznym w Komisji Trójstronnej wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej o 1 pkt proc. powyżej inflacji.

Rząd zaproponował też wtedy, aby świadczenia emerytalno - rentowe wzrosły o wskaźnik inflacji oraz o 1/5 planowanego realnego wzrostu płac do 0,5 pkt proc. Rząd przyjął też wtedy, że inflacja średnioroczna wyniesie 3%. W czasie negocjacji podwyższono wskaźnik wzrostu świadczeń emerytalno - rentowych - tłumaczył Hausner.

Dodał, że później zmieniły się prognozy inflacyjne. Obecnie minister finansów przyjmuje, że wskaźnik inflacji w przyszłym roku wyniesie 2,3%.

Według Hausnera oznacza to, że wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej będzie nie o 1 pkt. proc., a o 1,7 pkt proc. powyżej inflacji. W rezultacie odpowiednio wyższa będzie podwyżka emerytur i rent.

£ącznie dodatkowo wynagrodzenia będą wyższe o około 250 mln zł, a świadczenia emerytalno - rentowe realnie o około 1 mld zł - poinformował Hausner i dodał, że tutaj nic nikomu nie zostało odebrane.

Według ministra - zasada wzrostu wydatków budżetu w przyszłym roku o jeden procent ponad prognozowaną inflację będzie obowiązywać, oprócz dwóch wyjątków, jakimi są płace budżetówki i świadczenia społeczne.

Minister finansów otrzymał zapewnienie od pozostałych ministrów, że zasada inflacja plus jeden procent zostanie utrzymana w przyszłym roku - powiedział minister pracy.

Poinformował też, że rząd nie planuje podwyższenia deficytu budżetowego w związku z wyższym - niż wcześniej planował - realnym wzrostem płac i świadczeń w 2003 roku, co zwiększy wydatki o 2,25 mld zł.
Wojciech Nowakowski