Autor Wątek: Bóle pleców świadczą o zmianach w mózgu  (Przeczytany 3121 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 1345
Bóle pleców świadczą o zmianach w mózgu
« dnia: Marzec 25, 2003, 10:01:54 »
Witam,

Bóle pleców świadczą o zmianach w mózgu

W mózgach osób, które cierpią na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem - twierdzą na podstawie swoich badań naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Badacze nie potrafią jednak wciąż odpowiedzieć na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy też skutkiem zmian w mózgu. "Jest to jednak dylemat w rodzaju +co było pierwsze - kura czy jajko?+" - mówią naukowcy, dodając, że obydwa zjawiska mogą być zupełnie niezależne.

"Jeśli jednak dalsze badania ujawnią, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe, potrzeba ich leczenia nabierze ogromnej wagi" - komentuje prowadzący badania dr Vania Apkarian, z Northwestern University w Chicago.

Apkarian został zainspirowany do badań przez swoje wcześniejsze obserwacje, że osoby z bólami pleców mają zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu. Z istoty szarej, którą tworzą ciała komórek nerwowych, zbudowana jest kora mózgowa odgrywająca podstawową rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu.

W najnowszym doświadczeniu udział wzięło 10 osób cierpiących na przewlekłe bóle krzyża i 20 zdrowych osób. Badanie mózgu ujawniło, że pacjenci z bólami krzyża mieli generalnie mniejszą objętość istoty szarej w porównaniu z osobami zdrowymi. Co więcej, u pacjentów cierpiących na bóle pleców była ona zdecydowanie mniej gęsta.

Najsilniejsze różnice dotyczyły struktury mózgu o nazwie wzgórze, które pełni w mózgu rolę filtra docierających z zewnątrz informacji, ma też udział w powstawaniu emocji. "Wykazaliśmy, że w mózgach osób z bólem pleców najsilniejsze zmiany występują w obszarach, które są ważne w procesach przetwarzania informacji o charakterze emocjonalnym, a zatem pełnią ważną rolę m.in. w podejmowaniu decyzji oraz w regulacji codziennych zachowań" - tłumaczy Apkarian.

Badacz podkreśla też, że w innych swoich doświadczeniach udało mu się zaobserwować, że osoby z przewlekłym bólem pleców mają "specyficzne trudności w podejmowaniu decyzji o charakterze emocjonalnym".

Jak komentują autorzy, najnowsze wyniki rodzą wiele nowych pytań na temat przewlekłych bólów pleców, na które będą próbowali dać odpowiedź w dalszych badaniach.

Zespół Apkariana chce m.in. śledzić stan zdrowia pacjentów z przewlekłym bólem pleców, aby sprawdzić, czy zmiany w istocie szarej mają charakter postępujący. Gdyby tak było, ból pleców mógłby być faktycznie przyczyną zmian w mózgu, a jego leczenie nabrałoby zupełnie nowego znaczenia.

Naukowcy chcą też sprawdzić, czy intensywne leczenie bólu pleców może odwracać te zmiany. Według Apkariana, jest to jednak mało prawdopodobne.

Naukowcy zaprezentowali swoje wyniki na Spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Bólu w Chicago.

¬ródło:
www.pap.pl - 25.03.03
SDSI posiada zgodę na wykorzystanie materiałów [ PAP ] w całości.


Pozdrawiam
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/

grubalinka22

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: Bóle pleców świadczą o zmianach w mózgu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2019, 13:26:26 »
jeśli chodzi o problem bólu to ostatnio trafiłem na takie urządzenie https://bitmed.pl/promocje/2152-aparat-do-terapii-fala-uderzeniowa-impactis-m-.html  do terapii falą uderzeniową. podobno to bardzo skuteczna terapia właśnie w walce z bólem, więc może warto byłoby jej wypróbować? Co o tym myślicie?

fugazi

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: Bóle pleców świadczą o zmianach w mózgu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2020, 11:29:48 »
Ortodonta Wołomin

Nie można lekceważyć takich stanów bólowych!