Autor Wątek: Dzieciom na zdrowie  (Przeczytany 1582 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 1345
Dzieciom na zdrowie
« dnia: Styczeń 13, 2003, 09:53:59 »
Witam,

© GRZEGORZ HAWA£EJ

Jedenasty raz Orkiestra Jerzego Owsiaka zbierała datki na sprzęt dla polskich szpitali dziecięcych. Mimo padającego śniegu w całej Polsce nie brakowało koncertów i imprez wspierających kwestę. Góra pieniędzy rosła - o 19.00 było już 6 mln złotych.


W mrozie i gęstym śniegu, który padał po południu już niemal w całym kraju, na ulice wyszli wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku było ich 120 tysięcy. Zbiórka pieniędzy na sprzęt służący ratowaniu noworodków i nieco starszych maluchów przyniosła już o godzinie 15.14 pierwszy milion złotych.

Pieniądze dla szpitali przyniosły nie tylko uliczne zbiórki, ale i aukcje, odbywające się głównie w Internecie. Ostatni raz licytowano słynne złote serduszka Orkiestry. W przyszłym roku zastąpią je inne złote przedmioty. Ostatnie serduszko zlicytował pierwszy program Polskiego Radia.

Darczyńcy mogli też otrzymać nowe polskie monety o nominale 10 i 2 złote, na których znalazły się symbole akcji Jerzego Owsiaka.

- W dwuzłotówce jest piękna dziurka. Można przez nią popatrzeć, można zawiesić na szyi, blisko serca, niech przypomina, po co to wszystko robimy - mówił Jerzy Owsiak.

Orkiestra, prócz zbierania datków, w tym roku także karmiła. W kilkunastu miastach gotowano wielkie kotły zupy. W Gdańsku na Długim Targu chochlą machał prezydent tego miasta Paweł Adamowicz. W Warszawie żur przygotowywali dziennikarze radiowej Jedynki.

- Chcemy nakarmić w całej Polsce ponad 50 tysięcy ludzi - mówi Roman Czejarek z "Lata z Radiem".

W Warszawie orkiestra grała na scenie przed Pałacem Kultury i Nauki. Wieczorem warszawiacy obejrzeli "Światełko do nieba", czyli największy warszawski pokaz sztucznych ogni, zwany też pozdrowieniami dla dobrych aniołów.

W całym kraju orkiestrę wspierała policja. - Na ulicach jest więcej niż zwykle patroli, zwracamy uwagę, by nic złego nie spotkało wolontariuszy. Konwojujemy też pieniądze zebrane przez kwestujących i sami policjanci również uczestniczą w kweście - powiedział "Rz" komisarz Sławomir Cisowski z Komendy Głównej Policji. Oszustów, którzy zamierzali się podszyć pod Orkiestrę, ujęto w Kielcach i Wrocławiu. W kilku miastach policja odnotowała napady na wolontariuszy. Napastnicy zabierali puszki z na ogół niewielkimi kwotami pieniędzy. W całym kraju do wieczora policja zanotowała około 30 podobnych incydentów. Na Śląsku w wypadku mikrobusu, który wpadł w poślizg, zostało niegroźnie rannych czworo wolontariuszy.

W ciągu 10 lat Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakupiła sprzęt dla szpitali za blisko 43 miliony dolarów.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to największa tego typu kwesta na świecie. Wspiera ją drugi program Telewizji Polskiej, który cały dzień nadaje relacje z akcji, a także radiowa Jedynka.

Harald Kittel

¬ródło:
www.rzeczpospolta.pl - 13.01.2003
SDSI posiada zgodę na wykorzystanie matriałów [ Rzeczpospolita ] w całości.


Pozdrawiam
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/

grubalinka22

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: Dzieciom na zdrowie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2020, 22:05:57 »
Słuchajcie, jeśli chcecie wiedzieć coś więcej o swoim zdrowiu oraz o tym jak odpowiednio o nie zadbać, polecam wam zajrzeć na tę stronę https://anurexinfo.pl . Znajdziecie tutaj sporo ciekawych artykułów na ten temat, które moim zdaniem na prawdę warto jest przeczytać