Serwisy infomacyjne > Przegląd prasy

Otyłość sprzyja moczanowej kamicy nerkowej

(1/1)

bozena:
Witam,

Otyłość sprzyja moczanowej kamicy nerkowej
 

Osoby z nadmierną masą ciała bardziej niż szczupłe są narażone na powstawanie zbudowanych z kryształów kwasu moczowego kamieni nerkowych - informuje serwis "EurekAlert".

Naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas oraz University of Chicago zaobserwowali, że im dana osoba jest bardziej otyła, tym większe ryzyko tworzenia się w jej nerkach kamieni utworzonych z kryształów kwasu moczowego.

Kamienie moczowe to twarde złogi, zbudowane z kryształków szczawianu lub fosforanu wapnia, niekiedy z moczanów i cystyny. Wytrącają się one z moczu i lokują w nerkach, moczowodach lub pęcherzu. Powstawaniu kamieni sprzyjają zakażenia dróg moczowych, nieprawidłowa budowa nerek, zaburzenia metaboliczne oraz nadmierne dawki witaminy D.

Niewielkie kamienie zwykle są wydalane z moczem, choć ich przechodzenie przez moczowody i cewkę moczową jest bolesne. Większe mogą zatkać ujście moczowodu, prowadząc do bardzo silnego bólu i uszkodzenia nerki. Niektóre kamienie można rozkruszyć wewnątrz ciała pacjenta przy pomocy ukierunkowanej fali uderzeniowej, jednak bywa, że niezbędne jest interwencja chirurgiczna.

Kwas moczowy tworzy około 5 procent wszystkich kamieni moczowych, przy czym wśród osób z cukrzycą odsetek ten jest dużo wyższy - około 30 procent. Wydalaniu kwasu moczowego sprzyja dieta bogata w białka. Jednak obserwacja 5000 pacjentów z kamicą nie wykazała wpływu diety. Natomiast osoby otyłe miały bardziej kwaśny mocz niż szczupłe i większe ryzyko wytrącania się kwasu moczowego.
 
¬ródło: PAP - 25.03.04
Zgoda Redakcji na publikację.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej