Autor Wątek: Ochrona dzieci przed paleniem tytoniu  (Przeczytany 4428 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1345
Ochrona dzieci przed paleniem tytoniu
« dnia: Kwiecień 07, 2003, 23:25:24 »
Witam,

Ministerstwo Zdrowia: 60 proc. dzieci to bierni palacze

 

 Biernymi palaczami jest około 60 proc. polskich dzieci - podaje ministerstwo zdrowia. Resort ostrzega, że dzieci te wolniej rosną, są gorzej przygotowane do samodzielnego życia, częściej cierpią na choroby dróg oddechowych, ucha środkowego i astmę.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, resort zorganizował konferencję "Chrońmy nasze dzieci przed dymem tytoniowym - zdrowe środowisko dla dzieci".

"Znacznie częściej na bierne palenie narażone są dzieci z uboższych, gorzej wykształconych rodzin - powiedział na konferencji prezes fundacji "Promocja Zdrowia" prof. Witold Zatoński - Pali 40 proc. kobiet w ciąży z wykształceniem podstawowym, a 11 proc. z wyższym".

W Polsce ogółem pali od 22 do 28 proc. kobiet w ciąży. Na działanie dymu narażonych jest ok. 100 tys. dzieci w okresie prenatalnym. Według szacunków resortu, w rodzinach, w których pali się papierosy, żyje około trzech milionów dzieci w wieku do 14 lat.

Dym papierosowy zawiera 4 tysiące mikroelementów, zwiększających ryzyko zachorowań na raka płuc i choroby serca.

¬ródło:
www.pap.pl - 07.04.03
SDSI posiada zgodę na wykorzystanie materiałów [ PAP ] w całości.
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/

bozena

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1345
Ochrona dzieci przed paleniem tytoniu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2003, 23:30:55 »
Witam,

Rzecznik apeluje o ochronę dzieci przed paleniem tytoniu

 

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował o ochronę dzieci i młodzieży przed paleniem tytoniu. Według niego, prawie połowa nastolatków w wieku od 11 do 15 lat ma za sobą próby palenia, a co szóste dziecko w tym wieku pali papierosy.


Dzisiaj przypada Światowy Dzień Zdrowia, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Zdrowe środowisko dla dzieci".

W Polsce hasłu temu nadano konkretny wymiar: "Chrońmy nasze dzieci przed dymem tytoniowym".

Według RPD Pawła Jarosa, niemal jedna trzecia kobiet w wieku rozrodczym regularnie pali papierosy. W rodzinach, w których pali się papierosy, żyje około trzech milionów dzieci w wieku do 14 lat.

"Przytoczone dane w pełni uzasadniają potrzebę ukierunkowania antytytoniowych działań edukacyjnych, prewencyjnych oraz interwencyjnych na kobiety ciężarne, rodziny z małymi dziećmi i na populację dzieci i młodzieży" - uważa Rzecznik.

Zdaniem Jarosa, konieczne jest konsekwentne egzekwowanie przepisów dotyczący ochrony praw niepalących i propagowanie wolnego od nałogu stylu życia. Według niego, należy również zakazać palenia w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a także ograniczyć sprzedaż i reklamowanie wyrobów tytoniowych.
 
¬ródło:
www.pap.pl - 07.04.03
SDSI posiada zgodę na wykorzystanie materiałów [ PAP ] w całości.
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/

aqua

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 252
Ochrona dzieci przed paleniem tytoniu
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2003, 10:51:53 »
PAP, mat /2003-04-09 06:14:00  
 
Miasto bez papierosów jest dobre dla serca

 

 Liczba ataków serca w jednym z amerykańskich miast w Montanie znacznie zmalała podczas trwającego pół roku zakazu palenia w miejscach publicznych - poinformowano na konferencji American College of Cardiology w Chicago.

"Liczba ofiar ataków serca zarejestrowanych w naszym szpitalu spadła w drugiej połowie 2002 r. niemal o 60 procent" - poinformowali dr Richard Sargent i dr Robert Shepard z St Peter's Community Hospital w Helena w stanie Montana. Zbiegło się to w czasie z obowiązywaniem w tym mieście zakazu palenia w miejscach publicznych.

Analizując dane szpitalne z czterech lat przed wprowadzeniem tego prawa badacze stwierdzili, że co miesiąc odnotowywano średnio siedem przypadków ostrego zawału serca. Gdy zakazano palenia, liczba ta spadła do mniej niż czterech miesięcznie.

To pierwszy, poparty badaniami dowód na to, że polityka zakazująca palenia zapobiega atakom serca - piszą badacze.
St. Peter's Community Hospital obsługuje niemal wszystkich chorych na serce mieszkańców miasta Helena i okolic - prawie 66 tysięcy mieszkańców.

Wcześniejsze badania dr. Stantona Glantza, lekarza z University of California w San Francisco wskazują, że u palaczy w pół roku od zerwania z nałogiem znacznie maleje ryzyko ataków serca i choroby wieńcowej. Glantz zauważa też niemal natychmiastowy wpływ palenia na układ sercowo-naczyniowy.

Jak poinformował, pięciominutowy kontakt z dymem papierosowym powoduje usztywnienie aorty. W ciągu 30 minut krew staje się bardziej "lepka", ponieważ aktywują się płytki krwi, uszkadzając wyściółkę tętnic. Dwugodzinny, bierny kontakt z dymem zaburza rytm serca.
 
I jakże dym  jest szkodliwy dla nas dorosłych. ':devil:'
Aqua

kacpi123

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 4
Odp: Ochrona dzieci przed paleniem tytoniu
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2016, 14:16:21 »
Po przeczytaniu powyższego postanowiłem rzucić fajki raz na zawsze... Tragedia!!! A niedługo mamy termin kiedy nasz dzidziuś się urodzi. Muszę się wziąć w garść. Jest tu ktoś kto już rzucił palenie? Znalazłem już stronę http://pokonajnikotyne.pl/ na której jest mnóstwo przydatnych info, mam nadzieję, że mi się uda. Dla naszego dziecka i DLA SIEBIE.

Wanili0wa

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 2
Odp: Ochrona dzieci przed paleniem tytoniu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 18, 2017, 13:57:40 »
po prostu nie tolerowac palenia we wlasnuym domu
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2018, 09:47:15 wysłany przez admin »

babina

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: Ochrona dzieci przed paleniem tytoniu
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2018, 15:47:42 »
ja liczyłam na to że ograniczenia miejsc dla osób palących wpłynie na zmiene tych danych ,
ale niestety nie, wychodzi na to ze głownie trujemy dzieci we własnym domu :(
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2018, 12:24:58 wysłany przez admin »