Serwisy infomacyjne > Przegląd prasy

Naturalne włókna bezpieczniejsze

(1/1)

bozena:
Witam,

Naturalne włókna bezpieczniejsze dla zdrowia niż syntetyczne
 

Włókna naturalne są bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka niż syntetyczne. Tkaniny takie zapewniają lepszy sen, przyspieszają regenerację organizmu, polepszają samopoczucie - informują poznańscy naukowcy.

Wyniki ich badań wzbudzają zainteresowanie na całym świecie.

"Wybierając odzież czy pościel z włókien naturalnych zapewniamy sobie szansę na zdrowsze życie, a nawet przedłużenie życia" - mówi prof. Ryszard Kozłowski, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu, gdzie kilka lat temu rozpoczęto badania wpływu syntetycznych i naturalnych włókien na fizjologię człowieka. "Są to badania absolutnie pionierskie" - zapewnia profesor.

Jak poinformowała nadzorująca badania mgr Małgorzata Zimniewska, kierująca w IWN Pracownią Fizjologicznego Oddziaływania Wyrobów Włókienniczych, wyniki nadzorowanych przez nią badań wywołują bardzo duże zainteresowanie zarówno w kraju, jak i za granicą. "Otrzymujemy liczne propozycje współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczymi" - mówi mgr Zimniewska.

Jest zatem ogromna szansa, że wyniki prac poznańskich naukowców zostaną zastosowane w praktyce do tworzenia włókienniczych produktów korzystnych dla zdrowia. "Zgłaszają się do nas osoby zainteresowane produkcją odzieży i pościeli z włókien korzystnych dla zdrowia. Jedna z propozycji napłynęła od czołowego producenta tkanin lnianych z Polski" - mówi Zimniewska. Producenta można znaleźć także za granicą. Według prof. Kozłowskiego, idealnym rynkiem zbytu dla takich rozwiązań mogłyby być Chiny - największy na świecie producent odzieży lnianej.

Jako jeden z pierwszych efektami prac badawczych poznańskich włókienników zainteresował się prof. Hiromi Tokura z Uniwersytetu Nara w Japonii, zajmujący się podobną tematyką badawczą. Określał wpływ, jaki wywiera odzież na układ odpornościowy człowieka. Po przyjeździe do Polski Tokura nawiązał współpracę z IWN. Wspólne badania dotyczyły wpływu pościeli z włókien naturalnych i pościeli syntetycznej na jakość snu człowieka.

Należało sprawdzić, jak na dwa rodzaje włókien reaguje organizm człowieka. "Do eksperymentu wykorzystaliśmy młodych pracowników naszego instytutu" - opowiada Zimniewska. Przez kilka nocy, od godz. 22 do 6 rano, spali w pokojach gościnnych IWN, w pościeli powleczonej tkaniną syntetyczną bądź lnianą.

Podczas eksperymentu, badano organizmy uczestników. Stwierdzono m.in., że u osób śpiących w pościeli lnianej temperatura ciała jest podczas snu niższa niż u śpiących w pościeli syntetycznej, a poziom immunoglobuliny A wyższy. "Oznacza to w konsekwencji, że sen jest głębszy, a nasz organizm lepiej wypoczywa i szybciej się regeneruje" - mówi Zimniewska.

Następnym etapem badań stała się analiza wpływu odzieży na organizm człowieka. Tym razem do współpracy włączyła się Akademia Medyczna w Poznaniu. W eksperymencie wzięli udział ochotnicy, głównie studenci, których w ciągu dnia ubierano w strój złożony z męskiej koszuli z długim rękawem oraz długich spodni. W takich ubraniach, wykonanych z naturalnych lub syntetycznych włókien, musieli spędzać od 7 do 13 godzin dziennie przez sześć tygodni.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego eksperymentu, stwierdzono przewagę włókien naturalnych nad syntetycznymi pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Przeprowadzano w tym celu m.in. badanie elektromiograficzne, określające napięcie mięśni. "Ustaliliśmy, że nosząc odzież syntetyczną, łatwiej ulegamy zmęczeniu" - informuje Zimniewska. "Żyjemy szybko i często mamy uczucie zmęczenia. Nie jesteśmy świadomi, że jedną z jego przyczyn może być fakt, że mamy na sobie odzież syntetyczną" - mówi.

Dodatkowo, zgodnie z hipotezą wysunięta przez poznańskich naukowców, w efekcie noszenia odzieży syntetycznej zmniejsza się rezerwa antyoksydacyjna organizmu, stanowiąca formę obrony organizmu przed reaktywnymi formami tlenu. W tym przed wolnymi rodnikami, które leżą u podłoża wielu różnych chorób.

Według prof. Ryszarda Kozłowskiego, jednym z podstawowych celów takich badań ma być określenie, jaki maksymalny procent włókien syntetycznych może zawierać tkanina, by była bezpieczna dla zdrowia. "Zgodnie z naszą obecną wiedzą, jest to 25 proc. syntetyku w tkaninie" - informuje Zimniewska.

Jak zaznacza, celem badań nie jest nakłanianie do eliminowania włókien syntetycznych na korzyść naturalnych. "Dążymy do znalezienia złotego środka - opracowania takiej mieszanki, która łączyłaby zalety włókien naturalnych i syntetycznych - podkreśla badaczka. - Włókna naturalne są bezpieczniejsze dla zdrowia, zapewniają komfort. Poliester natomiast jest tańszy, łatwiejszy w konserwacji i praniu".
 
¬ródło: PAP - 08.04.04
Zgoda redakcji na publikację.

Anettta:
Z jakiego materiału polecicie pościel?

Calanthe:
Najczęśćiej zamawiam pościel wykonana z bawełny statynowej albo z kory. Chociaz ostatnio preferuję bawełnę, bo jest delikatniejsza i dla mnie osobiście przyjemniejsza w dotyku. Jest to już jednak kwestia gustu.

Kiedyś kupiłam sobie pościel wykonaną z syntetycznych materiałów i nie była zbyt wygodna. Skusiłam sie na nią bo podobało mi się to ,ze jest śliska, jednak poza wygladem nie miała wielu zalet
ślizgała się
była chłodna
oraz taka pościel nie przepuszcza powietrza tak wiec mozna się spocić....

Bawełna satynowa jest o wiele lepsza!

Poszukajcie pościeli tutaj https://i-posciel.pl

mamazosi:
Hmm,... sama nie wiem co mam myśleć o tym artykule. W sumie jak kupuję pościel z oferty https://sklep.selene.pl/posciel-nocne-dobra-szara,3,9693,6030 to jestem z niej zawsze zadowolona. Nie pocę sie tak, pościel zachowuje długo świeżość, a co najważniejsze po praniu nie kurczy się , ani nie blaknie. Jest cudownie delikatna dla skóry i az nie chce się wychodzić z łóżka. Jednak wiem , ze ile ludzi tyle preferencji :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej