Serwisy infomacyjne > Przegląd prasy

Naturalne leki nie zawsze najlepsze

(1/1)

bozena:
Zdrowie WHO ostrzega przed medycyną alternatywną

Naturalne leki nie zawsze najlepsze

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed niebezpieczeństwami, jakie niesie tak zwana medycyna alternatywna i stosowanie tradycyjnych leków; ich popularność wzrasta w ciągu ostatnich lat praktycznie w większości krajów.

- Homeopatia, akupunktura, tradycyjne leki chińskiej medycyny naturalnej, zioła cieszą się coraz większym wzięciem zarówno w krajach bogatych, jak i ubogich - podkreśla dr Zhang Xiaouri, koordynator WHO do spraw medycyny naturalnej. - Jednak ludzie często nie wiedzą, jak je stosować, a przy tym bardzo łatwo o popełnienie błędu.

Według danych WHO blisko 80 proc. populacji w krajach rozwijających się korzysta ze środków medycyny naturalnej na poziomie leczenia podstawowego. Natomiast w niektórych krajach rozwiniętych już nawet 65 proc. populacji korzysta z medycyny naturalnej lub alternatywnej - jak niekiedy jest ona nazywana. Centrum kontroli WHO znajdujące się w Uppsali w Szwecji odnotowuje coraz więcej przypadków niepożądanych skutków korzystania z medycyny alternatywnej - podkreśla dr Vladimir Lephakine z WHO. - Uppsala zgromadziła dane o 10 000 takich przypadków w ciągu 20 lat. Na przykład, są wśród nich przypadki nadmiernego krwawienie u osób, które nie uprzedziły chirurga o zażywaniu Ginko Bilboa, czyli wyciągu z miłorzębu japońskiego - preparat ten zmniejsza krzepliwość krwi i dlatego stosowany jest do leczenia chorób układu krążenia. Zdarzają się przypadki wywołania odmy płuc po zabiegach nienależycie wykonanej akupunktury, a nawet paraliżu po "tradycyjnym masażu wschodnim".

Specyfiki najwyższej jakości mogą okazywać się groźne, jeśli nie są podawane w odpowiedni sposób. Pacjenci mogą sobie zaszkodzić, przyjmując naturalne leki w nadmiernych dawkach bądź łącząc je w nieodpowiedni sposób z innymi farmaceutykami. Według ekspertów WHO, powszechne przekonanie, że naturalne oznacza bezpieczne jest po prostu mitem.

Dlatego WHO nalega, aby każdy kraj informował swoich obywateli o zagrożeniach związanych z medycyną naturalną.

K. K., AFP

¬ródło: Rzeczpospolita - 06.07.04
Zgoda Redakcji na publikację.

fallpoll2:
Jeśli chce się na przykład brać leki przeciwbólowe, moim zdaniem najpierw powinno się dowiedzieć jak to robić aby sobie nie zaszkodzić. Wszystkiego na ten temat, oraz informacji o powszechnie stosowanych lekach dowiecie się tutaj https://www.zaufane-apteki.pl/blog/leki-przeciwbolowe-296.html . Tona prawdę bardzo wartościowy artykuł warty przeczytania

Miroslaw2212177:
Teraz wybór leków naprawdę jest bardzo łatwy.Sam wybieram zawsze bardzo dobre leki.

_________________________________________________________________
https://fmclodz.pl/rehabilitacja/

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej