Autor Wątek: Leki będą droższe  (Przeczytany 3331 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1345
Leki będą droższe
« dnia: Grudzień 03, 2003, 08:01:24 »
Witam,

Unia Europejska chce wydłużyć okres ochrony patentowej farmaceutyków

Leki będą droższe

Okres ochrony patentowej leków w Unii Europejskiej może zwiększyć się z 6 do 11 lat. To oznacza, że farmaceutyki będą droższe. Więcej zapłacą pacjenci, wzrosną też wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia.


Cytat
Po leczenie za granicę

Ministrowie zdrowia państw UE i krajów akcesyjnych dyskutowali wczoraj o zasadach pokrywania kosztów leczenia w UE.

Niektóre państwa, w tym Polska, obawiają się, że ich obywatele - niezadowoleni z poziomu służby zdrowia w swoim kraju - zdecydują się na skorzystanie z usług ośrodka w innym państwie Unii. Wtedy ubezpieczalnia, w polskim przypadku Narodowy Fundusz Zdrowia, będzie musiała płacić większe rachunki niż za leczenie u krajowych lekarzy. Regulacje unijne na razie nie dopuszczają takich możliwości, poza nagłymi wypadkami w czasie wakacji czy wyjazdów służbowych, ale są już precedensy w wyrokach unijnego Trybunału.

Możliwe są dwa rozwiązania. Albo kraje będą zawierać dwustronne umowy, albo też leczenie za granicą będzie uzależnione od zgody krajowej instytucji finansującej ochronę zdrowia.


 
- Nie tylko Polska, ale wszystkie kraje przystępujące do Unii wystąpiły o zachowanie obecnego, sześcioletniego okresu ochrony patentowej leków - powiedział wczoraj w Brukseli minister zdrowia Leszek Sikorski. Wszystkie kraje obawiają się, że ich budżety nie wytrzymają nowych obciążeń finansowych.

Ochrona patentowa leków zwiększa bowiem ich cenę. Przez kilka lat dany preparat nie może być produkowany przez konkurencję. Dopiero po wygaśnięciu okresu ochrony patentowej inny producent może zarejestrować i wprowadzić na rynek tzw. generyk, lek odtwórczy identyczny z oryginalnym.

W Polsce udział generyków w rynku leków przekracza 70 procent. Obawiamy się, że za droższe leki będą musieli zapłacić pacjenci oraz Narodowy Fundusz Zdrowia, który ponosi część kosztów. Ministerstwo Zdrowia nie ma jednak na razie wyliczeń pokazujących, jakie koszty dla naszego kraju przyniosłoby wydłużenie okresu ochrony patentowej. Jeśli będą one istotne, to możemy przekonywać Brukselę do wyłączenia nas na okres przejściowy z działania nowych przepisów.

Europejska Federacja Przemysłu Farmaceutycznego (EFPIA) twierdzi, że obciążenia finansowe dla budżetów krajów akcesyjnych nie powinny być znaczące. Nowa legislacja wejdzie w życie najwcześniej w 2006 roku i będzie dotyczyć tylko preparatów oryginalnych wprowadzanych na rynek po tej dacie.

Komisja Europejska zaproponowała, żeby wydłużyć okres ochrony patentowej leków z obecnych minimum sześciu lat do przynajmniej dziesięciu, a w niektórych przypadkach nawet jedenastu. Nowa regulacja powinna zostać zaakceptowana przez Radę Ministrów UE jeszcze przed 1 maja 2004 roku, a weszłaby w życie w 2006 roku. Polska na razie ma w UE status obserwatora i jej głos nie będzie się liczył przy podejmowaniu ostatecznych decyzji. Może jednak przekonywać unijnych partnerów do uwzględnienia naszych argumentów.

Obecne kraje członkowskie w większości popierają propozycje nowej legislacji.

Anna Słojewska z Brukseli

¬ródło: Rzeczpospolita - 03.12.03
Zgoda Redakcji na publikację
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/

Miroslaw2212177

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Leki będą droższe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2019, 14:09:37 »
Jeśli leki będą droższe to naprawdę będzie bardzo źle.Tak ja uważam i swojego zdania nigdy na pewno nie zmienię.

_________________________________________________________________
https://fmclodz.pl/rehabilitacja/

pergola

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 10
Odp: Leki będą droższe
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2019, 13:53:16 »
To rzeczywiscie troche kiepska informacja biorac pod uwage jak wysoka jest ostatnimi lata inflacja. Moim zdaniem potrzebna jest tutaj jakas reforma by zwiekszyc liczbe lekow refundowanych. Czasami sa to dosc specjalistyczne pozycje .. cenowo niedostepne dla zwyklego zjadacza chleba. Zreszta wezmy pod uwage ile w tym kraju czlowiek dostaje srednio emerytury .. czasami jedna czwarta potrafi pojsc na same leki. Nie wiem natomiast czy slyszeliscie jakis czas temu nowine na temat tego, ze maja byc dofinansowane takie technologie jak system weryfikacji autentyczności leków . Wynika to z prostego faktu .. raz na jakis czas przytrafiaja sie nazwijmy to "wpadki" i na rynek trafiaja leki z niewiadomego zrodla. Moim zdaniem lepiej jakby ten system zostal mozliwie uszczelniony. Zainteresowalem sie troche ta tematyka odnosnie firm technologicznych trudniacych sie w projektowaniu takich rozwiazan. Jednym z liderow na rynku jest Lideo Tech .. mozna na ten temat przeczytac wiele wartosciowych informacji na tej stronie - https://www.lideo.tech/co-oferujemy/nasze-projekty/system-weryfikacji-autentycznosci-lekow.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2019, 14:57:16 wysłany przez pergola »

mamazosi

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 223
Odp: Leki będą droższe
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2020, 14:40:38 »
Część leków dla seniorów jest refundowana. Warto wiedzieć, że ich lista jest aktualizowana co dwa miesiące. Tak więc nie przez cały czas znajdują się na niej te same pozycje. Poczytajcie sobie  https://zycieseniora.com/zdrowie-seniora/lista-lekow-refundowanych-2020 .