Autor Wątek: Księgarnie żerują na klientach  (Przeczytany 3596 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wojnow

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 788
Księgarnie żerują na klientach
« dnia: Sierpień 31, 2002, 00:12:18 »
[PAP] - 30 sierpnia 2002

Księgarnie żerują na klientach

Księgarnie zawyżają ceny książek i pomocy naukowych - twierdzi Państwowa Inspekcja Handlowa. Według jej kontrolerów ceny od kilku lat rosną, mimo że spada inflacja. Niektórzy księgarze podnosili ceny książek nawet o 90 proc.

"Nieuczciwi sprzedawcy i pośrednicy żerują na dużej grupie konsumentów" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie zastępca głównego inspektora handlowego Bogumił Ciaś.

Inspekcja przeprowadziła kontrolę na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według Inspekcji poza nakładaniem na książki rażąco wysokich marży zdarzają się też przypadki wykupywania przez handlarzy najbardziej chodliwych podręczników z księgarń po to, by sprzedawać je z dużym zyskiem w handlu ulicznym.

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skrytykował też nauczycieli, którzy - jak twierdzi - często zmieniają swoje zalecenia co do zakupu podręczników, przez co zdezorientowani rodzice kupują dzieciom niepotrzebne książki.

Na zlecenie Urzędu skontrolowano również sklepy i hurtownie sprzętu komputerowego i sportowego. Według kontrolerów, co piąty oferowany w sprzedaży komputer nie był oznaczony znakiem bezpieczeństwa "B" albo jego sprzedawca nie miał odpowiedniego certyfikatu. Wielu sprzedawców nie dołącza też do komputerów instrukcji obsługi w języku polskim.

W sklepach sportowych kontrolerzy wykryli sprzedaż podróbek wyrobów markowych.

Pozdrawiam,
Wojciech Nowakowski