Autor Wątek: Krótkowzroczność to wina stylu życia  (Przeczytany 7188 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1345
Krótkowzroczność to wina stylu życia
« dnia: Lipiec 12, 2004, 14:06:40 »
Krótkowzroczność to wina stylu życia

Krótkowzroczność, wada wzroku powszechna w krajach takich jak Japonia czy Singapur, w większości wypadków nie jest spowodowana genetyczną podatnością na nią Azjatów, ale zmianami w sposobie ich życia.

Do takich wniosków doszedł Ian Morgan z Australian National University w Canberrze, analizując wyniki 40 wcześniejszych badań. Zmiana stylu życia oznacza przede wszystkim coraz częstszy i dłuższy kontakt z komputerem, książką oraz oglądanie telewizji.

Zmiany te mają charakter ogólnoświatowy, ale to właśnie w Singapurze aż 80 procent werbowanych od armii osiemnastolatków płci męskiej nosi okulary. Coraz częstsza jest też tam krótkowzroczność tak silna, że prowadzi do ślepoty. Dlatego pojawiały się przypuszczenia, że tamtejsza ludność ma krótkowzroczność zapisaną w genach.

Okazało się jednak, że 30 lat temu zaledwie co czwarty singapurski rekrut był krótkowidzem.

Hindusi żyjący w Singapurze w 70 procentach są krótkowzroczni. W Izraelu krótki wzrok ma 80 procent spośród młodych ludzi między 14. a 18. rokiem życia, studiujących całymi dniami religijne teksty w szkołach prywatnych, podczas gdy wśród uczniów izraelskich szkół publicznych, okulary musi nosić "tylko" 30 procent.

W Szwecji połowa dwunastolatków jest krótkowzroczna, a zanim osiągną pełnoletność, może to być już 70 procent. Gdy dziecko patrzy głównie na bliskie obiekty, jego oko może się deformować. Staje się coraz bardziej wydłużone. Dzięki temu mięśnie, zwiększające krzywiznę soczewki mniej się męczą, ale oko traci możliwość ustawienia ostrości na odlegle obiekty. Podobnie reaguje typowy obiektyw aparatu - dzięki pierścieniom pośrednim ma dłuższy wyciąg i może fotografować bliskie obiekty, ale nie daje się nastawić na "nieskończoność".

Dzieci, które mniej czytają i mniej korzystają z komputera, zwykle dłużej przebywają na zewnątrz. Bawią się w dobrym świetle i o wiele mniej męczą oczy.

Jednak geny nie są całkiem bez winy. Niektórzy ludzie, bez względu na tryb życia, nie stają się krótkowzroczni. Christopher Hammond ze szpitala Św. Tomasza w Londynie przebadał 506 par bliźniąt. Po wyeliminowaniu wpływu środowiska okazało się, że w 87 procentach przypadków krótko- lub dalekowzroczność miała związek z genami. Chodzi miedzy innymi o gen PAX-6, znany ze swojego wpływu na rozwój oka.
 
¬ródło: PAP - 09.07.04
Zgoda Redakcji na publikację.
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/

Kretonns

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: Krótkowzroczność to wina stylu życia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2015, 08:55:48 »
Sam mam ten problem... Poszedłem do specjalisty i zapisał mi   soczewki kontaktowe polecam takie rozwiązanie :) Wg mnie jest znacznie lepsze od okularów , na pewno wygodniejsze:)
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2015, 09:51:41 wysłany przez admin »

KrysiaS

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 22
Odp: Krótkowzroczność to wina stylu życia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2016, 14:14:44 »
Czuję się dobrze w okularach ale zauważyłam że moja wada wzroku się powiększa :( Niestety 8h przy komputerze robi swoje...

flamingoo

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Krótkowzroczność to wina stylu życia
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2018, 13:55:36 »
Coś w tym jest, w sumie im więcej pracujesz przy komputerze, tym bardziej wzrok się psujje i tak dalej..

mamazosi

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 220
Odp: Krótkowzroczność to wina stylu życia
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 08, 2019, 14:55:50 »
Niestety tak. Styl naszego życia powoduje, że nie zachowujemy równowagi pomiędzy czasem spędzonym przed monitorem komputera, komórki czy tableta. Jest to ogromny wysiłek dla naszych oczu. Nie spędzamy tyle samo czasu na zewnątrz patrząc w dal. A tylko to może równoważyć wysiłek naszego zmysłu. Bardzo dobrze opisane jest to na stronie centrum okulistycznego https://blikpol.pl/ .