Autor Wątek: Jak nas chca pozbawic nat. leczenia  (Przeczytany 1572 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maPatrykama

  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 2000
Jak nas chca pozbawic nat. leczenia
« dnia: Wrzesień 17, 2015, 09:10:11 »
 Z cyklu „Zrozum, Zastosuj, Zdrowiej”…

Witaj,

Dzisiejszy email prezentuje jak szerokie wpływy ma lobby farmaceutyczne w zjednoczonej Europie:

O co chodzi?

Od 2009 roku postępuje ograniczanie naszej swobody dostępu do naturalnych środków leczniczych. Zmiany wprowadzane są dwutorowo:

1. W ramach wprowadzania restrykcyjnego i opartego na wątpliwych podstawach naukowych prawa Unii Europejskiej,

2. W wykonaniu nieprzemyślanego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego ograniczenia dostępności naturalnych produktów w sklepach zielarskich i medyczno-zielarskich.

Jak to działa?

W wykonaniu aktów prawa unijnego oraz krajowych przepisów następuje stopniowe przenoszenie ziół, witamin i minerałów do kategorii produktów leczniczych podlegających prawu farmaceutycznemu. Skutek? Wprowadzanie do obrotu tych produktów związane będzie z koniecznością przeprowadzania bardzo kosztownych badań i certyfikacji. Na takie działania i wydatki pozwolić sobie mogą jedynie wielkie koncerny farmaceutyczne. Dochodzi do sytuacji, gdy używane od wieków naturalne produkty lecznicze, by mogły być nadal sprzedawane, muszą zostać poddane bardzo drogim badaniom klinicznym potwierdzającym ich skuteczność i bezpieczeństwo. Na takie badania nie stać lokalnych producentów. Dodatkowo produkty te muszą spełniać wymogi analiz bezpieczeństwa wykorzystywanych dotychczas dla substancji toksycznych. Dobór nieadekwatnych kryteriów i metod naukowych może doprowadzić do eliminacji wielu stosowanych od setek lat ziół ze sprzedaży, oraz ograniczenia maksymalnych dawek witamin i minerałów w suplementach diety do poziomów często bezwartościowych dla utrzymania dobrego zdrowia.

Nie możemy przyglądać się temu obojętnie! Jeżeli teraz nie podejmiemy działań, już niedługo nie będziemy mogli korzystać z wielu naturalnych produktów, a tym samym świadomie dbać o nasze zdrowie.

Oczywistym beneficjentem zmian w przepisach prawa są wielkie koncerny farmaceutyczne, które niszcząc konkurencję w postaci, coraz bardziej popularnych produktów medycyny naturalnej, monopolizują rynek środków leczniczych.

Co możesz zrobić? Poznaj fakty:

- Nowelizowana dnia 8 stycznia 2010 roku ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia według, której wszelkie informacje dotyczące wpływu żywności na zdrowie tzw. oświadczenia zdrowotne są zabronione, o ile nie zostały wcześniej zatwierdzone przez Komisję Europejską, co wymaga w praktyce ich poparcia kosztownymi randomizowanymi badaniami klinicznymi, na które mogą sobie pozwolić jedynie wielkie międzynarodowe koncerny farmaceutyczne.

- Art. 27 ww. ustawy i Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 maja 2010 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety wprowadza niskie zalecane poziomy witamin i minerałów w suplementach diety, często w ilościach niższych niż w jednym pełnowartościowym posiłku (witamina A, C, Beta karoten, B3, żelazo, cynk, magnez, selen), które mogą w najbliższej przyszłości stać się maksymalnymi poziomami dopuszczalnymi. Przepis ten wprowadza także zakaz stosowania wielu form minerałów, np. wszystkich form wanadu i srebra koloidalnego, wielu łatwo przyswajalnych form chelatów aminokwasowych.

- Dyrektywa Unijna 2004/27/WE definiuje produkt leczniczy w sposób umożliwiający w praktyce uznać każdy produkt spożywczy za lek podlegający rygorom prawa farmaceutycznego (Art. 1.) oraz daje tej Dyrektywie pierwszeństwo nad każdym innym prawem unijnym i krajowym (Art. 2.2), co jest obecnie wykorzystywane do pozywania producentów żywności o wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych nie spełniających wymogów wynikających z prawa farmaceutycznego.

- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2009 roku i 2 lutego 2010 roku, zgodnie z którymi ponad 1000 produktów leczniczych, takich jak: Maść Borowinowa, Sól Bocheńska, Sól Iwonicka, Olejek Rycynowy oraz wiele produktów w dużych opakowaniach wykreślono z listy produktów dostępnych w sklepach zielarsko-medycznych, ograniczając ich sprzedaż wyłącznie do aptek. To działanie nie zostało poparte przekonującymi argumentami, a prowadzić może do ograniczenia dostępności tych produktów, często niewystarczająco opłacalnych, by handlowały nimi apteki.

W Polsce podobnie jak w całej Unii Europejskiej wdrażanych jest obecnie szereg regulacji prawnych ograniczających dostęp do naturalnych produktów leczniczych. Końcowy efekt wdrożenia tych regulacji zależy w dużej mierze od przyjętych i zaakceptowanych przez Komisję Europejską i Parlament Europejski metod naukowych oceny korzyści i bezpieczeństwa stosowania. Jeżeli nie podejmiemy działań, które skłonią decydentów (m.in. posłów do Parlamentu Europejskiego) do zmiany tych metod, możemy spodziewać się następujących efektów:

- masowe ograniczenia, dotyczące dopuszczonych do stosowania form witamin i minerałów (eliminujące, m.in. znaczną ilość najlepiej przyswajalnych form chylatów aminokwasowych, oraz wszystkie formy srebra i wanadu).

- ograniczenie maksymalnych dozwolonych dawek witamin i minerałów w suplementach diety, często do poziomu bezwartościowego dla utrzymania dobrego zdrowia.

- masowe ograniczenia dotyczące tego, co możemy pisać i mówić o korzyściach zdrowotnych jakiegokolwiek produktu spożywczego.

- nałożenie, często trudnych lub niemożliwych do spełnienia, standardów farmaceutycznych na produkty naturalne.

Dodatkowe źródło...

http://www.stopcodex.pl

Życzę Ci i sobie wygranej walki z koncernami farmaceutycznymi,

Piotr & Syndykat Zdrowia

oraz przydatny artykul z ich strony:

http://leczeniepro.pl/zdrowa-zywnosc-zdrowe-jedzenie/