Autor Wątek: Badanie USG szkodzi?  (Przeczytany 5614 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zzz

• Bywalec
  • **
Badanie USG szkodzi?
« dnia: Sierpień 09, 2006, 12:46:02 »
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3534764.html

"Grupa badaczy z Uniwersytetu Yale w USA kierowanych przez Pasko Rakica poddała działaniu ultradźwięków 335 myszy będących w 16. dniu ciąży. Badania USG trwały co najmniej 30 minut. Równocześnie dzięki barwnikowi wstrzykniętemu do mózgu płodu naukowcy mogli śledzić, jak przemieszczają się w nim komórki nerwowe. - Taka wędrówka neuronów jest elementem każdego prawidłowego procesu rozwoju mózgu ssaków. Komórki najpierw intensywnie się dzielą, a następnie zajmują wyznaczone im miejsce w korze mózgowej. Tam łączą się ze sobą i podejmują przypisane im funkcje - tłumaczy Rakic.

Okazuje się, że ultradźwięki mogą ten proces zaburzyć. - Zauważyliśmy, że pod wpływem ultradźwięków pewna niewielka, ale jednak znacząca liczba neuronów nie powędrowała tam, gdzie powinna - mówi Rakic. - Podobny efekt obserwowano już wcześniej, gdy mysie mózgi poddawano działaniu alkoholu czy narkotyków - dodaje.

Im płód dostawał większą porcję ultradźwięków, tym więcej neuronów nie trafiało tam, gdzie powinno - donoszą uczeni. Przyznają, że nie potrafią na razie stwierdzić, czy zaobserwowane przez nich zjawisko wpływa na zdrowie myszy po przyjściu na świat.

Z badania USG często korzystają kobiety w ciąży. Czy w podobny sposób jak na mysi płód może ono wpływać na ludzki? - Pragnę uspokoić: nie ma absolutnie żadnych przesłanek, na podstawie których można by twierdzić, że ultradźwięki uszkadzają rozwijający się mózg człowieka - mówi z naciskiem Rakic. Tak samo uważa autor komentarza w "PNAS" prof. Verne Caviness z Massachusetts General Hospital w Bostonie. - USG u ludzi jest całkowicie bezpieczne, nie zagraża prawidłowemu przebiegowi ciąży oraz rozwojowi fizycznemu i intelektualnemu dziecka - mówi."

mali28

• Aktywny
Odp: Badanie USG szkodzi?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2018, 07:52:22 »
Czy nie są to jakieś dziwne rewelacje?

monikazz

• Aktywny
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2018, 21:52:29 »
Oczywićie,ze są! Usg jest bardzo ważne ponieważ pozwala:

wykryc nieprawidłowości rozwoju malucha
zobaczyć czy wszystko jes ok
sprawdzić wielkóść dziecka
zbadać płeć

Osobiscie nie wyobraząm sobie nie robić tego badania w ciązy!
[...]
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2018, 12:23:13 wysłany przez admin »

Michaska_88

• Nowicjusz
  • *
  • vivere militare est
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2018, 11:37:04 »
Dla mnie to bzdura ze szkodzi
owszem ultradxwieki moga byc szkodliwe ale jak inaczej zbadac czy maluszek sie dobrze rozwija? teraz juz sa takie metody ze mozna podczas ciazy leczyc rozne schorzenia wiec dla mnie to jest sztuczne napedzanie jakiejs sensacji
:))

Tomia

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2019, 18:41:33 »
Przestańcie, jak badanie USG może być szkodliwe. Właśnie to badanie USG jest określone jako nieinwazyjne i nieszkodliwe. :p A wykonuje się je tylko po ty, by sprawdzić jak rozwija się dziecko oraz także by poznać płeć dziecka. Ja miałam robione u doktor Rozmus-Warcholińskiej w Częstochowie i moje dziecko jest w 100% zdrowe.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2019, 19:01:27 wysłany przez Tomia »

AgataS25

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2019, 09:37:28 »
A wiecie może gdzie w Warszawie można wybrać się na niedrogie USG piersi?

bukmarza77

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2019, 09:39:00 »
Sprawdź sobie koniecznie ofertę kliniki Fabskin na Bemowie. USG piersi robią tam naprawdę fachowo.