Autor Wątek: Autistic Girl Expresses Profound Intelligence  (Przeczytany 8824 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

m8rii

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 766
Odp: Autistic Girl Expresses Profound Intelligence
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 16, 2010, 07:04:36 »
Carly bloguje dla CTV

Carly Fleischmann blogs about her journey with autism
filmik http://www.ctv.ca/CTVNews/Health/20101126/carlys-blog-101128/

Carly Fleischmann jest nastolatką z autyzmem. To zagadkowe zaburzenie, tym bardziej, że Carly nie może mówić. Od dzieciństwa rodzice płacili za intensywną terapię behawioralną. 3 lata temu Carly nagle zaczęła pisać na komputerze. Bardzo powoli. Teraz ma 15 lat i uwolniła zabawny wnikliwy umysł ukryty wewnątrz. Ludzie zawsze są sceptyczni kiedy usłyszą, że piszę samodzielnie. „Czy ktoś jej mówi co ma pisać?” „Myślę, że rodzice chcieliby móc włożyć słowa w moje usta, ale nikt mną nie kieruje.”
   
Tammy Starr (mama) Zazwyczaj uważa się że niemówiące autystyczne dzieci są także mniej inteligentne, Carly udowadnia, że tak nie jest. Fakt ten uważa za swoją misję mającą pomóc zrozumieć ludziom jak to jest mieć autyzm.

(narratorka) Carly stała się ekspertem w mediach społecznych, ma własną stronę internetową, teraz chce blogować dla CTV, kiedy zapytaliśmy dlaczego, otrzymaliśmy tę (...?) (zadziorną?) odpowiedź: „Jeśli zachoruje koń, nie pytasz kaczki, co jest nie tak z koniem, idziesz wprost do końskiej paszczy.”

Howard Dalal (terapeuta) Carly chce blogować by wyjaśnić własną historię z, jak to Carly ujmuje, końskiej paszczy. Być w stanie dzielić się z rodzicami, pedagogami, lekarzami, tym co widzi, że się dzieje w jej ciele, tym co myśli.

W blogu Carly mówi, że będzie pisać o swoim życiu nastolatki. Odpowiadać na pytania widzów, oferując rzadki wgląd w umysł kogoś kto żyje z autyzmem.

Marilyn Thompson (autism ontario) Jej zdolność do dzielenia się własną historią ma niezwykłą wartość dla osób z autyzmem i inspiruje ich do wychodzenia z własnego świata.

(mama) Carly uważa, że każda osoba z autyzmem ma swój głos wewnętrzny. Trzeba tylko czasu by się wydostał.

(narratorka) Z własnym głosem wewnętrznym wyeksponowanym na ekranie Carly chce pomóc ludziom zajrzeć za zasłonę autyzmu podpisując się „edukator autyzmu”.

na blogu jest wpis z 9 grudnia br.
można zadać pytanie You can send your question to Carly by emailing her at carlysblog@ctv.ca.

ewajan

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
Odp: Autistic Girl Expresses Profound Intelligence
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 16, 2010, 08:37:51 »


w jedym miejscu przeczytałam, że rodzice Carly rocznie, przez naście lat, wydawali do 80 tys. USD na jej terapie

http://www.ctv.ca/CTVNews/_UNDEFINED_VALUE_/20080320/WFIVE_CarlysStory_080320/

Oj, czy czasem rodzice jej nie przeciążali terapią, mowa jest o 40-60 godz. tyg, to chyba za dużo, ale co ja będę gdybać.
"Człowiek potrzebuje innych ludzi,
By rozwijać się i spełniać”.

m8rii

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 766
Odp: Autistic Girl Expresses Profound Intelligence
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 16, 2010, 10:19:41 »
potwornie dużo tych godzin, zwłaszcza, że to aba
Carly gdzieś tam pisała, że wszystkie szkoły do których chodziła to szkoły aba
w jakimś 'liście' z 2008 r. pisała, że jest na farmie, gdzie lubi krowy, lamy, traktor i jedną terapeutkę ale wolałaby być w domu
wygląda na to, że praktycznie nie bywała w domu
zresztą (też wyczytane) stawiają dla niej dom, mogę tylko zgadywać, że tam też będą terapeuci
z drugiej strony co lepsze? samorządowe przedszkole integracyjne? terapia z nfz w wymiarze 2 godzin zajęć tygodniowo? wczesne wspomaganie?
gdybym miała kasę chyba też bym próbowała zorganizować te 40h ale raczej opcji albo takiej ogólnej poznawczo-stymulacyjnej

ewajan

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
Odp: Autistic Girl Expresses Profound Intelligence
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 16, 2010, 12:35:56 »
Zawsze jeszcze można samemu pracować z dzieckiem, jeśli chodzi o ABA to wcale nie jest trudna.
"Człowiek potrzebuje innych ludzi,
By rozwijać się i spełniać”.

oleczek555

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 893
Odp: Autistic Girl Expresses Profound Intelligence
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 16, 2010, 13:03:36 »
Ja reż uważam, że nasze dziecioczki kumają więcej niż nam się wydaje. ciągle trąbię teściowej, że ma nie gadać przy małej o niej i jej problemach, a ta jakoś nie może tego skumać. już nawet jak zaczyna to robić , to udaję, że nie słucham, gadam o czym tylko popadnie, żeby ona nie nawijała.
efekt jest taki, że mała ma bardzo silną alergię na babcię. ja myślę, że ona czuje, że babcia w nią nie wierzy, czasem zdarzy się mojej teściowej klapnąć, że co te nasze leczenie i terapia dają, skoro mała i tak nie mówi. a moja córka jest taka, że obcych potrafi obcałowywać i przytulać, a babci panicznie się boi, nawet nie chce się przywitać, dopiero po dłuższym pobycie pojawia się jakotaka tolerancja na babcię.
ogólnie moja teściowa to dobra kobieta, dużo mi pomaga z dietą, np zrobiła mi bezcukrowe  soki z malin z własnej działki, przeciery pomidorowe, często daje zamrożone klopsy bez glutenu, żebym nie musiała ciągle w garach stać. ale tego gadania nie mogę wytrzymać, dostaję drgawek, kiedy np słyszę, że moja córka pewnie nigdy nie pójdzie do normalnej szkoły i że nie będzie mówić. w ogóle takie nastawienie na widzenie zła drażni mnie niesamowicie, np moja mała komunikuje się za pomocą wyrazów jednosylabowych (oczywiście wybrany zakres), a teściowa zamiast się cieszyć, ze w ogóle pojawiła się komunikacja to przeżywa "ale mówi tylko pierwsze sylaby, ta reszta jakoś jej ucieka" .
No i powiedzcie, czy dziwicie się, że córka boi się wejść nawet na klatkę schodową, kiedy zajeżdzamy pod mieszkanie dziadków?

m8rii

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 766
Odp: Autistic Girl Expresses Profound Intelligence
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 17, 2010, 10:31:39 »
oleczek,
teściowa czytała Kaufmanów?
# Barry Neil Kaufman, Przebudzenie naszego syna. Terapia dzieci autystycznych, t. I, Warszawa 1990, Synapsis.
# Barry Neil Kaufman, Uwierzyć w cud. Terapia dzieci autystycznych, t. II, Warszawa 1991, Elektrim.
tu nawet najbardziej twardzi rozmiękają, polecam

m8rii

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 766
pierwszy na świecie talk-show prowadzony przez dziennikarkę z autyzmem
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 12, 2016, 17:32:37 »
http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/lifestyle/art,488,pierwszy-na-swiecie-talk-show-prowadzony-przez-dziennikarke-z-autyzmem-wideo.html

 Carly ma 21 lat, autyzm i kłopoty z komunikacją (porozumiewa się za pomocą komputera, który za nią wydaje dźwięki). To nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń. Ponad 3 mln osób obejrzały na youtube pierwszy odcinek jej internetowego talk-show.

Zaprosiła Cahnnig Tatum - holywoodzkiego aktora i w czasie 7 minut zadała mu pytania, na które najprawdopodobniej nie odważył się nikt wcześniej. Pytała o rodzinę, przyjaciół i o to, czego się boi. W czasie przedstawienia gościa zażartowała, że mężczyzna dla niej zostawi żonę.
 
Użytkownicy youtube są zachwyceni jej umiejętnościami komunikacyjnymi, a amerykańskie media nie przestają pisać o pierwszej na świecie autystycznej kobiecie, która poprowadziła własny program - "Speechless", czyli "Niemy".link do wywiadu:
https://www.youtube.com/watch?v=a34qMg0aF6w&feature=youtu.bewięcej na: https://www.facebook.com/carlysvoice/

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2016, 17:59:40 wysłany przez m8rii »