Autor Wątek: "Nasze Dziecko" apeluje do Cimoszewicza  (Przeczytany 1761 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wojnow

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 788
"Nasze Dziecko" apeluje do Cimoszewicza
« dnia: Lipiec 12, 2005, 18:55:08 »
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Nasze Dziecko" zaapelował we wtorek do marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza o przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ustawy przywracającej 7-procentową stawkę VAT na ubranka dziecięce. Projekt został złożony w Sejmie w grudniu ubiegłego roku.

"Obniżenie stawki VAT-u na ubranka dziecięce, to olbrzymia ulga dla większości polskich rodzin" - czytamy w apelu. Obecnie stawka ta wynosi 22 proc.

"Pragniemy przypomnieć Panu Marszałkowi, że dbałość o rodzinę jest jednym z najważniejszych konstytucyjnych obowiązków państwa, podobnie jak prawo społeczeństwa do wyrażania swoich oczekiwań wobec władzy poprzez instytucję inicjatywy ustawodawczej" - oświadczyli członkowie Komitetu.

W apelu zakwestionowano szacunki rządowe, według których przywrócenie niższego VAT-u na ubranka dla dzieci oznaczałoby zmniejszenie dochodów budżetowych o kwotę rzędu 170-225 mln zł. Obniżka VAT-u - uważa Komitet "Nasze Dziecko" - spowoduje wzrost popytu, produkcji i zatrudnienia, wywrze zatem pozytywny wpływ na gospodarkę.

"Wbrew obawom rządu odnośnie sprzeczności z prawem unijnym, w wielu krajach UE na ubranka dla dzieci obowiązuje nie podważana przez Komisję Europejską preferencyjna stawka VAT - w Luksemburgu wynosi ona 3%, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii - nawet 0%" - czytamy w apelu.

Komitet skrytykował też 7-procentową stawkę VAT, jaką obłożone są prezerwatywy. "Rząd określający siebie jako prorodzinny nie podważa istnienia preferencji podatkowych na prezerwatywy. W trosce o bilans budżetu i dobro polskich rodzin, proponujemy obniżenie VAT na ubranka dziecięce, kosztem podwyższenia na kondomy" - zasugerował Komitet "Nasze Dziecko".

Obywatelski projekt ustawy poparło 117 tys. osób, po pierwszym czytaniu w marcu tego roku projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych. Ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji ma odbyć się w dniach 26-29 lipca.

źródło - PAP
Wojciech Nowakowski