Nasze sprawy > Prawo na codzień

świadczenie pielegnacyjne

<< < (14/24) > >>

anuk:
Czy wie ktoś coś więcej na temat zmian w ŚP od przyszłego roku?
Jeśli dobrze zrozumiałam ci, którzy świadczenie uzyskali, mają je przyznane w kwocie 620 zł ( bez tego dodatkowego 200) do czasu ważności orzeczenia?
Dużo piszą o opiekunach osób dorosłych, którzy mieli od lipca zabrane a o dzieciach niewiele... ustawa jest napisana pod niepełnosprawnych dorosłych a dzieci zostaną po prostu wrzucone do tego samego worka
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/743725,swiadczenia-pielegnacyjne-projekt-zmian.html
ciekawy ten obowiązkowy wywiad co 6 miesięcy, co niby chcą sprawdzać? czy matka się dzieckiem opiekuje?
Wychodzi na to, że jeśli ktoś ma przyznane obecnie ŚP na dłużej to nie opłaca się ubiegać od nowa od stycznia, bo decyzje czasowe będą max na 3 lata, a nie sądze żeby dziecku ktoś przyznał decyzję na stałe...
kopiuję z GP


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło nową wersję projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) dotyczący zmian w pomocy dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny. Jego zmieniona treść przewiduje, że przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego przez gminę będzie poprzedzone nie opinią, ale decyzją wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której będzie stwierdzał o jednym z czterech stopni konieczności sprawowania opieki (w pierwotnym wariancie było ich pięć).

Mają one określać odpowiednio podstawowy, podwyższony, dodatkowy oraz pełny zakres, w jakim osoba, nad którą sprawowana jest opieka, wymaga pomocy w samoobsłudze, poruszaniu się i komunikowaniu. Wciąż jednak nie wiadomo, jaka skala będzie miała zastosowanie przy kwalifikowaniu do wspomnianych stopni. Nowy projekt określa natomiast, że przy pierwszym jej poziomie świadczenie w ogóle nie będzie przysługiwać, przy kolejnych będzie ono wynosiło w przyszłym roku 620 zł, 760 zł oraz 900 zł miesięcznie.

Ponadto o ile wcześniej projekt nowelizacji w ogóle nie poruszał kwestii związanych z możliwością odwołania się od niekorzystnej dla opiekuna opinii wojewódzkiego zespołu, to nowa jego wersja przesądza, że takie uprawnienie nie będzie mu przysługiwać. Strona niezadowolona z jego rozstrzygnięcia będzie mogła jedynie zwrócić się do niego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Po tym, jak decyzja stanie się ostateczna, zostanie przekazana do gminy, która na jej podstawie ustali prawo do wsparcia.

Nowelizacja wskazuje też, że decyzja w sprawie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki będzie wydawana na stałe, jeżeli stan zdrowia i wynikające z niego ograniczenia nie rokują poprawy i mają charakter trwały, lub na czas określony, ale nie będzie to mogło być dłużej niż na trzy lata. Na taki okres będzie przyznawane samo świadczenie pielęgnacyjne (przy zachowaniu zasady, że nie dłużej niż do wygaśnięcia orzeczenia o niepełnosprawności).

900 zł ma wynosić w 2014 r. maksymalna wysokość świadczenia pielęgnacyjnego

Etap legislacyjny

Projekt w trakcie konsultacji

Abril:
anuk sprawa wygląda tak że od stycznia wszyscy mamy po 620zł.Czy te 200zł będzie to jeszcze nie wiadomo gdyz potrzebne jest rozporządzenie w tej sprawie

Nie wiadomo czy zmiany będą obowiązywac od stycznia bo jak wiemy nie ma jeszcze nic uchwalonego a proponowana ustawa po konsultacjach jest istnym BUBLEM - wiem co pisze bo róznież z innymi rodzicami ją konsultowałam.

Aby dostać wyższe świadczenie trzeba będzie spełnić kilka warunków
- złożyć odpowiedni wniosek do MOPSU
- pracownik MOPSU robi wywiad
- zebraną dokumentacje przesyła do wojewódzkiego zespołu orzekającego
który będzie określał STOPIEŃ NIESAMODZIELNOŚĆI i w zalezności od tego stopnia będzie wypłącane świadczenie
najniższe 620 zł + składki
najwyższe 1420zł + składki
będzie 5 stopni , choć w proponowanej ustawie zrobili 4 stopnie w tym 1 stopień bez świadczenia

To jest strasznie zagmatwane i nie potrafie tego szybko i jasno wytłumaczyć

olka_78:
od stycznia zamiast 153 zł będzie 200 zł

Abril:

--- Cytat: olka_78 w Styczeń 02, 2014, 15:54:50 ---od stycznia zamiast 153 zł będzie 200 zł

--- Koniec cytatu ---
boszzz co za bzdura  8)

Moge was poinformowac że te 200zł będzie wypłacane do marca 2014r - to pewne bo uchwała już jest

Od kwiatnia zapewne zacznie obowiązywać nowa ustawa ustalająca wysokość  świadczenia pielęgnacyjnego

Hamasz:
Witam :)
Mam pytanie odnośnie orzeczenia o niepełnosprawności.
Mój syn 12l ma orzeczenie o niepełnosprawności od ok 10l ale najpierw było to na astmę oskrzelową potem zdjagnozowano mu Adhd i mu podczas kolejnej komisji dopisali i orzeczenie wydali do 16rż i teraz moje pytanie,
synowi zmieniono diagnozę i ma Autyzm atypowy. I czy ja mam iść i poprosić o nowa komisję i wydanie orzeczenia na ten autyzm,jakie on będzie miał korzyści z tego orzeczenia,bo z tamtego gdzie miał zaznaczone że ma astmę i adhd praktycznie nic nie miał oprócz zasiłku pielęgnacyjnego i zniżki na przejazdy pociągiem i autobusem.Czy każdemu dziecku z autyzmem należy się świadczenie pielęgnacyjne?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej