Autor Wątek: Rodziny wielodzietne: Nowe przepisy ustawy  (Przeczytany 3397 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wojnow

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 788
Rodziny wielodzietne: Nowe przepisy ustawy
« dnia: Czerwiec 07, 2004, 16:32:10 »
Rodziny wielodzietne: Nowe przepisy ustawy

Niezamożne rodziny wielodzietne otrzymają większą pomoc finansową od państwa. Ograniczona zostanie za to wysokość wsparcia dla rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci.


Niezamożne rodziny wielodzietne otrzymają większą pomoc finansową od państwa. Ograniczona zostanie za to wysokość wsparcia dla rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci.

Ministerstwo Polityki Społecznej chce w ten sposób poprawić ustawę o świadczeniach rodzinnych, którą rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

"Wyjdziemy naprzeciw postulatom rzecznika, który uważa, że w ustawie o świadczeniach rodzinnych preferujemy rodziny niepełne" - tłumaczy wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich przepisy ustawy o świadczeniach, którą uchwalono pod koniec 2003 roku, są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa - czytamy w dzienniku.

Ustawa zlikwidowała Fundusz Alimentacyjny, z którego państwo wypłacało alimenty za ludzi unikających tego obowiązku. Samotnie wychowującym dzieci najuboższym rodzicom zrekompensowano to specjalnym dodatkiem do zasiłku - 170 zł na dziecko (250 zł na niepełnosprawne). To jednak spowodowało, że pomoc dla rodzin niepełnych jest znacznie wyższa niż dla rodzin, w których dzieci wychowywane są przez oboje rodziców. Zdarzało się nawet, że aby otrzymać większe wsparcie, w niezamożnych rodzinach wielodzietnych przeprowadzano fikcyjny rozwód - przypomina gazeta.

Aby różnica w pomocy nie była aż tak duża, rząd chce zmienić jej zasady. Projekt nowelizacji ustawy ma być gotowy do połowy czerwca. Ministerstwo chce zaproponować, by niezamożne rodziny wielodzietne - pełne i niepełne - dostawały więcej pieniędzy. - Chodzi o 50-złotowy dodatek do zasiłku rodzinnego na dziecko, jednak nie na każde. Od stycznia 2005 r. dodatek przysługiwałby na czwarte i każde następne dziecko, a od września 2006 r. już od trzeciego dziecka - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Równocześnie miałaby zostać stopniowo ograniczona pomoc dla rodziców samotnych. - Od 1 stycznia 2005 r. do końca sierpnia 2006 r. dodatek, który dziś otrzymują (czyli 170 zł lub 250 zł) na każde dziecko, będzie przysługiwał już tylko na troje dzieci (na czwarte i następne już nie), - a od września 2006 r. wyłącznie na dwoje dzieci. Jeśli rodzina będzie większa, to na pozostałe dzieci rodzic dostanie dodatek dla rodzin wielodzietnych - 50 zł. Będzie jednak wyjątek od tej reguły - okres przejściowy dla samotnych rodziców, którzy już dziś korzystają z tego dodatku lub uzyskają do niego prawo do 1 stycznia 2005 r. Te osoby będą otrzymywać wsparcie na zasadach dziś obowiązujących jeszcze do sierpnia 2005 r. - informuje dziennik.

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych ma być gotowy do połowy czerwca. Nowe zasady będą kosztowały budżet państwa w 2005 r. ponad 200 mln zł. Rząd liczy, że dzięki nowelizacji wniosek rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego stanie się bezzasadny - czytamy w "Rzeczpospolitej".

źródło - pap, rzeczpospolita - 07 czerwca 2004
Wojciech Nowakowski