Autor Wątek: Programy lekowe NFZ  (Przeczytany 28453 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bozena

  • Global Moderator
  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 1345
Programy lekowe NFZ
« dnia: Lipiec 24, 2007, 20:44:24 »
Witam,

NFZ daje możliwość finansowania leczenia w ramach dwóch rodzajów świadczeń zdrowotnych:

1. programy lekowe
2. farmakoterapia niestandardowa


Ad.1. Programy lekowe

Są to odrębne kontrakty podpisywane przez Wojewódzkie Oddziały NFZ na finansowanie terapii lekowych - programy to tak na prawdę wprost refundacja kosztów leczenia. NFZ opracował jednak szczegółowe wytyczne: kto kwalifikuje się do leczenia, jakie wymagania musi spełnić świadczeniodawce oraz co trzeba wykonywać (lekarze) aby monitorować przebieg leczenie tzw. duża papierkowa robota. Często jest to trudne do prowadzenia i wymaga dodatkowego nakładu pracy, co skutecznie odstrasza personel medyczny.

Wśród obecnie finansowanych programów lekowych są programy, które załączyłam poniżej. Mogę przesłać opisy szczegółowe programów lekowych w zależności od potrzeby.

Ad.2. farmakoterapia niestandardowa

Farmakoterapia niestandardowa to leczenie preparatami, które nie zostały uwzględnione w programach lekowych. Lek jednak musi mieć rejestrację na leczenie danej choroby - tzn. jest we wskazaniach stosowania leku, ale nie ma go w charakterystyce programu lekowego z pkt.1. Rejestracja jest warunkiem bezwzględnym.
Aby taka terapia mogła być rozpoczęta należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, że jest taka możliwość. Jeżeli znajdzie lek, który ma rejestrację na daną chorobę a nie jest objęty programem lekowym oraz będzie skuteczny w leczeniu choroby, to z pomocą lekarza należy ustalić leczenie i dawki, dokładnie wypełnić wniosek. Wniosek też musi zatwierdzić dyrekcja jednostki, a potem konsultant wojewódzki w danej dziedzinie medycyny. Środki finansowe odciążają budżet danego oddziału gdzie odbywa się podawanie leku. Ponieważ z regułu NFZ pokrywa tzw. "nadwykonania" świadczeń w oddziałach szpitalnych to pokrywa tym samym koszty farmakoterapii niestandardowej. W szpitalu w którym pracuję (szpital dla dorosłych)takie terapie są realizowane na dużą skale - około 20 pacjentów, i nie ma z tym większych problemów.

Podam przykład to może zobrazować to będzie prościej: lekarz pediatra z oddziału reumatologii w szpitalu dziecięcym wskazuje lek o nazwie Enbrel do leczenia zapalenia skórno-mięśniowego u małej dziewczynki - koszt terapii to ok. 10 000 zł. Podpisuje go dyrektor szpitala potem konsultant a potem składany jest on w NFZ. Jeżeli te przesłanki formalne są spełnione to NFZ nie może się "nie zgodzić" na terapię!

------------------------

Załącznik nr 15 b do mat. inf.  _ SZP stanowiących załącznik do zarządzenia Prezesa Funduszu Nr   /2006

Wytyczne stosowania świadczenia
"Farmakoterapia niestandardowa"1.   Świadczenie "Farmakoterapia niestandardowa" jest procedurą występującą w Katalogu świadczeń szpitalnych, dla potrzeby rozliczenia farmakoterapii niezwiązanej z leczeniem nowotworów, której nie można zakwalifikować w innych pozycjach Katalogu świadczeń szpitalnych.
2.   Substancja czynna, z zastosowaniem której ma być prowadzona farmakoterapia nie może znajdować się w Katalogu programów terapeutycznych (lekowych) we wskazaniu i dawkowaniu zgodnym z opisem programu.
3.   Warunkiem niezbędnym do rozliczenia świadczenia "Farmakoterapia niestandardowa" jest uzyskanie pisemnej akceptacji Dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu dla wniosku świadczeniodawcy, pozytywnie zaopiniowanego przez konsultanta wojewódzkiego z danej dziedzinie medycyny. Wzór wniosku określa załącznik nr 16 do materiałów informacyjnych.
4.   Świadczeniodawca powinien uzyskać ww. akceptację przed rozpoczęciem realizacji procedury, wyjątkowo, w uzasadnionych przypadkach w trakcie jej realizacji.
5.   Finansowanie świadczenia w ramach procedury "Farmakoterapia niestandardowa" odbywa się w ramach zawartej ze świadczeniodawcą umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju: leczenie szpitalne i nie zwiększa kwoty zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy.
6.   Sposób rozliczania świadczenia w ramach procedury "Farmakoterapia niestandardowa" odbywa się zgodnie z zasadami określonymi dla procedur ujętych w Katalogu świadczeń szpitalnych.
7.   Oddział wojewódzki Funduszu prowadzi Rejestr złożonych wniosków wraz ze sposobem ich rozstrzygnięcia, związanych z realizacją procedur ,,Farmakoterapia niestandardowa", uwzględniający zakres danych wskazany we wniosku, określonym w załączniku nr 16 do materiałów informacyjnych

Pobierz na dole załącznik "Katalog programow terapeutycznych (lekowych)"

-------------------------

Może to co napisałam jest trudne i nie takie jasne, więc proszę o pytania dodatkowe.

pozdrawiam
Anna Hajduk-Przepióra

Pani Anna Hajduk-Przepióra jest pracownikiem administracji jednego z krakowskich szpitali. We współpracy z lekarzami szpitala zajmuje się przygotowywaniem wniosków o fnansowanie farmakoterapii niestandardowych dla pacjentów.
Mam nadzieję, że wiedza Pani Ani może być pomocna wielu chorym, dlatego zapraszam do dyskusji na ten temat i do zadawania pytań.
Dziękuję Pani Ani za chęć niesienia pomocy i wyjasnienie tych dość zawiłych procedur.


-----------------------------------------
Bożena Nowakowska
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
http://www.dzieci.org.pl/

lilianabujala

  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 1243
Programy lekowe NFZ
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2007, 21:51:41 »
Bożenko, to takie użyteczne co wkleiłaś, podziękowania dla pani Ani, ale leń wakacyjny mnie ogarnał... krótko mówiąc czy pod to podchodzi leczenie dzieci z autyzmem w ramach protokołu DAN?

moby71

  • Kreatywny
  • ****
  • Wiadomości: 440
Programy lekowe NFZ
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2007, 17:25:30 »
ano właśnie. Lilu popieram pytanie. Naciągamy się juz z tyloma sprawami, ze może możnabyłoby to choć trochę uprościć i przybliżyć
DROBINA DOBROCI BUDUJE NADZIEJÊ.  '<img'>
Michaś 2000, Bartuś 2002, Zuzanka 2005.