Autor Wątek: dowoz dziecka do szkoły  (Przeczytany 36766 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

renatamikolaja

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 139
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 16, 2009, 23:21:34 »
Byłam dzisiaj u pani radcy prawnego w PEFRONIE. nie dość że Babsztyl nie była zorjetowana co do ustawy to jeszcze kilkakrotnie zakomunikowała mi że moim obowiązkiem jest zapewnienie opieki w drodze do szkoły tak jak każdej innej matki tym bardziej że pobieram świadczenia z mopr. Jestem w szoku i takie traktowanie w urzędzie który ma nam pomagać. W poniedziałek piszę skargę na nią więc bardzo proszę o pomysły co mam w niej umiescić.

ewajan

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
  • http://pomozcierafalkowi.bloog.pl
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 17, 2009, 07:54:41 »
Wredny babsztyl,jak może wytykać te marne grosze,ma tupet.I ciekawe skąd sobie to wzięła z jakiej ustawy?Ja to też przerabiałam.Mam poradę prawnika w tej sprawie,która pokazałam urzędnikom i to wystarczyło.W naszym przypadku próbowano nam wmówić,że pobieranie świadczeń przez matkę obliguje ją do sprawowania opieki w czasie transportu,który miała dać gmina."Człowiek potrzebuje innych ludzi,
By rozwijać się i spełniać”.

anka35

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 92
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 17, 2009, 08:27:58 »
Mocą obowiązującego prawa, system oświaty, zapewnia możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami, a ponadto również zapewnia on opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi przez umożliwianie realizowania zindywidualizowanego procesu kształcenia, form i programów nauczania oraz zajęć rewalidacyjnych (art. 1 pkt 5 i 5a ustawy o systemie oświaty).
W art. 3 ust. 1a lit. a i b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 1996, nr 67, poz. 329 ze zm.), zawarte zostało ustawowe pojęcie szkoły specjalnej lub oddziału specjalnego, które należy rozumieć jako szkołę lub oddział dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zorganizowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 71b ust. 7 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, lub też jako szkołę lub oddział, zorganizowane w zakładzie opieki zdrowotnej, w tym zakładzie opiekuńczo-leczniczym i zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, a także w jednostce pomocy społecznej, w celu kształcenia dzieci i młodzieży, przebywających w tym zakładzie lub jednostce, w których stosuje się odpowiednią organizację kształcenia oraz specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze, zorganizowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 71 c ust. 2 ustawy o systemie oświaty.
Zgodnie z art. 17 ust. 3a ustawy o systemie oświaty, ustawowym obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b ustawy o systemie oświaty, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka, umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice dziecka.
Co do zasady więc obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b ustawy o systemie oświaty, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły, przy czym, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice dziecka (wówczas oczywiście nie dokonuje tego gmina), to na gminie ciąży obowiązek dokonania zwrotu kosztów przejazdu ucznia i opiekuna. Należy jednak zaznaczyć, iż gmina jest zobowiązana do zwrotu poniesionych kosztów przejazdu tylko i wyłącznie wtedy, gdy dziecko było dowożone środkami komunikacji publicznej (nie można więc dowozić dziecka, np. samochodem prywatnym i domagać się zwrotu poniesionych kosztów).
Identyczna zasada obowiązuje w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 14a ust. 4 ustawy o systemie oświaty, bowiem gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego dzieciom, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o systemie oświaty albo dokonuje ona zwrotu kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 1996, nr 67, poz. 329 ze zm.), w brzmieniu ujednoliconym dostępna jest na stronie internetowej Sejmu RP w serwisie „Internetowy System Informacji Prawnej” Ja mam dowozy ale wcale nie bylo tyo łatwe ale takie kobietki na stoleczkach te[pimypozdrawiam sily i sily zycze ale tego nam nie brakuje
jeżeli nie nadeszła twoja pora  nawet lekarz cie nie uśmierci

renatamikolaja

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 139
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 17, 2009, 10:44:26 »
Pani prawnik zamiast mi powiedzieć to co napisała anka35 to strzeliła mi wykład na temat moich obowiązków wobec dziecka.

Cebulka

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 122
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 04, 2009, 17:57:59 »
...bo to Z£A KOBIETA BY£A.
Ja każdego roku walcze o dojazdy i co roku ja dostawałam,jak bedzie teraz-nie wiem.Juz szlag mnie trafia. ':devil:'

urszula

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 91
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 19, 2010, 22:38:08 »
Pomóżcie!
Do kogo napisać skargę na  urzędnika, który nie reaguje na podanie złozone w listopadzie w sprawie zwrotu kosztów dowożenia ucznia niepełnosprawnego do szkoły?
I jak?
Nie mam sił użerać się osobiście...............

Cebulka

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 122
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 22, 2010, 21:55:08 »
Jak ja to znam...
Napisz kolejne 2 podania,jedno daj,drugie po postemplowaniu zostaw dla siebie(kopię).
Napisz "W zw z brakiem odpowiedzi na wczesniej złozone przeze mnie pismo w dniu tym a tym,prosze o odpowiedz w terminie 1 tygodnia.""
Kopie zostawiaj zawsze sobie,zeby nie powiedzieli,że żadnego pisma od ciebie nie otrzymali.
Kazdy urząd ma na odpowiedz czas 2 tygodnie,jezeli nie ma,wal do urzednika o pion  wyzej(np kierownika),potem dyrektora,wójta czy burmistrza,starosty(nie wiem jak to jest w twoim przypadku,w twojej miejscowości).
NIE CZEKAJ!Termin mija-działaj.
WIÊCEJ INFO JESTEM W STANIE CI UDZIELIC,ALE NA KOMUNIKATOR '<img'>

Pady

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 90
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 31, 2010, 10:07:05 »
Witajcie

Nie zakładam nowego wątku, bo moje pytanko do Was dotyczy się dowozu naszych dzieci własnym samochodem, a więc w zasadzie ten wątek.
Pytanie jest do tych, którym się udało to wywalczyć w swoich urzędach.

Czy zwrot kosztów, który macie obejmuje tylko przejazd tam i z powrotem (zawiezienie dziecka i przywiezienie)?

Pytam, bo przy własnym dowozie ponoszony koszt jest dwa razy większy - tzn. po zawiezieniu dziecka wracam pustym samochodem i tak samo jadę po dziecko na pusto. Ustawa tego nie precyzuje, więc tu chyba (tak jest u nas) jest to kwestia interpretacji urzędnika? A ta niestety najczęściej (tak mi się wydaje) obejmuje tylko dwa kursy.

Czy spotkaliście się gdzieś z jakimiś wytycznymi w tej sprawie? Na co się ewentualnie powoływać przy korespondencji z urzędnikami - argumenty za 4 kursami?

Wiem, że można ostatecznie próbować przez SKO, ale to zostawię na koniec.

pozdrawiam
Pady
tata Maćka, ur. X 2003

reni48

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 120
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 01, 2010, 08:47:42 »
Ja dowożę dziecko ok.7km w jedną stronę to w sumie jest ok.30 km i za to gmina płaci 15 zł za dzień.Ale nie mam pojęcia jak oni to liczą,bo w porozumieniu mam napisane właśnie to 15 zł za dzień.Wcześniej dowoziłam dziecko do przedszkola jakieś 1 km mniej to płacili 11 zł.Wysyłam im zawsze ile dziecko dni było w szkole i za tylemi zwracają.

Pady

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 90
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 02, 2010, 14:57:47 »
U nas liczą wg stawki za 1 km wg podobnej zasady jak się używa samochodu prywatnego do przejazdów służbowych tj. ok 80 gr/km. Z tym, że liczą tylko przywóz dziecka i jego powrót.
Nie uwzględniają natomiast tego że po przywiezieniu dziecka wraca się "na pusto" i tak samo gdy jedzie się po dziecko.
Zapisy w ustawie mówią, że gmina ma zwrócić koszty poniesione przez rodzica, który dowozi dziecko własnym samochodem i.... tyle. Jak liczyć te koszty to już, z tego co się zorientowałem, to zależy od interpretacji urzędników.

Szukam uzasadnienia (najlepiej z powołaniem się na jakiś wyrok lub interpretację organów "wyższych" niż urzędy), gdyż od nowego roku szkolnego zamierzam spróbować wywalczyć pokrycie kosztów pustych przejazdów
tata Maćka, ur. X 2003

kiza

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 113
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 02, 2010, 21:48:51 »
Mi płacą ok.133 zł za cały miesiąc za 3 osoby: 2 dzieci + opiekun. Mamy 12 km do przedszkola, czyli dziennie 48 km. Przeliczają to na bilety PKS. Na prawdę śmieszna kwota, nie wystarcza nawet na tydzień.

Pady

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 90
dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 04, 2010, 07:45:25 »
kizi - z tego co wiem, to jeśli ty organizujesz przewóz dzieci do przedszkola (d;la 6 latków) lub szkoły swoim samochodem to gmina/miasto powinno zapewnić ci zwrot kosztów przejazdu właśnie samochodem (jak gmina ma policzyć te koszty to już jest osobny temat) a nie za bilety PKS-u. Pewnie ci jeszcze liczą tak, że dzieci jadą za darmo, bo chyba mają takie uprawnienie w taryfie PKS-u, a opłacają jedynie opiekuna)

Ja bym na twoim miejscu próbował się odwołać do gminy z uzasadnieniem że dzieci nie mogą jeździć komunikacją publiczną (źle to znoszą bądź są uciążliwe dla innych pasażerów) i wylicz im rzeczywiste koszty przejazdu samochodem spróbuj im wykazać ile kosztują przejazdy w ciągu jednego dnia najlepiej w rozbiciu na każdy kurs (tam i z powrotem rano oraz to samo po południu).
Jeśli dostaniesz pismo odmowne to zawsze można się odwołać, byle dotrzymać terminów.

Ja tak zamierzam zrobić przy umowie na nowy rok szkolny tylko, że  dotyczyć to będzie właśnie przejazdów "pustych".
tata Maćka, ur. X 2003

.

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1343
Odp: dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 10, 2010, 15:44:35 »
<font color='#000080'>NAJBLIZSZA SZKOLA TO TA JAK¡ WPISALI DZIECKU W ORZECZENIU Z PORADNI.WIEC,NIE ZMIENIAJ SZKOLY JESLI UWAZASZ ZE JEST DOBRA,POMOMO ZE JEST DALEKO.
</font>

POmocy!

Bardzo i pilnie potrzebuje podstawę prawna na to, że tą "najblizszą szkołą" jest własnie szkoła wpisana w orzeczeniu.

I mam takie jeszcze pytanie, czy ktoś wie czy poradnia może zalecic konkretna szkołę? Np. sa dwie specjalne, czy poradnia może w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego wpisac konkretnie jedna z nich?


Pomózcie pleeease....

.

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1343
Odp: dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 12, 2010, 10:33:59 »
Bardzo i pilnie potrzebuje podstawę prawna na to, że tą "najblizszą szkołą" w rozporządzeniu jest własnie szkoła wpisana w orzeczeniu.

Czy ktoś może mi pomóc?

Głowa mi juz pęka od cztania tego i nic nie moge znaleźć  :-\

Pomóżcie..

ewajan

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
  • http://pomozcierafalkowi.bloog.pl
Odp: dowoz dziecka do szkoły
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 12, 2010, 12:06:31 »
Najlepiej zadzwoń do fundacji Synapsis. Oni udzielają bezpłatnych porad prawnych.
0228250134
"Człowiek potrzebuje innych ludzi,
By rozwijać się i spełniać”.