Autor Wątek: rehabilitacja niemowląt  (Przeczytany 13809 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

torunianka

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
rehabilitacja niemowląt
« dnia: Grudzień 16, 2005, 21:46:06 »
Witam:-)
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje i opinie na temat rehabilitacji niemowląt.
Moje malutkie bratanice - bliźniaczki urodziły się w 8 miesiącu. Jedna z dziewczynek miała lekkie niedotlenienie. Obecnie mają 3 miesiące. Stwierdzono u nich asymetrię i wzmożone napięcie mięśniowe. Pojawiły się sugestie porażenia mózgowego u Weronisi. Zalecono rehabilitację metodą Vojty. Poza tym rodzice dziewczynek zaplanowali wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Ameryki koło Olsztynka.
W związku z powyższym mamy wiele wątpliwości:
- jaka jest skuteczność wspomnianej metody (a może ktoś poleciłby inną?),
- szpital w Ameryce specjalizuje się w leczeniu dzieci od 3 roku życia, zgodzono się przyjąć nasze dziewczynki, ale chcielibyśmy zasięgnąć opinii osób, które tam przebywały,
- może ktoś zechciałby polecić inne ośrodki, specjalistów, etc
Każda rada, refleksja, informacja, pomoc będzie dla nas bardzo cenna.
ciocia Weroniki i Helenki - Ania

iwpal

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1598
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2005, 23:10:26 »
WItaj, nie potrafię przytoczyć w %, ale wg aktualnej wiedzy met.Vojty jest najskuteczniejsza metodą rehabilitacji niemowląt, pod warunkie, ze jest prawidłowy pokaz punktów neuromotorycznych oraz, ze dziecko jest stymulowane min. 4x dziennie.
jezeli sa jakieś wątpliwości, to warto skontaktować sie z certyfikowanym terapeutą tej metody http://www.vojta.com.pl/
i poczytać
tu
i tu
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"
Pozdrawiam
IwonaP.

torunianka

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2005, 11:37:59 »
Iwpal, witam i serdecznie dziękuję za zainteresowanie. Każda informacja jest dla mnie ważna. Dziewczynki są objęte ćwiczeniami wg metody Vojty, Helenka robi nawet pewne postępy. Niestety, dzieciaczki bardzo nie lubią tych zajęć. Rodzice są jednak bardzo konsekwentni i ćwiczą, płacząc razem z nimi.
Bardzo proszę osoby zorientowane w temacie o napisanie kilku słów. Szczgólnie interesuje nas Wasza opinia o celowości wyjazdu na turnus rehabilitacyjny. Może znalazłby się ktoś, kto może polecić terapeutów z woj. warmińsko-mazurskiego, a może ktoś ma doświadczenia związane ze szpitalem w Ameryce koło Olsztynka?
Pozdrawiam i życzę Wszystkim duuuuużo zdrowia.
Ania

torunianka

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2005, 12:22:41 »
Witam ponownie.
Naczytałam się wypowiedzi Forumowiczów i postanowiłam jeszcze się dopytać.
Dziewczynki były badane przez pediatrów, neurologów, rehabilitantów. Nie będę się rozpisywała o tym, że co człowiek to opinia - ten temat już przedyskutowaliśmy i przeboleliśmy. Wniosek z badań jest taki, że dzieci mają wzmożone napięcie mięśniowe i asymetrię. Weronika jest napięta jak struna, bardzo nas to martwi. Helenka mam mniejsze napięcie, ale za to większą asymetrię. Zalecono ćwiczenia rehabilitacyjne i metodę Vojty.
Tak sobie pomyślałam (po lekturze Waszych postów), ze może moglibyśmy zrobić coś więcej, już sama nie wiem, może jakieś badania, konsultacje. Jesteśmy zupełnymi laikami w tej dziedzinie, nie chcielibyśmy czegoś zaniedbać albo zrobić czegoś za późno.
Pozdrawiam. Ania.

feniks-70

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 83
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2005, 13:10:31 »
Witaj troskliwa ciociu  :)  Mój Mikołajek - teraz 3 lata i zdrów jak ... rybka- miał podobne objawy. Zaczęło się silną żółtaczką w pierwszych 12 godzinach. Zaniepokoiłam sie na dobre w 6 tyg. życia ... odruchy byłu nie takie jak powinny, Mikoś wygięty w łuk i napięty. Pediatra,gdy opowiedziałam o swoich niepokojach- nie chciałam go szczepić- zignorowała mnie... więc zmieniliśmy pediatrę. Pani doktor  
natychmiast skierował nas do neurologa, a potem trafiliśmy na wspaniała panią neurorehabilitantkę  :D . Æwiczyliśmy intensywnie Mikołajka pod jej okiem przez rok- Vojtą.  Acha no i szczepionki były ale bardzo odroczone i nie te, które są refundowane.A teraz nasz smyk śmiga :D . Nam się udało trafić szybko na fachowców. Pracujcie z małymi intensywnie ten pierwszy rok jest niesamowicie wazny. Nawet jeżeli niec nie wiecie o szpitalu to zawsze mozna spróbować i gdyby cos było nie tak... wrócić. Życzę determinacji  i duzo, dużo wiary - takze w specjalistów.  :p
"Gdy słońce w twoim życiu zgasło, wówczas szukaj gwiazdy, którą Bóg specjalnie dla ciebie zapalił."

Pozdrawiam Iwo

agnisia

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 136
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2005, 15:26:57 »
Ja napiszę jako osoba współpracująca z rehabilitantami metodą Vojty i NDT-Bobath. Metoda Vojty jest bardzo dobra dla małych dzieci mających zwiększone napięcie mięśniowe i asymetrie. Æwiczenia Vojty zazwyczaj są prowadzone do momentu, aż dziecko zacznie czworakować.  Ważne jest tu przeszkolenie rodziców jak mają pracować z dziećmi.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości. Nie dajcie się lekarzom, o wszystko pytajcie.  :)
"Dawaj to, co masz, czym jesteś.
Dawaj przedmioty, ale nade wszystko siebie,
swoją opiekę, swoją pomoc, swoje współczucie..."
                                                       M. Maliński
Pozdrawiam Agnieszka

feniks-70

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 83
"Gdy słońce w twoim życiu zgasło, wówczas szukaj gwiazdy, którą Bóg specjalnie dla ciebie zapalił."

Pozdrawiam Iwo

teresa

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 362
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2005, 15:39:53 »
Cytat
Tak sobie pomyślałam (po lekturze Waszych postów), ze może moglibyśmy zrobić coś więcej, już sama nie wiem, może jakieś badania, konsultacje.

Tak owszem możecie jeszcze poszukać terapeuty terapii czaszkowo-krzyżowej i to im szybciej tym lepiej. Oczywiście terapię Vojty należy kontynuować. Obydwie terapie świetnie ze sobą współgrają i z moich terapeutycznych doświadczeń wynika, że znacznie zwiększają się możliwości poprawy (czy raczej wspomagania) rozwoju dziecka. Dzieci lepiej też znoszą terapię Vojty przy jednoczesnym stosowaniu terapii czaszkowo-krzyżowej.
Pozdrawiam. :D

torunianka

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2005, 14:51:27 »
Kochani Forumowicze:Iwonko, Agnisiu i Teresko!
Jestem niezmiernie wdzięczna za okazane zainteresowanie i pomoc. Własnie wróciłam ze Świąt spędzonych z Weronisią i Helenką. Muszę przyznać, że metoda Vojty daje efekty, choć dziewczynki jakoś jej polubić nie chcą. Rehabilitanci orzekli, że Helena może czuć się z nich zwolniona - ma większe problemy z asymetrią. Weronka nadal jest napięta, ale z dnia na dzień jest lepiej. Oprócz Vojty wprowadzono jej dodatkowo ćwiczenia wyciszające - głównie hamakowanie. Dziewczęta jadą z Mamą do szpitala na turnus rehabilitacyjny, wszyscy trzymamy kciuki.
Iwonko, moje bratanice też miały wczesną żóltaczkę, a po powrocie do domu - ponowną. Co do szczepionek - dokładnie nie wiem jak to coś się zwie, ale podaje się im turami jakieś szczepionki "bezpieczne". Codziennie jeżdżą na ćwiczenia do poradni rehabilitacyjnej, a poza tym rodzice ćwiczą z nimi sumiennie w domu. Mam nadzieję, że sukces będzie podobny jak z Twoim Mikołajkiem:-) Przed świętami Hela i Wera miały szczepienia i lekarz nakazał 5-dniową przerwę w ćwiczeniach.
Agnisiu, jak wspomniałam, ćwiczenia odbywają się regularnie, myślę, że rodzice zostali odpowiednio przeszkoleni, choć co do tego oni sami mają niejakie wątpliwości.
Teresko, zaintrygowałaś nas metodą czaszkowo-krzyżową, żaden z wielu rehabilitantów, jakich spotkaliśmy na swej drodze, ani słowem o takowej nie wspomniał. Gdybyś znalazła chwilę i zechciała napisać o niej coś więcej, bylibyśmy niezmiernie wdzięczni. Nie mamy pojęcia, jak szukać rehabilitanta tej specjalności.
Pozdrawiam Wszystkich poświątecznie. Życzę spokojnego i zdrowego nowego roku.
Ania:-)

agnisia

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 136
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2005, 12:52:27 »
Odnośnie "bezpiecznych" szczepionek odsyłam tutaj  nasza kicia podała na niej tabelę z tymi szczepionkami. Ostatnio siostra szczepiła synka i tylko usłyszała wypowiedz pielęgniarki do lekarki :"o pani przyniosła lepsze szczepionki"  Sami musimy zdobywać pewne wiadomości, bo inaczej nam nie powiedzą, że to może być niebezpieczne dla dzieci.
"Dawaj to, co masz, czym jesteś.
Dawaj przedmioty, ale nade wszystko siebie,
swoją opiekę, swoją pomoc, swoje współczucie..."
                                                       M. Maliński
Pozdrawiam Agnieszka

monikam

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2006, 17:55:57 »
Witam!
Jestem mamą 5 miesięcznych bliźniaczek Igi i Oliwii i także rozpoznano u moich dzieci wzmożone napięcie mięśniowe i asymetrię. Są bardzo spięte i wyginają sie w łuk. W tej chwili chodzę z nimi na rehabilitację do Ośrodka Rehabilitacji. Uczę sie specjalnych ćwiczeń ale nie wiem jak sobie z tym poradzę, dopiero wszystkiego sie uczę. Dzieci płaczą a ja jestem załamana i bezradna. Słyszałam  o metodzie Vojty ale nie wiem na czym ona polega i gdzie kupić jego książkę. W tej chwili dziewczynki wykonują ćwiczenia na krzesełku, materacu, piłce i wałeczku. Mam nadzieję, że szybko zobaczę skutki tych ćwiczeń, ćwiczymy dopiero od 2 tygodni w Ośrodku Rehabilitacji. Dzieci miały wykonywane przezciemiączkowe usg, ale wszystko było w porządku. Mój lekarz nie dał mi skierowania do neurologa. Po przeczytaniu wątku o szczepionkach jestem zaniepokojona, ponieważ moje dziewczynki miały już szczepienia - refundowane - i w tej chwili obawiam sie jakie one mogą mieć wpływ na ich zdrowie i rozpoznane wzmozone napięcie i asymetrię. Oczywiście lekarze nie bardzo kwapią sie do przekazywania ważnych informacji rodzicom, więc dowiaduję sie sama gdzie sie da.
Będę wdzięczna za informacje o szczepionkach.
Pozdrawiam ciocię bliźniaczek a także ich rodziców.
Monika M.

torunianka

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2006, 19:20:37 »
Moniko,
widzę, że mamy podobne przeżycia. Mama Weroniki i Helenki czuła już od pierwszego miesiąca ich zycia, że coś nie jest tak. Sama zadecydowała, że chce skonsultować się z neurologiem; rzeczywiście, masz rację, lekarze nie bardzo się kwapią, żeby dawać skierowania. Neurolog skierował dziewczynki na rehabilitację, a tam od razu rozpoczęto ćwiczenia metodą Vojty. Jestem przekonana, że nie można stosować tej metody samodzielnie, tu trzeba wyszkolonych w tej materii, doświadczonych rehabilitantów, Inaczej można bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Bratowa kupiła jakieś książki na ten temat, ale stanowią one bardziej źródło zaspokajania ciekawości, w żadnym wypadku nie pełnią roli instruktażowej.
Jeżeli chodzi o szczepionki, spróbuję się dowiedzieć czegoś konkretnego i dam Ci znać. Sporo informacji zamieścili Forumowicze w niniejszym wątku. Wiem tylko, że mama dziewczynek dowiedziała się, pocztą pantoflową rzecz jasna, bo przecież nie od lekarzy, że takie "zwyczajne" szczepionki nie są wskazane. Jeżeli będziesz miała jakieś konkretne pytanie, spróbuję skontaktować Cię z moją bratową. Macie podobną sytuację, a nie ma to jak wymiana doświadczeń.
Pozdrawiam ciepło, życzę zdrówka Twoim dziewczynkom a Tobie wytrwałości i optymizmu. Ania.

agnieszka71

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 225
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2006, 17:37:36 »
Moniko, metoda Vojty jest przede wszystkim polecana i stosowana u maleńkich dzieci (choć nie tylko). Wyzwala odruchowe reakcje lokomocyjne i polega na lekkim uciskaniu określonych precyzyjnie punktów na ciele dziecka, w odpowiednich pozycjach ułożeniowych. Wszystkie punkty musi koniecznie pokazać doświadczony terapeuta, który nauczy rodzica ich prawidłowego wykonywania i skoryguje podczas kolejnych spotkań. By, jak napisała Ania, nie zaszkodzić maluchowi... Æwiczenia nie są bardzo skomplikowane, pod warunkiem, że rehabilitant dokładnie wszystko wytłumaczy, wyjaśni i odpowie na Wasze pytania... Wykonuje się je kilkakrotnie w ciągu dnia (ok 4-ech razy), ale nie zajmują one zbyt wiele czasu (początkowo pewnie tylko ok 10 minut). Iwonka (Iwpal) podała wcześniej link do strony, gdzie znajdziesz kontakty do certyfikowanych terapeutów.
Najlepszą (moim zdaniem) książką w języku polskim, traktującą o metodzie jest książka p. Grażyny Banaszek "Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty"
Do kupienia np tutaj

Co do szczepień, warto poczytać inne wątki (np na tablicy autyzm). Bezpieczniejszą wersją refundowanej szczepionki DiPerTe jest odpłatna, acelularna Infanrix DTPa. NIestety nie wszystkie szczepionki mają swoje bezpieczne odpowiedniki. Nie ma ich np potrójna MMR II czy Priorix (odra, świnka, różyczka).

Pozdrawiam ciepło  '<img'>
Agnieszka
Pozdrawiam
mama Jasia (1996) i Zosi (2004)

saraguda

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 4
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 05, 2006, 23:33:43 »
:) Witam
Mój synek też miał wzmorzone napięcie mięśniowe, oraz lewostronną asymetrię.
Zaliczyłam kilka gabinetów lekarskich.
Rzeczywiście metoda Vojty jest bardzo dobra, ale jak dla mnie była zbyt brutalna. Trafiłam do Pani Grażynki Wierzbickiej z oddziału rehabilitacji dziecięcej w szpitalu Żyrardowskim. Æwiczyłam z małym 4 razy w ciągu dnia, ale niektórymi ćwiczeniami Vojty, ale przedewszystkim kładłam nacisk, by synek starał się wyluzować. Oprócz ćwiczeń Vojty niech rodzice dziewczynek głaskają je od palcy do nadgarstka (to rozluźnia rączki), powolnymi ruchami głaskają od lewego ramienia do prawej str pasa i odwrotnie. Niech głaskają od ramion do nadgarstka. Połóżą na brzuszku i delikatnie masują plecy maleństw zataczając koła w przeciwnym kerunku do wskazówek zegara. No i podstawa ciepła woda, podczas kąpieli napewno zaobserwują, że dzieci się lekko rozluźniają--niech pozwolą im poleżeć nic nie robiąc.
Oczywiście to są moje doświadczenia, ale skonsultuj się z rehabilitantem, niech wyrazi swoją opinnię. W przypadku mojego synka dzięki temu wszystkie objawy zniknęły, a ponadto zaczął siedzieć, raczkować przed czasem no i chodzić samemu w końcówce 9 miesiąca. Dlaczego?? Bo odpowiednio wzmocnił i wyluzował swoje małe ciałko. Ale ćwiczyłam z nim do 6-go miesiąca życia i nie dlatego,że musiałam ale chciałam.
    Myślę, że wszystko się ułoży pomyślnie i życzę welu sukcesów. Trzymam kciuki za dziewczynki i prześlij im wielkiego całusa ode mnie.

neoaferatu

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 2835
rehabilitacja niemowląt
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2006, 22:12:26 »
Torunianko i Monikam, jestem mamą sześciomiesięcznego asymetrycznego (już prawie nie) Maciusia i starszych autystycznych bliźniaków i od jakiegoś czasu czytałam literaturę fachową na temat szczepionek, a także osobiście rozmawiałam z lekarzem DAN - dr Esser. Po pierwsze - nie ma bezpiecznych szczepionek - są tylko mniej ryzykowne lub bardziej szkodliwe. Z samej natury szczepionek wypływa ryzyko, bo muszą one przywalić w układ odpornościowy, żeby ten układ zaczął się bronić w jakimś określonym kierunku. Generalnie szczepienia to kwestia wyważenia ryzyka bo niektóre choroby mogą wydawać się groźne. Najlepsi fachowcy radzą :
1. Szczepić dziecko, kiedy skończy rok, bo wcześniej układ immunologiczny jest niedojrzały i może źle zareagować.
2. Podajemy wyłącznie szczepionki acelularne tzn. pozbawione żywych komponentów.
3. Te szczepionki muszą być bezrtęciowe i z jak najmniejszą ilością innych konserwantów
4. Nie kumulujemy szczepień, tzn. jeśli szczepimy DiPerTe, to czekamy z Polio
5. Szczepimy tylko to, co niezbędne
6. Dziecko poddawane szczepieniu musi być absolutnie zdrowe !!! Nawet bez śladu nieprawidłowej reakcji, a już nie daj Boże neurologicznej.

Kiedy się o tym wszystkim dowiedziałam, przerwałam Maciusiowi szczepienia i już po nim widzę, że odbarczony rozwija się lepiej (i jeszcze kilka innych szczegółów), a czego uniknęliśmy któż to wie ?
Pozdrawiam

                                                            Neo Aferatu
Neo Aferatu