Autor Wątek: podstawy SI, czyli układ przedsionkowy i inne  (Przeczytany 267646 razy)

iwpal

• Zasłużony
Odp: podstawy SI, czyli układ przedsionkowy i inne
« Odpowiedź #510 dnia: Kwiecień 10, 2013, 17:48:16 »
Panie polecily masaż i dociskanie przez najbliższe dwa tygodnie. Kupiłam już szczotkę. Tylko kurczę, nie wiem jak ma być to mocny nacisk i jak dokladnie wygląda ten zabieg(
Chciałabym zrobić pełne badanie. Czy mogę prosić o polecenie kogoś z mazowieckiego
Osrodek PROMYK w Warszawie i p. Małgosia Dąbrowska i Iwona Osiecka - specjalistki od małych dzieci.
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"
Pozdrawiam
IwonaP.

fiadada

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #511 dnia: Kwiecień 11, 2013, 07:20:38 »
dziękuję bardzo za namiary.
Z tym naciskiem po prostu postaram się nie przesadzić.

Monikap

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #512 dnia: Maj 23, 2013, 22:39:04 »
Witam, jestem mamą 3,5 letniej dziewczynki, ma ona lekki niedosłuch 30-40 db przewodzeniowy, ma wady dysmorficzne, badania genetyczne nie stwierdziły zespołu downa,  wygląda podejrzanie- optycznie jak chinka i wszytko ma malutkie przy tym bardzo słabo mowi. Na dzisiejszej wizycie u logopedy, ktora specjalizuje się w pracy z dziecmi z niedosłuchem dowiezdziałam się, że jej problemy mowy nie wynikaja głównie z niedosłuch ale z braku ... ( tu nie potrafie tego powtorzyć, a nie chce przekręcić) ponieważ ma problemy nie z tymi głoskami co osoby niedosłuszące-opisałam to tak prosto i skrótowo jak umię)I pani logopeda zaleciła terapie SI. Oczywiście momentalnie weszłam na strony o SI i dostałam olśnienia.
Moje pytanie jest czy się nie mylę?
Moja córka od dłuzszego czasu wyrywa sobie włosy garsciami, bylam u psychiatry, homeopaty- poleconego przez psychiatrę i nic nie stwierdzili, ani nie pomogli, w wieku 2 lat wziełam maszynke i sciełam ją na łyso, obawialam się czy to nie trychillomania, ale po scieciu włosów corka sięgnela raczką tylko raz do wyrwania, strwierdzila -nie ma - i problem zniknął- nie ruszała innych włosów. I tak było przez rok, po roku znowu odkryła wyrywanie włosów i już nie mogę jej tego oduczyć - to jest objaw niedowrażliwości, czy spotkali się Państwo z takimi przypadkami?

ToTa

• Zasłużony
« Odpowiedź #513 dnia: Maj 24, 2013, 06:04:30 »
gdzies czytalam ze wyrywanie wlosow, jak i obgryzanie opuszkow palcow, moze swiadczyc o nie doborze zelaza.... moze to tez warto sprawdzic, ale diagnoza si napewno nakresli obraz...
mistrzu ♥         kwiecien 10'
Tinus{DTaP, HepA, Hib, Prevnar, HepB, HepB sc, }

prof. Andrzej Nowak "Jak Zachód.... " https://m.youtube.com/watch?v=yfQ7rpq_irA

Magda i Asia

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #514 dnia: Czerwiec 24, 2013, 01:19:53 »
Witam. Jestem nowa na forum. Mam córkę, która właśnie skończyła roczek, u której stwierdzono zaburzenia sensoryczne. Znajoma, która zajmuje się terapią SI zaproponowała żeby zrobić Małej masaż Wilbarger. Tylko mam obawy czy u rocznego dziecka nie jest za wcześnie na taki krok?

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #515 dnia: Czerwiec 25, 2013, 16:00:01 »
W wypadku małych dzieci trzeba zachować duża ostrożność przy tak silnej stymulacji - decyzję podejmuje terapeuta po obserwacji dziecka.
Czasem zalecamy, ale nie całą procedurę (np. bez docisków stawowych) albo szczotkowanie wybranych części ciała.
Radzę skonsultować sie z terapeutą.
Pozdrawiam
IwonaP.

M J

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #516 dnia: Sierpień 09, 2013, 17:15:23 »
Witam serdecznie,
jestem mamą bliźniaków wcześniaków. Od czerwca mamy problem z jedzeniem. Trafiliśmy do neurologopedy, który stwierdził na podstawie wywiadu, bo dziecka nie widział, że ma niedojrzały układ przedsionkowy i "że mam mieć w d... jedzenie tylko martwić się żeby maluch się dobrze rozwijał i cieszyć, że ma ręce i nogi"
Ale przecież nie mogę pozwolić na to żeby 5 miesięczne dziecko prawie nic nie jadło, w ciągu 14 dni przytył 100gr. Jedzenie wygląda tak, że maluch nie daje sobie włożyć butelki do buzi, pręży się, wygina, płacze, zaciska usta. Widać, że coś mu przeszkadza przy jedzeniu. Jeżeli już zacznie jeść to 2-3 ssania, stop, 2-3 ssania stop... O karmieniu na rękach nie ma mowy, kładę się obok, śpiewam, głaszcze malucha, trzymam za rączki żeby się wyciszył to trochę zje. Próbowałam zmienić mleko podawać kaszkę, ale to nic nie dało. Z produktami stałymi jest podobnie, w ogóle buzi nie chce otworzyć.
Pani logopeda jedyne co nam zasugerowała to, że ma nadwrażliwe okolice ust, mam jak najwięcej dotykać buzi i dziąseł, ale on się przy tym nie buntuje, nawet lubi jak się go po buzi i szyi całuje, głaszcze po buzi.
Dodam, że Jaś miał od porodu problemy z ssaniem. Pani rehabilitantka ćwiczyła z nim ssanie (miał słaby odruch ssania), a te ćwiczenia spowodowały, że zawija język do góry podczas jedzenie, trzeba pilnować by był na dole. Fizjoterapeuta wyczuł też, że źle układa masę językową podczas jedzenie (mały miał napięcie mięśniowe - obręcz barkową, ale teraz już ok, a nawet przegonił rówieśników i szybko się rozwija).
Czy któraś z Pań ma jakiś pomysł co robić żeby maluch zaczął  jeść? Jestem już tym załamana
Z piciem herbatki czy soku nie ma problemu
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2013, 17:24:26 wysłany przez M J »

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #517 dnia: Sierpień 10, 2013, 18:48:43 »
To, co miałoby największy sens, to znalezienie terapeuty (najlepiej w tym wypadku neurologopedy, badź terapeuty met.Castillo-Moralesa), który poprowadzi terapię - da zalecenia, pokaże sposoby stymulacji i będzie monitorował dalszy rozwój.

mam jak najwięcej dotykać buzi i dziąseł, ale on się przy tym nie buntuje, nawet lubi jak się go po buzi i szyi całuje, głaszcze po buzi.
poproś o pokazanie W JAKI SPOSÓB masz go masować, dotykać itp. całowanie szyi, to nie to samo, co stymulacja dziaseł i wewnętrznej strony policzków; to, że dziecko lubi jakiś rodzaj dotyku, na wybranych partiach ciała, nei wyklucza nam negatywnych reakcji w innych.
Poza tym, wszelkie problemy z jedzeniem (niejadztwo, niechęć, słaby przybór masy ciała) sugeruje poszukiwania w kierunku nietolerancji pokarmowej, a nie wyłącznie zaburzeń sensorycznych.
Pozdrawiam
IwonaP.

M J

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #518 dnia: Sierpień 11, 2013, 12:44:52 »
Dziękuje za odpowiedź :)

No właśnie Pani, do której zaczęliśmy chodzić jest neurologopedą, w środę idę do niej drugi raz i teraz ma pokazać w jaki sposób masować malucha, chodziło o masaż Wilbargera, chyba nie przekręciłam nazwy, a taki masaż można u takich maluchów wykonywać??

Też myślałam o nietolerancji pokarmowej (może jakaś alergia) dlatego nawet zmieniam przychodnię i pediatrę bo poprzedni pediatra nie widzi problemu, nie zlecił Nam nawet żadnych badań. Sama próbowałam zmienić mleko, ale to nic nie dało. Chociaż wczoraj kupiłam kaszkę mleczno-ryżową i dziś pierwszy raz od miesiąca udało mi się nakarmić malucha przez sen o 5 rano - 130ml.
Miałam również kupić szczoteczki do higieny jamy ustnej (3 szczoteczki z różnymi końcówkami) żeby sobie gryzł dziąsełkami, ssał itp. 

Mam jeszcze jedno pytanie, które nie schodzi mi z myśli. Czy takie zaburzenia mogą być przyczyną jakiś nieprawidłowości rozwoju (chorób) w przyszłości?

Pozdrawiam

dorika

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #519 dnia: Sierpień 23, 2013, 23:29:44 »
A co moze oznaczać ciągła potrzeba wspinania się na wszelkie rury, drążki, drzwi?

erogo

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #520 dnia: Październik 13, 2013, 22:58:24 »
Synek ma już  3 lata id od dwóch lat chodzimy i szukamy cały czas odpowiedźi na problemy synka.

Młody ma problemy z układem przedsionkowym i jest poszukiwaczek sensorycznym

Od roku młody wkładał przedmioty do buzi  przez chwilę był spokój a później zaczął namiętnie myć zęby praktycznie nie mógł żyć bez szczoteczki do zębów cały czas ją gryzł. Nie mogłam z nim nic zrobić bo nawet prozaiczne układanie puzzli musiało odbywać się ze szczoteczka w buzi. Teraz jest tak , że Wik zastąpił sobie gryzienie szczoteczki na palce.
ale do tego stopnia że ma strasznie pogryzione . Gryzie palec w sytuacjach kiedy się ekscytuje złości wtedy zaczyna np. krzyczeć , cieszyć się i gryzie mocno palce.

Kolejna rzecz to buczenie. Kiedy mocno się koncertuje lub kiedy jest dużo hałasu to zaczyna buczeć.
Np. wchodzi po schodach buczy, jak czyta buczy . zauważyłam że występuje to w momencie kiedy mocno się skupia
Proszę Was o radę,co robić??? Mam szukać kolejnej terapeutkę Si ?
Jak sobie z tym radzić ?
VI 2010

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #521 dnia: Październik 14, 2013, 09:36:00 »
Czy mały chodzi na terapię SI czy tylko miał diagnozę?
Co na to terapeuta ?
Pozdrawiam
IwonaP.

erogo

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #522 dnia: Październik 14, 2013, 10:33:40 »
Czy mały chodzi na terapię SI czy tylko miał diagnozę?
Co na to terapeuta ?
Tak, chodzi. Jest nazwany Poszukiwaczem Sensorycznym Wiem, ze mam robić działań normalizujących odbiór wrażeń dotykowych i proprioceptywnych
zabawy na przekraczanie lini środka i dużo zabaw na komendę start i stop
Pani od Si jest świetna dużo nam pomogła ale w tej kwestii widzę, że sama nie wie a jego stymulacje postępują , palce ma strasznie pogryzione wyglądają jakby były poparzone :(
Mamy mało zadań domowych a ja oczekuję od terapeuty uzupełnienia terapii w domu.

Jeżeli coś pomoże to mogę wysłać Ci na priv opinie
VI 2010

ToTa

• Zasłużony
« Odpowiedź #523 dnia: Październik 14, 2013, 16:19:43 »
Ergo on moze potrzebowac diety sensoryczniej, powinna byc dobrana przez terapeute si. Nasz mial problemy sensoryczne, mniejsze/ lagodniejsze niz Twoj maluch. Mielismy zalecone cos w rodzaju diety, nasza terapeutka nie byla do konca uprawniona do tego wiec ustalone tak troche na oko, lagodnie ale to wystarczylo  ;). Polegalo to na piosence "brawo brawo raczki" sadzalismy go na kolanach tylem do siebie i sciskalismy delikatnie, mocniej, podarzajac za tekstem. Teapeutka mowila ze moze potrzebowac tego nawet co 20 minut. Bardzo nam pomogla hustawka w domu, bardzo! Mamy do teraz. Na sensoryke, narwrazliwosc sluchwa pomogl bardzo tran, suplementacja... leczenie
Jezeli ma problemy z czuciem glebokim to moglby bardzo pomoc kombinezon kompresyjny

mistrzu ♥         kwiecien 10'
Tinus{DTaP, HepA, Hib, Prevnar, HepB, HepB sc, }

prof. Andrzej Nowak "Jak Zachód.... " https://m.youtube.com/watch?v=yfQ7rpq_irA

KLON

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #524 dnia: Październik 15, 2013, 10:33:43 »
Dziecko ma problem z czuciem głębokim -często się spina swoje ciało ,na krześle nie usiedzi spokojnie,lubi spadać z łóżka na podłogę.Ale gdy stymulujemy to czucie dziecko robi się bardziej pobudzone,w czym problem ?