Autor Wątek: podstawy SI, czyli układ przedsionkowy i inne  (Przeczytany 268058 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

iwpal

• Zasłużony
podstawy SI, czyli układ przedsionkowy i inne
« Odpowiedź #405 dnia: Czerwiec 23, 2009, 12:14:37 »
Ale do rzeczy - po co nam sa potrzebne sprawnie działające 3 najwazniejsze systemy sensoryczne (przedsionkowy, dotyk, propriocepcja)?
Po to, abyśmy mogli działać w sposób celowy i zorganizowany, abyśmy mogli sensownie reagować wobec nowych bodźców (nie tylko tych wyuczonych), abyśmy nie musieli działac wyłącznie w schematach.
Powinniśmy mieć wystarczająco dobrze rozwinięte procesy integracji sensorycznej, abyśmy mogli miec dobrą praksję, czyli planowanie ruchu (zarówno w obrębie małej jak i duzej motoryki)  oraz umiejętność wykonywania reakcji adaptacyjnych na bodźce sensoryczne (szczególnie nowe).
To jest naszym, celem w terapii, nie tylko "dostymulowanie" sensoryki czy konkretnego kanału.
Pamiętajmy, że w przypadku większości dzieci proces integracji sensorycznej rozwija się w sposób naturalny w wyniku typowych aktywności dla wieku dziecięcego. Naturalnym efektem tego procesu jest odpowiednie planowanie ruchu (praksja) oraz umiejętność wykonywania reakcji adaptacyjnych na bodźce sensoryczne.
natomiast u niektórych dzieci integracja sensoryczna nie rozwija się w wystarczającym stopniu, a efektem mogą być problemy w nauce, opóźniony bądź nieharmonijny rozwój lub problemy z zachowaniem.
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"
Pozdrawiam
IwonaP.

mirka_a

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #406 dnia: Październik 15, 2009, 21:37:11 »
nie, SI nie zajmuje sie o.Galanta, lepiej poszukac terapeute odruchów

Czy chodzi o terapie S. Masgutowej? Czy ona przynosi efekty?

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #407 dnia: Październik 17, 2009, 22:31:53 »
Myslałam raczej o terapeutach pracujących wg programów Sally Goddard-Blythe
http://www.inpp.org.pl/inpp.html

http://www.inpp.org.uk/
Pozdrawiam
IwonaP.

ammagister

• Bywalec
  • **
  • per aspera ad astra // przez ciernie do gwiazd
« Odpowiedź #408 dnia: Grudzień 11, 2009, 22:58:17 »
Witam,
mam pytanie, które dość niedawno mi się nasunęło. Czy wypadało by mi się martwić sytuacją, gdy mój niespełna 3,5 roczny synek często usypia z rączkami zgiętymi do góry, tak samo jak robią to niemowlęta. Zastanawiam mnie, czy to nie jest przypadkiem brak wygaśnięcia jakiegoś odruchu z okresu niemowlęcia. Czy ktoś, szczególnie Pani Iwonka, spotkała się z taka sytuacją?
mama autystycznego Karola

tu możesz nas spotkać:
// www.fenom.pl  //

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #409 dnia: Grudzień 13, 2009, 22:51:12 »
Jest to niedojrzały wzorzec, który jest pochodną Tonicznych Odruchów Błędnikowych; niedojrzałe wzorce ruchowe lub przetrwałe odruchy czesto ujawniają sie dośc długo we śnie lub w czasie choroby.
Ale czy to jedyna rzecz, która występuje?
Najczęsciej objawów niedojrzałosci ośrodkowego układu nerwowego jest więcej i w terapii bierze sie pod uwagę całokształt funkcjonowania, nie tylko jeden odruch czy jeden objaw.
Pozdrawiam
IwonaP.

ammagister

• Bywalec
  • **
  • per aspera ad astra // przez ciernie do gwiazd
« Odpowiedź #410 dnia: Grudzień 13, 2009, 23:03:05 »
A czy może być to związane z faktem, że dziecko nie lubi rysować, w ogóle brać do ręki narzędzi piśmienniczych. Moje dziecko przeszło wszystkie etapy poruszania się, włącznie z raczkowaniem, sprawnie jeździ na rowerku z dodatkowymi kołami, chodzi po schodach i jeśli biorąc pod uwagę jego autyzm to w tej materii  (rozwoju ruchowego) jest okej,tylko właśnie niepokoi mnie czasem to układanie raczek i niechęcć do rysowania, układania puzzli.
mama autystycznego Karola

tu możesz nas spotkać:
// www.fenom.pl  //

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #411 dnia: Grudzień 19, 2009, 19:03:30 »
Problemy z rysowaniem i słaba grafomotoryka są efektem różnych deficytów - przetrwałych odruchów, problemów z czuciem głębokim w palcach itp. To "objaw", który moze miec różne przyczyny.
Czasem "ilościowo" motoryka wydaje sie OK, ale jej jakosć pozostawia wiele do zyczenia; bardzo czesto okazuje sie, ze dzieci pozornie sprawne i szybkie - sa de facto chaotyczne i nieskoordynowane.
Pozdrawiam
IwonaP.

marag

• Kreatywny
« Odpowiedź #412 dnia: Kwiecień 26, 2010, 21:09:54 »
witam
poradzcie prosze gdzie w warszawie udac sie na diagnostyka pod katem SI z 11 miesiecznym synkiem?  dzwoniłam do Pana Zbigniewa Przyrowskiego, ale tam terminy dopiero na czerwiec... Bardzo mi zależy na kimś kompetentym

dziekuje bardzo
Kubus - maj 2009

Ewa58

• Nowicjusz
  • *
Odp: podstawy SI, czyli układ przedsionkowy i inne
« Odpowiedź #413 dnia: Lipiec 19, 2010, 10:03:43 »
Kamizelka terapeutyczna musi być odpowiednio uszyta do wagi Twojego dziecka. Czy dostałas wytyczne od Terapeuty SI ile razy dziennie powinno dziecko ją nosić i jak długo? Jest pewna Pani w Warszawie która szyje kamizelki, plewy, kołdre itp. Jak będziesz zainteresowana podam namiary. pozdrawiam

Ewa58

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #414 dnia: Lipiec 19, 2010, 21:45:37 »
Co do diagnostyki polecam Panią Magdalene Okrzase z Warszawy, jest to osoba bardzo kompetentna:)

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #415 dnia: Lipiec 19, 2010, 22:30:31 »
Co do diagnostyki polecam (...)

Jako założyciel wątku - uprzejmie upraszam o trzymanie sie tematu, czyli informacji na temat SI.
Namiary na terapeutów, najlepiej - na priva.
Pozdrawiam
IwonaP.

bazylia

• Zasłużony
« Odpowiedź #416 dnia: Lipiec 19, 2010, 22:53:20 »
Nie wiem, byc moze bylo podobne pytanie, ale nie mam sily przekopywac sie przez caly watek :) czytam sobie pomalutku, ale nie jestem nawet w polowie. Moj synek ma problem z czuciem glebokim, czyli z ukladem proprioceptywnym. Jestesmy rowno rok w terapii SI, wiele spraw sie wyprostowalo, synek zyskal sprawnosc fizyczna, polepszyla sie znaczaco koordynacja ruchowa itd, natomiast caly czas potrzebuje intensywnej stymulacji dociskowej. Przyciska sie mocno do czego popadnie, gryzie z furia rozne rzeczy, zaciska zeby, ostatnio zaczal "atakowac" dzieci - przytula sie do nich bardzo mocno, dociska sobie tez glowe i brode do sciany, lozka itd. Przez ostatnie dwa tygodnie jest bez terapii - przerwa wakacyjna - i problem sie baardzo mocno nasilil. Szczerze mowiac jestem mocno przerazona tym co sie dzieje, zawsze mial potrzebe dociskania, ale ostatnio to jest koszmar. Czy mozliwe jest, zeby 2 tygodnie przerwy w terapii daly taki efekt? Dodam, ze sama robie mu 2 razy dziennie masaz poducha, mocno sie przytulamy, robimy masaze buzi, masaz cieplym i zimnym woreczkiem itd, ale to za malo.

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #417 dnia: Lipiec 20, 2010, 09:02:44 »
W takich wypadkach, gdy silne potrzeby proprioceptywne sa bardzo widoczne w obrębie twarzy i głowy (dociskanie, uderzanie, gryzienie itp.) zawsze zalecam konsultację laryngologiczną, bo to moze świadczyć o stanach zapalnych (ostrych lub przewlekłych wysiękowych) ucha środkowego lub obecności ciała obcego w przewodzie słuchowym.
Nie mozna takze wykluczyć przewlekłych bólów głowy, co u dzieci, które słabo werbalizują, jest trudne do zdiagnozowania.
Pozdrawiam
IwonaP.

bazylia

• Zasłużony
« Odpowiedź #418 dnia: Lipiec 20, 2010, 09:37:42 »
Dzieki za odpowiedz :) Laryngologa mamy juz za soba, faktycznie synek mial wysiekowe zapalenie ucha na wiosne, ale od miesiaca juz jest OK. Potwierdzone audiometrem i badaniem takim urzadzeniem, ktore nie wiem jak sie nazywa, ale jest to taki wziernik, ktory sie wklada do ucha i na ekranie widac wnetrze.
Iwona chcialabym sie zapytac o jescze jedna sprawe jesli mozna, bo te dociskania nie daja mi spokoju, synek mial potrzebe dosciskania od mniej wiecej 3 roku zycia, byla to glownie broda i ewentualnie sam sie przyciskal do moich kolan na przyklad. Nie bylo to jednak strasznie nasilone, od roku jest w terapii (ma 5 lat) i o ile na poczatku terapia bardzo go uspokoila pod tym wzgledem, to jakies 2-3 miesiace pozniej doszlo gryzienie i dociskanie glowy. Zbieglo sie to w czasie z nowa sekwencja stymulacyjna jaka otrzymalismy, gdzie byl masaz buzi i glowy. Teoretycznie dostarczanie bodzcow powinno pomoc dziecku, ja niestety mam wrazenie ze jedynie wzmocnilo potrzebe dociskania (zwlaszcza w obrebie glowy).
Czy jest mozliwe, ze masaz (byc moze nieprawidlowo przeze mnie wykonany) rozregulowal jeszce bardziej to w czym powiniem pomoc?
Po jakims czasie zaprzestalam tego masazu, dodam ze nie byl on z osrodka SI, tylko z osrodka terapii autyzmu. No i przez kilka miesiecy mielismy tak roznie - nasilalo sie, slablo itd, natomiast tak jak napisalam ostatnie 2 tygodnie jest to bardzo gwaltowne.

iwpal

• Zasłużony
« Odpowiedź #419 dnia: Lipiec 20, 2010, 14:18:50 »
Dzieki za odpowiedz :) Laryngologa mamy juz za soba, faktycznie synek mial wysiekowe zapalenie ucha na wiosne, ale od miesiaca juz jest OK. Potwierdzone audiometrem i badaniem takim urzadzeniem, ktore nie wiem jak sie nazywa, ale jest to taki wziernik, ktory sie wklada do ucha i na ekranie widac wnetrze.

Powtórzcie ocenę laryngologiczna - na wszelki wypadek
I jeszcze na wszelki wypadek zróbcie wymaz z gardła na posiew bakteryjny (moze mu sie coś, np. paciorkowece) rozrosło.

Zbieglo sie to w czasie z nowa sekwencja stymulacyjna jaka otrzymalismy, gdzie byl masaz buzi i glowy. Teoretycznie dostarczanie bodzcow powinno pomoc dziecku, ja niestety mam wrazenie ze jedynie wzmocnilo potrzebe dociskania (zwlaszcza w obrebie glowy).

Teoretycznie tak, ale czasem mieszanie terapii i zalecen terapeutów moze szkodzic, niektóre dzieci reaguja tak na przestymulowanie.

Najlepiej porozmawiaj o tym z terapeutą prowadzącym.

A moze zmieniło sie coś jeszcze w koncycji zdrowotnej dziecka (alergia, zakazenie, bakteryjne, wirusy), co wpływa na obraz funkcjonowania sensorycznego.
Pozdrawiam
IwonaP.