Autor Wątek: kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż  (Przeczytany 32082 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zosia_

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 8011
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« dnia: Kwiecień 03, 2007, 00:20:45 »
Dostałam na  maila taka informację - apel (?)Drodzy Terapeuci!

Wielu z Was pracuje metodą kinezjologii edukacyjnej. Czy na pewno wszystko wiecie o tej metodzie? Zapraszam do chwili refleksji, zapoznania się z opiniami ekspertów naukowych badających temat od strony neurobiologii, psychologii, medycyny, ale również co najważniejsze od strony zagrożeń duchowych, których nie należy lekceważyć, gdyż dla wielu osób są fundamentalne.

 Często nie zastanawiamy się nad tym aspektem naszego życia, lecz musimy mieć świadomość, że jeśli pracujemy kinezjologią edukacyją ( czy innym podobnymi metodami jakie opisane są w książce) sami otwieramy się na zło i wciągamy w nie innych, a nasze „dobre intencje” nic nie znaczą.

Wiem jaką irytację wywołują teraz w wielu osobach te słowa. Spróbujcie jednak popatrzeć  z innej perspektywy.  

 

Zapraszam do lektury wyjątkowo cennej książki „Psychologia i New Age” ( o tym wszystkim więcej w załączniku).

 

Pozdrawiam serdecznie, z nadzieją na refleksję, która otworzy na poznanie prawdy.

Bożena Zambrowska
Nie wiem co o tym myśleć. Co Wy o tym myslicie ? Przeciez wiele  z naszych dzieci korzysta z metod Dennisona, z terapii czaszkowo-krzyzowej, ostatnio z medycyny chińskiej....
Czy nieswiadomie otwieramy nasze dzieci na zło ?  ':cry:'

artur102

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 317
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2007, 00:25:12 »
też się nad tym zastanawiałem. A jak ostatnio nasz pan od rekolekcji powiedział że próbował namówić Harrisa na chrzest i usłyszał że nie bo po chrzcie straci moc. Więc od kogo ją ma?
Ala; lipiec 2002

zosia_

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 8011
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2007, 00:25:20 »
Wrzucę tutaj to co było z załączniku - trochę dużo ale nie chcę nic obcinać:

"

Psychologia i New Age
 Wydawnictwo POLWEN - koedycja z Wydawnictwem Arka Noego
 
autor: ks. Aleksander Posacki
 stron: 312
cena: 24.90zł
Pierwsza w Polsce kompleksowa ocena
terapii Hellingera i Kinezjologii Edukacyjnej

„Ks. Aleksander Posacki wykazał się ogromną i godną autentycznego podziwu kompetencją w swojej pracy, która podejmuje nie tylko wątek psychologiczny (na którym dobrze się zna), ale także liczne wątki filozoficzne, teologiczne, religioznawcze, szczególnie te związane z ezoteryzmem, okultyzmem i gnozą (w tym z ruchem New Age). W swojej godnej polecenia książce Autor wnikliwie i erudycyjnie analizuje rozmaite wcielenia pseudopsychologii, która często okazuje się jakąś zamaskowaną formą religii, duchowości, a nawet spirytyzmu. Jest to związane z zainteresowaniami Autora, który w wielu swoich publikacjach (cytowanych przeze mnie także w moich pracach) ukazuje nieoczekiwane odkrycia, związki i analogie - w kluczu interdyscyplinarnym - pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy, które mogą ubogacić nie tylko obszar wiedzy psychologicznej, ale także wielu innych dziedzin kultury.”
[fragment recenzji naukowej, zamieszczonej w książce w całości]

Prof. zw. dr hab. Ryszard Stachowski
Kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej i Historii Myśli Psychologicznej UAM w Poznaniu, Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Biblioteki Klasyków Psychologii w Wydawnictwie Naukowym PWN, Autor podręczników akademickich z psychologii.


Ks. Aleksander Posacki SJ – filozof, teolog, znawca historii mistyki, demonologii  oraz problematyki sekt, okultyzmu i ezoteryzmu, wykładowca akademicki, publicysta, duszpasterz. Autor wielu książek (m.in. "Okultyzm, magia, demonologia"; "Niebezpieczeństwa okultyzmu"; "Sekty – zagrożeniem i wyzwaniem"; "Dlaczego nie Metoda Silvy?"; "Spiritismus – was unterscheidet ihn von Parapsychologie und Magie?"; "Egzorcyzmy, opętanie, demony"; "Harry Potter i okultyzm"), licznych artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych (w tym ponad 100 haseł w Encyklopedii “Białych Plam”). Konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i zagranicą. Wykładowca na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów (Niemcy, Polska), organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriela Amortha.


Fragment książki
„...Mimo że Paul Dennison odżegnuje się od New Age, struktura myślenia kinezjologicznego nieuchronnie przyciąga analogicznie bezgraniczność aspiracji ruchu Nowej Ery. Energia "qi" jako wszechobecna kosmicznie nie może stawiać sobie granic. Ona wszystko może. Trzeba ją tylko odblokować. To samo bałwochwalcze myślenie występuje we wszystkich rodzajach okultyzmu, zawsze opartym o podobną "bezgraniczność" ("wszechmoc") Energii, różnie nazywanej, ale zawsze jakoś ubóstwianej. To właśnie sprawia pomieszanie pojęć i przyciąganie się różnych okultystycznych i pseudonaukowych teorii.

Z tych racji instruktorzy Kinezjologii Edukacyjnej próbują się otwierać na inne terapie, już wyraźnie okultystyczne lub pseudonaukowe. Instruktorzy są przeważnie uczciwi i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Popularyzują jednak NLP, Metodę Silvy, terapię B. Hellingera (por. ks. A. Posacki, "Zdrada Berta Helingera", 21.04.2006), reiki, polarity, terapię czaszkowo-krzyżową (opartą na chiropraktyce) i wiele innych teorii, gdyż struktura myślenia jest tu wszędzie podobna. Według antropologii okultystycznej, "ciało eteryczne" składa się także z kanałów energetycznych, zwanych meridianami, i czakr (centrów "energii psychicznej"). Medytacja "trzeciego oka" (oparta o czakrę o tej nazwie, którą się uaktywnia w Kinezjologii), to znana technika medytacyjna, stosowana przez hinduskich joginów (M. Eliade). Celem tej medytacji jest otwarcie drzwi do transcendentalnego świata oraz mocy i boskości, jak również opuszczenie ciała ("podróż astralna"), co praktykuje się w wielu sektach orientalnych.
R. Monroe, słynne medium i autor znanych także w Polsce pozycji opisujących jego przeżycia podczas odbywanych "podróży astralnych", także zajmuje się problematyką współpracy półkul mózgowych, tematu kluczowego dla Kinezjologii. Jest on zdania, że podczas przygotowania do "podróży astralnej", prowadzącej do nawiązania kontaktu z istotami duchowymi, "cała sztuczka polega na tym, aby zmusić prawą i lewą część mózgu do równoczesnego i zsynchronizowanego działania" ("Najdalsza podróż", Bydgoszcz 1998, s. 113).

Katolickim postulatem, wyrażonym przez Kongregację Nauki Wiary, jest odróżnianie technik medytacyjnych czy uzdrowicielskich od kontekstu światopoglądowego. Sama medycyna chińska jest uwikłana światopoglądowo i kultycznie. Jest to rodzaj "świętej medycyny", o nieusuwalnym kontekście religijnym czy inicjacyjnym. Jeżeli instruktorzy Metody Dennisona chcą być "naukowcami" czy "pedagogami", muszą sobie przemyśleć problem granic metodologicznych. Nie można gloryfikować rzeczy niepewnych, opartych ponadto na jakiejś metafizyce kosmosu, której nie da się zweryfikować. Nie należy też popularyzować technik czysto okultystycznych, które łatwo się doczepiają, ze względu na wewnętrzne podobieństwa i metodologiczny bałagan.
ks. Aleksander Posacki SJ

prof. dr hab. Anna Grabowska               Warszawa, 20 10 2006
Instytut Biologii Doświadczalnej
im. M. Nenckiego PAN


Opinia dotycząca  podstaw naukowych metody „Kinezjologii  Edukacyjnej” oraz konsekwencji jej stosowania, wykonana na zamówienie Komitetu Neurobiologii PAN


Fragmenty ekspertyzy naukowej.
„...Wspomniane wyżej bazy publikacji naukowych przeszukiwane pod hasłem „edukational kinesiology” jedynie 3 prace na ten temat. Wszystkie dotyczą skuteczności niektórych ćwiczeń ruchowych i zostały opublikowane  12-18 lat temu. Najprawdopodobniej są to jedyne prace, gdyż tylko na nie powołują się autorzy kinezjologii edukacyjnej.
Badania te wykazały pozytywny, aczkolwiek niewielki bo sięgający wartości 1-6%, wpływ ćwiczeń ruchowych na czasy reakcji, statyczną równowagę oraz funkcje percepcyjno-motoryczne. Tylko jedna z publikacji odnosiła się również do zdolności szkolnych i nie wykazała pozytywnego związku tych funkcji z ćwiczeniami. TO ZNACZY DOWIEDZIONO, ZE TEGO RODZAJU TRENING NIE POLEPSZA UCZENIA SIÊ.
 W żadnej z tych publikacji nie porównywano efektów ćwiczeń Dennisona z jakimiś innymi ćwiczeniami ruchowymi.
Z badań tych wynika więc, że rzeczywiście ćwiczenia te mogą przynosić pewne pozytywne skutki, jednakże są one ograniczone do sfery ruchowej, lub percepcyjno ruchowej. Te trzy badania na pewno, jednakże, nie mogą stanowić podstawy to tak daleko idących wniosków o pozytywnych skutkach stosowania kinezjologii edukacyjnej, jakie przedstawiają autorzy tej metody. Zastanawia ponadto brak bardziej współczesnych naukowych publikacji (a więc takich, które opisują badania prowadzone zgodnie z regułami naukowymi) nad skutecznością tej, jakże szeroko stosowanej metody. ...”

Wnioski
1/ założenia metody Dennisona nie są zgodne ze współczesną wiedzą dotyczącą funkcjonowania mózgu,
2/ większość tez dotyczących wyników rzekomych badań naukowych, na których opiera się metoda, jest fałszywa,
3/ opisy procesów i zasad funkcjonowania mózgu zawarte w publikacjach kinezjologii edukacyjnej nie mają sensu z punktu widzenia naukowego,
4/ Dr P. Dennison najprawdopodobniej nigdy nie prowadził badań nad wpływem proponowanych przez niego ćwiczeń na procesy zachodzące w mózgu oraz na wyniki uczenia się,
5/ niektóre proponowane przez niego ćwiczenia ruchowe mogą przynosić pozytywne skutki, zwłaszcza w zakresie poprawy funkcji ruchowych i wzrokowo-motorycznych

Komitet Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk
Prof. Małgorzata Kossut
Prof. Anna Grabowska

Książka zawiera ekspertyzę naukową prof. Ewy Pisuli z UniwersytetuWarszawskiego jak tez fragmenty ekspertyz dr Zofii Kułakowskiej i dr Marii Borkowskiej, wybitnych neuropediatrów."

zosia_

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 8011
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2007, 00:30:52 »
No ale czy można wrzucać Harrisa do jednego wora razem z terapią czaszkowo-krzyzową ? Przeciez to zupełnie coś innego.  Co chiropraktyka ma wspólnego z okultyzmem ?

2mek

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 303
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2007, 07:57:39 »
Wydaje mi się że niedawno był na forum cytowany artykuł z Naszego Dziennika zawierający podobne tezy. Być może nawet autor był ten sam.

Autor miesza różne tematy czym pokazuje swoją niekompetencję albo złą wolę. Terapia czaszkowo-krzyzowa i kinezjologia to dosyć proste techniki, które na pewno pomagają w lepszym funkcjonowaniu mózgu, ciała czy zmysłów (podobnie jak integracja sensoryczna, kręgarstwo czy masaż). Mieszanie tego z metodą Silvy czy NLP nie ma chyba większego sensu.

Ta książka ma być pewnie ostrzeżeniem przed sektami ale to chyba zły adres.

neoaferatu

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 2835
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2007, 08:00:08 »
Wiecie wydaje mi się że pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. Okaże się przy pośpiesznym myśleniu że masaże też pochodzą od szatana? ciało jest be, bo Bóg je stworzył? Przecież wiemy że składamy sie z mięsa krwi kosci i wytwarzamy pole elektromagnetyczne wokół siebie bo jesteśmy żywym organizmem. Bóg to stworzył, to jest złe, dziwaczne? Opatrzenie rany też niedługo okaze sie podejrzane? Zabronią masaży kręgosłupa, bo może to wpływać podejrzanie na nasz organizm, na nasze pole elektromagnetyczne? A co z oddychaniem? Może przy nieostrożnym oddychaniu też coś się może szatańskiego wydarzyć? Może ktoś za głęboko odetchnie i szatana niechcący wciągnie do środka? Bez swojej wiedzy i bez złej intencji?
Jeżeli ktoś wzywa szatana to inna sprawa, wtedy wszystko jedno co robi, nie musi nawet oddychać w tym momencie, żeby uznać, że staje się satanistą i wyrzeka się dobra. Ale kochająca matka lecząca swoje dziecko masażami, uciskaniem punktów cielesnych itp. rzeczami mającymi poprawić funkcjonowanie jego organizmu to niby służka szatańska? A może suplementy też są podejrzane i nalewki przeciw pasozytom, co powiecie o ziołach?
Wróćmy do zakazu nauki dla kobiet jako wymysłu szatańskiego pod rygorem spalenia na stosie jak to było w średniowieczu i przysięgajmy posłuszeństwo mężczyznom jako istotom wyzszym panującym nad nami. A myślałyście z jakiego powodu wycinaja wszystko spomiędzy nóg małych dziewczynek w wielu krajach Afryki? Bo inaczej zamieszka tam szatan!!!!
Neo Aferatu

zosia_

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 8011
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2007, 12:23:23 »
Zastanawiam się, czy autor spamu który dostałam ma dobre intencje, jest przekonany o słuszności stawianych tez i chce ostrzec przed niebezpieczeństwem czy może działa z innych pobudek ?

Innymi słowy - chce coś zrobić dobrze czy chce dobrze zarobić ?

Jakoś mi nie współgra zatroskany ton  z  promocją książki, jej reklamą i ceną  '<img'>

(w mailu było jeszcze zdjęcie książki)

Małgośka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3539
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2007, 16:52:23 »
Akupunktura okazała się metodą, którą można zmierzyc miernikami prądu .To co było oparte na doświadczeniu można już zmierzyc więc jest to raczej fizyka na usługach medycyny.
"Niech zamienią rozpacz w żar nadziei
Niech bzem się cieszą miast śmiercią smucić
Czemu z martwych powstać by nie mieli
Skoro jeden spoza śmierci wrócił"
/psalm wbrew rozpaczy/
 
    

Małgośka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3539
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2007, 17:00:30 »
Niemniej tytuły autora zrobiły na mnie wrażenie.SJ jaki to zakon? Jezuici?
"Niech zamienią rozpacz w żar nadziei
Niech bzem się cieszą miast śmiercią smucić
Czemu z martwych powstać by nie mieli
Skoro jeden spoza śmierci wrócił"
/psalm wbrew rozpaczy/
 
    

KarinaL

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 33
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2007, 19:12:05 »
Witam!
Z uwagą przeczytałam ten wątek. Zdziwiło mnie to, że nikt nie odniósł się do informacji z poziomu naukowego tj. opinii prof. Grabowskiej.
Jak rozumiem reprezentuje ona Polską Akademię Nauk, czy PAN ma tu jakies interesy, co zdaje się było sugerowane??
Bardzo w to wątpię.
 Aspekt wątku szatańskiego, palenia na stosie - zostawmy to, nie dla wszystkich jest to istotne.
Moja córka jest w III klasie, codziennie przed lekcjami piją wodę, masują punkty, które maja poprawiać myślenie, siedzą oddychając w specjalny sposób z językiem ułożonym równiez w specjalny sposób, aby półkule się lepiej integrowały. Nauczycielka w pierwszej klasie informowała nas, że dzięki ćwiczeniom Dennisona nasze dzieci będą się lepiej uczyły, koncentowały, będą spokojniejsze. Klasa jest bardzo trudna i pewnie ćwiczenia kinezjologii niewiele tu zmienią. Dziś dowiaduję się, że metoda, o której nam tyle mówiono, że taka naukowa i skuteczna wcale taką naukową nie jest, co udowadnia prof. Grabowska.

Jeszcze jedno pytanie do Małgosi.

Niestety nie potrafię jeszcze wkleić poprzedniej wypowiedzi, więc zacytuje w tradycyjny sposób "Akupunktura okazała się metodą, którą można zmierzyc miernikami prądu .To co było oparte na doświadczeniu można już zmierzyc więc jest to raczej fizyka na usługach medycyny."
 Czy mogłabyś podać wiarygodne źródło tej informacji, chętnie przeczytam.
pozdrawiam. Karina

2mek

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 303
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2007, 06:15:10 »

(KarinaL @ Kwie 03 2007,19:12)
QUOTE
Witam!
Z uwagą przeczytałam ten wątek. Zdziwiło mnie to, że nikt nie odniósł się do informacji z poziomu naukowego tj. opinii prof. Grabowskiej.
Jak rozumiem reprezentuje ona Polską Akademię Nauk, czy PAN ma tu jakies interesy, co zdaje się było sugerowane??
Bardzo w to wątpię.

Nie przesadzałabym z tym powoływaniem się na tytuły profesorskie.

Nasza terapuetka opowiadała mi że szczacowna pani profesor  (nie ta opisywana powyżej) na wykładzie o autymie (w zeszłym roku) twierdziła że przyczyną tej choroby jest syndrom "zimnej matki".

Gdyby stosować tylko metody naukowo udokumentowane to w terapii autyzmu zostałaby tylko ABA. Cała reszta to "obrzędy".

dodo

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1058
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 04, 2007, 10:00:38 »
He,he, ale Skinner był ponoć ateistą, więc ABA mimo udokumentowań naukowych, też "szatanem" podszyta  '<img'>
Homeopatia zresztą przcież też  ':p'
"myślę sobie, że ta zima kiedyś musi minąć..." la,la,la
Dorota, mama Alka (ur.11.05.2001) i malutkiej Alicji

zosia_

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 8011
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 04, 2007, 13:15:51 »
No a co w takim razie  z medycyną konwencjonalną ?
Przecież to jest dziedzina ciągle rozwijająca się, mająca już setki (a właściwie tysiące) lat historii i doświadczeń. I są to doświadczenia nie tylko lekarzy chrześcijańskich. Medycyna nie zna przeciez takich podziałów. Wykorzystuje  wpraktyce to, co działa. Funcjonują do dziś zasady przyjęte "naukowo" (no bo można na pewno kwesdtionować naukowość metod stosowanych dawniej) kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Wiele procedur stosuje się po prostu dlatego, ż e działają i nie weryfikuje się ich pod względem żródeł pochodzenia.
Co, jesli jesteśmy leczeni metodami, które mają swoje korzenie w pogańskich doświadczeniach ludowych (np ziołolecznictwo, które do dziś jest szeroko stosowane  wfarmacji), w metodach przywiezionych dawno temu przez lekarzy arabskich lub kupców, czerpią z receptur stosowanych np w Indiach czy Chinach, gdzie medycyna ma historie dużo dłuższą niż u nas a zasady i wierzenia autorów są zupełnie obce naszej wierze ?
Czy niechcący nie poddajemy się w ten sposób mocy szatana ?
A jesli do tego lekarz leczący nas jest ateistą lub co gorsze buddystą czy wyznacą innej jeszcze religii ? Czy mamy pozwolić aby nas leczył ? Powinniśmy w szpitalu pytać najpierw lekarza o wyznanie i inne kwestie ideologiczne  a dopiero potem pozwalac na ratowanie życia, leczenie czy operację ?

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3894
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 04, 2007, 17:10:56 »
Nie znam pani Zambrowskiej a też takie maila dostałam - zosia jesteśmy na jakiejś liście  ':p'

Temat stary jak świat i będzie wracał póki świat będzie istniał. Ścieranie się światopoglądów, negacja innych wyznań, podważanie kompetencji i wiedzy osób mających inny światopogląd. Problem - rzeka......

Nie można ignorować takich doniesień ale zachować własny zdrowy rozsądek byłoby najuczciwiej. Jedni piszą ksiązki i prowadzą badania naukowe  - inni korzystaja z tych zasobów lub nie. W dobie pomysłow o zakazie niektórych lektur w szkolach na których się wychowalismy... już mnie nic nie zdziwi.
Pozdrawiam, Karolina

KarinaL

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 33
kinezjologia edyukacyjna, terapia czaszkowo-krzyż
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 04, 2007, 21:56:38 »
2mekKwie 04 2007
QUOTE
Nie przesadzałabym z tym powoływaniem się na tytuły profesorskie
Okazuje się, że to nie jedna pani profesor!
To ekspertyza Komitetu Neurobiologii PAN.
W skład komitetu wchodzi kilkadzesiat osób!
Zainteresowana fragmentem opinii zamieszczonej przez Zosię poszukałam informacji o prof. Grabowskiej. Jej bibliografia robi wrażenie.
Na stronach interetowych Komitetu Neurobiologii PAN znalazłam też całość ekspertyzy na temat kinezjologii.
 W mojej ocenie jest porażająca.
Tu link do tej opinii.

 
http://www.nencki.gov.pl/neurobiol/Kinezjologia.doc

Przeczytałam równiez watek na forum "światopoglądy orientalne w edukacji", gdzie zamieszczony jest artykuł o.Posackiego na ten temat.

Karolina Kwie 04 2007
QUOTE
Temat stary jak świat i będzie wracał póki świat będzie istniał. Ścieranie się światopoglądów, negacja innych wyznań, podważanie kompetencji i wiedzy osób mających inny światopogląd.

Nie zgodziłabym się, ze stwierdzeniem,że  chodzi tu o podważanie kompetencji, czy negację wyznań. Odniosłam wrażenie, że autorowi chodzi raczej o uświadomienie osobom z kręgu światopoglądu chrześcijańskiego czym jest dla nich "wchodzenie" w takie metody. Wybór - jak zawsze nalezy do każdego z nas.