Forum Strony Dzieci

Tematyczne => Neuro-Re-Edukacja => Wątek zaczęty przez: Forumowiczka w Marzec 11, 2011, 23:08:10

Tytuł: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: Forumowiczka w Marzec 11, 2011, 23:08:10
Dopiero od niedawna trafiłam na to forum, więc jestem zupełnie nowa. Zaczęłam czytać o SI, ponieważ mój syn chodzi na zajęcia z SI, ma niewygaszony (a może już mu się wygasił ) ATOS i myślę, że w związku z tym różne problemy - typu: lekko obniżone napięcie mięśniowe, problemy z naprzemiennością, słaba koncentracja, mówią, że z niego to "żywe srebro".Martwiło mnie to, więc ciągle szukam informacji na ten temat - o wygaszaniu odruchów, o SI i o tym wszystkim i coraz więcej wiem, odkrywam nowe rzeczy - bo to bardzo interesujący temat i jakoś mnie wciągnął. U syna głwnym problemem było to, że był prawie cały czas w ruchu, niechęć do "nauki" - ma dopiero 5 lat. Poza tym to zdrowe dziecko. Słabo rysuje, choć zaczęło się to teraz  mocno poprawiać - ale dzięki temu, że tu trafiłam i dużo czytam, dowiedziałam się o Neuro-re edukacji i wg. mojej teorii mój syn mógł za krótko pełzać, raczkował całkiem normalnie, ale za szybko wstał na nogi i szybko zaczął chodzić samodzielnie. Mam jeszcze 2 córki i one o miesiąc później zaczęły chodzić. Jak miały 13 miesięcy chodziły same, a syn jak roczek miał to już sam chodził. Od samego początku to z niego był taki pędziwiatr, szybko siedział, palił się do stania na nóżkach mimo, że mu się chwiały i było na to jeszcze chyba za wcześnie. Uzmysłowiłam sobie czytając na tym forum, że on prawdopodobnie za krótko pełzał (z tego co pamiętam, to trochę pełzał - ale chyba jednak za mało, bo szybko zaczął raczkować a potem szybko stanął oczywiście na początku trzymając się mebli).
Więc, wprowadziłam teraz w domu dla niego codzienne ćwiczenia z pełzania (najwięcej), czasem raczkowania oraz ćwiczenia na mięśnie brzucha. Uczę go też czytać (ale to już od pewnego czasu). I co mnie zdziwiło, mój syn się uspokoił - nagle przestał tak biegać, jest spokojniejszy i bardziej skoncentrowany. Mądrzejszy i rozważniejszy - a nauka czytania nagle przyspieszyła. Czyta szybko i sprawniej, dłużej się przy tym koncentruje. Już całkiem dobrze łączy litery w całe wyrazy (nie domanem), uczę go gry na pianinie - zaczął mnie więcej słuchać i lepiej się uczy nowych utworów.
Myślę, że to efekt tego pełzania i ćwiczeń "domowych". Jestem pod wrażeniem, to naprawdę działa!!!
Rzeczywiście ma to wpływ na przyspieszenie pracy mózgu, widzę momentalną poprawę. Tak się cieszę, że to odkryłam i trafiłam na to forum - bo ciągle się tym martwiłam, że on taki trochę jakby "nadpobudliwy" - a tu taki zwrot o 180 stopni, wystarczy pełzanie i czworakowanie i trochę gimnastyki a efekty są!!! Dziecko mi chyba wyzdrowiało. Wygląda na to, że nie wystarczy sama stymulacja intelektu ale trzeba dać sporo dziecku ruchu no i to pełzanie i raczkowanie ma jakieś cudowne właściwości i wtedy intelekt rusza... Czyli stymulacja fizyczna musi być z intelektualną. Ta metoda jest po prostu rewelacyjna i działa. Piszę tu, bo chciałabym się podzielić moim odkryciem i zachęcić tych rodziców, którzy jeszcze o tym nie wiedzą, do codziennego pełzania ich maluchów mimo, że one już dawno chodzą.
Dobrze, że istnieje takie forum i tylu specjalistów się na nim wypowiada i dzieli informacjami z innymi.
Czy ktoś ma jeszcze jakieś dobre spostrzeżenia i opinie?...
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: Forumowiczka w Marzec 11, 2011, 23:32:03
Acha, proszę jeszcze o wytłumaczenie jak dokładnie wygląda program Domana - jakie elementy się wprowadza i ile czasu dziennie najlepiej wprowadzić.
Wiem, że to patterningi, raczkowanie, pełzanie, nauka czytania globalnego, bity inteligencji - ale czy coś jest jeszcze oprócz tych aktywności? Czy ktoś mógłby napisać dokładny "przepis" na metodę Domana?
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: zosia_ w Marzec 13, 2011, 00:23:38
Forumowiczko, gratulacje :) Cieszę się, że synek tak ładnie poszedł do przodu i że pełzanie i raczkowanie pomogło :)
Nikt Ci tu "przepisu" na tą metodę nie poda bo każde dziecko ma swój, indywidualny "przepis" zalezny od jego potrzeb i możliwości.
Niedługo pewnie będzie szkolenie z tej metody i to chyba najlepszy sposób, żeby zdobyć dokładniejszą wiedzę.
Napisz do Bożeny, Magdy albo Karoliny, one będą najwięcej wiedziały na ten temat :)
Drodzy Forumowicze!
Bozena Bejnar Slawow planuje w marcu pobyt w Polsce. Wszelkich zainteresowanych szkoleniem informuję, iż planowane ono jest na 24-27 marca. Proszę o kontakt z Magdalena Wodzik :email magdalena.wodzik@gmail.com lub telefonicznie 606478984.
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: ewajan w Marzec 13, 2011, 08:29:21
ale musisz mieć świadomość, że metoda Domana to duże obłożenie czasowe, nawet kilkanaście godzin dziennie i do tego trzeba mieć sztab wolontariuszy. A gwarancji sukcesu nie da Ci nikt.
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: Forumowiczka w Marzec 13, 2011, 10:51:30
Mój syn jest zdrowym dzieckiem, jedynie trochę "za ruchliwym". Ponieważ po wprowadzeniu pełzania i czworakowania zaczął być spokojniejszy i bardziej skoncentrowany i jakiś taki bystrzejszy, chciałabym, żeby robił to codziennie po przedszkolu. Typowa metoda Domanowska (czyli tak wiele godzin) myślę, że mu raczej jest nie potrzebna. Jedynie ćwiczenia... Zaczęłam też z mężem robić mu patterning. Robimy to tak, że syn kładzie się na brzuchu na stole w kuchni, po czym on sam przekłada głowę raz w prawo a raz w lewo, natomiast my robimy sekwencje z rękami i nogami, w zależności od położenia jego głowy. Nawet mu się to podoba i chętnie to robi:))Namówiłam też męża i zrobił mi już prawie drabinkę gibona.
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: zosia_ w Marzec 13, 2011, 12:08:14
ale musisz mieć świadomość, że metoda Domana to duże obłożenie czasowe, nawet kilkanaście godzin dziennie i do tego trzeba mieć sztab wolontariuszy. A gwarancji sukcesu nie da Ci nikt.
To wszystko zalezy od potrzeb konkretnego dziecka. Kazdy ma indywidualny program. Jednemu wystarczy pół goddziny dziennie, inny potrzebuje o wiele więcej.
To, co proponuje Bożena, to nie jest typowa metoda Domana, to raczej autorski program oparty na wielu różnych metodach i wieloletnim doświadczeniu.
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: ewajan w Marzec 13, 2011, 13:11:38
Pierwszy raz słyszę o takim patterningu. :o
Muszą być przynajmniej trzy dorosłe osoby.
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: Forumowiczka w Marzec 13, 2011, 18:42:05
Tak, ten patterning jest wymyślony przeze mnie, dlatego, że brak u nas jest tej 3 osoby, a syn mimo że ma 5 lat, potrafi przekręcać głową - więc on przekręca głową a ja z mężem robimy resztę. Czyli jest to trochę bierny program a trochę aktywny. Myślę, że też będzie skuteczny - bo syn do tego wszystkiego rozumie kiedy ma przekręcić głowę i to robi - więc dodatkowo "myśli" przy tym programie nad tym jak poruszyć głową - musi to zrobić w odpowiednim tempie i to robi. Trochę jest w to zaangażowany.
Tak na moją logikę wynika, że nawet może to być lepsze niż zwykły patterning. No i zaletą jest to, że nie trzeba mieć tej 3 osoby. Wadą niestety jest to, że syn to robi nie dłużej niż 1 minutę. Pewnie przy zwykłym patterningu można robić to dłużej.

Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: Karolina w Marzec 16, 2011, 23:23:46
Forumowiczko - pattering to "cwiczenie" bierne - absolutnie syn nie może tego robić sam. Masz rację - kiedy wykonują patterning 3 osoby to ich ręce się meczą a nie dziecka. Celem patterningu jest stymulacja  i dziecko nie może samo siebie stymulować.
Poza tym - gratuluję cie postępów syna, tak to działa!! :) w tak prosty sposób można kilka rzeczy załatwić.

ewajan - w żadnej metodzie nikt nie daje ci gwarancji; a z tymi wolontariuszami różnie bywa  i nie w każdym domu są ich tabuny.
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: magda12 w Maj 16, 2011, 14:22:50
Forumowiczko

Podtrzymuje to co napisała Karolina, patterning jest biernymprogramem i absolutnie twoj synek nie pownien sam krecić głową, choc napewno coś tam to i tak da, ale inne znaczenie ma patterning, jeśli się go wykonuje prawidlowo (czyli 3 osoby)  inne jak jakas czynność wykonuje się samem (to już nie bedzie bierny pogram).

Gratuluje co do sukcesow osiagniętych samym pełzanem  i raczkowaniem, masz racje to jest tak prste a tak idealne i super wplywa na rozwoj dzicka. My pelzamy 7 lat i niewyobrazam sobie coby bylo gdyby nie ta metoda.Jak masz czas i sile poczytaj watek "a moze by tak watek dla domanowcow..." tam mamy pisaly o tym co rabia i jakie efekty to im przynosi. Polecam!!!!
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: Jerzy Piekarski w Wrzesień 25, 2011, 19:21:26
Bierność programu patterningu jest wartością samą w sobie. Jego celem jest nauczenie mózgu odczuwania ruchu po to aby mózg wreszcie sam inicjował te ruchy. To dobrze, że dziecko samo chce wykonywać ruchy i potrafi je wykonać. Osoby dorosłe są po to aby ruchy były bardzo dobrze skoordynowane. http://www.wix.com/jerzypiekarski/wczesny-rozwój-dzieci (http://www.wix.com/jerzypiekarski/wczesny-rozwój-dzieci)  Zakładka Wspomaganie rozwoju Patterning
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: magda12 w Listopad 15, 2011, 16:56:26
" To dobrze, że dziecko samo chce wykonywać ruchy i potrafi je wykonać. Osoby dorosłe są po to aby ruchy były bardzo dobrze skoordynowane "

Tak masz racje, że dobrze, że dziecko może samo te ruchy wykonywać, ale faktycznie podzceas patterningu nie powinno tego robic. Dziecko powinno być bierne i nie wykonywać ich za "patterningowców". Jeżeliu dziecko zakoduje ten ruch i umie samo ruszać się wzorcem napszemienny to powinno to robić na pochylni ( na stronie, którą polecasz jest to opisane jako skośna podłoga czy coś takiego) lub pełzanąc na płaskiej powierzchni - czystej podłodze, a nie na stole podczas patterningu.

Patterning ma też inne zadanie niż tylko zakodowanie tego ruchu w mózgu. Wpływa na połączone części mózgu, co wpływa na koordynację pracy obu półkól mózgowych, a co za tym idzie na sensorykę czyli słuch, wzrok, dotyk, intelekt itp. Widzisz gdyby tylko mózg miał zakodować ten ruch to nikt nie robił by patterningów z dziećmi chodzącymi, a jednak się je wykonuje, bo albo nie umieją pełzać naprzemiennie albo nawet jesli pełzają naprzemiennie mają bardzo hypo lub hiper ścieżkę sensoryczną, a dzieki patterningom rozwijają ja szybciej niż tylko poprzez stymulację słuchową, wzrokowa czy dotykową
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: werave w Styczeń 20, 2017, 12:44:52
 8) 8)
Tytuł: Odp: Efekty po wdrożeniu Domana
Wiadomość wysłana przez: adam22wes w Czerwiec 25, 2018, 07:32:39
Moim zdaniem to wszystko jest bardzo trudne do zrozumienia.