Autor Wątek: mutyzm  (Przeczytany 9184 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

IrenaB

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
mutyzm
« dnia: Czerwiec 02, 2003, 16:12:01 »
Jestem nauczycielką w szkole masowej. Do pierwszej klasy chodzą bliźniaczki, które bardzo rzadko rozmawiają z innymi dziećmi i nauczycielami. Natomiast na przerwach i w sytuacjach, gdy myślą, że nikt ich nie obserwuje są bardzo swobodne. Biegają, śmieją się i cały czas ze sobą rozmawiają.
Ostatnio zobaczyłam program w telewizji o dzieciach z zaburzeniami (mutyzm). Zachowanie bliźniaczek sugeruje mi, że mogą one na to chorować. Chciałabym mieć więcej informacji na temat tej choroby. Czy ktoś na forum spotkał się już z tą chorobą?

aqua

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 252
mutyzm
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2003, 02:37:55 »
MUTYZM SELEKTYWNY (WYBIÓRCZY)

Polega on na tym, że dziecko odmawia mówienia w niektórych sytuacjach. Pojawia się między

3-5 r. ż. Np. w przedszkolu rozmawia tylko z dziećmi lub nie mówi w ogóle, porozumiewa się jedynie za pomocą gestów bądź za pośrednictwem swojego rodzeństwa. W domu mówi poprawnie i swobodnie, lecz pojawienie się jakiejkolwiek osoby obcej wywołuje objawy mutyzmu.

PRZYCZYNY WYSTÊPOWANIA:
-wyraz lęku przed wypowiadaniem się słownym,
-protest w stosunku do osób, wobec których dziecko żywi negatywne uczucia.

LECZENIE, POSTÊPOWANIE:

Często niezbędne umieszczenie dziecka w szpitalu i poddawanie leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii.
Uczenie dziecka wydawania dźwięków, początkowo jakichkolwiek, np. gwizdania, cmokania, chrząkania, głośnego wypuszczania powietrza z ust, następnie przez uruchomienie narządów fonacyjnych, np. samogłosek, sylab, wyrazów, zdań (wypowiadanie ich początkowo cicho, potem głośno).
Poddanie dziecka ćwiczeniom relaksacyjnym, oddechowym, logorytmicznym (powiązanie mówienia i śpiewu z ruchem i rytmem melodii) - co ułatwia zmniejszenie napięcia emocjonalnego i mięśniowego dziecka.
 

WE WSZYSTKICH ZABURZENIACH MOWY WSKAZANY JEST KONTAKT Z LOGOPED¡.
Aqua

aqua

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 252
mutyzm
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2003, 02:47:42 »
"Afazja i mutyzm" A. Herzyk
Mysle ze chlopcy nauczyli  sie zyc tylko  z soba i  nikt wiecej  niejest im potrzebny.
Aqua

sanna

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 90
mutyzm
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2003, 14:49:24 »
Kiedy moja córeczka miała 3 latka  psycholog rozpoznał u niej tz. mutyzm wybiórczy, to znaczy niemotę wobec osób obcych. W przedszkolu porozumiewała się tylko z dziećmi.


Teraz Ala ma prawie 5 lat i  coraz częściej zdarza jej się rozmawiać z  dorosłymi w różnych sytuacjach.

Dla Ali ważne jest, żeby ona sama chciała podjąć rozmowę i żeby nikt jej do tego nie zmuszał czy ponaglał.

Odnośnie dzieci, o których mowa w tym wątku, radziłabym przeprowadzić wywiad środowiskowy. Być może żródłem zachowania bliźniaczek są kłopoty domowe.

sanna

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 90
mutyzm
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2003, 21:24:50 »
I jeszcze jedna bardzo wazna rzecz - o  mutyzmie mówimy wtedy, kiedy mimo sprawnego aparatu mowy i braku przeszkód co do werbalnego porozumiewania się dziecko nie jest zdolne ze względów psychicznych do mówienia.

Mutyzm może być całkowity lub wybiórczy.  

Dodam jeszcze, że Ala nie była leczona - po prostu wyrosła.

lusia

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
mutyzm
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 01, 2003, 13:43:23 »
W związku z mutyzmem polecam art. E.Minczakiewicz "Mutyzm dziecięcy (symptomatologia, klasyfikacje i próby zarysu terapii)", niestety nie pamiętam czasopisma, być może była to "Logopedia". Tak czy inaczej myślę, że można go znaleźć gdzieś w Internecie.
Jak już zostało tu wcześniej powiedziane, mutyzm to zjawisko częściowego lub całkowitego zaniku mowy u osób, które wcześniej nie przejawiały skłonności do takich zaburzeń. (U niemowlaków mutyzm objawia się nieco inaczej). To zjawisko może mieć wielorakie podłoże, jednak najczęściej jest to zachowanie psychopatologiczne. Może być reakcją na odczuwany dyskomfort lub subiektywne poczucie zagrożenia. Istnieje kilka rodzajów tego zaburzenia, jak już zostało wspomniane, może to być mutyzm wybiórczy, bądź jego odmiana - sytuacyjny (w art. jest wiele przykładów "z życia wziętych", naprawdę polecam).
Jednak nie spieszyłabym się z taką diagnozą. £atwo pomylić mutyzm z innymi, mutystycznymi objawami zachowań osób zmagających się z różnymi problemami, wytrąconymi z równowagi, chorymi czy zmęczonymi.
Może te biźniaczki rzeczywiście mają jakieś problemy w domu, lub w klasie, może były wychowywane w jakiś specyficzny sposób? Dobrze byłoby się zorientować w ich ogólnej sytuacji rodzinnej/życiowej.
Pocieszające jest jednak to, że są jeszcze nauczyciele, którzy nie traktują dzieci jak szarą, niewyedukowaną masę, lecz interesują się nimi. Są dla nich i ich dobra - to napawa optymizmem!
LUSIA