Autor Wątek: dieta GAPS  (Przeczytany 136442 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

h2o

• Zasłużony
Odp: dieta GAPS
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 20, 2013, 15:42:20 »
jako szczęśliwa posiadaczka IBS byłam kiedyś na tej diecie 8 tygodni, dla mnie to była męka, bolały mnie stawy, głowa, nawet włosy  ;D nie miałam kompletnie na nic siły, schudłam potwornie i te zaparcia, nie widziałam u siebie pozytywów więc wróciłam do "normalnego" odżywiania
pewnie co organizm to potrzeby
grudzień 2012 i grudzień 2013 - autyzm

magarth

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 20, 2013, 22:18:49 »
borsooq - ja zamawiałem ten probiotyk przez Vit Shop ale sprawdziłem gdzie wysyłają i Polski nie ma na liście :( ja mieszkam w Irlandii więc się łapię. Ale widziałem na ebay.pl, pewnie jak się poszuka to się znajdzie. Gdy wpisałem w wyszukiwarce "kupię bio kult" to wyskoczyła mi wypowiedź Donny31na tym forum z 2010 roku  :D czyli jestem 3 lata wstecz :-\
Mam nadzieję, że mała przestawi się na wytwarzanie węglowodanów z białek jak najszybciej bo prawie codziennie ma tantrum i ciężko się z nią porozumieć. Nasza terapeutka nie ma teraz z nią łatwego życia. Chociaż jak wspomniałem kontakt wzrokowy jest niesamowity. No i dzisiaj kolejna lewatywa, prawie że przelewało się z nocnika  :o  musiało jej konkretnie ulżyć. Sen jest też niesamowity, śpi od 19.00 do 8.00 rano bez przerwy. Mamy dzięki temu więcej czasu, żeby przygotować coś wieczorem do jedzenia na drugi dzień, bo tak jak Twój kolega Ada je za dwóch (dorosłych!).

mama_lobuziaka

• Zasłużony
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2013, 11:00:39 »
Borsooqu na angielskim amazonie jest Bio Kult i wysylaja do Polski, a nawet jesli sie zarejestujesz to mozna wykupic za £40 za rok darmowe dostawy jesli zakup jest powyzej chyba £22 jednorazowo (i musi byc prime eligible). (ale cos malo bakterii na kapsulke w biukulcie - trzebaby podawac z 15 kaps dziennie zbey dostarczyc 30 miliardow)

a wracajac do tematu GAPS to kupilam ksiazke na ebayu i czekam juz od 3 tygodni... zobaczymy moze sama na to przejde jesli ma stany depresyjne zlikwidowac.
ja bylam na bezweglowodanowej przez 3 miesiace keidys i owszem 2 pierwsze tygodnie byly masakryczne, ale potem duzo lepiej sie czulam i nie potrzebowalam ziemniakow, chleba, makaronu i innych (no i schudlam z 12 kilo nie bedac glodna). Organizm sie przestawia ale ptorzbeuje czasu. A niby przestawienie dziecka na diete GFCFSF nie jest ciezkie?
My sprobujemy GAPS szczegolnie ze moj synek lubi zupy.
lobuziak - 01.2010 - ASD
brzoskwinka - 09.2011 - PDD-NOS/ASD

znizka iHerb: SJF196

ania2008

• Zasłużony
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2013, 13:57:57 »
Synek juz ponad 2 tygodnie na diecie Gaps, normalnie cud, przed tym nie tykal warzyw, owoce tylko wybrane, a teraz wcina wsio, jestesmy juz w 3 fazie, rosol je dziennie kilka razy z miesem z rosolu, sluzy mu ta dieta!
Nicolas 25.06.2005
Leon 28.05.2008 (autyzm)
GAPS,soki
Tinus,odtruwanie z mikrofali,cuprum,DPT,

mama_lobuziaka

• Zasłużony
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2013, 14:00:37 »
tak na szybko (bo nie znam tej diety zupelnie) i moze to glupie pytanie ale czy zupy sie je caly dzien, sniadanie, obiad kolacja i przekaski?:)

lobuziak - 01.2010 - ASD
brzoskwinka - 09.2011 - PDD-NOS/ASD

znizka iHerb: SJF196

mama mama

• Zasłużony
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 02, 2013, 17:28:50 »
Zastanawiam się czy nie przejść z synkiem na tę dietę ....  mam pytanie odnośnie warzyw w pierszym etapie...czy można jeść wszystkie gotowane (chodzi mi głownie o marchew -gotowaną oczywiście i seler, bo mały uwielbia), bo natknęłam się na stronę, gdzie  było wyszczególnionych tylko kilka i co z suplementami???? (np Tekovit ma olej sojowy, coś tam domieszkę skrobi ziemniaczanej) kurcze, spróbowałabym chociaż.... może ta dieta  skłoniłaby go do mowy ;) :)

Synuś 2009 :)
ALA : 42 # 50 mg - zakonczona.
TINUS: DPT/POLIO/HIB, MMR, Hepatitis B, Poly Combo Antibotics, PolyCombo vacc , homeopatia klasyczna
LDN, GCmaf

ania2008

• Zasłużony
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 02, 2013, 17:58:00 »
ja znalazlam troche o tej diecie wiecej na slowackich stronach i angielskich niz w pl.
Sa tzw.fazy np.tydzien 1 faza,drugi-2 ,ale mozna byc na fazach po 10 dni,jak to woli i toleruje,zalezy od kupek,jak sa biegunki tzn.ze cos nie tak ,trzeba kontrolowac,co po czym,zeby wiedziec.
Faza 1:
Rosol z mies(roznych) lub ryb.Z tego rosolku mozna przygotowac warzywne zupki,nie musi sie jesc ciagle rosolu tylko,najlepiej zeby rosol byl gesty(duzo warzyw i mieska)zeby dziecko mialo sie czym nasycic,warzywa tj.cebula,brokolica,kalafior,por,cukinia,dynia,itp.)W pierwszej fazie unikac takich warzyw jak pomidor,papryka,kapusta,korzen celeru,kapie).
Mmozna warzywa zmiksowac i zrobic z tego taka kremowa zupe,ale najlepiej pomeczyc dziecko zeby jadlo cale warzywa,przyzwyczaji sie po czasie i bedzie ok,moj juz ponad 2 tyg.na tej diecie i warzywa wcina,o czym wczesniej nie bylo mowy.Pic herbatke z imbiru,miety,rumianku,pomiedzy jedzeniem,mozna podawac z miodem.Codziennie podawac dziecku 1-2 lyzki wody z kapusty kiszonej,pozniej zwiekszac dawke.
Faza 2
Kontynuowac z jedzeniem zup z miesem.
Pic herbatki,podawac dziecku probiotyki,dodawac do kazdej zupy zoltko jajka.zaczac od jednego zoltka na dzien pozniej zwiekszac dawke,tak ze bedzie sie jesc z kazda zupe 1 zoltko.Dodac duszone miesko i warzywa do menu.Przyprawy maja byc swieze nie suszone,inne to sol i pieprz,vegety nie uzywac i kostek rosolowych.
Uzywac tluszcze tj.gesi tluszcz,ghee,kokosowy olej,palmowy olej i inne .Podawac tez fermentowane warzywa.
Faza 3
kontynuowac wszystko co do teraz.Sprobowac podac dziecku swieze,dojrzale avocado,zaczac od 1-3 lyzeczek i pomalu zwiekszac dawke,najlepiej avocado pogniesc lub zmiksowac,wmieszac do zupy,dopiero pozniej tak osobno.Dodac dyniowe placki,jednu na dzien,pozniej zwiekszac.Gotowana cebule podawac dziecku,jest dobra na trawienie .Mozna dodac juz jajka cale lub same zoltka,smazyc na tluszczu,ma byc duzo tluszczu.plus gotowane warzywa.
Faza 4
kontynuowac wszystko co wczesniej i pomalu dodawac miesko pieczone i grilowane ,ale jeszzce smazone i grilowane na ogniu unikac.
Dodawac do kazdego jedzenia oliwowy olej ,podawac warzywne domowe dzusy,najpierw zaczac od samej marchwi.Mozna upiec chlebek z migdalow,orzechow laskowych lub innych,przepis podalam w gaps przepisy,jeszzce wpisze tam inne pozniej:D
Faza 5
......
Dodac gotowane jablka,dodac surowe warzywa,robic juicy domowe z owocow i warzyw.
Faza 6
Dodac surowe jablka,pozniej inne owoce,i suszone owoce,piec rozne wypieki z maki migdalowej i kokosowej,i innych orzech.
Tak mniej wiecej wyglada to,nie jest to trudne,tylko trzeba dziecko do tego przyzwyczaic do tego.

Nicolas 25.06.2005
Leon 28.05.2008 (autyzm)
GAPS,soki

ToTa

• Zasłużony
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2013, 18:28:44 »
Ania, a podalabys przepis na te placki dyniowe? ciekawie brzmia.
mistrzu ♥         kwiecien 10'
Tinus{DTaP, HepA, Hib, Prevnar, HepB, HepB sc, }

prof. Andrzej Nowak "Jak Zachód.... " https://m.youtube.com/watch?v=yfQ7rpq_irA

mama mama

• Zasłużony
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 02, 2013, 18:35:33 »
Dziękuję Ci Aniu2008, jesteś niezwykle pomocna :) bo szukałam informacji o tej diecie na polskich stronach, ale jest chyba mało popularna, mało wiadomości, mało przepisów...  ???
Wydaje się pracochłonna ta dieta  :-\   .... ale może warto zacząć...
Aniu, wiem- pisałaś wcześniej, że dieta służy synkowi, ale pytanie- jakoś konkretnie- w sensie "kumania" ???
TINUS: DPT/POLIO/HIB, MMR, Hepatitis B, Poly Combo Antibotics, PolyCombo vacc , homeopatia klasyczna
LDN, GCmaf

ania2008

• Zasłużony
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 02, 2013, 21:58:17 »
przepis na placki wpisze w gaps przepis:)a maly jest wiecej kumaty,coraz bardziej pokazuje nam ze nas rozumie,nawet jesli nie mowi zdaniami,on wszytsko kuma,mowa jest juz lepsza,powtarza po nas juz wsio,tylk osam nie mowi nadal zdaniami,tylko slowka pojedyncze,ale jest ich juz bardzo duzo,zaczal jakos tak gadac po swojemu podczas zabawy,i do uch nam mowi po swojemu,takie gry sobie wymysla,mysle ze jest juz na dobrej drodze,mam nadzieje ze juz o nie dlugo i ta mowa wystartuje:D
co do kibelka z tym juz od dawna nie mamy problemu,sam idzie na wc,nawet nie potrzebuje naszej pomocy,sam soie wyciera tylek,splukuje wc.Wie ze juz nie moze wszystkiego jesc,zawsze sie mnie pyta.Jak przyjda tescie do nas ,to maly zaraz sie chwali i pokazuje im co ma nowego,lub obrazki im pokazywal ostatnio co razem malowalismy.No zmiana jest duza,ja konkretnie nie przypisuje tego samej diecie,ale ta dieta napewno nam duzo pomogla,samo to ze je warzywa,sukces-nie je juz ziemniakow i innych skrobi,bo to zywi grzyby,wiec same plusy dla tej diety,narazie mnie ta dieta nie meczy,moze i wyglada na trudna,ale wcale nie jest.Ja robie tak ze robie duzo rosolu wielki gar,rozlewam do sloikow i do lodowki,i tak mam nawet na 2 -3 dni.
Gotuje mu warzywa teraz,placki,miesko,juz mu nawet zrobilam muffinki dla sprobowania byly dobre,maly sie zajadal.a i kupy ma juz normalne bo na poczatku byly sraczki ale nie biegunki ale takie zadkie,ale juz sa normalne:D
Nicolas 25.06.2005
Leon 28.05.2008 (autyzm)
GAPS,soki

mama mama

• Zasłużony
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 02, 2013, 22:35:17 »
Jeszcze raz serdeczne dzięki... ;) napaliłam się na tę diętę, tylko ciekawe jak syn zareaguje,  bo on uwielbia kasze, ryż, chrupki, wafle ryżowe/ jabłka i marchew.... to są u nas główne składniki posiłków...
Kurcze, ta dieta to będzie nas strasznie dużo kosztować, bo np. za dwie małe pałki z kurczaka płacę tu 7 euro :(  ale jak może być lepiej, trzeba chociaż spróbować... :)
LDN, GCmaf

ania2008

• Zasłużony
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 02, 2013, 23:06:24 »
no mnie to wogole nie kosztuje nic wiecej niz przed tym jak byl na diecie bg,bm,bc.to bylo dosc drogie,bo musialam zamawiac online wszytsko bo tu w uk,wyboru wogole niema,a tak to ja zawsze kupuje miesa duzo i warzyw i dieta gaps dla nas jest ok:D.Moj tez nic nie jdal kiedys tylko chrupki,ziemniaki,mieso tylko panierowanne lubil,truskawki i bannany,a slodkie mogl jesc i nie bylo widac konca,a teraz juz tego nieje,porpstu nie kupuje slodkiego wogole ,zadnych chrupek,dla nas gotuje normalnie,my przed nim jemy,ale on juz wie ze on ma swoje,ze tamto  nie moze.
Nicolas 25.06.2005
Leon 28.05.2008 (autyzm)
GAPS,soki

mama mama

• Zasłużony
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 23, 2013, 18:43:24 »
Co prawda stosujemy SCD, ale jest ona bardzo podobna do GAPS  napiszę tu reacje z drugiego dnia:
Wczorajszy dzień minął bardzo dobrze- rzekłabym- zaskakująco dobrze, ale dziś...masakra...od rana mały wymiotuje samą wodą z sokiem, bo tylko pije...nie chce nic jeść, leży w łóżku,albo śpi...mocno się poci..... ale zero gorączki...pojawiły się za to czerwone plamy na policzkach
Mieliście tak może drugiego dnia intro...????
Czy to faktycznie tak duża reakckja na wymieranie grzyba??? czy za szybko na takie reakcje...???
Dodatkowo martwię się, że nie ma kupki, więc jak ujdą z organizmu toksyny????
Mam nadzieję, że jutro będzie lepiej.... trzeba to przeczekać, bo widać, że coś się dzieje w organiźmie...
LDN, GCmaf

sylwiamama

• Zasłużony
  • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 23, 2013, 21:40:23 »
ja znalazlam troche o tej diecie wiecej na slowackich stronach i angielskich niz w pl.
Sa tzw.fazy np.tydzien 1 faza,drugi-2 ,ale mozna byc na fazach po 10 dni,jak to woli i toleruje,zalezy od kupek,jak sa biegunki tzn.ze cos nie tak ,trzeba kontrolowac,co po czym,zeby wiedziec.
Faza 1:
Rosol z mies(roznych) lub ryb.Z tego rosolku mozna przygotowac warzywne zupki,nie musi sie jesc ciagle rosolu tylko,najlepiej zeby rosol byl gesty(duzo warzyw i mieska)zeby dziecko mialo sie czym nasycic,warzywa tj.cebula,brokolica,kalafior,por,cukinia,dynia,itp.)W pierwszej fazie unikac takich warzyw jak pomidor,papryka,kapusta,korzen celeru,kapie).
Mmozna warzywa zmiksowac i zrobic z tego taka kremowa zupe,ale najlepiej pomeczyc dziecko zeby jadlo cale warzywa,przyzwyczaji sie po czasie i bedzie ok,moj juz ponad 2 tyg.na tej diecie i warzywa wcina,o czym wczesniej nie bylo mowy.Pic herbatke z imbiru,miety,rumianku,pomiedzy jedzeniem,mozna podawac z miodem.Codziennie podawac dziecku 1-2 lyzki wody z kapusty kiszonej,pozniej zwiekszac dawke.
Faza 2
Kontynuowac z jedzeniem zup z miesem.
Pic herbatki,podawac dziecku probiotyki,dodawac do kazdej zupy zoltko jajka.zaczac od jednego zoltka na dzien pozniej zwiekszac dawke,tak ze bedzie sie jesc z kazda zupe 1 zoltko.Dodac duszone miesko i warzywa do menu.Przyprawy maja byc swieze nie suszone,inne to sol i pieprz,vegety nie uzywac i kostek rosolowych.
Uzywac tluszcze tj.gesi tluszcz,ghee,kokosowy olej,palmowy olej i inne .Podawac tez fermentowane warzywa.
Faza 3
kontynuowac wszystko co do teraz.Sprobowac podac dziecku swieze,dojrzale avocado,zaczac od 1-3 lyzeczek i pomalu zwiekszac dawke,najlepiej avocado pogniesc lub zmiksowac,wmieszac do zupy,dopiero pozniej tak osobno.Dodac dyniowe placki,jednu na dzien,pozniej zwiekszac.Gotowana cebule podawac dziecku,jest dobra na trawienie .Mozna dodac juz jajka cale lub same zoltka,smazyc na tluszczu,ma byc duzo tluszczu.plus gotowane warzywa.
Faza 4
kontynuowac wszystko co wczesniej i pomalu dodawac miesko pieczone i grilowane ,ale jeszzce smazone i grilowane na ogniu unikac.
Dodawac do kazdego jedzenia oliwowy olej ,podawac warzywne domowe dzusy,najpierw zaczac od samej marchwi.Mozna upiec chlebek z migdalow,orzechow laskowych lub innych,przepis podalam w gaps przepisy,jeszzce wpisze tam inne pozniej:D
Faza 5
......
Dodac gotowane jablka,dodac surowe warzywa,robic juicy domowe z owocow i warzyw.
Faza 6
Dodac surowe jablka,pozniej inne owoce,i suszone owoce,piec rozne wypieki z maki migdalowej i kokosowej,i innych orzech.
Tak mniej wiecej wyglada to,nie jest to trudne,tylko trzeba dziecko do tego przyzwyczaic do tego.

Rosoły są lepsze na warzywach, które wymieniłaś z prostego powodu: alergizującego:
skład naszej włoszczyzny czyli seler, marchewka, pietruszka to warzywa, na które wystepują alergie,
do listy bezpiecznych można podawać kalafior i brokuły czy brukselka - ?bo napisałas brokolica? pamiętając by nie dawać ich do rosołu CODZIENNIE - są z grupy KAPUSTNE więc trzeba pamiętać o podobnym działaniu
do listy najbezpieczniejszych warzyw dodaję do rosołu ogórki zielone, mało węglowodanów, dużo wody jeśłi mozna kupić w miarę normalne nie za mocno nawożone.

Co do placków dyniowych, nie wiem jak jest w diecie GAPS ale taki najprostszy przepis dynia zmiksowana lub starta na tarce, jajka surowe z tego zrobić masę plus przyprawy jakie mozna wtedy w diecie GAPS uzywać  i do smażenia, upieczenia małe kotleciki, nalesniczki, placuszki. 

pomidor, papryka podobnie alergizujące plus zawartość kapsaicyny, do tego należy do tej samej grupy co ziemniaki czyli rodzina z biologii: psiankowate z czego w alergiach zwraca się uwagę na to, że które warzywo, owoc z danej grupy jest znanym alergenem trzeba obserwować cała "rodzinę " do której nalezy warzywo alergen.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2013, 21:44:51 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

• Zasłużony
  • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 23, 2013, 21:45:36 »
tak samo mozna z placuszkami z cukini,
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska