Autor Wątek: dieta GAPS  (Przeczytany 136480 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

golir

• Kreatywny
Odp: dieta GAPS
« Odpowiedź #180 dnia: Kwiecień 06, 2014, 22:30:57 »
Ja dodam że syntetyczne witaminy Alergizują
Jeżeli nie możesz tego zjeść to nie nakładaj tego na skórę :)

sylwiamama

• Zasłużony
  • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
« Odpowiedź #181 dnia: Kwiecień 06, 2014, 22:43:19 »
Du-czki znowu nie mogę zacytować
piszesz w innym poście:

kurcze..napisałam długą odpowiedz dla Zosi, i wcięło cały post. Teraz nie dam rady, ale po południu napiszę raz jeszcze.

Wiem że ta dieta młodemu nie służy i chce ją zmienić. Na pewno nie zrobię tego bez przygotowania.
Obawiam się też zakwaszenia organizmu - młody mięso lubi (kupujemy eko)  i może go jeść dużo, ale warzyw nie je prawie wcale.

Dlatego piszę w tym wątku bo chcę mu ograniczyć najpierw, a potem wyrzucić weglowodany i docelowo przejść na GAPS.

Du-czki ode mnie:
czy możemy odstawic teorie o zakwaszaniu, to ostatnio zaczyna być modne tak bardzo, że aż wymyślili suplementy na to "schorzenie"
gdyby miało dojść w organizmie do zakwaszenia, które ma faktycznie zaszkodzić organizmowi, to każdy delikwent by umarł więc, to tylko nierównowaga w organizmie ale nie symptom umierania.

Piszesz,ze lubi mięso , kupujesz eko i mógłby jej jeść ale co? nie dajesz mu? bo węglowdanów ma dużo.
Ważne jest dla mnie ile wagowo mniej więcej zjada białka i czy ty boisz się podawać dobrych tłuszczów plus na początek to co by zjadł z warzyw, które zjada bo kombinujesz dobrze nawet z dzemem bezcukrowym więc chcesz i możesz tylko co dalej?

Za mało białka w diecie nasila objawy AZS. Za dużo węglowodanów w zbożach, kaszach nasila AZS. Jedno się łaczy z drugim bo jak zjesz białko ono syci na dłużej niż  węglowodany.W przypadku skutków ubocznych proszę nie komentować przez kogokolwiek chocby i o diecie Dukana i nadmiarach białka bo wiem co piszę. Czasem przestawienie w diecie ze zbóż na rzecz warzyw typu tylko marchewka i ziemniak jest lepsze niż te wszystkie zboża i kasze.

pozdrowienia.   
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

michaga

• Zasłużony
« Odpowiedź #182 dnia: Kwiecień 06, 2014, 23:35:21 »
Sylwiamama dzięki Ci za posty, dużo się uczę:-)
Prosiłabym Cię o pomoc. Mój Dawid uwielbia mięso, najlepiej samo, bez warzywnych dodatków. Czy pozwalać mu na to, czy obstawać przy jedzeniu choć małej ilości warzyw do mięsa?  Choć teraz tak myślę, że przecież surówki lubi, tylko zależy jakie. Bingo! No ale pozwalać mu jeść same mięcho, czy to zdrowo?
A warzywa przemycam w zupach - ugotowane miksuje co fajnie je zagęszcza. No właśnie, ale zupy podaje mu z węglowodanami - ryż lub ziemniaki. Jeśli nie to, to co mu do zupy włożyć? Mięso?
Grześ    lipiec 2002
Dawid   marzec 2005 (autyzm)
Karol    czerwiec 2012

golir

• Kreatywny
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 07, 2014, 00:34:25 »
Samo mieso- samo zdrowie  ;D
o warzywach tak nie da rady :(
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2014, 10:18:03 wysłany przez golir »

koliber

• Zasłużony
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 07, 2014, 09:53:18 »
ziemniaki to chyba jeden z najgorszych weglowodanow...ugotowanie ktore postoja to juz w ogole multum glukozy...

golir

• Kreatywny
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 08, 2014, 17:52:03 »
Przejśćie z glukozy na ketony  :o :o (jako źródło energii) trwa około 2-3 tygodni. Oganizm musi się przestawić i w tym okresie możliwe są wszelakie objawy  ;).

sylwiamama

• Zasłużony
« Odpowiedź #186 dnia: Kwiecień 08, 2014, 20:04:41 »
kurde, kiedyś była taka opcja wyłączania szybkiej odpowiedzi? gdzie to się robi bo dostanę kota nie mogąc cytować?

ziemniaki i skrobia: prażone ziemniaki tzw. prażucha POCHODZI POTRAWA OD DR.wITOSZEK  z Katowic , frytki bo smażone i tłuszcz,
ziemniaki gotowane ze smalcem, oliwa z koperkiem, nie gotowane tylko i suche na Boga, chodzi o to, że skrobia jest inaczej w jelitach przerabiana z tłuszczem BO ..... przerobienie z tłuszczem owoców np. w postaci oleju kokosowego , podobnie jak warzyw z tłuszczem trwa i wychodzi LEPIEJ i łagodniej niż bez tłuszczu. NIE POLECAM owoców mieszanych z tłuszczami jako deserki - zamienniki nawet na niskowęglowdanowej jeśli są alergie, obciążona wątroba, podwyższone  wskaźniki IgG, IgE i wiele innych bo tłuszcz wątobie nie szkodzi, szkodzą owoce - opis uprościłam.

Przejście z glukozy na ketony może trwać ile się chce w zależności od tego od czego wyjdziemy na począktu, 2-3 tygodnie to na ketogenicznej w przypadku epilepsji jako terapia wstrząsowa.

A NORMALNIE? Niestety nie jestem za leczeniem DAN ani za dietą keto poza szpitalem bo upraszczanie informacji o dietetyce nie służy ani jej samej ani Nam rodzicom:

cytuję:

4. Można jeszcze wyróżnić jedną sytuację, w której mogą przejściowo pojawiać się ciała ketonowe we krwi. To stan, w którym ilość węglowodanów jest odpowiednia, jednak ilość spożytego tłuszczu jest zbyt duża. Osobiście, w trakcie swojej praktyki spotkałem tylko kilku ludzi o takim metabolizmie. Z tego względu nie wymieniłem tego przypadku wśród sytuacji, w której pojawiają się ciała ketonowe. Sytuacja ta może pojawić się u ludzi bardzo szczupłych, czyli mających konstytucyjną przewagę procesów katabolizmu nad anabolizmem. Nawet jeśli mogliby dołożyć co nieco na zapas, gdyż jest dosyć acetylo–CoA i glukozy do produkcji NADPH2, to jednak tego nie czynią. Cykl pentozowy nie jest uruchamiany i wzmożona synteza kwasów tłuszczowych nie następuje. Co więcej, pojawiające się ciała ketonowe prowadzą do przejściowego przyhamowywania wchłaniania cukru z krwi do komórek i pojawiają się gwałtowne wahania poziomu cukru. Po zużyciu wytworzonych ciał ketonowych wchłanianie cukru do komórek wraca do normy i cukier się normuje samoistnie. Jeśli pacjent w międzyczasie zażyje insulinę – pojawia się huśtawka cukrów. Jedynym sposobem na opanowanie sytuacji jest zmniejszenie spożycia tłuszczu, do poziomu gwarantującego nie rozpadanie się ich na ciała ketonowe.

link: http://www.drmichalak.pl/data/studenci/bioch6.htm

Jesli powyższy pogrubiony wniosek coś komuś przypomina to może sobie wytłumaczyć na swoje. Za dużo tłuszczu, za dużo zbóż, za dużo owoców itd.

Jak zaczynałam od diety Optymalnej tzw. diety dr. Kwaśniewskiego miałam ciała ketonowe bo jadłam np. za dużo tłuszczu. Gdy byłam na diecie niskowęglowdanowej ze swoją ilością tłuszczu ale nadal mała ilością węgli do około 100 gram nie miałam ciał ketonowych

Nikt nigdy nie robił badań na dużej grupie wieloletnich osób odżywiających się niskowęglowdanowo. Upieranie się, że to prowadzi w długim czasie stale do ciał ketonowych ido zmiany metabolizmu z glukozy na ketony jest bezsensem.

Nie WOLNO na stałe mieć ciał ketonowych. A poza tym pytanie : mocz czy krew? Co mam rozumieć, że codziennie biegacie ze swoimi dziećmi do laboratorium sprawdzać krew? Wiecie o co mi chodzi? Bo czasem jak rozmawiam to nie wiem kto i czy tylko ja miesza pojęcia albo nie rozumie?
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website

sylwiamama

• Zasłużony
« Odpowiedź #187 dnia: Kwiecień 08, 2014, 20:25:16 »
michaga

cytuję ciebie:

Sylwiamama dzięki Ci za posty, dużo się uczę:-)
Prosiłabym Cię o pomoc. Mój Dawid uwielbia mięso, najlepiej samo, bez warzywnych dodatków. Czy pozwalać mu na to, czy obstawać przy jedzeniu choć małej ilości warzyw do mięsa?  Choć teraz tak myślę, że przecież surówki lubi, tylko zależy jakie. Bingo! No ale pozwalać mu jeść same mięcho, czy to zdrowo?
A warzywa przemycam w zupach - ugotowane miksuje co fajnie je zagęszcza. No właśnie, ale zupy podaje mu z węglowodanami - ryż lub ziemniaki. Jeśli nie to, to co mu do zupy włożyć? Mięso?

odp:

masz odpowiedź w diecie rozdzielnej: 1 posiłek: mięsko
2 posiłek zupa z tłuszczem gotowana na tym samym mięsie które zje oddzielnie lub sam wywar złożony z warzyw z tłuszczem bez gotowania wywaru na mięsie

można kiedyś zrobić dzień by jajecznica nie była smażona tylko na parze plus tłuszcz np.oliwa bo wtedy nie ma smażenia ale też tłuszcz jest ok bo do bardzo ciepłej jajecznicy oliwa czy nawet smalec swój jest ok

3 posiłek: surówka z tłuszczem, gotwane , surowe, pieczone, etc.  marchewka  lub inne warzywa ugotowane we wodzie z odrobiną tłuszczu do gotowania by witaminy zostały a reszta miksujesz,
ja miałam dużo marchewki w zupie marchewkowej ale smak nie wyszedł za słodki a wpadłam na pomysł ,że do kawy dodałam kokosa - tłuszcz i była kokosowa kawa potem mi przyszło do głowy, że by mieć słodką zupę dodajesz do marchewki tłuszcz kokosowy podobnie można jeśli dziecko nie jada marchewki a inne warzywa zrobić z kokosem on nadaje się nie tylko do gotowania i temp. wrzenia ale do smażenia a wg teorii by był jak najmniej przetworzony do podgrzanej zupy jak znalazł rozpuszcza się w gorącej zupie wyskrobany ze słoika przez mnie nożem

wszystko może być : pieczone, duszone, gotowane, smażone: ile, kiedy? wg ewentualnych chorób żołądka, etc. twoich przekonań co do smażenia
to przykład, rozwijać można w jakie się chce strony

zupa porowa, cebulowa plus  tłuszcz, chrzanowa, brokułowa, buraczkowa, pomidorowa, ogórkowa ze świeżych, kiszonych, z kapusty nie tylko kiszonej ale i gotowanej, jak w diecie 5 przemian, dyniowa, cukiniowa i co wymyślisz w zupach.

z tłuszczem gęsim, wieprzowym, kokosowym, masło bezmleczne: flora benecol na talerzu
jak się przeje białkiem: uczysz się patrzeć na objawy, zachowanie można zrobić dzień węglowodanowy np. postny: post leczy, książka i badania na ten temat też już i tutaj rodzice opisywali ale ja polecam leczniczo, u dorosłych na 3 dni do oczyszczenia, naprawienia sobie dni poprzednich np.po weselu, na kaca, gdy ktoś ma podwyższony cukier: ma być postnie ale nie głodówka bo głód robi tak samo wielkie wachania cukru jak przejadanie się a post oznacza,że jemy ale to jest małe obciązanie organizmu , który sprzata wtedy organizm,
podobnie to działa u dzieci, gdy co jakiś czas czegoś nie chcą jeść co my rodzice im podajemy i prawie,że nie jedzą nic, nie mają wtedy katarów albo imprzechodzi, gorączka po nocy przestaje wybijać do góry po dniu postnym etc.
Dlaczego post powinieni być bez białek zwierzęcych a może byc u niektórych na roślinnych albo na warzywach nie strączkowych? Bo białka roślinne nie obciązają w uproszczeniu odpowiedzi immunologicznych jak zwierzęce.

tłuszczu do smaku, warzywa jako węglowodany

czy i jakie może jeść owoce? i w jakiej dostoswanej dla niego ilości?

czy zaczynasz bez owoców? a potem próbujesz? różnie

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2014, 20:28:07 wysłany przez sylwiamama »

www / my website

golir

• Kreatywny
« Odpowiedź #188 dnia: Kwiecień 08, 2014, 20:26:08 »
Niestety nijak sie ma to do diet SCD/GAPS.
Jeżeli chcemy jak najmniej boleśnie przejść na użycie ciał ketonwych to MUSIMY spożywać jak największe ilośći tłuszczów.
Im tłuszczu więcej tym lepiej.
Jeżeli nam to nie pasuje to polecam zabawę z innymi dietami ;).

golir

• Kreatywny
« Odpowiedź #189 dnia: Kwiecień 08, 2014, 20:28:35 »
Podam jeszcze, że dr. Campbell;McBride miała w swojej klinice osoby będące na diecie wolnej od warzyw i owoców. Spożywały one samo mięso i tłuszcze z pozytywnymi efektami w leczeniu.

sylwiamama

• Zasłużony
« Odpowiedź #190 dnia: Kwiecień 08, 2014, 20:37:08 »
tłuszczem się najesz ale nie ma w nim żadnych witamin i minerałów
wiedzą o tym osoby które były wiele lat na diecie optymalnej i sycąc się tłuszczem jadły na tyle mało białka i węglowdanów czyli warzyw i/ lub owoców, że doprowadziły w swoim organizmie do róznych chorób

tłuszcz im więcej tym lepiej?

z jakiego powodu? chcesz przez rok podawać dużo tłuszczu? i co zrobi organizm? rozumiesz co robi tłuszcz w organizmie? gdy zjadasz go za dużo syci, powoduje, że nie jemy tego dzięki czemu żyjemy czyli przerabia witaminy i minerały warzyw/owoców i z białek , które służy do donowy

poza epilepsją i wejściem w dietę keto jedzenie DUŻEJ ilości tłuszczu to proszenie się o choroby nowe lub nasilenie się starych chorób po początkowym etapie ewentualnej poprawy.

Jeśli jesteś na diecie keto w epilepsji dostajesz skierowania na badania poziomów róznych minerałów, witamin, monitorowanie stanu organizmu. Jesli robisz to sam i wywołujesz na stałe albo na długi czas stany ketonowe lub ketozowe to znaczy, że nie usiłujesz zrozumieć tego co piszę i chcę uświadomić.

Poza tym na tłuszcze też można dostać alergii: znane np. na oliwki, na kokosa, na wieprzowy smalec gdy ktoś np. na diecie optymalnej jadł mięso i wyroby wiperzowe bo sam hodował świnie albo miał dostęp do swojego mięska, niechemicznego. Tylko co z tego? Uczulił się na wieprzowinę tak bardzo, że nawet tłuszcz jedzony do potraw mu szkodził.

www / my website

sylwiamama

• Zasłużony
« Odpowiedź #191 dnia: Kwiecień 08, 2014, 20:41:13 »
a badacz Stevensoon eksperymentalnie stosował dietę Eskimosów i poddał się badaniom

Super, jak przez rok mogłabym leżec w szpitalu jak on albo być monitorowana przez lekarkę, która chce taką dietę sprawdzić to super

nie mam dostepu do 24 godzinnego laboratorium ani nie jestem zamknięta w szpitalu

ostatecznie dieta paleo bo jest na tyle przerobiona przez autystów w USA, przez lekarzy sportowych i ich pacjentów,że ok, dieta raw paleo itp. ale samo białko i tłuszcz gdy nie mamy dostępu do nich poza zakupami sklepowymi to bezsens

www / my website

golir

• Kreatywny
« Odpowiedź #192 dnia: Kwiecień 08, 2014, 23:46:51 »
Jakby człowiek miał dostęp do 24 godzinnego labolatorium to by mu znaleźli całą masę chorrob już istniejących i drugi worek nowych niesistniejących :).
Straszenie spozywaniem tłuszczy i chorobami nie przekonuje mnie nijak. Jakie to niby tłuszcze spoywali, że doprowadzili się do chorób?
Nasz móżg to w większości tłuszcz i jak chcemy aby funkcjonował on jak należy to tłuszcz jest niezbędny.
Nieprzetworzone tłuszcze (w szczególności zwierzęce) to samo zdrowie.
Bez nich skazujemy się na choroby.
Dieta GAPS to duże ilości NATURALNYCH tłuszczów.

Z innej beczki dam taki przykład:
Dowiedziono, że przyswojenie beta-karotenu z sałatki bez dodatku tłuszczów jest bliskie zeru (źrodło Am J Clin Nutr. 2004;80(2):396-403.).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2014, 00:00:05 wysłany przez golir »

ebusiek

• Zasłużony
« Odpowiedź #193 dnia: Kwiecień 09, 2014, 09:09:36 »
tłuszczem się najesz ale nie ma w nim żadnych witamin i minerałów

to nie prawda są witaminy.
2007 -    ALA  5 mg#34 - zakończona
              dieta niskowęglowodanowa

sylwiamama

• Zasłużony
« Odpowiedź #194 dnia: Kwiecień 09, 2014, 10:47:06 »
tłuszcze nieprzetworzone , bezmleczne bo o takich tutaj mówimy skoro mają być używane w dietach także GAPS/SCD GDZIE MAJĄ WITAMINY? W JAKIEJ ILOŚCI?

Ludzie kochani naprawdę choć trochę podstawowej wiedzy? Jaka jest ilość witamin ze 100 gramów tłuszczów wymienionych poniżej w porównaniu do nawet najlichszych warzyw???

Kto tutaj czegoś nie rozumie mnie czytając? ja czy wy?

nie mówimy o tłuszczach wzbogacanych przemysłowo, jak wytapiasz sama smalec, jak używasz oliwy, która nie kosztuje 100 zł za butelkę,  TO  witamin tam nie ma, proces filtracji i oczyszczania skutecznie temu zapobiega poza procesem do temp. max 35-40 stopni Celsjusza a tutaj już mówimy o produktach typu oliwa z pierwszego tłoczenia z Polski cena za 1 litr w granicach 50 zł, witamin jest więcej ale nadal tłuszcz to WARZYWO !!!

jak używasz oleju kokosowego nie z bio upraw który kosztuje tyle,że nas w większości na to nie stać nie ma w nich witamin i minerałów w ilościach ISTOTNYCH?
olej kokosowy jest czym innym niż kokos, samo zrobienie tłuszczu z kokosa powoduje,że traci on swoje naturalne witaminy, jeśli są one w nim to dodatkowo jest on wzbogacany o witaminy, gdybyś miała go z upraw bio i ekologicznych nie jadłabyś tak pięknego w słoiczkach, który po przetopieniu nie ma żadnych fragmentów kokosa a sama filtracja oddziela od tłuszczu to co najwartościowsze czyli miąższ kokosa w którym to rzeczone witaminy są, podobnie jak oliwa z oliwek, prawdziwa bez filtracji ma pozostałości olwiek, miązsz i multum witamin, których potem nie ma w oliwie, jak oliwa ma jakieś nadwyżki witamin to niektórzy producenci podają nawet  WZBOGACANA O WITAMINĘ :....

znasz badania z diety paleo jak jakościowo rózni się mięso przemysłowe od uprawianego ekologicznie w małych gosopdarstwach?
wiesz jak różni się wołowina przemysłowa od ekologicznej najwyższej jakości? składem zawartości tłuszczu?

smalec tabela wartości odżywczych w 100 gramach,

http://www.dobradieta.pl/tabele.php?cmd=show_entry&lp=208

zwracam uwagę słonina jest czymś innym niż smalec , przetopiona słonina NIE ZAWIERA istotnych witamin bo one ulatują w procesie jej przetapiania!!!!

http://www.dobradieta.pl/tabele.php?cmd=show_entry&lp=207

w porównaniu do dyni, dlaczego ją wybrałam, bo zawiera dużo wody w sobie a mimo wszystko poza witaminą E inne witaminy ma w ilościach dużo wyższych niż smalec, który ma inne wartości prawie zerowe

najesz się 100 gramami smalcu, masz tylko witaminę E w takiej ilości jak w dyni ale nie masz pozostałych składników , które w dyni są a w smalcu jej nie ma

no chyba,że będziesz dziecku podawała codziennie skwarki ze słoniny albo słoninę w innej postaci ale to już typowym tłuszczem do przygotowywania potraw nie jest

oliwa z oliwek
http://www.dobradieta.pl/tabele.php?cmd=show_entry&lp=192

gdzie i ile masz tu witamin??? na miłość boską?
wiedza, wiedza, wiedza a nie powtarzanie czegoś kto ktoś gdzieś stwierdził, wystarczy tabela wartości odżywczych ki porównanie ile zjemy witamin / nie mówię o ich przyswojeniu!!! "przy wejściu" 100 gram marchewki plus 20 gram tłuszczu a ile zjemy witamin zjadając 120 gram samego tłuszczu!!!

http://www.dobradieta.pl/tabele.php?cmd=show_entry&lp=192

wszystkie tłuszcze mogą być fabrycznie wzbogacane w witaminy, można je też kupować w kapsułkach jak tran czy witaminę d3 i z nich wyciskać by nie spożywać substancji sztucznych ale co z tego?

jesli Cię nie to nie stać i jesteś zmuszona kupować w sklepie słoninę i przetapiać samemu, oliwe z oliwek nawet za jakieś 30-40 zł za litr to przykro mi ale nie ma w nich witamin na tyle istotnych by miały znaczenie dla organizmu a zjadając 100 gram słoniny zamiast 100 gramów jakiegolwiek warzywa z mniejszą ilością tłuszczu naraża się swój lub cudzy organizm na to, że w wieloletnim okresie czasu będzie on posiadał niedobory witamin.

www / my website