Autor Wątek: Dieta bezglutenowa /bezmleczna  (Przeczytany 1168780 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomasz Badura

• Zasłużony
Odp: Dieta bezglutenowa /bezmleczna
« Odpowiedź #2865 dnia: Marzec 18, 2015, 09:17:16 »
Tak trzymać .Zgłodnieje to zje.Ja też wolałbym się żywić pizzą i kebabami i jakbym miał wybór :-) to kto wie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2015, 09:21:35 wysłany przez Tomasz Badura »
pozdrawiam
Badura Tomasz
usługi dietetyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju,chelatacja,suplementacja.
http://optimum.diet
http://dietaoptimum.com/

leonera

• Kreatywny
« Odpowiedź #2866 dnia: Kwiecień 07, 2015, 14:05:25 »
Zamierzam wprowadzić małemu dietę bezglutenową i bezmleczną. Zastanawiam się nad bezcukrową, a to dlatego, że przeważnie jest raczej smutny niż pobudzony, więc może nie trzeba (nie znam się - wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę).
A pytanie mam do was takie: na wielu produktach zamieszczają takie ostrzeżenia: może zawierać śladowe ilości glutenu/mleka , lub takie: na terenie zakładu przetwarzane są produkty zamierające gluten/mleko. CZY TAKIE RZECZY MAM ODRZUCAĆ?
Leo (ur. 10.2012) - HFA

donna

• Global Moderator
  • Zasłużony
« Odpowiedź #2867 dnia: Kwiecień 07, 2015, 16:59:03 »
Zamierzam wprowadzić małemu dietę bezglutenową i bezmleczną. Zastanawiam się nad bezcukrową, a to dlatego, że przeważnie jest raczej smutny niż pobudzony, więc może nie trzeba (nie znam się - wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę).
A pytanie mam do was takie: na wielu produktach zamieszczają takie ostrzeżenia: może zawierać śladowe ilości glutenu/mleka , lub takie: na terenie zakładu przetwarzane są produkty zamierające gluten/mleko. CZY TAKIE RZECZY MAM ODRZUCAĆ?

1. Cukier też trzeba wykluczyć.
2. Zdecydowanie odrzucać.
----
Inga ur. 13.05.2007 - od 2011 chelatacja ALA,DMSA,DMPS ,lacznie ponad 100cykli
Michał ur. 15.06.2012
www.bioautyzm.pl
www.dietaoptimum.com
http://fotoforum.gazeta.pl/5,2,donna28.html

leonera

• Kreatywny
« Odpowiedź #2868 dnia: Kwiecień 08, 2015, 11:22:53 »
Jezuniu, to co ona ma jeść, takie ostrzeżenia są na większości rzeczy  :-\ Możecie mi podać adresy sklepów internetowych z taką żywnością i jakieś strony z fajnymi przepisami? Nie wiem czy dam radę  :'(
Leo (ur. 10.2012) - HFA

donna

• Global Moderator
  • Zasłużony
« Odpowiedź #2869 dnia: Kwiecień 08, 2015, 13:42:29 »
kasza jaglana, ryż brązowy jest ok
większość warzyw też (chyba że jesteście też na diecie niskosiarkowej, to kilka warzyw wypadnie)
mięsa ok (tylko wiadomo najepiej z hodowli eko)
zbóż bezglutenowych masz MASĘ - amarantus, quinoi, sorgo, można kupić mąkę z kasztanów, migdałów, orzechów włoskich, albo robić je samemu
mleko możesz zrobić też niemal ze wszystkiego - kokos, migdały, orzechy macadamia, nasiona konopi itd
więc możesz spokojnie narobić pierogów, naleśników, rożnych mięs, duszonych warzyw, pieczonych warzyw, zup, sosów, ciastek itd
na bioautyzm.pl masz masę pomysłów i wypisane co warto mieć w kuchni (dział leczyć autyzm/zagadnienia dietetyczne)
możesz przerabiać kokosa na kefir, jogurt, masło, mąkę (w sklepie droga, a łatwo się robi samemu)
Nie nastawiaj się na kupowanie gotowego jedzenia, bo po pierwsze drogie, a po drugie na pewno ma jakieś niedozwolone dodatki
Jeśli chcesz zaryzykować kukurydzą, to już w ogóle masz masę jedzenia - makarony, mąki, wafle
Wafle ryżowe też są ok.
Słodzić możesz stewią albo ksylitolem
Inspiruj się kuchnią azjatycką, oni raczej jedzą bezcukrowo, bezglutenowo i bezkazeinowo.
Radę daje każdy, choć na początku to się wydaje bardzo trudne. Ja na całe szczęście jakiś tydzień po diagnozie trafiłam na wykład dietetyka dotyczący żywienia i tam było dużo pomysłów na potrawy, więc jakoś poszło. To było ponad 4 lata temu, a teraz masz 100x więcej źródeł i inspiracji na sieci, są książki kucharskie, gabinety dietetyczne, blogi różnych fajnych eko-mam, łatwo dostępne badania na nietolerancje pokarmowe (warto zrobić) - wszystko co chcesz. Wiem, że to brzmi tak jak gadanie "ale wy teraz macie fajnie, jak ja byłam młoda to nie było tych pampersów i się wszystko ręcznie prało" ;) ale taka prawda, cała wiedza i dostępne produkty są niemal na wyciągnięcie ręki
----
Michał ur. 15.06.2012
www.bioautyzm.pl
www.dietaoptimum.com

leonera

• Kreatywny
« Odpowiedź #2870 dnia: Kwiecień 10, 2015, 13:13:28 »
A można pomarańcze i inne cytrusy? W formie np świeżo wyciskanego soku i jako dodatek ciasta bezglutenowego? Czy mleko kozie będzie ok?
I czemu kukurydza to ryzyko? A co z jajkami, fasolą białą i czerwoną?  :)
Leo (ur. 10.2012) - HFA

donna

• Global Moderator
  • Zasłużony
« Odpowiedź #2871 dnia: Kwiecień 10, 2015, 21:57:43 »
Leonera, nie da się tak odpowiedzieć "z góry" bez znajomości sytuacji konkretnego dziecka. Moja ma np nietolerancję na pomarańcze na 4, więc nie je. Mleko kozie nie jest ok. Kukurydza to ryzyko z kilku przyczyn - nie ma wolnej od GMO plus często zawiera pleśń.
Jajka i fasola są wysokosiarkowe i też niektóre dzieci nie mogą ich jeść.
Nie jest tak, że każda dieta pasuje każdemu dziecku :)
----
Michał ur. 15.06.2012
www.bioautyzm.pl
www.dietaoptimum.com

donna

• Global Moderator
  • Zasłużony
« Odpowiedź #2872 dnia: Kwiecień 11, 2015, 18:39:45 »
Kukurydza ma takie małe cieniutkie "gniazdka" a w nich siedzą te ziarenka nie? No i podczas transportu w okolice tych gniazdek łatwo dostaje się wilgoć i pleśń. Kukurydza nie ma jakby zwartej struktury a taką, która ma dużo zakamarków, gdzie może kryć się pleśń.
----
Michał ur. 15.06.2012
www.bioautyzm.pl
www.dietaoptimum.com

sylwiamama

• Zasłużony
  • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
« Odpowiedź #2873 dnia: Kwiecień 11, 2015, 20:16:42 »
żeby być ścisłym bo w 1 zdaniu wyszło,zemąka z kasztanów i inne są zbożami bezglutenowymi

maka z kasztanów nie jest bezgkutenowym zbożem bo w ogóle nie jest zbożem ci ważne w przypadku alergii na trawy i alergii krzyżowych bo o ile alergia na zboża bezglutenowe ryż, kukurydza itp. zdarza się coraz częściej to reakcje alergiczne na produkty typu ks=asztany, migdały, kokos i inne maki nie należące do grupy botanicznej o nazwie trawy SA RZADZSZE. Ich pojawianie się zależeć będzie od częstości podawania mąk: gryczanej, kasztanowej, dyniowej, migdałowej, kokosowej i innych  A TAKŻE CZASEM OD WCZEŚNIEJSZYCH ALERGII SZCZEGÓLNIE NA JAJKA LUB PRODUKTY MLECZNE I DIETY W TRAKCIE  6 miesięcy od wykluczenia alergenów czyli zmiany w zupie mediatorowej i wygaszania "marszu alergicznego"
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

• Zasłużony
« Odpowiedź #2874 dnia: Kwiecień 11, 2015, 20:25:08 »
botanicznie trawami są :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbo%C5%BCa

Zboża, rośliny zbożowe – grupa roślin uprawnych z rodziny wiechlinowatych (traw, Poaceae).

do wielichniowatych należą i zboża glutenowe i bezglutenowe

nie wiem bo w jakimś momencie była zmiana w grupach botanicznych i wikipedia podaje obecnie

rząd wiechlinowce
rodzina wiechlinowate

w każdym razie chodzi o wiechlinowate obojętnie czy obecie używa się starego czy nowego podziału, tego nie mam w pamięci

na samym dole jest lista co należy do tej rodziny:

Rodzaje reprezentowane we Florze Polski[3]

m.in. jęczmień, kukurydza, owies, proso, itd.

to jaka jest zawartość w cząsteczce trawy wiechlinowatych determinuje pobudzanie alergii krzyżowych np. typu:

np.:

Słonecznik (również ziarna): bylica, drzewo oliwne, trawy/zboża, złocień.

czy : Sezam: mąki (żyto, pszenica, owies), kiwi, orzechy.
DLATEGO I TYLKO DLATEGO W JAKIMŚ MOMENCIE MOŻE WYWOŁAĆ ALERGIĘ MAK , SŁONECZNIK, SEZAM CZY MIGDAŁY.

Opisane w wielu książkach także dla pacjenta np. wydanych przez Wydawnictwo lekarskie PZWL pisane przez profesorów alergologii i nie tylko.

Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website

sylwiamama

• Zasłużony
« Odpowiedź #2875 dnia: Kwiecień 11, 2015, 20:29:23 »
zapleśnienie czy psucie się mąk w przechowywaniu a także zanieczyszczeniem z magazynów np. sporyszem to dodatkowa sprawa KOLEJNA w ALERGOLOGII

wtedy dodatkowo alergie mogą wywołać różnego rodzaju pleśnie czy inne "żyjątka" wchodzące w alergie krzyżowena podobnej zasadzie jak roztocza kurzu domowego czy sierśc kota czy psa

Istnieje około 40 tys alergenów, nowe się ZAWSZE będą pojawiać DLACZEGO?
Bo taki jest mechanizm alergologii znany i opisany. Na całym świecie rośliny należą do jakieś rodziny botanicznej proste jak drut. Ich cząstki alergenne mogą być bardzo podobne do roślin z naszego rejonu Europy i alergizować silniej albo być mało podobne i alergii będzie mniej. Trudność polega na badaniach WYSOKO KOSZTOWYCH bo bada się strukturę, budowę, wielkość każdej cząstki nowego pokarmu w tym rejonie gdzie zaczyna się jakiś wyższy procent występowania alergii. Wiele pojawia się dopiero teraz w badanich np. przy alergiach na zioła i przyprawy szczególnie gdy możemy sprowadzić je z całego świata.

www / my website

leonera

• Kreatywny
« Odpowiedź #2876 dnia: Kwiecień 13, 2015, 12:35:58 »
Chciałam małemu zrobić test na nietolerancje pokarmowe, ale są cholernie drogie a ceny kształtują się w zależności od ilości pokarmów w teście. Myślicie, że jaka ilość byłaby optymalna?
Leo (ur. 10.2012) - HFA

Seba76

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #2877 dnia: Maj 28, 2015, 13:22:13 »
Jakie są objawy uczelenia na produkty zawierające gluten?

klarasi

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #2878 dnia: Lipiec 17, 2015, 12:09:58 »
W dzisiejszym czasie naprawdę o wiele łatwiej prowadzić dietę bezglutenową. Nawet w zwykłaych marketach jest sporo produktów. A co sądzicie o mlekach roślinnych? Używacie? Ja wczoraj kupiłam migdałowe ale jakoś boję sie podać.

Tomasz Badura

• Zasłużony
« Odpowiedź #2879 dnia: Lipiec 17, 2015, 15:13:34 »
Najlepiej robić samemu.Sklepowe mają często różne nie potrzebne dodatki
pozdrawiam
Badura Tomasz
usługi dietetyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju,chelatacja,suplementacja.
http://optimum.diet
http://dietaoptimum.com/