Autor Wątek: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.  (Przeczytany 98977 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
W poniższym artykule w skrócie opisywałam i nadal opisuję swoje obserwacje,wnioski dotyczące wdużej mierze diety ale i funkcjonowania mojego autystycznego syna na diecie niskowęglowdanowej (bez zbóż, mlecznych, cukru pod różną postacią w wersji  umożliwiającej podawanie porduktów szkodzących co kilka dni ( wg moich obserwacji co 5 dni)
Dieta możliwa do stosowania przez dorosłych i dzieci przez całe życie - myśl " inny sposób jedzenia na całe życie".

Co jest najważniejsze?

"Samodoskonalenie
Samoobserwacja...."
u siebie i swojego dziecka

i kilka innych jak mówi Pan Witold Jarmołowicz , wydawca miesięcznika Poradnik Dobrego Zdrowia, w którym ukazał się w formie artykułu mój tekst złozony z fragmentów wpisów z forum dobradieta.pl  / http://www.poradnikdozdrowia.pl/ /Żywimy się tym w ten sposób Ja- 4 lata, mój autystyczny syn- 3 lata, mąż 2 lata, babcia 10 lat na Diecie Optymalnej dr.Jana Kwaśniewskiego potem przejście na niżej opisaną Dietę już 4 lata.

Sylwia Kowalska

_______Leczenie dziecka autystycznego dietą niskowęglowodanową
Sylwia Kowalska

Bartek - diagnoza w styczniu 2006 r.: opóźnienie w rozwoju z cechami autystycznymi. Dziecko nie mówiące, ze stwierdzoną alergią na kilka rodzajów orzechów, chorujące nawet po trzy tygodnie, leczone antybiotykami, z problemami jelitowymi etc. oraz naczyniakiem limfatycznym stopy prawej.

Bartek – obecnie, w marcu 2010 r.: mówiący, nie chorujący, 7-mio letni uczeń pierwszej klasy integracyjnej szkoły podstawowej w Łodzi, pozostający na diecie niskowęglowodanowej od stycznia 2007 roku bez podawania jakichkolwiek suplementów diety, witamin, antybiotyków. Nie chorujący od momentu wprowadzenia diety nawet na przeziębienie czy grypę. W okresie tym, poza ubiegłorocznym zapaleniem uszu (gdy rozpoczął się rok szkolny), mający w przeciągu tych 3 lat tylko kilkakrotnie gorączkę i katar lub kaszel spowodowane zbytnim odejściem od diety niskowęglowodanowej, wyleczony w przeciągu tygodnia tylko z udziałem nie szkodzących (tzw. dobrych) produktów w diecie.
***
Chcę jako rodzic dziecka autystycznego poinformować innych rodziców o moich doświadczeniach w leczeniu dziecka z autyzmu.
Dlaczego piszę o leczeniu dziecka z autyzmu a nie leczeniu dziecka autystycznego?
Po 3 latach stwierdzam, że nie mogę się zgodzić z traktowaniem organizmu jako bardzo skomplikowanej „maszyny”, która potrzebuje całej półki lekarstw, suplementów, witamin, minerałów i odtruwania po to, by poprawić, zmniejszyć, a tylko w nielicznych przypadkach wyleczyć z autyzmu za koszmarnie wielkie pieniądze przy udziale kosztownych badań i tylko w wyspecjalizowanych światowych laboratoriach.
Jedna z fundacji, opisując procedurę DAN! (Defeat Autism Now! – Pokonaj Autyzm Teraz!) pomocną w leczeniu autyzmu pisze tak:
 „Leczenie DAN! wymaga częstych badań w specjalistycznych, zagranicznych laboratoriach a oprócz niezwykle rygorystycznej bezmlecznej, bezcukrowej, bezskrobiowej i bezglutenowej diety, dziecko musi przyjmować po kilkanaście lekarstw i suplementów dziennie. Produkty te są w zdecydowanej większości niedostępne w Polsce, a lekarstwa trzeba sprowadzać z zagranicy. Żeby zobrazować, jaka to jest ilość, proszę spojrzeć na zestaw lekarstw dla tylko jednego z podopiecznych naszej Fundacji, leczonego metodą DAN!” źródło: http://www.nowanadzieja.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=62&lang=pl
Na zdjęciu widnieje prawie 50 buteleczek i fiolek, które policzyłam. Co istotne, a co rzadko pojawia się w dyskusjach pomiędzy rodzicami, którzy nie mając pieniędzy, na własną rękę wdrażają metodę DAN!, dziecko co prawda ma nie jeść produktów zawierających skrobię (o czym rzadko się pamięta), ale ważniejsze jest to, że dieta pomaga tylko wtedy, gdy są do niej dołączone suplementy i lekarstwa. Kiedy więc dieta nie skutkuje, a rodzic wdrożył tylko dietę, ma na co zrzucić winę, prawda?
Ja nie mam na co zrzucić winy, bo moja dieta skutkuje! Moje doświadczenia nie wykażą Wam za pomocą naukowej metodologii EBM, że dieta jest skuteczna. Jestem tylko rodzicem, nie lekarzem ani dietetykiem, ale to dr Ewa Bednarczyk –Witoszek nauczyła mnie obserwacji mnie samej i mojego dziecka. Wiem, że łupież można mieć po słodyczach jadanych za często albo za dużej ilości np. białka, na które dziecko miało ochotę. Można wywołać katar, jeśli pozwoliło się zjeść za dużo jajek albo dwa serki homogenizowane zamiast jednego itp. Nie przedstawię Wam poza swoim 3 letnim doświadczeniem żadnych badań czy innych dowodów medycznych, bo nie znam przypadku, by ktoś robił takie badania oceniające dietę niskowęglowodanową.
Ale czy badania, na których opiera się choćby leczenie DAN! są dla Was przekonywujące? Czy leczenie musi być aż tak skomplikowane? Czy „stopień autyzmu” ma wpływ na to, że jedno dziecko „mniej chore” zostanie wyleczone, a u innego stan zaledwie się poprawi? Moim zdaniem to leczenie nie jest tak skuteczne, jak przedstawia się rodzicom. Jest to leczenie kosztowne, uzurpujące sobie prawo do miana jedynie słusznej metody.
Z doniesień medycznych wynika, że z nieznanych nauce powodów genetyczno – środowiskowo - medycznych mamy jedne z dziwniejszych dzieci na świecie, które wymagają nieustannego leczenia w sposób nieefektywny, bez nadziei na poprawę stanu zdrowia.
Wciąż i wciąż czytam o terapii DAN! lub o jej elementach wdrażanych przez rodziców, o nowych eksperymentach z komorami hiperbarycznymi, z odkrywaniem genu odpowiedzialnego za autyzm. Czytam o rodzicach przyjmujących z nadzieją te wszystkie metody i wdrażających je u swoich dzieci, a w praktyce przynoszących mizerne efekty. A gdy mówi się o dorosłych autystach, którym rodzice chcieli by pomóc, to już powstaje koszmar totalny, bo pozostawia się ich z diagnozą: dorosły organizm słabo reaguje albo wcale, nie wiemy dlaczego.
To dlaczego ja, 32 letnia kobieta, zareagowałam na dietę niskowęglowodanową tak samo, jak mój syn, co poskutkowało zwiększeniem odporności mojego organizmu na tyle, by od października 2006 nie chorować, nie mieć bólów głowy, gryp, angin etc. ?
Dlaczego coraz rzadziej podkreśla się informacje, że podstawą jest leczenie dietą bezmleczną, bezcukrową itd. W zamian stwierdza się: „Dieta stanowi dodatek, a nie alternatywę dotychczas znanych metod terapii autyzmu, gdyż dziecko nadal wymaga leczenia psychologicznego, intensywnej pracy z logopedą, terapii sensorycznej itp.”
Mnie leczenie mojego syna, Bartka zajęło, gdyby liczyć do dziś, zaledwie 3 lata i to bez całej baterii leków, badań i comiesięcznych korekt postępowania! Podobno powinnam się martwić, że mój syn ma nadal pewne niedostatki, pomimo, że chodzi do szkoły z klasą integracyjną i często mówi do siebie całe teksty z bajek z głębokim zaangażowaniem oraz potrafi sam na pamięć nauczyć się tekstu piosenki czy modlitwy na religii „Aniele Boży, Stróżu Mój”.
Moim celem jest opisać dietę, która moim zdaniem jest skuteczna w leczeniu autyzmu, a przy okazji leczy również inne choroby. Każdy, kto się na nią zdecyduje, osiągnie lepsze efekty niż z pomocą jakichkolwiek innych diet, które stosował dotychczas. Będzie miał na to jasne dowody i będzie mógł z pełnym przekonaniem przekazać te informacje innym schorowanym osobom. Podobnie, jak to było kiedyś z dietą bez cukru, bez mleka etc. którą rodzice wypróbowywali na swoich dzieciach, posiadając niewiele dowodów z badań naukowych na jej skuteczność. Dziś, gdy wciąż nie ma wyleczonych skutecznie dzieci, trzeba próbować nadal, modyfikując dietę bezcukrową, bezmleczną, bezglutenową, bezskrobiową o kolejne BEZ: wyłączając m.in. wszystkie zboża z diety, co jednocześnie zmniejsza ilości spożywanych węglowodanów.
Jeśli zastosujecie zasady tej diety do swoich ulubionych potraw, nie zdziwcie się, że Wam jako dorosłym, również przyniesie ulgę w Waszych chorobach i dolegliwościach, a Waszym dzieciom pomoże w autyzmie. Jak wielu innych użytkowników tego forum mających podobne doświadczenia z dietą niskowęglowodanową stwierdzam: ta dieta jest SKUTECZNA.
Żeby zrozumieć na czym ona polega, dobrze jest przeczytać książkę dr. Wolfganga Lutza „Życie bez pieczywa”.

koniec części 1.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2011, 11:43:13 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 06, 2010, 11:30:28 »
Dieta Dobrych Produktów autorstwa dr.Ewy Bednarczyk-Witoszek

Dobre produkty

 to: jaja, żółtka, majonez domowy, ryby, wieprzowina - nie codziennie, smalec, podgardle, wołowina,

 ghee - sklarowane masło, łój wołowy,

cielęcina, baranina, jagnięcina, mleko i sery kozie - nie codziennie, królik, zając, dziczyzna, mleko i ser owczy - nie codziennie, ptactwo - kura, indyk, kaczka, gęś, gołąb, bażant, orzechy - laskowe, włoskie, ziemne, pistacjowe, brazylijskie, sezam, migdały, słonecznik, siemię lniane, mak, pestki dyni,

oleje i tłuszcze roślinne - oliwa z oliwek, kokos, olej z pestek winogron, rzepakowy, lniany, słonecznikowy, kukurydziany,

(OLEJE ZE ZBÓŻ DO SPRAWDZANIA I OBSERWACJI CZY NIE SZKODZĄ)


warzywa do spożywania  surowe, gotowane, zupy, kiszone, kwaszone, marynowane, pomidory, sałatki z pomidorów, leczo, sok pomidorowy, papryka, ziemniaki, buraki, botwina, bakłażany, szpinak, marchewka, seler, pietruszka, sałata, warzywa z rodziny kapustnych, warzywa z dyniowatych - dynia, ogórek, cebulowych - czosnek, por, cebula, szczypiorek, szparagi, aloes, inne warzywa,

grzyby, drożdże, algi, oliwki, chleb świętojański, świeże rośliny strączkowe, bób, soja,

woda, znacznie rozcieńczone soki owocowe, kawa - nie codziennie, herbata - nie codziennie, zioła, nie pić tych samych ziół przez całe życie.


Złe produkty:

 można czasem zjadać w niewielkich ilościach nie wyzwalających jeszcze objawów chorobowych, głównie jako źródło dla zaspokojenia niezbędnego minimum węglowodanów. Do złych produktów należą: wszystkie produkty zbożowe i mleczne, szczególnie z pszenicy i mleka krowiego. Należy znacznie ograniczyć takie produkty, jak: żytnie - chleb, żur, kawa zbożowa, mąka żytnia, otręby, żytnie, pszenne - bułki, ciasta, ciastka, mąka pszenna, ryżowe, kukurydziane-popcorn, kukurydza z puszki, kukurydza-kolba, jęczmienne, owsiane, z prosa, owoce cytrusowe - cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i soki z tych owoców, mleczne - mleko, maślanka, kefir, jogurt, sery z mleka krowiego, lody, śmietana, masło, gorzka czekolada lub mleczna, produkty zawierające mleko, cukier, słód, miód, w przypadku dorosłych alkohole - spirytusowe, wino, piwo, sztuczne barwniki, środki konserwujące, dodatki do żywności, mrożonki.


Jak to w praktyce funkcjonuje? Bartek je przez 3-4 dni Dobre Produkty, po czym jest 1 doba wolności i znów przez 3-4 dni dobre produkty. Oznacza to, że żywienie syna w „dzień wolności” opiera się na diecie dobrych produktów i otrzymuje do tego 1 produkt z grupy złych, po to, żeby obserwować w jakim stopniu produkt zaszkodził. To może być np. serek homogenizowany albo dwa serki zamiast jednego. Czy te 2 to było już za dużo, czy 1 nie zaszkodził? Jak może zaszkodzić, jakie objawy mogą wystąpić? Dziecko może np. zacząć kichać, może mieć katar, wysypkę, może będzie uderzać się rękami po uszach, bo zmieni mu się ciśnienie krwi, co wpłynie na wrażenia słuchowe (zaobserwowałam na sobie problem z uszami, który u dziecka może się przejawiać właśnie w takim zachowaniu), inny stolec i wiele innych zachowań, których będziecie się mogli nauczyć łatwiej, jeśli sami również będziecie się tak żywić. Ale decyzja, co podać i jakie przeprowadzić próby, to Wasz wybór w zależności od tego, co lubi jeść dziecko i czy w ogóle chcecie robić mu dzień wolności, czy chcecie osiągnąć szybsze efekty i nie wywoływać regresu przez reakcję organizmu na zły produkt. Im gorzej pozwolimy dziecku jeść lub nakarmimy je w dzień wolności, tym reakcje w jego zachowaniu, postępowaniu czy reakcjach „fizycznych” będą intensywniejsze i mogą przypominać te sprzed poprawy, tak, jakby „dziecko się cofnęło”. Powrót wtedy do dobrych produktów przyniesie poprawę i kolejna próba np. z mniejszą ilością złego produktu da słabszą odpowiedź. Oczywiście, tylko wtenczas, jeśli zechcecie robić takie próby lub nie będziecie mogli ich uniknąć np. gdy dziecko pójdzie do szkoły i zostanie poczęstowane przez kogoś słodkim batonem.

Część 2
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2010, 14:20:00 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2010, 11:32:57 »
Co jeść, potrawy dla dorosłych i dzieci.Poniżej podaję potrawy, jakie Bartek jada. Oczywiście w przypadku Waszego dziecka niektóre z nich mogą okazać się niewskazane, przecież dzieci są różne.

„Dania z Dobrych Produktów”:

frytki na smalcu kupnym lub przetopionym w zależności od Waszych możliwości finansowych,

parówki (mimo, że w oryginale konserwanty są niejadalne DO OBSERWACJI I SPRAWDZENIA), mogą być nawet z keczupem - lepiej kupić taki bez benzoesanu sodu- w jeden dzień jako jeden posiłek smażone np. na smalcu, ale nie jadane codziennie, a na pewno nie przez 3 dni pod rząd,

bigos (zjedzony przez mojego syna np. podczas świąt jako jedno danie nie szkodzi mu mimo, że uznaje się w diecie bezglutenowej, że kiszonki nie nadają się do jedzenia,

kapusta z grzybami/boczkiem,

pieczarki na oleju,

boczek NIE WĘDZONY, bo za słony - glutaminian albo inna substancja wzmacniająca słony smak i wędzony substancjami chemicznymi mającymi wpływ na nasz organizm i dziecka),

ziemniaki a’la chipsy (czyli pokrojone na cienkie plastry, usmażone na patelni bez tłuszczu tak, by jeśli dziecko lubi chrupały w zębach, póki co ja je polubiłam i zjadam je na śniadanie przed pracą),

 jaja w różnej postaci (np. jajecznica nawet z samych żółtek czy omlet np. z 2-3 jajek z dodatkiem około łyżeczki dżemu niskosłodzonego jakich wiele w sklepach to jedno z ulubionych dań syna),

placki ziemniaczane BEZ MĄKI, czyli surowe ziemniaki starte na tarce plus surowe jajka wymieszane i usmażone na patelni z obu stron – mniej więcej jedno jajko na jeden ziemniak, ale w zależności od smaku można próbować zrobić z przewagą jajek lub ziemniaków z cukrem, łyżeczką dżemu, łyżeczką śmietany czy kostką gorzkiej czekolady,

bitka ze schabowego czy cielęciny, MIĘSA Z DOBRYCH PRODUKTÓW GOTOWANE, SMAŻONE, PIECZONE, TATAR JEŚLI DZIECKO LUBI

RYBY, PTACTWO: kura, indyk,gęś, itp. , DZICZYZNA JEŚLI MACIE DO NIEJDOSTĘP

surówki, zupy z Dobrych Produktów,

smażone warzywa, gotowane w zupie np. krupnik tylko bez ryżu, bez kaszy, z jednym, dwoma ziemniakami,

zupa pomidorowa bez śmietany, bez mąki,

barszcz czerwony, choć jest tam ocet, więc raczej do złych dni Go trzeba wrzucić LUB SPRAWDZIĆ JAK TY DOROSŁY CZY DZIECKO  REAGUJE,


dorośli mogą jeść mrożonki, dla dzieci lepiej nie lub nie często, ze względu na przechowywanie, możliwość rozmrożenia w sklepie, dodawanie do nich polepszaczy smaku, co na niektórych jest napisane.


Im bardziej chory, tym trudniej toleruje słodkie owoce.

Im bardziej słodkie owoce, tym trudniej tolerowane (tym łatwiej wywołują zaburzenia zachowania): banany, winogrona, rodzynki. (cukry w nich zawarte działają tak samo i przenikają w głąb organizmu tak samo, jak zwykły cukier i słodycze, co np. potwierdzają osoby z cukrzycą a DODATKOWO BĘDĄ MOGŁY WYWOŁYWAĆ ALERGIE opryski, gdyż dostarczenie organizmowi do przerobienia cukru z owoców + opryski + konieczność przetrawienia owoców, bo najczęściej są jadane surowe, to dodatkowa „praca” dla organizmu Bardziej chorzy nie tolerują również ziemniaków. Jeśli dzieci lubią ziemniaki i im nie szkodzą, ważny jest sposób i właściwe ich ugotowanie, by nie były niedogotowane, jak przeczytałam w jednej z książek kucharskich zalane ciepłą wodą i tak wstawione do gotowania z uwagi na inaczej zachodzące wtedy procesy „ gotowania się skrobi” w ziemniakach - łatwiej strawnych dla organizmu. Ziemniaki mogą być nawet jako dodatek, tak, jak mój syn ostatnio je zjada ugotowane w mundurkach, z solą. Przyprawy do smaku sól, pieprz, zioła, curry, papryka, imbir, pietruszka, koperek itp. koncentrat pomidorowy.
*Smaki po przejściu na dietę niskowęglowodanową ulegają zmianom, jak wielu innych czytelników tutaj wie, dlatego może nastąpić po jakimś czasie zmniejszenie zapotrzebowania na słone potrawy i pojawią się inne smaki.
Co do autyzmu mojego syna, to autyzmu od urodzenia jeszcze się nie stwierdza.

Rzadko rodzice wiedzą o tym, że mogą nie zgodzić się na szczepienie zaraz po urodzeniu dziecka. Ja urodziłam syna 7 lat temu, wtedy o tym nie wiedziałam. Syn mając 2 tygodnie trafił do szpitala z infekcją dróg moczowych, gdzie był leczony antybiotykami. Potem do 9 miesiąca miał kolki. Potem infekcje, przy leczeniu których oprócz antybiotyków też był podawany lek Debridat, który jest stosowany w zespole jelita drażliwego i w innych problemach z jelitami. Ale wtedy nie potrafiliśmy połączyć tego wszystkiego w spójną całość i domyślić się, że to nie są zwykłe infekcje, ale należy zmienić sposób odżywiania. Ze względu na cesarskie cięcie, od urodzenia syn pił mleko sztuczne. Wykupiliśmy mu dodatkowo szczepionkę trzy w jednym - różyczka, ospa, świnka. Mówił już dwa słowa, a potem przestał mówić. Nie mamy dowodów, czy to po szczepionce, czy nałożyły się wszystkie sprawy. Bo jeszcze stwierdzono u niego naczyniaka limfatycznego w stopie (tak określają lekarze pewną formę raka). Ta stopa była leczona zastrzykami ze specjalnym roztworem, dzięki któremu naczyniak miał się cofnąć. Syn był jednym z najmłodszych dzieci, jakie były leczone w szpitalu, do którego trafiliśmy . Obecnie jest dobrze, naczyniak w corocznych badaniach zanika coraz bardziej.


Większość ludzi spotykają objawy „chorób” zewnętrzne i wewnętrzne.

 Wiele z nich uznajemy sami jako coś „prawie normalnego”, a tak nie powinno być. Poniżej przedstawiam symptomy, które powinny obudzić naszą czujność i dążenie do zmian diety.

GŁOWA

*włosy - wypadanie, suche lub tłuste, łupież, u dzieci :łupież, krosty czy coś na kształt tzw. ciemieniuchy ale u dziecka 3,5 rocznego.

*czoło, nos, uszy, twarz - chore zatoki, katar lub zbytnia suchość w nosie, nadwrażliwość lub niedowrażliwość na zapachy, kaszel, zbytnie wysuszenie gardła, swędzenie uszu,, szumy uszne, nadwrażliwość lub niedowrażliwość słuchowa, zatykanie się uszu tzw. korkami z ich wydzieliny, łzawienie oczu, suchość oka (np. gdy wpadnie nam coś do oka, trudniej oko się oczyszcza), cieknący nos, ale nie katar, spływanie wydzieliny po gardle, problemy ze wzrokiem od tzw. plamek przed oczami aż do wad wzroku (inne niewymienione), trądzik skóry twarzy, cera zbyt sucha lub tłusta, popękane, spierzchnięte usta, inne wykwity skórne na skórze twarzy, koło ust, etc. tzw. ropa w kącikach oczu, czerwone dolne spojówki oczu, worki pod oczami,

*język i okolice - uczucie drętwienia języka lub jego części, np. tzw. zajady i inne wykwity na języku i okolicy, naloty na języku, nadwrażliwość lub niedowrażliwość języka, podniebienia na smaki (np. gdy herbata przestaje smakować), nieprzyjemny zapach z ust związany np. z zębami choć może być też objaw chorego żołądka ale o tym w części dotyczącej niższym partiom ciała), czkawka, odbijanie, np. nalot, który niektórzy potocznie nazywają objawem kandydozy czy rozrostu ogólnie grzybicy (inne niewymienione) *zęby - wrażliwość na gorące, słodkie, zimne, kwaśne pokarmy i napoje etc., krwawiące lub opuchnięte dziąsła, inne zmiany w dziąsłach, skłonność do próchnicy zębów, zbierania się ropy koło zębów w dziąsłach, psucie się ósemek i konieczność wyrwania ich z późniejszymi powikłaniami ropnymi, paradontoza, (inne niewymienione).

Część 3
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2010, 12:01:22 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2010, 11:37:55 »
Zboża dziela się na glutenowe i bezglutenowe.

Poniżej za Wikipedią podaję co nazywamy zbożem i nalęzy do grupy zbóż.

"Zboża
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 
Podstawowe gatunki zbóż


Zboża lub rośliny zbożowe – rośliny uprawne z rodziny traw (Poaceae). Ich owoce wytwarzają nasiona o wysokiej zawartości skrobi, są one wykorzystywane do celów konsumpcyjnych (mąki, kasze, oleje, syropy), pastewnych i przemysłowych (piwowarstwo, młynarstwo, gorzelnictwo, farmaceutyka).

Najpowszechniej uprawiane zboża to (z wyszczególnioną produkcją w 2007 roku)[1]:

kukurydza (Zea) - 792 mln ton
ryż (Oryza) - 659 mln ton
pszenica (Triticum) - 606 mln ton
jęczmień (Hordeum) - 133 mln ton
sorgo (Andropogon) - 63 mln ton
proso (Panicum) - 34 mln ton
owies (Avena) - 25 mln ton
żyto (Secale) - 15 mln ton
pszenżyto (xTriticosecale) - 12 mln ton
teff (Eragrostis abyssinica) - 50 tys ton
pszenica orkisz (Triticum spelta L.)
włośnica (Setaria)

Lepsze zboża choć nie należące do zbóż TYLKO DO INNYCH RODZIN powyższych są:gryka (Fagopyrum)
kotewka orzech wodny (Trapa natans)
szarłat spożywczy (Amaranthus cruentus)

____UWAGA_____

NIE ZALECAM JEŚĆ RÓWNIEŻ TYCH 3 POWYŻSZYCH ZBÓŻ CODZIENNIE.

CZĘŚĆ 4
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2010, 11:40:54 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2010, 12:43:56 »
Książki, strony internetowe, czasopisma i inne przedstawiające wiedzę na temat diet niskowęglwodanowych i innych mało znanych teoriach o zdrowiu i życiu bez chorób oraz wciskaniu Nam konsumentom,pacjentom idei niekonicznie zgodnych z prawdą.

w języku polskim:

książki:
Wolfgang Lutz, Chris Allen "Życie bez pieczywa"
Ewa Bednarczyk-Witoszek" Dieta optymalna.Co powinniśmy jeść a czego unikać"
Jan Kwaśniewski : Dieta Optymalna i inne książki autora
Jospeh Mercola "Dieta bez zbóż"
Marek Konarzewski"Na początku był głód"
Jerzy Maslanky "Od lekarza do grabarza"
Prof.SK. Wiąckowski "Organizmy Modyfikowane Genetycznie Obietnice i Fakty"

strony internetowe:

http://www.dobradieta.pl/
http://www.dietaoptymalna.com/
http://www.maslanky.org/
http://www.dr-kwasniewski.pl/
http://myblog-agnieszka.blogspot.com/2008/06/dieta-scd-pomocne-informacje.html

fora intrnetowa :

http://www.dobradieta.pl/forum/
http://forum.dr-kwasniewski.pl/

czasopisma
http://www.poradnikdozdrowia.pl/

książki i strony anglojęzyczne przedstawiające rózne rodzaje diet bez zbóż, niskowęlowodanowych oraz obserwacje lekarzy, rodziców, matek jak działają tego typu diety:

http://autism-counselor.com/autism-counseling-pennsylvania/

Dr.Gregory Ellis - znawca, użytkownik na swoim własnym ciele  diety niskowęglwodanowej przekazujący na swoim blogu cenną informację,że zboża szkodzą w autyźmie.

Polecam zakładki autyzm i diety itp.

*
Dieta Specyficznych Węglwodanów

http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_Carbohydrate_Diet

http://altmedicine.about.com/od/popularhealthdiets/a/specific_carb.htm

gorąca propagatorką tej diety jest w USA osoba:
Jullie Matthews
Diet for Autism: It's about Nutrition, by Julie Matthews

10 części wykładu jej autorstwa z planszami o diecie:

Autism Diet & Nutrition: 1 of 10 - to Parents & Clinicians

proszę szukajcie innych filmów z nią, które prezentuje w internecie.
*
http://www.autismndi.com/

Karyn Seroussi goszcząca w Polsce w 2009 i 2010 r. matka przedstawiająca swoje doświadczenia w leczeniu syna dietą z uwzględnieniem często nie podawania zbóż.

Today Show - Autism & Diet
____
DODANE 08-10-2010
*
http://store.autism.com/

zbiór amerykańskich książek o dietach
*
http://www.autismistreatable.com/

lista diet z linkami:


    There is convincing empirical evidence that special diets help autistic individuals. Please see:

    Gluten-free, casein-free diet:

    gfcfdiet.com
    www.gluten-free.org
    Talk About Curing Autism Now
    Autism Network for Dietary Intervention

    Science Behind GF/CF - Info for Caregivers - "Stop giving my kid forbidden stuff!"

    Specific Carbohydrate Diet:

    Pecan Bread
    www.scdiet.org
    www.SCDrecipe.com
    Breaking the Vicious Cycle
    digestivewellness.com

    Feingold Diet

    Low Oxalate Diet

    Body Ecology Diet

_____
modyfikacja 19-06-2011

Dzięki Lilia wklejam link do POLSKIEGO BLOGA O DIECIE SCD MŁODEJ DZIEWCZYNY CHORUJĄCEJ NA JELITA


http://dieta-scd-popolsku.blog.onet.pl/
_______

jak jeszcze coś znajdę, przeczytam to będę doklejać do tego postu następne informacje.


Sylwia Kowalska

część 5
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2011, 22:46:51 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2010, 17:16:52 »
Alergie, nietolerancje pokarmowe na diecie niskowęglowodanowej ( w przygotowaniu)

część 6
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2010, 23:57:26 »
Środowisko a autyzm czyli: woda, plastik, szczepienia, rolnictwo i czego to jeszcze nie wymyślą. ( w przygotowaniu)

część 7

Woda a uczulenie na nikiel

cytat:

Mało znanym źródłem niklu jest woda z kranu oraz niektóre pokarmy: gałka muszkatołowa, kakao( a więc i czekolada), czarna herbata, ziemniaki, pomidory, soja, owoce morza, orzechy, żeby wymienić tylko najsilniej uczulające. Niekiedy metal przenika do zupy szczawiowej gotowanej w stalowych garnkach.

http://www.alergologia.com.pl/porady-dla-pacjentow/143-idy-z-niklu-alergia-na-tandet

skórka od jabłka nie zawsze zdrowa

cytat:

Obieranie ze skórki zmniejsza ryzyko wstrząsu po brzoskwini oraz jabłku, moreli, śliwce, wiśni.

http://www.alergologia.com.pl/porady-dla-pacjentow/85-brzoskwiniowa-kltwa-babilonu

choroba czystych rąk czyli brudne dziecko to zdrowsze dziecko

cytat:
Efekty ich działania człowiek współczesny nazywa chorobą alergiczną ( chorobą czystych rąk).

http://www.alergologia.com.pl/porady-dla-pacjentow/112-przeciwciaa-agd-i-e
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2011, 22:50:30 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2010, 23:59:45 »
Czego nie wiemy o witaminach i minerałach czyli kłamstwa o suplementacji w autyzmie. ( najczystsza witamina, suplement, enzym kontra prawdziwe jedzenie: warzywo, owoc, mięso itp.)

( w przygotowaniu)
część 8

Na razie linki polskojęzyczne i angielskojęzyczne ( polecam choćby translator google czy inne, które znacie)

Artykuł z Lutego 2010 o jednym z chelatorów używanych w USA

http://www.chicagotribune.com/health/la-he-autism-chemical1-2010feb01,0,4473765.story?page=1

Industrial chemical OSR#1 used as autism treatment

Used for toxic cleanup, it's also sold as a dietary supplement, even though it hasn't been evaluated for safety

« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2010, 21:43:49 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2010, 17:17:38 »

Przepisy kulinarne


Na razie podałam kilka przepisów na moim chomiku : sklodz

Są  tam krótkie opisy potraw i zdjęcia  mojego autorstwa.


http://chomikuj.pl/sklodz

część 9
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 06, 2010, 10:33:13 »
Wiem,że długo tu nie pisałam a wyniki ankiety też nie powinny być dla mnie zachęcające skoro tylko kilka głosów. Ale od tamtego czasu udało mi sie przygotować wstępnie swoją stronę internetowa, ktorą firma projektowa wrzuciła na serwer na mojej domenie. Strona będzie rozbudowywana już dalej przez mnie ze względu na mały koszt projektu , który byłam w stanie ponieść.

Rozbudowa potrwa jakiś czas, bo i kolejne potrawy ,zdjęcia, nauka obsługi strony trochę potrwa, tłumaczenia na angielski przez zaprzyjaźnione osoby i wiele innych. Ale mam nadzieję ,że spodoba się Wam . Będą tam dodawane artykuły o dietach ze świata w leczeniu autyzmu itp.
Najweksze podziękowania w tej chwili składam firmie , która zaprojektowała stronę składam Profiart z Olsztyna.

                                                                    No to startujemy!

                                                            http://www.autismlowcarbdiet.pl/


Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

zosia_

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 8011
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2010, 12:04:58 »
Sylwia, gratuluję strony, realizacji pomysłu i samozaparcia :) Super !   :)  :)

sezamek

 • Gość
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2011, 13:56:39 »
Ja sie zdecyduje na tę dietę-tylko poprosze cię o drobne wskazówki-chyba lepiej na forum-moze innym niezdecydowanym albo PRAWIE zdecydowanym będzie prościej :). Będzie po kawałku-bo właśnie robie obiad :) i musze zaraz polecieć powyłączać i powykańczać -pozdrawiam

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2011, 14:57:05 »
ok, będe tutaj odpowiadać ale mam prośbę jakbyś mogła w wolnej chwili napisać tutaj jesli chcesz wszystko opisywać I JAK MOŻESZ DLA SIEBIE ODPOWIEDZIEĆ NIE MARTWIĄC SIĘ,ŻE CZEGOŚ NIE WIDZISZ, KAŻDY SIE UCZY PATRZEĆ KAŻDEGO DNIA NOWOŚCI JA TEŻ.

1.na jakie twój syn produkty ma uczulenie i czy to tylko w wynikach, czy wiesz ,że po zjedzeniu jedzenie działa alergennie.
2.Co lubi jeść
3.Co by chciał zjeść i pokazuje Ci,że chciałby sprobować ale ty na teraz uważasz,że to szkodzi np. przetwory mleczne kozie, mogą być jadane ale jeśli w dłuzszy czas zjada się codziennie może powstać taka sama alergia jak na mleczne krowie.
4. Do jakich tłuszczy jestes przekonana i ich używasz i jakaś ilośc orientacyjną jeśli potrafisz podac jaką on zjada codziennie. Nawet podając mi spósb robienia jakieś potrawy np. surówka z 2 łyzkami oliwy , czy oliwa do zupy, jeśli wiesz.
5. Jaka ma wage i wzrost
6. czy sa produkty, których nie wiesz czy jego uczulają ale ciebie  wiesz,że coś uczula?
7.moga być wyniki krwi, etc to podeśle do dr.witoszek bo ja ich nie umiem czytać, czasem jakis poziom cholesterolu czy krwinek itp, cos podpowiada dr.Witoszek jak organizm je do tej pory. Widziałam twojego syna na filmach na twojej stronie to jej podeślę bo ja opisywałam zachowania swojego syna słowami a ty masz filmy.
8.DLA SIEBIE BY WIDZIEĆ JAK JE, JAK REAGUJE, CO SIĘ POJAWIA A JAKA REAKCJA SŁABNIE ALBO O ILUŚ TYGODNIACH JEJ JUŻ NIE MA MOŻESZ PISAĆ W ZESZYCIE KAŻDY DZIEŃ, SKRÓTOW JAK CI WYGODNIE, MRUŻY OCZY, DZIŚ NIE MRUZYŁ, NIE KRĘCI RĘKOMA, DŁOŃMI, NIE MACHA RAMINAMI, NIE TRZE OCZU, NIE MA CZERWONYCH OCZU, NIE KICHA, NIE MA KROST NA PUPIE,NIE MA SUCHEJ SKORY LUB CO Z TEGO MA. tO POKAZUJE CO ZMIENIC W JEDZENIU, CZY JEDNEGO DNIA BYŁO NP. ZA DUZO MARCHEWKI ALBO ZA DUŻO MIĘSA ILOŚCIOWO ITP.

Na próbę znajdę jeden z moich emaili do dr.Witoszek jak spisywałam co Bartek jadł i jej porady i tu wkleję, może to Ci coś pokaże, ułatwi.

Jak jeszze coś Ja lub dr.witoszek będziemy potrzebować to Ci tutaj zadam pytanie. Bo jej sugestie czasem trzeba opisać, bo do mnie pisze skrótowo wiedząc,że ja już coś wiem o dietach i jej leczeniu Dietą Dobrych Produktów.

NAJWAŻNIEJSZE GDY CZEGOŚ NIE WIESZ, CHCESZ ZAPYTAĆ NAWET 5 RAZY PYTAJ. z NIEPEWNOŚCI POWSTAJĄ BŁĘDY ŻYWIENIOWE, KTÓRE JA SAMA CZY NA SOBIE CZY NA SYNU ZROBILAM I TO PRZEKŁADAŁO SIĘ NP. NA GORĄCZKĘ CZY KATAR.
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2011, 15:05:40 »
Sylwia, gratuluję strony, realizacji pomysłu i samozaparcia :) Super !   :)  :)

ZOSIU DZIĘKUJĘ
to dla podkreslenia, że czytam tylko musiałam nauczyć się jak ustawić panel z  odpowiedziami tutaj i w końcu dostaję info z forum.

Dla wszystkich: na mojej stronie
dodałam wywiad po polsku i ang. z dr.Gregory Ellisem ogólny o jego wiedzy na temat diety low carb -tego mówi,że zboża w autyzmie nie są dobrym pożywieniem

o autyźmie pisze on na oddzielnej swojej stronie , którą też tam podałam, niestety po angielsku, google tłumacz dośc dobrze tłumaczy, za jakiś moment będę miała jego ang.wydanie ksiązki jak dotrze przez osobę prywatną , to wtedy komuś kto chce i lepiej ode mnie czyta ją podeślę bo ja raczej jeszcze sobie z nią nie poradzę.
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Dieta bez zbóż,mlecznych, cukru u dziecka autystycznego tzw.niskowęglow.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2011, 01:11:22 »
sezamku przepraszam pomyliłam Cię z dawidek
o tej stronie i filmach syna, bardzo przepraszam

ale moje pytania są aktualne, obejrzę stronę twojego syna
pozdrawiam
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska