Połączone Zdarzenia

 • Papież w Polsce: Sierpień 17, 2002

Autor Wątek: Papież w Polsce  (Przeczytany 3571 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

admin

 • Administrator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1130
Papież w Polsce
« dnia: Sierpień 10, 2002, 12:51:46 »
Pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski - 16-19 sierpnia 2002

dzień drugi

Jan Paweł II w Krakowie
Administratorzy
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
www.dzieci.org.pl

admin

 • Administrator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1130
Papież w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2002, 11:24:45 »
PAP - 17 sierpnia 2002

Już na dwie godzinę przed przejazdem przed papieską mszą w £agiewnikach tłumy wiernych zebrały się w sobotę 17 sierpnia 2002 w Krakowie na trasie przejazdu z Krakowa do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W łagiewnickiej bazylice, dokąd przybył Jan Paweł II zgromadziło się 4 tys. wiernych, a przed nią 10 tys. pielgrzymów czekało na uroczyste poświęcenie sanktuarium. Po drodze - papież zatrzymał się przed kościołem oo. Dominikanów, gdzie czekało na niego ok. 250 dominikanów z całej Polski. Ojciec Święty poświęcił kłosy zboża i ucałował relikwiarz św. Jacka, który podał mu jeden z zakonników. Kiedy papież odjeżdżał, podarowano mu kłosy zbóż.

Nieco dalej papieski orszak zatrzymał się na ul. Krakowskiej. Papież pobłogosławił pracowników i pacjentów z pobliskiego Szpitala Zakonu Bonifratrów. "Błogosławię braciom bonifratrom i wszystkim chorym" -powiedział papież, który na chwilę zatrzymał się przed kościołem oo. Bonifratrów." Ojciec Święty pobłogosławił też krzyż z jednej z sal, w której leżą chorzy. Jest on symbolem wszystkich krzyży, które wiszą w Szpitalu Zakonu Bonifratrów. Krzyż trzymał jeden z pacjentów na wózku inwalidzkim. Szpital Zakonu Bonifratrów jest najstarszym szpitalem w Krakowie. Od 400 lat służy pomocą chorym i cierpiącym. Przez ostatnie 100 lat znajduje się w obecnym budynku przy ul. Trynitarskiej na krakowskim Kazimierzu. W styczniu 1997 szpital powrócił do Zakonu Bonifratrów jako pierwszy niepaństwowy szpital w Polsce, za patrona obierając sobie św. Jana Grandego, zakonnika oddanego służbie chorym.Jan Paweł II w drodze do £agiewnik (foto - wn)


W sanktuarium w £agiewnikach Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. Wezwał Kościół do przekazywania posłannictwa św. Faustyny. Powiedział, że świat potrzebuje miłosierdzia.

"Chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu" - mówił papież. "Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat" - dodał.

Jan Paweł II zaapelował także do Kościoła w Krakowie i Polsce o odważne głoszenie przesłania Bożego miłosierdzia. "Bądźcie świadkami miłosierdzia!" - prosił Polaków papież. "Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnią zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść +iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście" - mówił Papież.

Tylko "w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!" - dodał Ojciec Święty.

"Dzisiejszy świat potrzebuje miłosierdzia" - mówił Jan Paweł II. "Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski, które koi ludzkie umysły i serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy" - powiedział Jan Paweł II.

Świat współczesny powinien - mówił papież - nieustannie z wiarą powtarzać: "Jezu, ufam Tobie". "To wyznanie, w którym wyraża się ufność we wszechmocną miłość Boga, jest szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których człowiek doznaje zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła. Trzeba, aby wołanie o miłosierdzie płynęło z głębi ludzkich serc, pełnych cierpienia, niepokoju i zwątpienia, poszukujących niezawodnego oblicza nadziei" - przypomniał Ojciec Święty.

Papież mówił także, że mimo iż Bóg może się objawiać wszędzie i zawsze, to istnieją miejsca i momenty, gdy człowiek w sposób szczególny doświadcza Bożej obecności. Takim miejscem są właśnie krakowskie £agiewniki. "Jestem przekonany, że jest to takie szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaskę swego miłosierdzia" - powiedział Jan Paweł II.

"Gorąco wierzę, że ta nowa świątynia pozostaje na zawsze miejscem, w którym ludzie będą stawać w Duchu i prawdzie" - mówił papież i dodał: "Tu w ogniu Bożej miłości ludzkie serca pałać będą pragnieniem nawrócenia, a każdy kto szuka nadziei znajdzie ukojenie".Ojciec Święty w Sanktuarium w £agiewnikach (TVP)
£agiewniki-Kraków (foto - wn)


Jan Paweł II konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich £agiewnikach. Na zakończenie łagiewnickiej liturgii Ojciec Święty krótko wspominał czasy, gdy - w okresie okupacji - często przychodził do tej podkrakowwskiej miejscowości. "Przychodziłem tutaj w czasie okupacji, gdy pracowałem w pobliskim Solwayu. Przychodząc na różne zmiany, przychodząc w drewnianych butach - takie się wtedy nosiło. Jak można sobie wyobrazić było, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich £agiewnikach!" - powiedział Ojciec Święty
.
Administratorzy
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
www.dzieci.org.pl

admin

 • Administrator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1130
Papież w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 17, 2002, 15:58:53 »
PAP - 17 sierpnia 2002

Po uroczystościach w £agiewnikach Jan Paweł II udał się ulicami Krakowa trasą szczególnych i bliskich  mu miejsc. Odwiedził budowę biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej i kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach, gdzie oczekiwali m.in. rektorzy PAT - bp Tadeusz Pieronek i UJ - prof. Franciszek Ziejka. Byli także przedstawiciele wszystkich uniwersytetów polskich, rektorzy krakowskich uczelni, dziekani wydziałów teologicznych w Polsce, senaty UJ i PAT, delegacja KUL, studenci... Nawiązując do historii należy wspomnieć, iż w 1959 roku Watykan wydał dekret stwierdzający, że Wydział Teologiczny zgodnie z jego ustanowieniem i charakterem "trwa pod kierownictwem jednej władzy kościelnej i na przyszłość ma się kształtować wedle praw, ustanowionych przez Stolicę Apostolską". Dzięki staraniom kardynała Karola Wojtyły wydziałowi teologicznemu w Krakowie został przyznany w 1974 roku tytuł papieski. Jednak przełomowym wydarzeniem w dziejach PAT było wydanie przez Ojca Świętego Jana Pawła II dnia 8 grudnia 1981 roku motu proprio "Beata Hedvigis", na mocy którego ustanowiona została Papieska Akademia Teologiczna, składająca się z trzech wydziałów: teologicznego, filozoficznego i historii Kościoła.

Po tej częsci trasy Papież zatrzymał się przed domem przy ul. Tynieckiej 10 na Dębnikach, w którym mieszkał przez sześć lat, a nastęonie zatrzymał się przy kościele św. Stanisława Kostki księży salezjanów na krakowskich Dębnikach. Specjalnie dla Ojca Świętego przed wejściem do kościoła wywieszono obraz Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych, przed którym Karol Wojtyła modlił się przez 6 lat i przed którym, jak sam powiedział, wymodlił swoje powołanie. Pod obrazem umieszczono napis: "Przed tym obrazem wymodliłem sobie...", a nad nim: "Ojcze Święty witaj wśród swoich". Przed wejściem do kościoła ułożono szpaler z białych i żółtych kwiatów. Budynek świątyni udekorowano flagami i wstęgami w kolorach papieskich.
Oprócz obrazu Matki Bożej Wspomożycielki wywieszono także portrety: sługi bożego Jana Tyranowskiego, św. ks. Jana Bosko, założyciela salezjanów oraz bł. ks. Józefa Kowalskiego, który był sekretarzem zarządu prowincji Salezjanów przy kościele w Dębnikach i zginął w Oświęcimiu w 1942 r.

Jan Paweł II powrócił do swojej rezydencji w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich
Administratorzy
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
www.dzieci.org.pl

admin

 • Administrator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1130
Papież w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 17, 2002, 20:07:40 »
PAP - 17 sierpnia 2002

Na zakończenie drugiego dnia pobytu w Polsce/Krakowie Jan Paweł II w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich spotkał się z władzami - Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Leszkiem Millerem oraz gospodarzami ziemi małopolskiej i krakowskiej. Jak podkreślił Prezydent "to jest głos człowieka, który nas wspaniale rozumie, który jest jednym z nas, a przy tym jest wielkim człowiekiem".
Aleksander Kwaśniewski powiedział, że rozmawiał z papieżem o tym, co dzieje się w Polsce, o problemach ekonomicznych społecznych, o naszych relacjach z sąsiadami, o UE. "Jestem pod ważeniem tego spotkania i żywości zainteresowań Ojca Świętego, który w rozmowie ze mną dokonał przeglądu wszystkich najważniejszych spraw" - mówił prezydent.
Kwaśniewski zaznaczył, że spotkanie z papieżem to zawsze ogromna radość. "Ucieszyło mnie, że mimo zmęczenia i bardzo napiętego programu papież jest w świetnej formie" - ocenił.

I w końcu - Jan Paweł II pozdrowił zebranych z okna Rezydencji Arcybiskupów Krakowskich. Mówiąc do młodych wspominał pierwsze spotkanie sprzed 23 lat - podsumowując, iż na starość jest tylko "jedna rada - Pan Jezus [...] - pomimo starości, pomimo śmierci - młodość w Bogu".
Administratorzy
"Strona Dzieci Sprawnych Inaczej"
www.dzieci.org.pl