Autor Wątek: Wydłużenie etapu edukacyjnego  (Przeczytany 14319 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
  • Nadzwyczajne-Dzieci - strona WWW
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« dnia: Maj 16, 2004, 18:41:14 »
Ostatniego czasu dostaje dużo listów z pytaniem jak wydłużyć etap edukacyjny dziecku.
Kilka razy była o tym mowa na forum, chciałabym przepisy zebrać w całość tak, aby rodzice mogli wnioskować o takie wydłużenie wiedząc na jakich przepisać się to opiera.

Na początek fragment rozporządzenia, który o tym mówi:

ROZPORZ¡DZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 12 lutego 2002 r.
w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych

§ 3
7. Dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym
etapie edukacyjnym co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie
liczbę godzin zajęć edukacyjnych.


Chciałabym skopiować też interpertację tego zapisu z dwóch stron:

dla uczniów niepełnosprawnych można wydłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych (ze wszystkich lub niektórych przedmiotów) - z punktu widzenia kształcenia integracyjnego wskazane jest tu organizowanie tzw. ciągów edukacyjnych, by uczeń niepełnosprawny, przy wydłużonym etapie kształcenia, miał gdzie realizować swój program (najkorzystniej także w oddziale integracyjnym, nie zaś w dużej klasie bez wsparcia nauczyciela - specjalisty). Wydłużenie etapu edukacyjnego nie jest tożsame z powtarzaniem danej klasy! Winno być uzgodnione z rodzicami ucznia niepełnosprawnego, dobrze jest także zasięgnąć opinii specjalistów z poradni psychologiczno - pedagogicznej. Uczeń niepełnosprawny, któremu wydłuża się etap kształcenia, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej lub nie kończy szkoły właśnie z uwagi na to wydłużenie. Decyzję o wydłużeniu danemu uczniowi niepełnosprawnemu etapu kształcenia podejmuje się uchwałą Rady Pedagogicznej, najczęściej w trakcie jego trwania. Dla ucznia, któremu wydłuża się etap kształcenia, konieczne jest napisanie programu edukacyjnego na wydłużony rok szkolny, uwzględniając jego potrzeby i możliwości rozwojowe oraz różne rozwiązania organizacyjne;


KSZTA£CENIE INTEGRACYJNE UCZNIÓW NIEPE£NOSPRAWNYCH I PRZEWLEKLE CHORYCH W SZKO£ACH OGÓLNODOSTÊPNYCH, INTEGRACYJNYCH I PROWADZ¡CYCH ODDZIA£Y INTEGRACYJNE W ŚWIETLE PRAWA OŚWIATOWEGO (aktualizacja na dzień 22.03.2004 rok) - ze strony KO w Gdańsku

oraz

- dla uczniów niepełnosprawnych można wydłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym o co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych- edukacyjnych punktu widzenia kształcenia integracyjnego wskazane jest tu organizowanie tzw. ciągów edukacyjnych , by uczeń niepełnosprawny, miał gdzie realizować swój program. Wydłużenie etapu edukacyjnego nie jest tożsame z powtarzaniem klasy. Decyzję o wydłużeniu etapu edukacji podejmuje uchwałą Rada Pedagogiczna.

"KSZTA£CENIE  UCZNIÓW NIEPE£NOSPRAWNYCH I PRZEWLEKLE CHORYCH W SZKO£ACH OGÓLNODOSTÊPNYCH  W ŚWIETLE PRAWA OŚWIATOWEGO"  link podesłała mi Lila  - to strona Ireny Dyszewskiej

Na naszym forum również była już dyskusja na tema wydłużenia etapu
Edukacja dzieci niepełnosprawnych

Chciałabym Was skierować też na forum OSKKO, gdzie również trwała dyskusja nad tematem:
konsultujemy " przedłużenie okresu nauki"
Uczeń niepełnosprawny - przedłużenie okresu nauki

Jak się okazuje mozna przepis interpretować luźno, jedno jest pewne...o wydłużenie wnioskują rodzice lub nauczyciel uczący w porozumieniu z rodzicami. Wniosek kierujemy do dyrekcji szkoły. Wydłużenie zostaje zaakceptowane przez Radę Pedagogiczną (istnieją głosy, że wystarczy decyzja dyrektora)
Nie jest konieczna opinia PPP - aczkolwiek dyrektor może poprosić o konsultacje. Powinien wystarczyć dokument z PCPR - czyli orzeczenie o niepełnosprawności.
Przepis dotyczy wszystkich uczniów niepełnosprawnych niezaleźnie od szkoły w której pobierają naukę - czyli w masowej, integracyjnej i specjalnej.
Pozdrawiam, Karolina

grazyna w

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 27
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2004, 19:41:33 »
Najserdeczniejsze dzięki.Jak wiesz Karolino jestem osobiście tym przepisem zainteresowana. Rozmawiałam wstępnie miesiąc temu na ten temat z dyrektorką szkoły i poinformowała mnie ,że to nauczyciel a nie rodzic może wnioskować wydłużenie edukacji.Sprawa może być rozpatrzona dopiero na Radzie Pedagogicznej klasyfikacyjnej w czerwcu bo to będzie najbilższa rada.Żałuję, że nie znałam  dokładnie tego przepisu dużo wcześniej jak był mój synek w klasie I.Właściwie to słyszałam o takiej możliwości , ale nie mogłam z niej skorzystać bo panie z PPP twierdziły ,że należy zatosować pozostawienie w tej samej klasie bez promocji a nie wydłużenie procesu edukacyjnego. W orzeczeniu właśnie tak napisały. Taką też decyzję podjęła RP oczywiście pytając mnie o zgodę.Widać przepis o wydłużeniu edukacji jest bardzo niechętnie stosowany.W tym roku postaram się go wykorzystać.
grazyna

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
  • Nadzwyczajne-Dzieci - strona WWW
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2004, 21:01:54 »
Grażyno - cieszę się, że mogłam pomóc. To skandal co zasugerowały panie z PPP - jak mogły nie wiedzieć, jak mogły z góry zakładać pozostawienie na drugi rok. Straszna niewiedza - oni są od pomocy (jak wskazuje nazwa poradni) a nie od wyrokowania powtarzania roku.

A propo's finansowo dla gminy, czyli platnika tak samo skutkuje powtarzanie roku a wydłużenie - wiec niktn ie ma prawa odmawiać, poza tym, dziecko nie jest winne niczemu i dorosli niech sobie myślą co chcą - dzieci nalezy się dłuższy czas a nie repetowanie. Zasadnicza różnica - szczególnie dla ucznia, który repetą mogłby się poczuć urażony - i skrzywdzony - a za co w końcu?

Moj syn, też dopiero teraż ma wydłużenie etapu - choć wiedziałam o tym od dwóch lat - tyle czasu mi zeszło aby uzyskać pełną wiedze i czyjeś wspracie. W PPP też mi proponowane powtarzanie roku - okropność ( do dziś mnie tam nie lubią lae nie dbam o to) Skończyło się na tym, że sama się dowiedziałam, sama zaniosłam dyrekcji szkoły wszelkie przeisy, poinstruowałam jak się to ma odbyć i koniec. Udało się, czego i Wam życze  '<img'>
Pozdrawiam, Karolina

grazyna w

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 27
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 16, 2004, 21:53:00 »
Karolino,obie  miałyśmy więc styczność z osobami, które nie znały przepisu albo z jakichś przyczyn nie chciały go zastosować.Ja zmieniłam PPP szkolną na PPP specjalizujacą się w diagnozowaniu dzieci autystycznych. Tu znalazłam zrozumienie i poparcie dla wydłużenia procesu edukacyjnego.Panie tam pracujące mają dobrą aurę.Sylwek zaakceptował je już podczas pierwszej wizyty i czuł się z nimi bezpiecznie. Chętnie rozmawiał. Na koniec nawet mocno uściskał.Wszystko zależy od tego z jakim człowiekiem mamy do czynienia.
grazyna

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2004, 21:27:02 »
Karolina!
Mam kłopot. Jeśli dziecko jest w klasie trzeciej, ma orzeczenie i widzę, że jest nieprzygotowany do klasy czwartej ale chciałabym żeby był z tymi samymi dziećmi dalej, to czy mogę mu jeszcze teraz przedłużyć okres nauki - program klasy trzeciej będzie realizował z klasą czwartą?
Pozdrawiam gorąco
Monika

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
  • Nadzwyczajne-Dzieci - strona WWW
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2004, 13:59:44 »
Myślę, że to gdzie będzie przypisane dziecko technicznie i z jaką klasą będzie na lekcjach to sprawa organizacyjna dla dyrektora i nauczycieli.
Według mnie wydłużyć można.   '<img'>
Pozdrawiam, Karolina

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2004, 20:06:07 »
Ba, wiem że można wydłużyć - chodzi mi właśnie o stronę organizacyjną.
Myślę nad priorytetem. Co wtedy gdy dojdziemy do klasy VI i koledzy będą opuszczać szkołę, a on będzie musiał kontynuować naukę bo mu jeszcze zostało dokończenie programu klasy VI. Przepis jest w miarę prosty gdy mówimy o nauczaniu indywidualnym, ale w klasie integracyjnej - nie bardzo to widzę.
Pozdrawiam gorąco
Monika

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
  • Nadzwyczajne-Dzieci - strona WWW
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2004, 22:19:49 »
Niestety - taki problem jest. NIe ma tu recepty - kiedy to wykonać lepiej i jak. Myslę jednak, że łatwiej klasie i dziecku wytłumaczyć wydłużenie niż pozostawienie na drugi rok - co bywało wcześniej nagminne.

Może jeśli zaległości nie ma dużych i radzi sobie jakoś puścić do klasy IV - wspierając dodatkowymi zajęciami. Wiem, że to trudne.
Pozdrawiam, Karolina

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2004, 22:36:09 »
I tak zrobimy. Przepis przepisem, może później wykorzystamy. '<img'>
Pozdrawiam gorąco
Monika

Megi

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 2897
  • http://www.dzieci.bci.pl/strony/autism/
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 15, 2004, 10:54:34 »
Słuchajcie kochani, oczekuję jakiejś rady.
Mój syn uczy się w II klasie  integracyjnej. Dobrze sobie radzi z przedmiotami humanistycznymi, gorzej z matematyką ( przeszkadza mu w tym brak koncentracji uwagi)
Zastanawiam się czy jest sens go katować tą  matematyka, skoro  ma jeszcze tyle deficytów społecznych. Czas przeznaczony na terapią my marnujemy na tłuczenie matematyki i on sam ma już" matematykowstręt". Ponieważ  jest uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, to istnieje możliwość " dostosowania "  programu z matematyki do jego potrzeb.
Ale jeśli tak - to czy muszę mieć z PPP zalecenia? Jakie są możliwe te zalecenia jeśli uczeń jest w normie intelektualnej ?
 Mój syn nie ma orzeczenia o upośledzeniu, więc wg słów nauczycielki musi realizować program taki jak inne dzieci.
Poza tym boję się, że jak mu teraz np. obniżymy wymagania, to potem bedzie miał problemy z  dalszą edukacją, zamkniemy mu  możliwości na przyszłość. Z nim różnie może być, bo to dziecko z cechami autyzmu- rozwija się skokowo.  
 Czy np. może być tak, ze podczas sprawdzianu z matematyki dziecko moje będzie dostawało  zadania o tym samym stopniu trudności, ale mniej ? ( ostatnio mieli na  teście około 50 zadań do wykonania, nie był w stanie się skupić tak długo)
Co to znaczy " minimum programowe"
Proszę o radę co robić, bo dziecko jest chętne do nauki,  dośc zdolne, ale jego system nerwowy też jest przeładowany edukacją. Myślę, że przez to zaniedbujemy jego sfery społeczne , co w autyzmie ma kluczową rolę. Zdaje mi się nawet, że jak za bardzo będziemy go męczyć edukacją, to może się cofnąć.
Proszę o opinie.
Serdeczności!
---------
Ps.
Tak szczerze mówiąc chyba nie za  bardzo do tego wątku pasuje mój post, bo nie chodzi mi o wydłużanie etapu edukacji. Raczej o " kombinowanie " przy edukacji.

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 15, 2004, 22:04:59 »
Megi!
Czy Twoje dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Jeśli tak, to ma prawo bez dodatkowych zaleceń PPP do modyfikacji programu (oraz oczywiście zadań z matematyki  '<img'> ).
Osobna sprawa to wymagania stawiane dzieciom w klasie drugiej - czy Ty się na pewno nie pomyliłaś z ilością zadań na teście - napisałaś 50! Jeśli się nie pomyliłaś to zgroza ':down:'
Dzieci w normie intelektualnej mają określoną podstawę programową do zrealizowania, a nie 50 zadań do napisania. Myślę, że trzeba spokojnie porozmawiać z paniami i mocno wymagać respektowania zaleceń, które masz zapisane w orzeczeniu lub opinii psychologiczno-pedagogicznej. Monika
Pozdrawiam gorąco
Monika

Megi

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 2897
  • http://www.dzieci.bci.pl/strony/autism/
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2004, 23:05:51 »
Dzięki Monika
Ma orzecznie , a jakże. Właśne wybieramy się do szkoły żeby pogadać  i dlatego pytam, bo chciałabym aby w przyszłym roku ulożono dla niego jakiś program bardziej dopasowany. Na szczęście- nauczycielki bardzo  przychylne. Jedyny szkopuł jest taki, że to pierwsza klasa integracyjna wychowawczyni w jej karierze  ( a uczy już  z 10 lat, więc  problemy dla niej są nowe) Niestety, znów przecieram szlak ':cry:'

Moniko, ale mam jeszcze jedno pytanie: czy fakt, że np. dziecko będzie miało nieco zmodyfikowany program nie będzie dla niego przeszkodą np. podczas pisania egzaminów na koniec 6 klasy?  Wiem, ze wybiegam za bardzo do przodu myślami, ale  czy są jakieś specjalne testy dla  takich dzieci?
 
Acha- wiesz, liczyłam te zadania ! Więc tak: było 35 przykładów na liczenie ( dodawanie, mnożenie, dzielenie itd. ) dwa albo 3 zadania z tekstem, dwa z geometrii i jeszcze kilka takich kruczków typu: po  obliczeniu uporządkuj wyniki malejąco, albo rosnąco. No i jeszcze takie zadania typu: "   do  iloczynu liczb 8 i 6 dodaj róznicę liczb 32 i 27 " idt ':angry:' .
No,  coż.
Kiedy ja byłam w drugiej klasie to liczyliśmy " słupki" a teraz słupki zakazane bo trzeba liczyć w pamięci ( ! )

agada

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2004, 23:32:04 »
Witam jestem na forum jako użytkownik po raz pierwszy dlatego nie bardzo wiem, jak należy tu się poruszać. Natomiast bardzo często odwiedzam to forum w poszukiwaniu praktycznych porad. I teraz ja mam problem i z góry dziękuje za udzielenie porady. Jako nauczyciel wnioskowałam o przedłużenie etapu edukacyjnego w porozumieniu z rodzicami i PPPP. Otrzymałam pozytywną ich opinię Nie wiem czy uczeń, który ma wydłużony etap eduakcyjny otrzymuje na koniec roku szkolnego świadectwo, czy też nie? Czy może mi ktoś pomóc w tek kwesti?

Kasia T

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 295
  • Dzieci DOR-T
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 16, 2004, 17:48:38 »
Witaj agada,
decyzję o przedłużeniu etapu edukacyjnego wpisujemy w dokumentacji szkolnej dziecka (arkusz).
Dziecko nie otrzymuje teraz świadectwa- to dla niego I półrocze, a więc teraz otrzyma ocenę za I semestr, świadectwo otrzyma w drugim roku nauki.
Wszystkiego dobrego- Kasia
www.dziecidort.blogspot.com

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 16, 2004, 18:27:51 »
Megi, 35 przykładów i zdrowego by położyło na łopatki. Fajnie, że nauczycielki są otwarte, wystarczy więc jeszcze raz wytłumaczyć potrzeby Twojego synka.
Co do testów - na dziś tylko dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim i dzieci słabo słyszące piszą zupełnie inne testy od standartowych. Dzieci niewidome piszą w brailu, dzieci słabo widzące mają test standardowy napisany powiększoną czcionką. I tyle. Pozostałe piszą normalny /oprócz dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, które mogą być z testu zwolnione/. Czyli Twój smyk będzie pisał test tak, jak wszystkie zdrowe dzieci, ewentualnie w wydłużonym czasie.
Pamiętam, że Karolina z ekipą z OSKKO opiniowali nowy projekt rozporządzenia dotyczący oceniania i postulowali aby brać pod uwagę również inne niepełnosprawności czy specyficzne trudności w nauce - co z tego wynikło dalej, nie wiem. Zapytaj Karoliny.Tak czy siak modyfikacja programu nie ma żadnego wpływu na test, ponieważ ważna jest podstawa programowa a nie określony program. Zajrzyj do wymagań i podstawy programowej dla szkoły podstawowej kl. I-III /nauczanie zintegrowane/ i IV-VI /wszystkie przedmioty/. Powodzenia w rozmowach z wychowawczyniami. '<img'>
Pozdrawiam gorąco
Monika