Autor Wątek: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp  (Przeczytany 13100 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nikae1

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 4
W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« dnia: Maj 31, 2011, 10:47:14 »
Witam,
proszę o radę, szukam i nigdzie nie mogę znaleźć wyjaśnienia jaka jest interpretacja znaczenia zwrotu "w wyjątkowych przypadkach" w kwestii dotyczącej niepromowania dziecka do klasy 3. Dziś dowiedziałam się, że syn nie zostanie promowany do klasy 3 - szok - wcześniej tylko wychowawca prosił o przebadanie dziecka w PPP, właśnie skończyliśmy badania i czekamy na wyniki. W opinii z zerówki zalecenie o dostosowaniu wymogów edukacyjnych do indywidualnych możliwości dziecka. W ciągu całego roku szkolnego nauczyciel nawet nie sugerował takiej możliwości. Czuję się "zrobiona w konia" , nawet nie dostaliśmy szansy możliwość jakiejkolwiek rozmowy - odpowiedź dyrektora, że wychowawca wie najlepiej. Dziecko robi postępy - w obliczeniach liczbowych do 100 - prawie wszystko dobrze. Tabliczka mnożenia - zgodnie z wymogami wychowawcy opanowana. Zadania tekstowe 3/4 dobrze. Przyroda, informatyka, plastyka w ocenie opisowej z I semestru OK. Trudności w czytaniu ze zrozumieniem i pisaniem dyktand (tu kiepskie oceny ale ostatnie dyktando 3+). Dziecko samo ocenia swoje umiejętności dotyczące wymagań z ostatniego zdania na 2/3. Z pozostałych aspektów nauki ocenia siebie na 3/4 lub 4/5. Normalnie szlak mnie trafia - gdybym wcześniej otrzymała taką informację skoncentrowalibyśmy się na ortografii i mocnym czytaniu a nie przygotowaniach do komunii. Dziecko podchodzi emocjonalnie do wielu spraw. Nauczyciel - jest mały nie będzie się wyróżniał (super tłumaczenie), niedojrzały emocjonalnie - za spokojny, zamiast szaleć z innymi woli poczekać, przepuścić, przyglądać się  - to tłumaczenie w ogóle do mnie nie trafia w końcu nie każdy musi być przebojowy. Starsza córka powtarzała klasę pierwszą, sama miałam pełną świadomość jej możliwości i wiedziałam, że bez tego sobie nie poradzi. Ale w przypadku syna nawet do głowy mi to nie przyszło. Jeśli ktoś miał podobną sytuację i może służyć radę będę wdzięczna.

Agata3

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 329
 • Michał VII 2003
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2011, 15:32:17 »
Poproś o uzasadnienie na piśmie. Niestety od tego roku nauczyciele mają prawo zostawić dziecko w nauczaniu zintegrowanym bez zgody rodziców. Jednak sygnalizować taką możliwość muszą dużo wcześniej. Spytaj tez o pomoc jaką szkoła udzieliła dziecku i Tobie w związku z trudnościami w nauce,które spowodowały taką decyzję. Szukasz  wyjaśnienia jaka jest interpretacja znaczenia zwrotu "w wyjątkowych przypadkach" w kwestii dotyczącej niepromowania dziecka do klasy 3. Ty nie musisz szukać to szkoła ma obowiązek Ci to wyjaśnić. Idź z zaleceniem z zerówki i poproś żeby na piśmie wyjaśnili Ci też w jaki sposób dostosowywali wymogi edukacyjne do możliwości dziecka.
A najlepiej wszelkie twoje prośby o wyjaśnienie złóż na piśmie, kopię podbij w sekretariacie. I sprawiaj wrażenie osoby,która świetnie zna swoje prawa.
Też pracuję w szkole i uważam ,że zostawianie dzieci w tej samej klasie nikomu i niczemu nie służy. Obniża samoocenę. Pozycja dziecka "drugorocznego"pogłębia jego trudności,stygmatyzuje.
Michał VII 2003

nikae1

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 4
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2011, 17:12:07 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dziś spotkałam znów nauczycielkę. I dowiedziałam się, że ma bardzo zdolną klasę a on odstaje i w nowej klasie będzie w gronie najlepszych - opadło mi wszystko co mogło. Próbowałam wczoraj zdobyć statut szkoły - pracownicy patrzyli jak na mnie jak na ET. Gdy go wreszcie zlokalizowałam nie wiedzieli czy mogą mi go udostępnić i czy mają aktualny i ogólnie o co mi właściwie chodzi - normalnie jak w matriksie. Nie miałam pojęcia, że mogę wymagać uzasadnienia na piśmie. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Dam znać o wszelkich zmianach sytuacji - być może komuś się kiedyś przyda.

PS. Mały człowiek rozwiązuje testy od końca - najpierw czyta pytania a potem szuka odpowiedzi w tekście - ale nie jest źle 7/10 dobrze. 

Agata3

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 329
 • Michał VII 2003
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2011, 20:16:50 »
przede wszystkim musisz zdążyć przed radą klasyfikacyjną. Możesz tez wspomnieć ,że nie zgadzasz się z tą decyzją i zamierzasz iść z tym do kuratorium. Ponieważ Twoją rolą jest dbać o interesy swojego dziecka i zrobisz wszystko,żeby ta krzywdząca decyzja nauczycielki  nie zaszkodziła Twojemu synowi. Porozmawiaj też z pedagogiem szkolnym przedstaw swój punkt widzenia spytaj jakie szkoła ma standardy,procedury niepromowania. Jeśli takie ma to dlaczego nie zostałaś o nich poinformowana wcześniej. A swoja drogą możesz zadzwonić do kuratorium i spytać jak mogą pomóc ci w tej sytuacji.
Pozdrawiam:)
Michał VII 2003

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2011, 21:16:04 »
nikae - to co usłyszałaś od wychowawczyni dziś pozostawię bez komentarza bo słów brak. Masz prawo jako rodzic być poinformowana na miesiąc przed klasyfikacją - ewidentnie zawalono procedur. O ile je w ogóle mają. Stąd też szum, kiedy chciałaś statut.
Trzymaj się! 
Pozdrawiam, Karolina

nikae1

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 4
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2011, 15:42:47 »
Jestem umówiona z pedagogiem na poniedziałek. W kuratorium poradzili napisać pismo do dyrekcji o wyjaśnienie dotyczące postępowania niezgodnego ze statutem szkoły. Napiszę również wniosek o uzasadnienie wystawionej oceny oraz wyjaśnienie na piśmie dlaczego nie zostałam poinformowana wcześniej przez nauczycielkę o rozważaniu przez nią takiej możliwości.  W statucie jest napisane, że nauczyciel po poinformowaniu ucznia oraz rodziców o przewidywanej ocenie (na co najmniej miesiąc przed radą) ma obowiązek umożliwić mu  jej  poprawienie  - w kuratorium powiedzieli, że jeśli zapis nie brzmi np. uczniowi klas 4-6, to oznacza, że dotyczy wszystkich uczniów. Więc jutro do szkolnej biblioteki po statut i spokojnie napiszę sobie wszystko w weekend. A w poniedziałek złoże w sekretariacie.  A tak się cieszyłam, że nie jestem wzywana do szkoły na każdy dzień otwarty jak w przypadku starszego dziecka i brak informacji typu niezaliczona tabliczka mnożenia - poprawa w taki a taki dzień, musi się nauczyć wiersza na...... itp itd. Jestem wściekła, normalnie jak pacjent który się dowiaduje " a tak mogliśmy pana poinformować, że jak pan nie schudnie to się przekręci, a teraz to i tak już pan nie zdąży"
Jeszcze raz dzięki za pomoc - po dalszym rozwoju sytuacji dam znać co i jak.
Pozdrawiam:)

Agata3

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 329
 • Michał VII 2003
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2011, 16:33:45 »
Trzymaj się w poniedziałek:)
Michał VII 2003

nikae1

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 4
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2011, 19:17:11 »
Było ciężko............. Nie u pedagoga tu bez żadnych zgrzytów. Mam przemyśleć sobie co będzie najlepsze dla dziecka i wyrazić swoją opinie w piśmie do dyrekcji przedstawiając swój punkt widzenia oraz wskazując nietrzymanie się procedur przy informowaniu rodziców. Dziś złożone o uzasadnienie oceny, jutro po poprawkach do dyrekcji.  Nauczycielka wku......... pytam się jak ostatni sprawdzian odp. w skrócie " co pani się tak czepia tych terminów, jak się pani tak uparła to przepuszczę dziecko, ale w 3 klasie nie zda jak nie opanuje materiału" i znów gadka o zdolnej klasie i gdyby był w  innej to może byłoby inaczej. Byłam wściekła i zaproponowałam zmianę klasy na mniej zdolną zamiast powtarzania. Rada ma być 13 (klasyfikacyjna) i  15 (zatwierdzająca) - w statucie - w tygodniu poprzedzającym 10 dni przed radą podane ostateczne oceny-  pisemnie do wiadomości ucznia i rodziców lub telefonicznie w obecności kogoś z góry- dziś 6.06 w dzienniczku pustka telefonów brak. Mam dość tej niepewności jak wszystko zakończy się pozytywnie to rozłożymy się na kocyku i robimy grilla :) i bardzo poważnie rozważam zmianę klasy. Dziękuję jeszcze raz za wszystkie wpisy.
Pozdrawiam i poinformuję o otrzymanym świadectwie mam nadzieję, że bez dalszego odwoływania się.

Agata3

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 329
 • Michał VII 2003
Odp: W wyjątkowych przypadkach - powtarzanie klasy 2 sp
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2011, 21:01:38 »
Może i warto pomyśleć o zmianie klasy. Emocje nauczycielki są bez znaczenia. Czasy kiedy miało to znaczenie mamy już szczęśliwie za sobą.Ważne są relacje Twojego synka z dziećmi w klasie i jego odporność na zmiany. Bo przeniesienie do innej klasy do duża zmiana. Zapewne podejmiesz właściwa decyzję czego Ci życzę:)
Michał VII 2003