Autor Wątek: Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo  (Przeczytany 10442 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

grzegorz

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 232
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« dnia: Lipiec 10, 2003, 21:34:51 »
Witajcie

Z wielką radością przynoszę wszystkim dobrą nowinę!

Po raz pierwszy zetknąłem się z ofertą wydawniczą skierowaną do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich katechetów. Gnieźnieńskie wydawnictwo GAUDENTINUM opracowało i wydało pierwszą w Polsce (i jak jedyną dotąd) serię podręczników realizujących program nauczania religii rzymsko-katolickiej dla uczniów niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym w szkołach podstawowych i gimnazjalnych pt. "W ramionach Ojca".

Ponadto we wrześniu ukaże się pierwszy numer kwartalnika OLIGOKATECHEZA. Wydawca wyraża nadzieję (ja zresztą też '<img'> ), że wypełni on lukę, jaka istnieje na rynku wydawniczym w zakresie czasopism podejmujących problemy wychowania religijno-moralnego osób z upośledzeniem umysłowym. Zaiste - luka jest ogromna.

Fragmenty z ulotki promocyjnej:

Jak będzie wyglądała "Oligokatecheza"?

OLIGOKATECHEZA będzie składała się z trzech działów:
- I "Wychowanie religijno-moralne"
- II "Materiały praktyczne"
- III "Forum dyskusyjne"

Każdy numer pisma będzie podejmował jeden główny temat, np.
- problemy dojrzewania,
- metody postępowania,
- agresja, autoagresja,
- nauczanie indywidualne,
- rodzice, rodzeństwo,
- modlitwa.

Co znajdziemy w "Oligokatechezie"?

W dziale I "WYCHOWANIE RELIGIJNO-MORALNE" zamieszczane będą artykuły związane z tematem numeru; wywiady np. z katechetą, dyrektorem szkoły specjalnej, psychologiem, pedagogiem, rodzicami; porady; teksty poświęcone formacji duchowej.
Autorzy artykułów korzystać będą z własnego doświadczenia zawodowego oraz z najnowszych osiągnięć z takich nauk jak: oligofrenopedagogika, diagnostyka inteligencji i przystosowania społecznego, psychologia rozwojowa, rehabilitacji, osobowości, nauczania i wychowania.

W dziale II "MATERIA£Y PRAKTYCZNE" nauczyciele znajdą opisy różnych metod i form pracy z dzieckiem upośledzonym umysłowo; konspekty katechez dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim; scenariusze przedstawień, jasełek, nabożeństw paraliturgicznych dostosowanych do możliwości percepcyjnych uczniów; wzory do powiększania.

Dział III "FORUM DYSKUSYJNE" otwarty jest dla Czytelników. Mamy nadzieję, że włączą się oni do dyskusji na łamach naszego pisma, będą nadsyłać artykuły, w których podzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi problemów, porażek i zwycięstw w swojej pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Dzięki temu będą wspólnie z nami tworzyć OLIGOKATECHEZÊ.

Pierwszy numer dostępny będzie we wrześniu. Już teraz można zamówić zerowy, bezpłatny numer kwartalnika. Wystarczy przesłać zamówienie na adres: sprzedaz@gaudentinum.pl lub zadzwonić pod numer: (061) 426-36-51, fax: (061) 425-43-21.

Można też zamawiać prenumeratę roczną.
Cena za cztery numery wynosi 40 zł.

Właśnie trzymam przed sobą ten zerowy numer. Wygląd zbliżony do mego ulubionego kwartalnika "Bardziej Kochani". Zawiera on tylko kilka wybranych artykułów z numeru pierwszego, który będzie liczył 48 stron. Na pewno go zaprumeneruję. Wam też polecam. '<img'>
Trzymajcie się,
Grzegorz :-)

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2003, 10:19:58 »
Dwa lata temu, kiedy zaczęliśmy przygotowywać Michała do Komunii to katechetka właśnie przyniosła  "W ramionach ojca" - fakt, że jest to przeznaczone dla klas I-III a my to przerobiliśmy w pól roku i traktowaliśmy jak miły i sympatyczny dodatek.
Polecam naprawdę. Bardzo czytelnie, duży druk, prosta treść - fajne pomysły na przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Św.
Dalszych części nie widziałam - pewnie równiez ciekawe.

Za to zainteresował mnie ten kwartalnik. Chyba też zamówię  '<img'>
Pozdrawiam, Karolina

lewandosia

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 2
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2003, 23:04:13 »
Panie Grzegorzu. Zainteresowałam się kwartalnikiem - na pewno zamówię. Natomiast mam pytanie co do układania rozkładów z religii dla klas "1,2,3,4, "życia. Czy gdzieś znajdę pomoc???Czy są dostępne programy, bądź też rozkłady dla dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym??? Będę wdzięczna za podpowiedzi.Ania

grzegorz

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 232
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2003, 22:28:24 »
Aniu, nie jestem niestety nauczycielem religii, więc nie potrafię ci pomóc. Spróbuję dopytać nasze katechetki. Poza tym proponuję nawiązać kontakt z redakcją pisma "Oligokatecheza" i zasugerować ten temat.
Trzymajcie się,
Grzegorz :-)

gwiazdka

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 4
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2003, 12:30:34 »
Fatycznie ja też nie spotkałam sie z materiałami do nauki religii dla dzieci uośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym. Dzięki za informację.
Ciekawa jestem czy katechetka , która prowadzi religię z moją Ewą i Michałem
wie o tej publikacji.... ':devil:'  
 Czy katecheta lub ksiądz uczy religii dostosowując podręcznik do mozliwości i percepcji waszego dziecka?? Ciekawa jestem jakie macie doswiadczenia?

Pozdrawia gwiazdka

Magda1

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2004, 00:17:51 »
Dzień dobry. Zetknęłam się dopiero teraz (2004 rok) z tą stroną i z Waszym forum. Interesuje  mnie  wszystko co dotyczy osób niepełnosprawnych, a właściwie katechezy osób z intelektualna niepełnosprawnościa. Zajmuje sie katecheza specjalna od 10 lat. Kiedy zaczynałam swoja prace nie było zadnych publikacji na ten temat. Dopiero ostatnio pojawiło się "coś". Tym "coś" jest własnie seria podreczników "W ramionach Ojca" Aleksandry Kielar i Ks. Janusza Tomczaka, oraz  kwartalnik "Oligokatecheza".
Jednak to wciaż mało, tym bardziej, że każde dziecko jest inne i wymaga dostosowania treści, metod do poziomu swych możliwości. Pierwszą pozycja, z która sie zetknełam, na temat katechezy osób z uposledzeniem umysłowym była (polecam):
Krzysztof Lausch "Katecheza przedkomunijna osób głębiej upośledzonych umysłowo", Warszawa 1990 .
Krzysztof Lausch, "Teoretyczne  podstawy  katechizacji osób głębiej uposledzonych umysłowo,warszawa 1987
Pomocą moga być:
Bozena Janosz "Poradnik do nauki religii w szkole  podstawowej i gimnazjum dla uposledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym", Tarnów 2001 rok
"Katecheza specjalna dzisiaj. Problemy i wyzwania", pod red. ks. Józefa Stali, Kielce 2003.
Katecheza osób z uposledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim jest ogromnym wyzwaniem dla katechety. Jednak trzeba  zmieniać myslenie ludzi  (czytaj: także księży!)o potrzebach religijnych tych dzieci. Tutaj nie działamy tylko naszą siłą, wiedzą. Działa także Duch Święty. Tutaj działaja "racje serca, których rozum nie zna"
Pozdrawiam wszystkich.

jomate

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 393
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2004, 18:17:11 »
Moja córka była u I Komunii św. w maju tego roku. Przyjmowała komunię razem z trojgiem innych specjalnych dzieci. Mieliśmy specjalną Mszę w sobotę ( Tak chcieliśmy, nie było to przez nikogo narzucone) o godz 11.00.
Były piękne stroje wspaniali goście i cudowna, niepowtarzalna atmosfera.
 Dzieci nie były do tego wydarzenia jakoś szczególnie przygotowywane ( mam na myśli katechezę- dzieci mają swojego kapelana i on wszystkim się zajął), ja chodziłam tylko z córką do kościoła na msze św.
A dzieci przyjęły Komunię św. w sposób szczególny- NATURALNIE , wogóle cała ceremonia, kazanie ( ksiądz zszedł z ambony i mówił do dzieci w ławkach) wszystko było naturalne, bez blichtru, przymusu. Dzieci ( w tym moja Ola )przyjęły komunię z przejęciem i wiedzą,że było to coś szczególnego.  Ja uważam,że dziecko specjalnej troski jest naturalnie wierzące, bez wyuczenia, jest blisko z Bogiem, nie trzeba niczego uczyć. Mogłabym wiele na ten temat pisać. sami zacznijcie zauważać to "coś" w swoich dzieciach.
Dodam jeszcze,że moja córka nie je opłatka, nielubi, więc obawialam się tego czy np nie wypluje komunikantu. I nie. Przyjęła Komunię .
Ola 1993

anusianowak

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
Religia dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2004, 20:49:26 »
Jestem katechetą i oligofrenopedagogiem. Sprawa katechizacji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie nie wygląda wcale różowo. Dzieci uczęszczające do szkół specjalnych lub integracyjnych objete są katechizacją dostosowaną w pewnym stopniu do ich możliwosci. Gorzej wyglada sprawa w szkołach masowych. Niewielu katechetów tworzy indywidualne programy dla tych dzieci i je realizuje. W najgorszej sytuacji są dzieci z dysfunkcjami narządów ruchu objete nauczaniem indywidualnym. Dyrektorzy szkół nie chcą przyznawać godzin nauczania indywidualnego na katechezę. Niektórzy nie chcą nawet podspisać tzw. umów społecznych. Niektórzy katecheci docierają do tych dzieci na własną odpowiedzialność. Jednak jest to nieliczna grupa, i zazwyczaj objęte katechizacją są dzieci przygotowujące się do przyjęcia sakramentów.
Znam zarówno Oligokatechezą, jak i podręczniki Gaudentinum. Jednak nie zawsze podręczniki te nadają się do katechizacji dzieci niepełnosprawnych. Każde dziecko jest wielką indywidualnością i każde ma inne rodzaje deficytów rozwojowych. Dlatego też nie jestem zwolennikiem korzystania z gotowych książek. Trzeba dopasować program katechizacji do możliwości dziecka. Każdego indywidualnie. Jest to napewno pracochłonne, ale niestety konieczne.
Pozdrawiam.
Anna Nowak