Autor Wątek: pomoc nauczyciela  (Przeczytany 35224 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lilianabujala

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1239
pomoc nauczyciela
« dnia: Październik 10, 2003, 13:20:45 »
bardzo proszę was o jakąś podstawę prawną do pomocy nauczyciela. Kiedy zatrudnia się takie osoby? Jakie są wymagania względem wykształcenia? Czy one są na etacie woźnej i w ramach swoich obowiązków mają np. odprowadzanie dziecka niepełnospr. do ubikacji? Znam wiele bardzo cennych pomocy, które 'robią' świetną robotę pomagając w terapii (np. stymulacji sensorycznej). Liczę na oddźwięk.  ':O'

ataner

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 159
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2003, 19:44:53 »
Jeśli chodzi ci o nauczyciela wspomagającego, to w szkole podstawowej i gimnazjum powinien to być pedagog specjalny. Z jaką specjalnością, decyduje dyrektor szkoły znając potrzeby dzieci z danej klasy (integracyjnej). Ilość godzin zależy od organu, ale jest to nauczyciel- więc 18-20 godzin.

Na dzień dzisiejszy nie ma odpowiedniego rozporządzenia, które by tę kwestię rozwiązywało. Dopóki rozporządzenia nie ma dyrektor musi się zdać na własny osąd komu przydzielić owe zadanie.
Ewentualnie skontaktuj się z wizytatorem odpowiedzialnym za kształcenie integracyjne przy twoim kuratorium, doda więcej szczegółów.

ataner

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 159
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2003, 19:54:06 »
A jeśli chodzi o pomoc nauczyciela w przedszkolu, to raczej zupełnie inny ogródek niż ten, który podałam...
 '<img'>

lilianabujala

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1239
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 10, 2003, 20:37:27 »
nie, nie  - nauczyciel wspomagający to zupełnie inna sprawa niż pomoc nauczyciela. Chodzi właśnie o osoby zupełnie bez wykształcenia, takie jak w przedszkolu w grupie maluchów. Dobra pomoc jest nieoceniona - wiem, że to są osoby na etacie woźnej, a praca jaką wykonują jest nieoceniona (kiedy przepisy nie pozwalają na zatrudnienie nauczyciela wspomagajacego). Jednak nikt nie potrafi mi wskazać, jak się zatrudnia taką osobę.

lilianabujala

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1239
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 10, 2003, 20:40:33 »
ooo, właśnie napisałaś o tym, o co mi chodziło. '<img'> wiesz coś więcej?

emilia

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 41
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2003, 10:59:59 »
W szkole, w której była mna praktykach (szkoła specjalna dla dzieci autystycznych we Wrocławiu) pomoc nauczyciela jest stanowiskiem adminstracyjnym, tak więc etat wynosi 40 godzin. Tam w każdej klasie (liczącej 3 uczniów) jest pomoc nauczyciela. Postaram się skontaktować z psychologiem, który tam pracuje, może będzie mógł wskazać podstawy prawne do zatrudniania takich osób.
Pozdrawiam

wychowawca

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 30
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2003, 12:09:56 »
Dołączam do zainteresowanych! Chętnie dowiem się czy są możliwe takie rozwiązania! I czy jest to uregulowane jakoś prawnie! Bo z praktyki wiem , ze nic takiego nie istnieje! W szkołach przynajmniej! Wiem , że przedszkolu w grupie maluchów jest tzw. woźna oddziałowa. Pomaga zawiązywać buty i ubierać sie dzieciom jeśli wychodzą na zewnątrz,pilnuje i pomaga przy posiłkach, pewnie pomaga też w toalecie maluchom.Ale w szkołach? Nie słyszałam , nie widziałam!
...chcę czas swój wyzyskać...

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 11, 2003, 17:58:02 »
Hej!
Jest podstawa prawna. Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów. W naszej szkole zatrudniono pomoc nauczyciela do zerówki, w której jest czwórka dzieci niepełnosprawnych, a że zerówka nie jest integracyjna, to organ prowadzący zgodził się zatrudnić pomoc nauczyciela na pół etatu - jest to etat administracyjny - czyli faktycznie 40 godzin. Pół etatu to wychodzi prawie tyle co etat zerówki. Nie ma wymogu odpowiedniego wykształcenia. "Nasza"pomoc jest jednak po pedagogice specjalnej, a rozpoczęła u nas pracę jako wolontariuszka. Bardzo się cieszymy, że jest. Pozdrawiam Monika
Pozdrawiam gorąco
Monika

lilianabujala

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1239
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 11, 2003, 19:14:01 »
Jak to jest, że ty zawsze znasz odpowiedzi na moje pytania? '<img'>  '<img'>  '<img'> Rudzielcu kochany, czy nie wkurzysz się, jeśli cię poproszę o wklejenie odpowiedniego kawałka z tego rozporządzenia?

grzegorz

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 232
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 11, 2003, 22:00:11 »
Zebrałem garść przepisów regulujących zatrudnienie pomocy nauczyciela w szkole:

1.ROZPORZ¡DZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r.
w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół
pełny tekst ujednolicony
Fragmenty z poszczególnych Załączników (nr 1 - przedszkole; nr 2 - szkoła podstawowa; nr 3 - gimnazjum):

Zał. nr 1
§ 14. 1. W przedszkolu integracyjnym i w przedszkolu ogólnodostępnym z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne.

2. W przedszkolu specjalnym dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi zatrudnia się pomoc nauczyciela.

Zał. nr 2
§ 13. 1. W szkołach specjalnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w klasach I-IV zatrudnia się pomoc nauczyciela. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zatrudnienie pomocy nauczyciela w klasach V i VI.

2. W szkołach integracyjnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne. W uzasadnionych przypadkach w szkołach tych można zatrudnić pomoc nauczyciela.

Zał. nr 3
§ 15. 1. W uzasadnionych przypadkach w gimnazjach specjalnych i w gimnazjach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi dopuszcza się zatrudnienie pomocy nauczyciela.

2. W gimnazjach integracyjnych i w gimnazjach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne. W uzasadnionych przypadkach w gimnazjach tych można zatrudnić pomoc nauczyciela.

---------------------------------------------------------------------------

2.WYNAGRODZENIE I WYMAGANE KWALIFIKACJE

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 3 lipca 1996 r. w sprawie zasad wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń dla pracowników nie będących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej.
(Dz.U.96.80.375 - pełny tekst

Fragment:

§ 12.3. Pracownikowi zatrudnionemu w szkole specjalnej i przedszkolu specjalnym na stanowisku pomocy nauczyciela przysługuje dodatek za trudne warunki pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. Przy wypłacaniu dodatku stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 lipca 1982 r. w sprawie wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy oraz zasad wypłacania dodatków z tytułu pracy w tych warunkach (Dz. Urz. MOiW Nr 11, poz. 98 i Nr 12, poz. 119, z 1985 r. Nr 7-8, poz. 29, Dz. Urz. MEN z 1989 r. Nr 5, poz. 44 i Nr 7, poz. 67).

Załącznik nr 3
TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW
IV. Pracownicy obsługi
4.Pomoc nauczyciela
Wymagane kwalifikacje: wykształcenie podstawowe; lata pracy - 0; kategoria zaszeregowania: VI-XROZPORZ¡DZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 26 lipca 2000 r.w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego
Dz.U. 2000.61.708 - pełny tekst

Fragment:
ZA£¡CZNIK Nr 4
TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAÑ I WYMAGAÑ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW
V. Jednostki działające w zakresie oświaty
10. Pomoc nauczyciela, kat. zaszeregowania:VI-X; wymagane wykształcenie: podstawowe; wymagana liczba lat pracy: 0.
Trzymajcie się,
Grzegorz :-)

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2003, 15:16:30 »
To jest dopiero odpowiedź!  '<img'>
Jedno mnie jednak zmartwiło. Jesli dobrze się wczytałam w rozporządzenie, to w szkole ogólnodostępnej, w której nie ma oddziałów integracyjnych nie można zatrudnić pomocy nauczyciela. Szkoda. Widać naszą zerówkę uratował fakt, że w klasach I-VI są oddziały integracyjne (a gdyby nie było  ':down:' )
Pozdrawiam Monika
Pozdrawiam gorąco
Monika

ataner

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 159
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2003, 21:11:54 »
Grzegorzu, w poszukiwaniach rozporządzeń jesteś The Best... ':cool:'

Moniko -
W uzasadnionych przypadkach w szkołach tych można zatrudnić pomoc nauczyciela.
I są takie przypadki.
Wszystko tu zależy od zgody organu. Jeżeli organ uzna, że uzasadniony przypadek jest, to czemu nie? I tu rolą dyrektora jest odpowiednio organ przekonać. Ale wiadomo, że wiąże się to ze środkami.
Jak nie ma klasy integracyjnej to i nie ma środków w subwencji na takiego nauczyciela... Ale z drugiej strony organ ma środki własne, więc może. Czyli jest to dobra wola organu.
Przynajmniej dobrą wolą powinien się wykazać...

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 12, 2003, 21:42:35 »
Aha, dużo od tej dobrej woli zależy. Kłopot tylko z tym, że uzasadnione przypadki mogą być w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi. Tak się tylko zastanawiam nad podstawą prawną. Moja koleżanka, ma w klasie I trójkę uczniów niepełnosprawnych. Nie ma oddziałów integracyjnych w tej szkole i stąd moje pytanie, czy dyrektor może wystąpić o pomoc nauczyciela na podstawie tego rozporządzenia?
Pozdrawiam gorąco
Monika

lilianabujala

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1239
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 12, 2003, 21:45:36 »
no więc ja liczę na ten uzasadniony przypadek bo mowa o zupełnie masowej szkole (bez najmniejszego oddziału integracyjnego). Ataner, jak moja dyrekcja może przekonać organ  '<img'> czy argument o 4 krotnej subwencji idącej za moim dzieckiem jest...argumentem? Strasznie wam dziękuje za wszystkie głosy (Grzegorz na prezydenta!).

ataner

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 159
pomoc nauczyciela
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 12, 2003, 23:01:05 »
Rudzielcu, skoro jest trójka niepełnosprawnych, to jest to już podstawa do tworzenia klasy integracyjnej. Przypomnę, że w klasie integracyjnej jest od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych, a liczba uczniów tej klasy powinna wynosić od 15 do 20.
Dodatkowo gdy u co na najmniej jednego ucznia wystepują niepełnosprawności sprzężone, określoną liczbę uczniów można obniżyć do dwóch. (Dziennik Ustaw Nr 61 - z linku Grzegorza)

Zastanawiam sie natomiast co do argumentów dyrektora? Tworzy arkusz organizacyjny, który zatwierdza organ. Wydaje mi się, że przede wszystkim tędy droga...