Autor Wątek: Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego  (Przeczytany 6478 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gemma

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 19
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
« dnia: Luty 24, 2006, 00:25:08 »
Witam i proszę o oświecenie mnie. :)
Wiem, że aby dziecko zostało przyjęte do klasy integracyjnej, poradnia p-p musi wydać orzeczenie o potrzebie ksztalcenia specjalnego. Mam jednak pytanie: jak ma się do tego orzeczenie o niepełnosprawności? Czy ono jest konieczne, żeby poradnia wydała to swoje orzeczenie? Pytam, bo nawet przeszukując to forum trafiłam na sformułowanie "orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na okreslony rodzaj niepełnosprawności.
Mam lekki mętlik, mylą mi się juz te wszystkie orzeczenia,  :<img src="http://www.dzieci.org.pl/forum/Smileys/default/wink.gif" alt=";)" title="Mrugnięcie" border="0" class="smiley" />:  więc bardzo będę wdzięczna, jeżeli ktoś mi to zechce wyłożyć - najlepiej prosto i jasno, jak chłopu na miedzy. :<img src="http://www.dzieci.org.pl/forum/Smileys/default/wink.gif" alt=";)" title="Mrugnięcie" border="0" class="smiley" />:
Pozdrawiam serdecznie  :D
gemma

pepepówka

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 82
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2006, 22:24:21 »
JaK chłopu na miedzy :)

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest wydawane do celów zasiłkowych, rentowych.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest dokumentem wyłącznie na potrzeby oświaty - czyli potrzebne jest w przedszkolu, szkole jako punkt wyjścia do uzyskania pewnych form pomocy np. do ubiegania się o przedszkole integracyjne czy program nauczania odpowiedni dla danego dziecka, dostoswany do jego potrzeb wynikających  niepełnosprawności. A że niepełnosprawność ma różne oblicza stąd orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalengo wydaje się m.in. z uwagi na:
- wady wzroku
- wady słuchu
- niepełnosprawność ruchową
- autyzm
- uposledzenie umysłowe w stopniu lekkim/umiarkowanym/znacznym.

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2006, 22:40:12 »
Jeszcze, żeby było śmieszniej - nie każdy uczeń, który ma orzeczenie o potzrebie kształcenia specjalnego ma orzeczenie o niepełnosprawności.  :p  i odwrotnie.
Istny ambarans, bo jedno państwo a dwa ministerstwa i każdy ma swoje definicje niepełnosprawności. W szkołach z tego powodu mają często mętlik, na OSKKO była duża dyskusja -- kto to jest uczeń niepełnosprawny  - dyrektorzy mają często z tym problem. Cżesto w rozporządzeniach MENiS jest sformułowanie - uczeń niepełnosprawny. Ale to nie nasze zmartwienie  :<img src="http://www.dzieci.org.pl/forum/Smileys/default/wink.gif" alt=";)" title="Mrugnięcie" border="0" class="smiley" />:
Pozdrawiam, Karolina

jagaga

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 159
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2006, 20:36:55 »
Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka składają wniosek do poradni psychologiczno-pedagogicznej, w którym określają cel, dla którego ubiegają się o wydanie orzeczenia do kształcenia specjalnego oraz uzasadniają jego potrzebę.
Dołączają też do wniosku dokumentację; wyniki badań lekarskich, psychologicznych.
Na podstawie wyników badania dziecka i złożonej dokumentacji zespoły wydają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną jest dla dziecka niepełnosprawnego rozpoczynającego drogę edukacyjną ważnym dokumentem zawierającym wskazania dotyczące dostosowania programu nauczania do potrzeb dziecka, określającym warunki realizacji oraz wskazującym na potrzebę dodatkowych zajęć w zależności od deficytów, np.: logopedycznych, rewalidacyjnych, rehabilitacyjnych.
Zawiera też sugestie co do formy kształcenia: w szkole ogólnodostępnej, integracyjnej, specjalnej lub do nauczania indywidualnego.
W zależności od diagnozy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się: na dany etap edukacyjny w szkole lub na czas nieokreślony. Jednak ostateczną decyzję do jakiej szkoły pójdzie dziecko podejmują rodzice.
Dzieci do 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych (bez określania stopnia niepełnosprawności), jeśli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną, której przewidywany czas trwania będzie dłuższy niż 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu oraz gdy istnieje konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. Mogą się ubiegać o wydanie dokumentu: Orzeczenie o niepełnosprawności.
Gemma, zaglądnij na stronę http://www.niepelnosprawni.info lub http://www.integracja.org oni chętnie pomagają, napisz im o swoich problemach. Pozdrawiam Grażyna
 '<img'>  '<img'>
świat jest dla wszystkich

gemma

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 19
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2006, 10:34:57 »
Pięknie dziękuję za wyjaśnienie.  :D
Znaczy okazuje się, że między tymi dwoma orzeczeniami nie ma żadnego związku i to są dwie "równoległe" sprawy.
Nasza pani neurolog najwyraźniej się przejęzyczyła mówiąc, że do klasy integracyjnej potrzebne nam orzeczenie o niepełnosprawności... ???

Pozdrawiam serdecznie :)
gemma