Autor Wątek: dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej  (Przeczytany 10094 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ila

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 13
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« dnia: Wrzesień 23, 2003, 17:39:35 »
Witam   chciałabym sie podzielic z wami mojim wątpliwosciami . Mianowicie czy dziecko z orzeczeniem z poradnii pedagogiczno - psychologicznej  o upośledzeniu w stopniu lekkim , może miec orzeczoną niepełnosprawność. CZy lekkie upośledzenie umysłowe to niepełnosrawnosc . Czy syn moze dostac takie orzeczenie i w związku z tym na jakie ulgi moze liczyc , chodzi mi tutaj o szkołe  integracyjną  i reszte związanych byc moze z tym przywilejów. Bardzo proszę o  jakieś informacje na ten temat . Ila

rudzielec

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 195
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2003, 18:14:32 »
Witaj!
Dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim mogą otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W orzeczeniu tym zawarte będą zalecenia dotyczące stymulacji, rewalidacji i terapii, określone będą też możliwości rozwojowe dziecka. Informacje te posłużą nauczycielom do modyfikacji /jeżeli będzie taka potrzeba/ programu,-ów edukacyjno-terapeutycznych dla syna. Chłopiec może być w klasie integracyjnej, ale nie musi. Jest bardzo duża grupa dzieci uczących się w zwykłych klasach szkoły masowej. W klasie integracyjnej uczy natomiast dwóch nauczycieli i jest to na pewno duży plus. W wielkim skrócie tak to wygląda. Pozdrawiam serdecznie
 Monika
Pozdrawiam gorąco
Monika

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 23, 2003, 22:25:16 »
Ila - pytasz o orzeczenie o niepełnosprawności - takie orzeczenia wydają komisje przy Powatowych Centra Pomocy Rodzinie. Orzeczenie o niepełnosprawności potrzebne jest dla innych celów - na podstawie jego dostaje sie zasiłek pilegnacyjny, mozna wnioskowac o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu, zasiłku stałego z Pomocy Społecznej, karty parkingowej i wiele innych (na ważnych tematach o komisjach wiele pisalismy)
Szkoła -aby dziecko przyjąc do klasy integracyjnej lub objąc dziecko dostosowanym programem edukacyjnym lub cokolwiek ułatwiającego naukę - potzrebuje orzeczenia o kształceniu specjalnym - to zupełnie inna sparwa i tą zajmują sie PPP - czyli poradnie pscychologiczno - pedagogiczne.

Jedno z drugim nic nie ma - choc na komisjach PCPR trzeba pokazywać co się ma w szkole - to ułatwia im decyzje.
NIe wiem czy na podstawie samego faktu, że ma się uposledzenie umysłowe w stopniu lekkim dostaje się orzeczenie o niepełnosprawności - choć zrozumiałe jest, że powinno się - wiele osób pisało, że są z tym problemy. Można dostać czasowo.
Ale nie martw się, w szkole takiego orzeczenia na pewno nie będą wymagać  '<img'>
Ale inne przywileje z takim papierkiem są - nie wiem o które ci chodzi.
Pozdrawiam, Karolina

wychowawca

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 30
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2003, 23:44:13 »
Z mojego doswiadczenia zawodowego wynika , ze samo lekkie upośledzenie umysłowe nie stanowi podstawy do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności. Mam w grupie dzieci upośledzone umysłowo w stopniu lekkim . Tylko te z nich , które mają jeszcze inne schorzenia np: wadę serca, padaczkę, chorobę psychiczną , neurologiczną ,  ( tzw. sprzężenia) mają orzeczenie o niepełnosprawności .
...chcę czas swój wyzyskać...

Ila

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 13
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2003, 09:59:21 »
Witam czyli z tego co dobrze zrozumiałam do klasy inegracyjnej potrzene jest tylko orzeczenie o kształceniu specjalnym , a kto decyduje  ostatecznie jak szkoła to ma byc czy specjalna czy moze klasa integracyjna . Z tego co zauważyłam u nas takie dzieci sa osyłane niesttety do szkół specjalnych . Martwie sie więc bardzo jaki bedzie stanowisko poradni  po badaniu Przemka  które ma sie odbyc w 13 i 15 pazdziernika. Bo to głównie od tej opini chyba zależy jak  bedzie dalej wygladał edukacja mojego syna .

wychowawca

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 30
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2003, 10:30:19 »
O tym do jakiej szkoły dziecko będzie chodzić decydują zawsze rodzice!
Poradnia może orzec jedynie , ze dziecko kwaifikuje się do kształcenia specjalnego ze wzgledu na takie czy inne niepełnosprawności. Tutaj konkretnie chodzi o  upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim więc jeśli zadecydyjesz , ze dziecko ma chodzić do szkoly masowej to bedzie chodzić a szkoła ma obowiązek dostosować wymagania i program do możliwości dziecka. Tyle ,jeśli chodzi o twoje prawo jako rodzica jeśli chodzi o wybór szkoły!
Pozostaje jeszcze cała sfera emocjonalna dziecka, nauczycieli i Twoja.. to jest problem do przedyskutowania! Z fachowcami i z samą sobą i z dzieckiem!
Jak się czuje w szkole do ktorej chodzi? Jak jest traktowany przez kolegów, nauczycieli? w czyma ma trudności!? Jak szkoła może mu pomóc przeżyć szkolny sukces? Bo kazde dziecko szkolne potrzebuje sukcesu! Niekoniecznie chodzi o perfekcyjne wyniki w nauce! Chodzi o to  jak dziecko jest postrzegane przez otoczenie i czy ono o tym wie! Może twój syn nie radzi sobie z powodu upośledzenia z naukąą, ale np, jest pomocny nauczycielowi w
" organizacji" życia klasowego. Np. zawsze dba o to aby była kreda, aby było krzesło, klucze, gąbka do tablicy...Mam takie dzieci i doceniam to co robią! Czują się wtedy ważne! I o to chodzi. Może jest popularny wśród kolegow bo jest miły i sympatyczny?Więc odniósł sukces towarzyski w szkole! I tak dalej , i tak dalej..
Sygnalizuje tylko pewne problemy nie wyczerpując ich listy.. Ale powtarzam jeszcze raz !
To rodzic decyduje do jakiej szkoły ma chodzić jego dziecko!
...chcę czas swój wyzyskać...

Ila

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 13
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2003, 11:33:34 »
Tak wiem że decyzje bede musiała podjąc ja  sama, własnie stąd wszystkie moje pytania i wątpliwosci zwiazane z tym schorzeniem u syna. Syn w obecnej szkole czuje sie dosc dobrze  ma kolegów lubił  szkołe do której chodzi . Syn powtarzał klase 6 i w nowej klasie równiez sie odnazł  ma kolegów .  Przemek ma trudnosci głównie z przedmiotami ścisłymi   pozatym wolno pracuje,  wolno myśli , robi błędy w pisaniu . Przemek słabo opanował umiętnosc czytania głosnego i cichego  ze zrozumieniem. Nastomiast syn polubiał informatyke , jeżyk rosyjski odnosi jeszcze nieliczne  na lekcjach W-F sukcesy, jest sprawny fizycznie , szybko biega na czas. Myśle że dobrze było by dac  mu szanse pozostania w obecnej szkole. A nauczycjele w obecnej szkole no cóz jak w każdej szkole sa rózni , teraz Przemek ma nową pania wychowawczynie  , zobaczymy jak bedzie, duzo pomogła mi pani pedagog w szkole w której uczy sie syn , spędziliśmy ze soba duzo czasu na róznych rozmowach doradach , poświęciła synowi równiez dodatkowe godziny , tutaj niemam rzadnych zastrzeżen. Zeby tylko pozostali nauczycjeje dali jemu ta sznase aby mógł pozostac w obecnej szkole tzn obnizyli ale tak rzeczywiscie obnizyli wymagania w stosunku do syna  wymagali na miare jego możliwosci.

Karolina

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3895
dziecko z lekkim upośledzeniem umysłowym w masowej
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 25, 2003, 15:28:18 »
Ila - szukaj jak najwięcej sojuszników- chocby pedagog, wychowawca.
Wszystko to o czym piszesz wskazuje, że szkoła w której jest syn jest naprawdę najlepsza dla niego. On w niej jest od początku, zna tam kazdego, ma swoje sukcesy. Pedagog i wychowawca powinni porozmawiać z nauczycielami innych przedmiotów i wymagać aby dostosowali sie do orzeczenia.
Życze powodzenia  '<img'>

NIe ukrywaj też swojej opinii w PPP, proś aby w zaleceniach znalazł się zapis o uczęszczaniu do obecnej szkoły. Masz prawo być w czasie badania i masz prawo pewnych rzeczy wymagać jako rodzic.
Pozdrawiam, Karolina