Autor Wątek: zwolnienie z pracy  (Przeczytany 5437 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lilianabujala

• Zasłużony
zwolnienie z pracy
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 23, 2004, 00:12:53 »
dodo (lub inni) zacytuj proszę ten przepis o możliwości powrócenia z wychowawczego na niepełny wymiar godzin, na jak długo mogę o to prosić, kiedy najszybciej mogą mnie w związku z tym zwolnić?
PS jeszcze mi się skojarzyło, że chyba warto teraz zwolnić się z powodu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Co prawda pieniądz do ręki jest marny (pod 500 zł), ale co miesiąca państwo płaci 600 zł ZUSu (jeśli gdzieś pomyliłam się w liczbach koniecznie poprawcie). A ZUS to jest to, czego teraz nie dostaję (pracuję na umowy o dzieło) i tylko z jego powodu myślę o powrocie do normalnej pracy.

dodo

• Zasłużony
zwolnienie z pracy
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 25, 2004, 13:11:34 »
Lila,
już chciałam szperać w zmianach kodeksu pracy, ale doczytałam się tej informacji w tym co przytoczyła Karolina:

Art. 1867. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Mnie mocno ucieszyła ta zmiana; po powrocie z urlopu macierzyńskiego uzyskałam pozwolenie na część etatu, ale był to ukłon ze strony mojego szefostwa, teraz będę miała do tego niezaprzeczalne prawo.
Niestety nie umiem powiedzieć czy chroni to kobietę od zwolnienia tak, jak chroni urlop wychowawczy; wątpię w to.... ale zadzwonię do ministerstwa Pracy w wolnej chwili, dopytam i napiszę.
"myślę sobie, że ta zima kiedyś musi minąć..." la,la,la
Dorota, mama Alka (ur.11.05.2001) i malutkiej Alicji

lilianabujala

• Zasłużony
zwolnienie z pracy
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 25, 2004, 15:57:52 »
aha, czyli pierwszy błąd - myśłałam, że mowa o tym co PO urlopie wychowawczym. Lepiej dobrze sprawdźcie te moje rewelacje ze zwolnieniem się  z pracy ze względu na wychowanie niepelnospr. dziecka...  ':down:'

dodo

• Zasłużony
zwolnienie z pracy
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 26, 2004, 16:10:42 »
Ja się rzeczywiście skoncentrowałam na częsci etatu zamiast urlopu wychowawczego; ale do urlopu wychowawczego ma się prawa do 4 roku życia dziecka, dłużej w przypadku dziecka niepełnosprawnego... Informacja, która podałam dotyczyć będzie tych co skracaja urlop wychowawczy - mimo wczesniejszego powrotu do pracy zawsze mogą iśc znowu na urlop.
Czy możesz pracowac na część etatu po wychowawczym, to już zalezy od ustaleń z pracodawcą i jego, niestety, dobrej woli. Ale nie ma juz wtedy mowy o ochronie.
Zasiłek na dziecko niepełnosprawne zależy od poziomu dochodów w rodzinie; próg na "łebka" nieco powyżej 500 zł. Opłacalne jest ewentualnie to co pisałaś o ZUSie.
"myślę sobie, że ta zima kiedyś musi minąć..." la,la,la
Dorota, mama Alka (ur.11.05.2001) i malutkiej Alicji