Autor Wątek: Asystent osoby niepełnosprawnej  (Przeczytany 36982 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mimus

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 26
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 25, 2010, 12:45:57 »
Czy ktoś ma dziecko autystyczne w szkole w Wieliczce? Czy komuś udało się załatwić asystenta-cienia?

moby71

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 440
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 12, 2010, 19:24:53 »
KO/2010-03-10
Czy dziecko z autyzmem ma prawo do asystenta
W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Kuratorium Oświaty ...

Rzeszów, 2010 – 03 - 05

WSP/W.422/6/01                                                                            

Dyrektorzy szkół i przedszkoli
Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci Miast
w województwie

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Kuratorium Oświaty po opublikowaniu przez dziennik "Nowiny" artykułu pt. "Dziecko z autyzmem ma prawo do asystenta" wyjaśniam:

    * - aktualnie obowiązujące przepisy oświatowe nie dają podstaw do zatrudniania przez dyrektorów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych asystentów dzieci z autyzmem czy innymi niepełnosprawnościami,
    * - zwiększona subwencja oświatowa przyznawana na edukację dzieci niepełnosprawnych (posiadających orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego) przeznaczona jest na realizację zadań określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o systemie oświaty, w tym w szczególności rozporządzeń z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych i placówkach kształcenia specjalnego (Dz. U. Nr 19, poz. 166 i 167).

Skąd więc pomysł aby gminy przydzielały uczniom niepełnosprawnym asystenta?
Autorzy tego pomysłu najprawdopodobniej mieli na myśli tzw. specjalistyczne usługi opiekuńcze, które mogą być przyznawane przez ośrodki pomocy społecznej na podstawie Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. Nr 189, poz. 1598). Usługi te są przyznawane w związku z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności wydawanym przez powiatowe centrum pomocy rodzinie i są finansowane ze środków pomocy społecznej.

W przypadku, gdy specjalistyczne usługi opiekuńcze zostaną przyznane w celu wsparcia funkcjonowania dziecka niepełnosprawnego na terenie szkoły lub przedszkola, dyrektor placówki powinien określić  warunki na jakich osoba realizująca ww. usługi będzie na terenie placówki przebywać i w jakim zakresie służyć będzie dziecku pomocą. W żadnym przypadku tzw. asystent nie może wchodzić w kompetencje nauczyciela, wyręczać dziecka w czynnościach, które może ono wykonywać samodzielnie czy w jakikolwiek sposób zakłócać pracę placówki.

Wielu nieporozumień między dyrektorami szkół czy przedszkoli a rodzicami można by uniknąć, gdyby zasadność przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych w celu pomocy dziecku w funkcjonowaniu na ich terenie była wcześniej uzgodniona przez pracowników opieki społecznej, dyrektora szkoły i rodziców.

Rodzice ubiegający się o przyznanie specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie szkoły (przedszkola) powinni być poinformowani o zakresie tej pomocy, tak aby nie oczekiwać rehabilitacji, przezwyciężenia trudności w nauce, itp. Tylko w szczególnie uzasadnionych, potwierdzonych przez nauczycieli uczących dziecko przypadkach, specjalistyczne usługi powinny być przyznawane ze wskazaniem szkoły lub przedszkola.

Nieprawdziwa jest zawarta w ww. artykule informacja, że poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydaje orzeczenie na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowe centrum pomocy rodzinie. Są to dwa niezależne od siebie dokumenty, wydawane dla różnych celów. Dyrektora szkoły i przedszkola obowiązuje wyłącznie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Starszy Wizytator
Maria Rusin
pok. 118, telefon: (017) 867-11-18


proszę o komentarz, bo mnie odjęło  ':angry:'  mowę
DROBINA DOBROCI BUDUJE NADZIEJÊ.  '<img'>
Michaś 2000, Bartuś 2002, Zuzanka 2005.

aneska1

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 202
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 29, 2010, 12:20:13 »

(moby71 @ Mar. 12 2010,19:24)
QUOTE
Autorzy tego pomysłu najprawdopodobniej mieli na myśli tzw. specjalistyczne usługi opiekuńcze, które mogą być przyznawane przez ośrodki pomocy społecznej na podstawie Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. Nr 189, poz. 1598). Usługi te są przyznawane w związku z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności wydawanym przez powiatowe centrum pomocy rodzinie i są finansowane ze środków pomocy społecznej.

czuli mogą , ale nie nie muszą, zależy od widzimisię p.kierowniczki mopsu,

czy ktoś by mógł napisać jak "skonstruować " wniosek o SUO?

moby71

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 440
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 28, 2010, 13:13:54 »
wpis nie zależy od przepisów wewnetrzych ;), pan nie ma rozeznania w przepisach. Co do SUO to niestety nie ma takiej mozliwości, bo sama sie dowiadywałam dla swojego syna. Bartek taki wpis otrzymał bez niczego, jeszcze mi panie w poradni doradzały jak sie starać o pozytywne rozpatrzenie sprawy. Polecam ośrodek prawny SYNAPSIS, panie udzielaja porad bezpłatnie i formułują pisma :).
DROBINA DOBROCI BUDUJE NADZIEJÊ.  '<img'>
Michaś 2000, Bartuś 2002, Zuzanka 2005.

izazoska

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 36
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 11, 2011, 21:49:10 »
Witam!Po doświadczeniach z asystentem w zerówce (2 lata) i próbie towarzyszenia Frankowi w kl.1 na zajęciach plastyki znów jesteśmy w miejscu wyjścia.Poprzedni zapis w orzeczeniu o kształceniu specjalnym i nauczaniu indywidualnym mówił o udziale dziecka w zajęciach z całą klasą na plastyce, muzyce ,w-f .Nie napisano nic w jaki sposób to realizować a na prośbę by umieszczono zapis o nauczycielu wspomagającym ,pani stwierdziła ,że nie może napisać bo szkoła nie ma oddziałów integracyjnych.Dyrektorka szkoły podeszła do tego jeszcze bardziej na luzie i realizację zalecenia pozostawiła w gestii nauczycielki .Ta pozwoliła mi przychodzić z Frankiem na w-f i plastykę.Niestety ,z przyczyn emocjonalnych , nie trwało to długo .Nie potrafiłam znieść zachowania innych dzieci wobec mojego syna i to ,że nauczycielka nie zauważała tego.Klasa była trudna i było w niej jeszcze kilkoro dzieci przynajmniej nadpobudliwych psychoruchowo ,zachowujących sie podobnie jak Franek.Zrezygnowaliśmy z tych zajęć ale zajęłam się przygotowaniem następnych kroków.Składając dokumenty do orzeczenia na następny rok o nauczanie indywidualne ( na terenie szkoły) poprosiłam o napisanie w jaki sposób szkoła ma realizować to zalecenie by dziecko moje uczestniczyło w lekcjach z klasą.Szczęśliwym trafem zmienili nam PPP i w nowym orzeczeniu napisano ,ku mojej ogromnej radości , że na zajęciach włączających należy uwzględnić ograniczenia w funkcjonowaniu dziecka wynikające ze specyfiki schorzenia podstawowego.Wskazany nauczyciel terapeuta wspomagający proces edukacji dziecka (tzw.nauczyciel cień ) obecny przy dziecku podczas większości zajęć edukacyjnych realizowanych w grupie rówieśniczej. Jeszcze w kwietniu zaniosłam to do szkoły a do Urzędu Gminy złożyłam prośbę by umożliwiono szkole realizację zaleceń z orzeczenia oferując swoją pomoc w kontaktach ze specjalistami ,jeśli ta nowość (ten nauczyciel cień )budzi niepokój i lęk .Zrobiłam tak jak tu wyczytałam i w tym miejscu ogromne dzięki Wam wszystkim !Od kilku lat to Forum i Wy prowadzicie nas krok po kroku !A teraz czekam na pisemną odpowiedz i wybieram się jeszcze do dyrektorki .Bardzo jestem ciekawa co będzie dalej.Przeczytałam ten wątek i proszę napiszcie jeszcze jak mogę znależć osobę na asystenta osoby niepełnosprawnej ,którą mógłby zatrudnić Gops ? To mój plan B a oni zasłaniają się tym właśnie ,że nie mają takiej osoby i pewnie jak sama im nie znajdę to klops .Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za wsparcie i siłę do walki.
'<img'>

ewajan

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
  • http://pomozcierafalkowi.bloog.pl
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 12, 2011, 06:42:19 »
Mój syn też ma nauczanie indywidualne na terenie masowej podstawówki, do której nijak nie pasuje, bo w grę wchodzi głębsze upośledzenie. Też ma wpisane wejścia do klasy na zajęcia typu muzyka, plastyka, ale to nie jest realizowane. Za to udało się wywalczyć trzy godziny rewalidacji w grupie (dwie muzykoterapie i jedną dogoterapię) i na tych zajęciach  jestem terapeutą Rafała.
"Człowiek potrzebuje innych ludzi,
By rozwijać się i spełniać”.

mamaluizy

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 12, 2012, 22:04:14 »
A ja mam prośbę,czy ktoś może mi napisać jak ma wyglądać wniosek do Burmistrza o umożliwienie szkole realizacji zaleceń
orzeczenia (obecność asystenta). Obecnie walczę o to z panią dyrektor szkoły masowej,która na" dzień dobry"powiedziała
mi: nie,bo nie.

jana9

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 107
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 13, 2012, 10:13:13 »
Z tym to chyba jest problem nie wiem jak jest dokładnie tylko ,że nasz dyrektor mówił  że na asystenta to on musi wyrazić zgodę a wcale nie musi ,jeśli nauczyciel daje sobie radę sam  .Jak jest prawnie nie wiem bo nie staraliśmy się o taki zapis.

mamaluizy

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 13, 2012, 14:19:57 »
Tak,dyrektor musi wyrazić zgodę na obecność asystenta,cienia, czy jak to nazwiemy.
Dlatego chcę iść do Burmistrza,wywalczyć fundusze na to,a następnie nachodzić dyrektorkę,aż będzie mnie miała dość.
Tylko nie wiem jak ma wyglądać wniosek do Burmistrza.Czy sucha prośba,czy dodać żale,historię córki i i wszystko co mi leży na sercu.
Dziewczyny podpowiedzcie jak Wy to ujęłyście, albo kto i gdzie może mi pomóc.

jana9

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 107
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 13, 2012, 19:23:24 »
Może napisz do prawnika do Sinapsis  tylko czasem trochę zwlekają  z odpowiedzią.

mamaluizy

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 13, 2012, 19:32:38 »
Dzięki.Podjadę tam jutro,bo będę w pobliżu.

oleczek555

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 821
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 03, 2012, 14:00:09 »
mamaluizy- i jak załatwiłaś sprawę z burmistrzem? bo ja też się wybieram do władz miasta. bo moje dziecko za dobrze funkcjonuje na przedszkole specjalne, a w integracyjnym go nie chcą, bo ciągle ktoś musiałby być z córką. przedszkole twierdzi, że nie ma warunków, aby ktoś stale opiekował się córką a jednocześnie nie wyrażają zgody, abym to ja zatrudniła taką osobę- bo twierdzą, że nie mogą wpuszczać obcych , gdyż mają swoją kadrę. ich kadra mogłaby poświęcić córce najwyżej 1 godzinę w tygodniu, za co ja dziękuję.

mamaluizy

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 12, 2012, 10:10:14 »
Jestem w trakcie pisania do burmistrza z dużą pomocą pani prawnik z fundacji Synapsis.
W międzyczasie czekam na nowe orzeczenie z PPP.
Obecnie moja córka chodzi do przedszkola z osobistym asystentem,opłacanym przeze mnie.
Nie było łatwo o zgodę,ale po ciągłym nachodzeniu zgodzili się,bo chyba mieli mnie już dość.
Jak tylko mój list będzie gotowy to odezwę się.

edia

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 153
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwiec 26, 2012, 09:36:49 »
I jak załatwianie?Udało się?
Filip listopad 2009 autyzm atypowy

colin

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 26, 2012, 14:00:22 »
Witam, mam takie pytanie. Czy osoba będąca nauczycielem wspomagającym ma takie same prawa i obowiązki jak zwykły nauczyciel? Czy nauczycielowi wpspomagającemu liczy sie staż pracy jako nauczyciel?