Autor Wątek: Asystent osoby niepełnosprawnej  (Przeczytany 36995 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kiza

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 113
Asystent osoby niepełnosprawnej
« dnia: Marzec 09, 2009, 23:31:02 »
Bardzo proszę o informacje dotyczące zorganizowania asystenta dla dziecka. Do kogo się w tej sprawie zwrócić, gdzie napisać wniosek?  ':help:'

bibita

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 6
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2009, 09:27:24 »
Witam, Moj syn ma wpisanego asystenta w orzeczenie poradni ppp.
Nie wiem czy teraz nie ma tajnych zaleceń o niewpisywaniu takiego asystenta do orzeczenia bo rok temy słyszałam taką informację.
Inna sprawa to jak go sfinansować i kto go ma organizować.W moim wypadku nie mam zaufania do szkoły.Ale wiem ,że czasami za cześć pracy
asystenta płaci szkoła z subwencji oswiatowej.pozdrowiam.
+-+-0

Abril

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 775
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2009, 18:44:00 »
kiza pismo kierujesz do dyrekcji placówki do której chodzi Twoje dziecko (szkoła,przedszkole),że twojemu dziecku potrzebny jest asystent .

Z reguły jest tak,że samemu trzeba szukac takiej osoby.Ale mozna skorzystać z pomocy Urzędu Pracy - wówczas dyrektor placówki występuje z pismem do UP,że potrzebuje osoby na stanowisko asystenta - to jest o tyle łatwiejsze,że placówka nie płaci za taka osobe - płaci UP.
Napewno trzeba to wszystko zacząć załatwiać dużo wcześniej - jest strasznie dużo "biurokracji"

tutaj był ten temat poruszany

http://www.dzieci.org.pl/cgi/forum/ikonboard.cgi?act=ST;f=11;t=8618

kiza

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 113
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2009, 23:54:22 »
Dziękuję, Abril nie doczytałam tego wątku. Nie będzie łatwo przez to przebrnąć, ponieważ u nas nie było jeszcze takiego przypadku, ale ktoś musi być pierwszy!

Abril

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 775
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2009, 10:18:49 »
kizia  u mnie też nie było  '<img'>  i jak zwykle musiałam "przecierac szlaki"  ':<img:'>

Wazne aby sie nie poddawać i nie dac sie "zbywać" - bo to jest niestety normą.Gdybyś miała jakies pytania to chętnie pomoge  '<img'>

luśka

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 220
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2009, 21:33:20 »
Możliwe jest  zapewnienie uczniowi niepełnosprawnemu wsparcia ze strony wolontariusza, (pkt 13   ustawy z dnia 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw),

Asystenta osoby niepełnosprawnej lub innego specjalisty w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych (rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych).

Na to wszystko przysługuje zwiększona subwencja oświatowa na ucznia niepełnosprawnego (rozporządzenie MEN z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2009).
Asystent może być z Opieki społecznej ,zanosi sie podanie ,wraz z recepta od lekarza w jakiej ilości godzin tygodniowo i warzne jest orzeczenie z PPP.Można taz powalczyć o nauczyciela wspomagającego. A i na rok 2009 wzrosła subwencja wiec placówki maja wiecej kasy na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

bibita

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 6
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2009, 07:38:17 »
ok.przepisy i mozliwosci sa. ale dla osob z dochodami powyzej okreslonych
rodzice musza placic 100% ceny za godzine za prace asystenta szkolnego. w ramach suo.Nie maja prawa do obnizenia tej stawki. Wiec za stalego asystenta, ktory chodzi z dzieckiem na caly dzien i jeszcze odwozi daleko
do domu koszty sa bardzo wysokie. Wolontariusza , ktory stale bedzie chodzic  za darmo przez caly rok na 7 godzin dziennie?- a gdzie takiego znalezc.
Czy ktos wie jak przekonac Dyrekcje szkoly, by zaplacila z subwencji za
asystenta.? Jezeli nawet pomocy szkolnych zalecanych do pracy z dzieckiem
przez terapeutow do pracy na zajeciach indywidualnych  - szkola nie chce zakupic z subwencji.Slyszalam, ze moze byc tak, ze szkola placi za czesc pracy asystenta. Ale to oczywiscie za malo, zeby go utrzymac na stale przez rok, wiec trzeba ........
sledzimy subwencje na nowej stronie www. wszystko jasne.waw.pl-piszcie
o problemach, czytac ja beda urzednicy.polecam
+-+-0

ewajan

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
  • http://pomozcierafalkowi.bloog.pl
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2009, 08:09:05 »
No właśnie kto ma płacić za to co zalecają PPP w orzeczeniach?Np. za superwizorów jeśli ich wizytę zalecają?Ciekawe jak to wygląda z prawnego punktu widzenia?
Z tego co ja wiem subwencję bierze powiat(gmina) i przekazuje szkole tyle ile uważa, i że korzystnie mieć w powiecie dzieci niepełnosprawne(autystyczne,głęboko upośledzone,bo na te idzie najwięcej kasy),ale ,czy cała suma przypadająca na dziecko jest spożytkowana na nie,pewnie nie zawsze.Ostatecznie można policzyć pi razy drzwi.Dali mojemu synkowi,gdy był w masowej podstawówce nauczycielkę na indywidualne,na 10 godz,ale była to pani świeżo po studiach.Ile zarabia nauczyciel mający najniższy stopień nauczycielski?Jeśli subwencja wynosi coś koło 3tys. zł to tylko połowa była pożytkowana.Ale może się nie znam na tym.Takie tyko spekulacje.
"Człowiek potrzebuje innych ludzi,
By rozwijać się i spełniać”.

luśka

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 220
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2009, 16:56:42 »
Wczesne wspomaganie przysługuje dziecko do czasu rozpoczęcia nauki w szkole (czyli do końca "zerówki"). O szczególach wyczytamy w rozporządzenieu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 2005 r., Nr 68, poz. 587). Rozumiem, ze obecnie jestesmy zainteresowani tym co dalej po "zerówce". Otóż musi mieć orzeczenie z poradni psych.  - ped. o kształceniu specjalnym (proszę nie wystraszyć się tego słowa). W orzeczeniu powinne być wypisane zalecenia dotyczace najbardziej odpowiedniej szkoły dla dziecka oraz zalecenia dotyczące dostosowania wymagań edukacyjnych i rodzaj zajęć rewalidacyjnych.  Za zorganizowanie tych zajęć jest odpowiedzialny dyrektor szkoły zgodnie z § 2. 10 rozporządzenia MENiS z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.Każda szkoła ma obowiązek realizować te zalecenia (takze szkoła ogolnodostępna, czyli tzw. masowa). Polecam dokładne zapoznanie sie z  rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (wystarczy wpisać w wyszukiwarce rozporządzenie MENiS 18 stycznia 2005).
Za naucztciela wspomagającego nie płacimy.To szkola zatrudnia a pieniądze daje Gmina z przyznanej subwencji na to dziecko.

Finezja

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 28
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2009, 19:11:13 »
Witam serdecznie. Też mnie bardzo interesuje ten temat tylko dostałam małego mętliku. Jutro staję na komisję w PPP w sprawie orzeczenia kształcenia specjalnego mojego syna (autyzm). Przerowadziłam rozmowę z panią, która jest w komisji orzekającej w sprawie wpisania mi w zalecenia o asystencie osoby niepełnosprawnej. Pani podała mi, że nie może umiescić mi takiego zapisu , bo dziecko nie ma orzeczonegej niepełnosprawności w komisji do orzekania o niepełnosprawności. Wiem, że takowego dokuymentu nie muszę mieć. Tak przynajmniej wywnioskowałam z tego co piszecie. Póżniej pani zapytała, kto niby miałby to opłacać, więc odpowiedziałam ,że to ułatwioenie dl szkoły, aby mogła z subwencji zatrudnić takową osobę np przez PUP. Pani mi odpowiedziała, że w naszej PPP pierwszy raz o czymś takim słyszy. Jak jutro przekonać skład orzekający, że jest mi to potrzebne? Pani zaproponowała mi, żebym przyniosła jej np jakieś zeskanowane opinię z dwóch różnych miast , że cos takjiego sie praktykuje to może mi to uwzględnią i wpiszą. Paranoja. Przeciez to nienormalne. Co mam z tym zrobić'<img'>?

luśka

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 220
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 16, 2009, 20:01:05 »
W szkołach podstawowych i gimnazjach  w uzasadnionych przypadkach można dodatkowo zatrudnić osobę bez kwalifikacji pedagogicznych w charakterze pomocy nauczyciela (§13 załącznika nr 2 i §15 załącznika nr 3 rozporządzenia MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół). Możliwe jest także zapewnienie uczniowi niepełnosprawnemu wsparcia ze strony wolontariusza, (pkt 13   ustawy z dnia 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw), asystenta osoby niepełnosprawnej lub innego specjalisty w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych (rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych). Na to wszystko przysługuje zwiększona subwencja oświatowa na ucznia niepełnosprawnego (rozporządzenie MEN z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2009).

Nie musisz udawadniać pani z PPP ,że coś takiego sie praktykuje. Fakt jest taki -eszystko zalezy od PPP i od tego co bedzie napisane w  orzeczeniu ,bo to co jest napisane to ma być realizowane w szkole.
Ja też mam utrapienie z PPP .mam konsultacje psychplogiczną w której są zalecenia co do wsparcia nauczyciela wspomagającego.i też przecieram szlaki.I niech pania z PPP głowa nie boli z kąd na to kasa , Bo na rok 2009 została zwiekszona sybwencja i teraz maja  prawie 40 tyś na dziecko niepelnosprawne , wieć pytam sie na co idzie tak fura pieniedzy?'<img'> Powiedz pani ,że  taka forma wsparcia twemu dziecku sie należy według Rozporządzenia Ministra edukacji Narodowej i Sportu z  dn18 stycznia 2005r.w sprawie warunków organizowania kształcenia,wychowania itd...... Niech poczyta.Dobrze by było jak byś miała jakiś dokument  czy zaswiadczenie wskazujące ,że takie wsparcie jest konieczne.
Powodzenia TOBIE  i sobie .

Finezja

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 28
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2009, 21:09:43 »
Moje dziecko idzie do klasy integracyjnej i myślę, ze tam sie dostanie , bo tego pani z PPP nie kwestionuje. Tylko, że jak rozmawiałam z Dyrektorką powiedziała mi, że jest w stanie załatwić własnie przez PUP asystenta dla mojego dziecka, (nie w ramach SUO) tylko, że taki wpis muszę mieć na orzeczeniu wtedy będzie jej łatwiej. Acha i jak to jest z zajęciami rewalidacyjnymi? Muszę osobno wnioskować o takie zajęcia i do kogo?. Pani z PPP powiedziała, że na orzeczeniu będą wskazania dla szkoły, ale czy ujmą mi np W. Sherbor, kinezjologię, IS? Kurcze normlanie raczkuję i boję się, żeby czegoś nie pominąć. Tak samo niektórzy piszą , ze "wszystkie punkty wywalczyli" na orzeczeniu. Co to znaczy?Każdy pnk na orzeczeniu jest taki ważny? Co z tego można uzyskać. Np jakaś osoba nap[isała, że nie udało jej się wywalczyć pkt nr 3 w orzeczeniu? Pozdrawiam serdecznie

jandar

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 363
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2009, 13:11:25 »
do luśka:) napisz prosze (jesli możesz)gdzie szukac tych informacji które podałaś ,ze na dziecko jest od 2009 taka wysoka subwencja?pozdrawiam
Mama Dariuszka(18lat)autyzm

luśka

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 220
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2009, 13:54:48 »
Mogie ,mogie tylko tera nie mogie tego znaleść ,ale znajde .Pamietam iz Subwencja na rok 2009 wzrasta o ok.10,7% do poprzedniego roku.W zleznośći od - gmin.- powiatu,- samorządu wojewódzkiego ,kwota jaką beda dydponowały lekko sie róznia Ale ogólnie na dziecko wychodzi 4.036.00 zl. a teraz na dzieci z Autyzmem w przeliczeniu wagowym 9,5 raza wiecej to wynik jest .......

Finezja

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 28
Asystent osoby niepełnosprawnej
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2009, 20:44:12 »
No to byłam na tej komisji w sprawie orzeczenia o kształceniu specjalnym....heh brak słów. Powiedziałam dyrektorowi (przewodniczący składu), że znajoma z Malborka oraz niektóre dzieci z innych województw (z forum) mają takie wpisy w orzeczeniu. Niestety komisja czepnęła się , ze od tego jest SUO. Później zaczął przebąkiwać, że widocznie w innych miastach są inne przepisy wewnętrzne. Coś czuję, że takiego wpisu nie otrzymam :/ A jeszcze czeka mnie komisja do spraw orzekania o niepełnosprawności o tym to już nie mam zielonego pojęcia. Jak czytam niektóre fora to matki złośzczą się, że w jakiś pkt mają wpisane "nie dotyczy", lub " nie wymaga". Nie wiem jakie mam zbierać papiery lub wpisy, żeby zaznaczyli mi co jest potrzebne. Nie wiem w ogóle jakie tam są pkt w tym orzeczeniu i jakie mam mieć dokumenty, żeby te potrzebne pkt dla dziecka były zaznaczone. Np podobno jak nie będzie jaki pkt zaznaczony (nie pamiętam, który) to nie będę mogła korzystać z ulgi rehabilitacyjnej . Heh same kłody pod nogi