Autor Wątek: Witamina C  (Przeczytany 105266 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

obrazki

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1747
Odp: Witamina C
« Odpowiedź #210 dnia: Styczeń 22, 2017, 19:14:44 »
Z ulotki Rutinoscorbinu:
"Bardzo duże dawki witaminy C (większe niż 10 gramów na dobę) mogą powodować zaburzenia wodno-elektrolitowe, rozpad krwinek czerwonych oraz znaczne osłabienie działania kobalaminy (witaminy B 12)"
1994, autyzm
"Jeśli nie poświęcisz czasu na rodzenie się, czas zajmie ci umieranie."

obrazki

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1747
1994, autyzm
"Jeśli nie poświęcisz czasu na rodzenie się, czas zajmie ci umieranie."

obrazki

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1747
Odp: Witamina C
« Odpowiedź #212 dnia: Maj 05, 2017, 19:04:30 »
Wklejam artykuł, bo nie mogę zalinkować z "Patolodzy na klatce" na Fb:
Witaminy są zdrowe, prawda? Dobre na wszystko i nawet jeśli nie pomogą, to przynajmniej nie zaszkodzą, prawda? No może nawet nie wszystkie, ale witamina C to już na pewno, prawda? To dość powszechne mniemanie. Tyle że niekoniecznie słuszne i nie mówię już nawet o klasycznych hiperwitaminozach. Ogólnoustrojowe działania poszczególnych witamin to temat nie na osobny wpis nawet, a na całą książkę, więc darujmy sobie ogólne dywagacje (może kiedy indziej), skupmy się - jak zwykle przy codziennych wklejkach - na przypadku.

Suplementacja dużymi dawkami witaminy C jest - choć zazwyczaj pozbawiona sensu - niezwykle w pewnych kręgach modna i przedstawiana jako prawdziwe panaceum, zupełnie bezpieczne w dodatku. Zatem pacjenci i pacjentki jedzą. Tzn. pół biedy jeśli jedzą tylko, a nie żądają wlewów dożylnych, ale i jedzenie nie zawsze okazuje się bezpieczne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z chorymi obciążonymi już przecież zdrowotnie.

Tak było w przypadku trzydziestojednoletniej pacjentki z dzisiejszej historii, która od 3 lat suplementowała witaminę C w dawce 2g dziennie. Obciążona zdrowotnie to w jej przypadku wręcz eufemizm. Chora po obustronnej nefrektomii (tak, dobrze rozumiecie, pani usunięto obie nerki) z powodu zmian łagodnych może, ale i tak groźnych - guz nie musi przerzutować, by zagrażać życiu, wystarczy w końcu poważniejszy krwotok, by zrobić pechowemu właścicielowi krzywdę. Naczyniakomięśniakotłuszczaki (angiomyolipoma) chętnie podkrwawiające właśnie nie są guzami częstymi, ale pacjentka dodatkowo borykała się ze stwardnieniem guzowatym - genetycznie uwarunkowaną chorobą zwiększającą wydatnie ryzyko ich rozwoju. No i się rozwinęły. Na szczęście pani dostała nową nerkę, która funkcjonowała całkiem nieźle. Do czasu niestety.

Niewydolność przeszczepionej nerki, jak się okazało, wiązała się z odkładaniem szczawianów wapnia - na górnych zdjęciach strzałki pokazują kryształki w kanalikach nerkowych. Złogi szczawianowe poodkładały się pacjentce także w skórze (tu dacie radę bez strzałek na pewno - zmiany mogą się wam trochę kojarzyć z dną moczanową), a na dodatkowych zdjęciach możecie sobie jeszcze popodziwiać same kryształki.

W warunkach fizjologicznych nadmiar kwasu askorbinowego powinien zostać z organizmu usunięty wraz moczem, jeśli jednak nerki nie są w pełni sprawne (a według części badań z dużymi ilościami mogą sobie nie poradzić nawet nerki zdrowe), mogą temu zadaniu nie podołać. Nadmiar ulegnie przekształceniu do szczawianów właśnie. Tak też było w przypadku naszej pacjentki, a efekt możecie podziwiać na fotografiach.

A kto się między innymi ciepło wypowiada o dużych dawkach witaminy C? Jeden z naszych ulubieńców - https://patolodzynaklatce.wordpress.com/2015/11/24/wyleczy-raka-i-powiekszy-biust-czyli-zieba-na-uniwersytecie/

Tu inny przypadek, w którym "przeładowanie" witaminą C była dla odmiany nieintencjonalne - https://www.hindawi.com/journals/ijn/2011/146927/

Źródło: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm070984

1994, autyzm
"Jeśli nie poświęcisz czasu na rodzenie się, czas zajmie ci umieranie."

elabarbara

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: gdzie kupić lewoskrętną witaminę C
« Odpowiedź #213 dnia: Czerwiec 27, 2017, 20:11:10 »
Hejka. A skoro już mowa o i witaminach C to może poradzicie mi gdzie kupię lewoskrętną witaminę C? Czytałam sporo ciekawych informacji na stronie [...]  na temat Witaminy C która od lat znana jest ze swoich zdolności do zwalczania komórek rakowych. 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2017, 13:49:29 wysłany przez admin »

sanqi

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 2
Odp: Witamina C
« Odpowiedź #214 dnia: Lipiec 16, 2018, 10:43:12 »
Uważajcie z dużymi dawkami syntetycznej wit. C, bo lubi uczulać, najczęściej zwykłą wysypka, ale bywa że i pojawiają się rumienie i inne przykre dolegliwości.Lepsza jest naturalna witamina C, osobiście preferuję witaminę C z dzikiej róży, nie powoduje uczuleń i nie jest aż tak bardzo moczopędna, jak duże dawki syntetycznej Wit. |C.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2018, 12:55:17 wysłany przez admin »