Autor Wątek: Czy lekarze mogą stwierdzić autyzm u płodu???  (Przeczytany 12884 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

katerina

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 885
Czy lekarze mogą stwierdzić autyzm u płodu???
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 04, 2009, 08:09:03 »
No widzisz, Dziobek, u płodu może nie, ale pewien neurolog zdiagnozował ZA już u 7-miesięcznego dziecka  ':<img:'> .
po najdłuższej zimie będzie wiosna :-)))
Kamilek 02.02.1998 - ZA

acha

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
Czy lekarze mogą stwierdzić autyzm u płodu???
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 04, 2009, 16:35:14 »
Jakkolwiek diagnoza autyzmu u płodu, czy ZA u 7. miesięcznego niemowlęcia to oczywiste absurdy... cóż, z mojego punktu widzenia większym problemem są dzieci pozostające bez diagnozy do wieku nastoletniego. Na przykład diagnoza autyzmu w 14 roku życia albo ZA w 13 czy 15 roku życia. Pomijam kwestie diagnozowania dorosłych w kierunku ZA, bo jest oczywiste, że osoby dziś 30letnie w górę nie miały szans na diagnozę w dzieciństwie.
Niemniej, ciągle zdarzają się sytuacje (i to wcale nie sporadycznie), że diagnozuje się młodzież, która nie tylko całe lata nie miała diagnozy ale co gorsza terapii.
Ostatecznie lepiej jeżeli ktoś postawi "diagnozę" za wcześnie, jeżeli za tym pójdzie terapia oczywiście. Bo jak mniemam jakieś deficyty rozwoju muszą być, skoro lekarz diagnozuje dziecko... no chyba, że rodzice mają jakieś problemy psychiczne i wymyślają niestworzone historie a lekarz jest wyjątkowym naiwniakiem i daje sobie coś wmówić...
Jeżeli nie i u dziecka faktycznie są deficyty, to najważniejsza jest jak najwcześniejsza terapia. I nie ważne tutaj, czy dziecko objęte będzie nią z powodu domniemanego ASD czy opóźnienia rozwoju psychoruchowego - ważne, że jego rozwój jest stymulowany. Bo i tak nie ma specyficznej terapii dla niemowlaka z kosmiczną diagnozą ASD. A pracując z dzieckiem można spokojnie szukać ew. przyczyn takiego stanu rzeczy (czyli deficytów), bo niewątpliwie głęboko niepokojące jest, jeżeli niemowlę zdradza zaburzenia rozwoju, które komukolwiek przywodzą na myśl autyzm... (chociażby było to duże nadużycie diagnostyczne).
-------
pozdr.
joanna "acha"

Baskwi

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1510
Czy lekarze mogą stwierdzić autyzm u płodu???
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 04, 2009, 19:40:32 »
Za diagnozą pójdzie terapia jeśli rodziców na nią stać i to może jest jeden z powodów późnych orzeczeń o autyzmie? Moja znajoma w Korei dostała taka diagnozę dla 8 miesięcznego niemowlęcia,
w Polsce to samo dziecko zostało zdiagnozowane 2 lata później.

katerina

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 885
Czy lekarze mogą stwierdzić autyzm u płodu???
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 07, 2009, 09:18:00 »
Zgadza się, może być lepsze takie diagnozowanie na wyrost niż zupełny jego brak, ale tak się składa, że ten neurolog stawiał tak trafne diagnozy nie tylko w przypadku tego niemowlęcia i kilku innych dzieci znajomych, ale niestety również u mojego syna.  
Gdy przyprowadziłam do niego 2-letnie dziecko, które wtedy wykazywało ewidentne cechy autyzmu, pan doktor autorytatywnie stwierdził, że to syndrom dwulatka i należy czasami po prostu dać dzieciakowi w tyłek, a  będzie OK. Dałam sobie spokój z doktorkiem, ale tak się złożyło, że nie znałam wtedy innego specjalisty w naszym regionie, więc po 2 kolejnych latach nieustających problemów z dzieckiem, znów udałam się do niego. Prawie w drzwiach padła diagnoza : ADHD oraz ponowne zalecenia lania i przepisanie leku ciężkiego kalibru. I to już była moja ostatnia wizyta u tego pana.
Gdy po kilku latach przypadkowo dowiedziałam się od znajomej, że ten sam neurolog, stwierdził u jej 7-miesiecznego syna ZA, nie wiedziałam czy mam się śmiać czy płakać, współczując, że trafiła z dzieckiem w łapy tego konowała.
po najdłuższej zimie będzie wiosna :-)))
Kamilek 02.02.1998 - ZA