Autor Wątek: Zespół Aspergera a autyzm  (Przeczytany 4178 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nfreitag

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 9
Zespół Aspergera a autyzm
« dnia: Czerwiec 17, 2015, 12:16:00 »
Czym tak naprawdę różni się dziecko z zespołem Aspergera od dziecka z autyzmem? Syndrom ten mieści się, co prawda, w kręgu autyzmu, jednak dzieci te zachowują się w odmienny sposób. Na czym polegają kluczowe różnice w sferze zachowań społecznych, emocji, rozwoju psychicznego i fizycznego, rozwoju werbalnego?

Rae

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 177
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 17, 2015, 15:03:42 »
Dwoje dowolnych dzieci też może zachowywać się w różny sposób. Zespól Aspergera, tak samo zresztą jak autyzm nie ma ściśle określonych cech, które muszą wystąpić u każdego (czy też takich, które nigdy u żadnej osoby z zaburzeniami nie wystąpią). Granica jest płynna. Generalnie przyjmuje się, że u osoby z ZA nie występuje opóźnienie rozwoju mowy i innych zaburzeń mowy uniemożliwiających logiczną komunikację oraz rozwój poznawczy jest prawidłowy (ale też mogą być wyjątki).

Kiedyś czytałam fajnie opisane występowanie cech ze spektrum. Że każde zaburzenie to jak kreseczka na kodzie kreskowym. "Zdrowi", niezaburzeni ludzie mają ich kilka (ale chyba nie ma osoby, która nie miałaby ani jednego), u Aspergerowców tych kreseczek jest więcej, u osób z bardzo głębokim autyzmem, ten kod kreskowy jest bardzo mocno "zakreskowany".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2015, 15:10:16 wysłany przez Rae »

Lilianna22

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3747
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 17, 2015, 15:42:36 »
Dziecko dostaje diagnozę Aspergera, jeśli ma rozwój mowy w normie i zwykle też jest w normie intelektualnej. Reszta zaburzeń taka jak w autyzmie, u każdego inny zestaw problemów społecznych, wybiórczych zainteresowań i stimów.

obrazki

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 1747
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2015, 08:40:22 »
W Zespole Aspergera rozwój poznawczy od początku jest prawidłowy (to nie to samo co norma intelektualna), podobnie rozwój mowy
1994, autyzm
"Jeśli nie poświęcisz czasu na rodzenie się, czas zajmie ci umieranie."

Gulietta

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 670
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2015, 08:59:40 »
http://niegrzecznedzieci.org.pl/asperger/


"Zespół Aspergera

Zespół Aspergera /zwany czasem zaburzeniem Aspergera/ został zdefiniowany jako jednostka chorobowa stosunkowo niedawno, mniej więcej w połowie lat 80. Dzieci o obrazie klinicznym odpowiadającym tej definicji zostały bardzo dokładnie opisane w latach czterdziestych przez wiedeńskiego pediatrę Hansa Aspergera. Pomimo to, zespół Aspergera został oficjalnie uznany dopiero w czwartej edycji Diagnostic and Statistic Manual/DSM-IV/ wydanej w 1994 r.

Mianem ‘ Zespołu Aspergera’ określa się najłagodniejsze przypadki autyzmu, dotyczące przede wszystkim zaburzeń funkcjonalnych. Podobnie jak wszystkie inne przypadki autyzmu jest to zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, którego przyczyny na ogół nie są znane.

U osoby z Zespołem Aspergera występują typowe dla autyzmu odchylenia i deficyty w kontaktach i umiejętnościach społecznych i w użyciu języka dla potrzeb komunikacji.

Dzieci te cechują zachowania powtarzające się lub uporczywe i bardzo ograniczony zakres zainteresowań. Te same kategorie dysfunkcji, występujące w stopniu od łagodnego do bardzo zaawansowanego, klinicznie definiują całe spektrum zaburzeń autystycznych , od Zespołu Aspergera po klasyczny autyzm. Choć umiejscowienie występujących w danej dziedzinie zaburzeń na osi autyzmu wg stopnia ich nasilenia jest pomocne w zrozumieniu klinicznych podobieństw badanych przypadków , to jednak nie wynika z tego, że Zespół Aspergera jest po prostu łagodniejszą formą autyzmu, ani to, że ZA i autyzm łączy coś więcej niż szeroko rozumiane podobieństwo kliniczne.

W DSM-IV ZA charakteryzuje osoby o lepszych zdolnościach poznawczych /z normalnym lub większym od przeciętnego ilorazem inteligencji/, które opanowały wykorzystanie języka na poziomie wyższym niż ma to miejsce w wypadku ludzi o innych zaburzeniach znajdujących się na tej osi. W rzeczywistości obecność normalnie rozwiniętych podstawowych funkcji języka jest jednym z kryteriów diagnostycznych ZA, chociaż na ogół pragmatyczne/społeczne funkcje języka sprawiają dzieciom z ZA nieco trudności. Lepsze zdolności poznawcze i lepsze opanowanie funkcji języka odróżniają ZA od innych form autyzmu i dają lepsze prognozy. Niektórzy klinicyści w USA rozróżniają ZA i ‘wysoko funkcjonujący autyzm’- HFA, twierdząc, że deficyty neuropsychiczne w obu tych przypadkach są inne. Inni lekarze nie potwierdzają jednak, że można w wyraźny sposób odróżnić te zaburzenia. Uta Frith określiła dzieci z ZA jako dzieci posiadające ‘domieszkę Autyzmu’. Takie określenie zostawia niestety miejsce na pewne zamieszanie diagnostyczne, gdyż może się zdarzyć, że podobne dzieci na terenie kraju otrzymają różne diagnozy, w zależności od tego, gdzie i przez kogo będą one stawiane."

"Najbardziej oczywistą cechą zespołu Aspergera jest wykazywanie przez dzieci nim dotknięte pewnych szczególnych zainteresowań. W przeciwieństwie do autyzmu, w którym zainteresowanie dotyczy przede wszystkim przedmiotów lub ich części, w ZA najczęściej skupia się ono na określonych problemach intelektualnych. Gdy dzieci z ZA wchodzą w wiek szkolny lub nawet wcześniej w wieku przedszkolnym, wykazują obsesyjne zainteresowania np. matematyką, pewnymi aspektami nauki lub czytaniem. U niektórych dzieci stwierdza się nawet hiperleksję lub czytanie z pamięci. Zadziwiająco wcześnie objawiają zainteresowanie historią czy geografią, pragnąc zdobyć na ciekawiący je temat jak najwięcej informacji."

Ogólnie rzecz biorąc Asperger opisał dzieci ,które wyróżniały się tym ,że np mogły gadać cały czas na jeden temat zwano jet też małymi profesorami.Obecnie ,Zespół Aspergera dostaje dziecko zazwyczaj z zutyzmem,ale np mówiące. Spotkałam się z9 chłopcem z autyzmem ,upośledzeniem który dopiero zaczął mówić typu "Pani idzie",a ma dostać Aspergera.W USA wg DSM 5 nie ma już Zespołu Aspergera,bo tak jak w psychiatrii i psychologii, co trochę coś się zmienia jeśli chodzi o kryteria diagnostyczne.
Przytulasek 2012
Mała Wojowniczka 2013

  "  Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. " Orwell , Rok 1984

Lilianna22

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 3747
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2015, 17:44:45 »
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że u dzieci autystycznych w przeciwieństwie do dzieci z ZA zainteresowania dotyczą przedmiotów lub ich części. To znów jakaś "legenda", która stygmatyzuje dzieci i upraszcza rozumienie ich zaburzeń. Dla mnie to bzdura.

Gulietta

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 670
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2015, 19:21:51 »
Ja  też się z tym nie zgadzam,ale pani z poradni się zgodzi.(taki mamy świat, muszą jakoś zaszufladkować te dzieci),za parę lat powstanie nowa jednostka chorobowa i się okaże że ktoś kto miał dziecko z Aspergerem już nie ma)
Przytulasek 2012
Mała Wojowniczka 2013

  "  Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. " Orwell , Rok 1984

Gulietta

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 670
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2015, 19:56:36 »
Co będzie w ICD 11 nie wiemy narazie

http://www.poradnikautystyczny.pl/post/artykuly/icd_11_co_nowego_w_klasyfikacji_
"W DSM-5 zrezygnowano z terminu „całościowe zaburzenia rozwoju” zastępując je pojęciem „spektrum zaburzeń autystycznych”. Zrezygnowano z używania jednostek chorobowych na rzecz trójstopniowej klasyfikacji nasilenia objawów oraz stopnia ich wpływu na codzienne funkcjonowanie i wymagane w tym zakresie wsparcie"
Przytulasek 2012
Mała Wojowniczka 2013

  "  Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. " Orwell , Rok 1984

antulkowa

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 111
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2015, 12:15:16 »
A co jeśli dziecko ma opóźniony rozwój mowy który nie wynika z autyzmu ? U nas w rodzinie występuje opoznienie w rozwoju mowy. Rozwój mowy sobie a cechy autystyczne sobie.
Synio luty 2012

koliber

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 2352
Odp: Zespół Aspergera a autyzm
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 29, 2015, 08:11:51 »
a mnie drazni jak ktos mówi ze jego dziecko ma autyzm a potem okazuje sie ze ma aspergera...
asperger to zaden autyzm ::)