Autor Wątek: zalecenia z PPP dla dziecka z autyzmem  (Przeczytany 5038 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Finezja

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 29
zalecenia z PPP dla dziecka z autyzmem
« dnia: Marzec 19, 2009, 19:18:48 »
Witam
Otrzymałam dzisiaj orzeczenie z poradni PP. Walczyłam o asystenta z tą poradnią, ale dziwiła mnie jedna rzecz. Zalecenia są bardzo skąpe i ubogie. Czy takie są prawidłowe czy jakoś poradnia poskąpiła trochę swych zaleceń. Podopiwedźcie , bo w razie czego mam tylko 14 dni, żeby sie odwołać. Czy takie same lub podobno macie zalecenia?
- kształcenie specjalne w szkole ogólnodostępnej w tym z oddziałami integracyjnymi
- zadbanie o prawidłową adaptację do nowych warunków szkolnych
- rewalidację indywidualną w formie zajęć terapeutycznych, w tym logopedycznych, także usprawniających procesy orientacyjno-poznawcze oraz kształtujące umiejętności społeczne.
- kontynuowanie specjalistycznej opieki lekarskiej i terapeutycznej w ośrodkach terapeutycznych dla dzieci z autyzmem oraz realizowaniem zalećećporadni wynikające z diagnozy
- zapewnić pomoc nauczyciela wspomagającego
- rozważyć (w miarę potrzeb) dodatkową pomoc dziecku w funkcjonowaniu społecznym ze strony ast\ystenta osoby niepełnospreawnej zatrudnionego w ramach np wolontariatu lub stażu absolweckiego.

Magdalenkaaa78

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 572
zalecenia z PPP dla dziecka z autyzmem
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2009, 19:28:37 »
Nie bardzo rozumiem, co jeszcze chciałabyś mieć tam wpisane.

Wg mnie wymagania stawiane orzeczeniu są spełnione.
- sugestia co do zalecanej formy kształcenia jest
-wskazania co do dodatkowych zajęć wynikających z deficytów dziecka są
- zalecenie co do asystenta ON - jest
Ewentualnie pokusiłabym się o doprecyzowanie co do zajęć rewalidacyjnych - SI, pedagog i inne, ale jeśli placówka w której umieścisz czy umieściłaś dziecko będzie realizować orzeczenie to zwróci się sama do PPP o uściślenie jeśli będzie miała wątpliwości.

PPP w orzeczeniu nie napisze Wam szczególowego planu terapeutycznego. Uważam, że orzeczenie jest OK, mój Kuba ma podobne i , o ile się orientuję, większość dzieci ma podobne '<img'>
Żyjemy tak jak dobry los pozwala  
Nie do śmiechu  i  głupio się użalać
Żyjemy tak  
Jak ten na wodzie znak ,nietrwały znak  
 
My wtopieni w ciepłą szarość żeglujemy  
Niesieni cichą wiarą, że wśród klęsk  
Jest jakiś ważny sens , jest jakiś sens

Finezja

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 29
zalecenia z PPP dla dziecka z autyzmem
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2009, 19:53:53 »
Właśnie o te zajecia rewalidacyjne mi chodziło np terapia pedagogiczna Si kinezjologia . ale z tego co wiem to w szkołach nie mają takich specjalistów, więc może dlatego nie sprecyzowali. Pytałam, bo niestety takie pismo widzę pierwszy raz, a innych dzieci orzeczeń nie widziałam. Pytanie było dlatego, że Państwo dłużej niż ja borykacie się z kłopotami, wiele szlaków przetarliście, a ja tylko się upewniam czy moje dziecko ma poprawne orzeczenie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź  '<img'> Teraz jestem spokojniejsza

Magdalenkaaa78

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 572
zalecenia z PPP dla dziecka z autyzmem
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2009, 22:05:35 »
Co do Si to faktycznie, my mamy taki wpis,chociaż placówka syna tego rodzaju zajęć nie oferuje.
zresztą ta część dotycząca rewalidacji to wg mnie napisana jest standardowo i schematycznie, ale zgodnie z prawem. Dlatego sądzę, że nie warto się z tym szarpać.
Jak pisałam: u nas gdy wnioskowałam o realizację orzeczenia dyrektor wystąpiła do PPP z prośbą o doprecyzowanie i szczegółowe wytyczne co do zaleceń. Jeśli dana placówka ma SI to sądzę, że będzie prowadziła w ramach orzeczenia te zajęcia jeśli nie ma... no cóż, jesli to dobra placówka, znajdzie inne rozwiązanie, jeśli nie ma dobrej woli... no cóż, wtedy żadne orzeczenie nic nie zmieni.

Za to cieszę się, że udało Ci się przeforsować zapis o asystencie - co prawda nie jest on wprowadzony jako obligatoryjny, niemniej jednak daje pewną podstawę  a o ile wiem, właśnie z tym jest w placówkach oświatowych największy problem, nie z dostępem do pedagoga czy logopedy. Wydaje mi się - z naciskiem na wydaje, bo nie znalazłam nigdzie żadnej informacji na ten temat, iż poradnia nie ma obowiązku wpisywania punktu o asystencie.
Żyjemy tak jak dobry los pozwala  
Nie do śmiechu  i  głupio się użalać
Żyjemy tak  
Jak ten na wodzie znak ,nietrwały znak  
 
My wtopieni w ciepłą szarość żeglujemy  
Niesieni cichą wiarą, że wśród klęsk  
Jest jakiś ważny sens , jest jakiś sens

Finezja

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 29
zalecenia z PPP dla dziecka z autyzmem
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2009, 08:55:38 »
Fakt nie ma i wojowałam o tego asystenta przez parę dni. Dyrektor PPP martwił się kto będzie za to płacił, więc odpowiedziałam, że mnie nie obchodzi UM a moje dziecko. Bał się, że UM podważy mu to w kwestii płatności ale sie tak zaparłam, że efektem było "pan nie napisze to ja się będę odwoływać, tylko podwójna dla pana praca". I Dyrektor odpuścił "zawziętej i upartej matce". Jednak zaasekurował się wpisem, że albo wolontariat albo z PUP. Zrobił jeden błąd . Napisał "np", a w razie czego z tego zrobię użytek. Jak tak patrzę na to wszystko to mam mieszane uczycia. Ja dopiero rozpoczęłam walkę z instytucjani i chorobą własnego dziecka, a już widać brak przychylności i zrozumienia, wiec trzeba w tej walce używać cwaniactwa czego bardzo nie lubię. Ale czego nie robi się dla własnych dzieci.  ':O'

ewajan

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 711
zalecenia z PPP dla dziecka z autyzmem
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2009, 09:09:19 »
My pierwsze orzeczenie mieliśmy kiepskie.W zaleceniach było napisane tylko:dalsza współpraca z poradnią dla osób z autyzmem i wsparcie rodziny.Ciekawe na czym miało polegać to wsparcie.Może tak jak powiedziała kiedyś Nikolaczek ,na rozmowie psychoterapeutycznej w wykonaniu nauczycielki NI.
Teraz mamy świetnie pisane orzeczenia,zaleceń jest na całą stronę.Panie z PPP przyjeżdżają do nas do domku,uzgadniają z nami wszystko,tak żeby zalecenia były możliwe do wykonania.Czyli ze strony PPP jest wszystko super.
Tylko teraz jak zrobić żeby te zalecenia były wszystkie realizowane?
"Człowiek potrzebuje innych ludzi,
By rozwijać się i spełniać”.