Autor Wątek: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA  (Przeczytany 447524 razy)

Costos

• Zasłużony
Odp: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 10, 2012, 21:08:24 »
 :( niestety. Choć w ogólnym autystycznym stanie jest naprawdę niezły! Mowa bierna super! wykonywanie poleceń, koncentracja przy stoliczku, bez problemu można godzinę z nim poćwiczyć- wszelkie dopasowywania zwierzątek, układania tematyczne, wyszukiwanie na polecenie konkretnych przedmiotów, komunikacja gestami też fajna, pokazywanie palcem, kiwanie na tak- nie itp itd ale jednak mowy czynnej brak. Jest tylko "NIE" ( w chwilach wściekłości) i  "MAMA" i "papa" (ale wymuszone przez mamę :-). Mamy logopedę w ramach wczesnego wspomagania oraz zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu integracyjnym + dodatkowo neurologopedę + teraz zapisaliśmy się na Johansena.
Cały czas mam jednak wrażenie , że ta mowa to taka wisienka na torcie. Ze musze jeszcze sporo popracować medycznie nad jego zdrowiem, zeby ta mowa faktycznie nam się pojawiła...może się mylę.
Jaś ( 06.2008 ) - 25mg  ALA#79,  25mg DMSA#18
TS: mmr.,  nux vom., inf., bcg, wzwb, pneumo, rota, depakina, polly antyb., polly vaccine, anaesthetic rem.
homeopatia klasyczna (A.Ś)

iwsia

• Kreatywny
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 10, 2012, 21:37:27 »
Płyta słucha, ale...ogląda telewizor i komputer wręcz nałogowo :(, próbuje z tym walczyć, ale z marnymi skutkami, on teraz je tylko 3 pokarmy( mleko owsiane, frytki i placki ziemniaczane), pomimo diety, leczenia u homeopaty, itp

Je własciwie tylko przy kompie lub telwizorze, samochogłoski powtarza , ale niektóre zniekształca
Marcel 04.03.2009 autyzm dziecięcy

kasia191

• Zasłużony
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 11, 2012, 08:03:23 »
iwisia-a czy przy metodzie Krakowskiej rezygnacja z TV to nie jest warunek nr 1?

tobiaszkowa

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 11, 2012, 09:35:59 »
Wyłączenie telewizora to moim zdaniem podstawa,żeby dziecko się wyciszyło,żeby nas słuchało,żeby zaczeło współpracować i wiele innych...Telewizora nie powinny oglądać w nadmiarze zdrowe dzieci a co dopiero nasze zaburzone :( .Moim zdaniem nie da się ograniczyć bajek,przynajmniej u nas nie wchodziło to w gre,bo jak wytłumaczyć dziecku które nie mówi,nie rozumie,że może oglądać 1czy 2 bajki dziennie,awantura na całego >:( >:(

Iwsia myśle,że brak postępów w mowie u twojego syna to wina telewizora.

"Rozwijający się mózg dziecka atakują przede wszystkim agresywne,szybko zmieniające sie bodzce wzrokowe(telewizor,komputer,bilbordy,reklamy,emotikony).Są one przetwarzane w prawej półkuli mózgu,silnie warunkują jej wysoką aktywność,zwalniając lub nawet hamując tym samym rozwój lewej półkuli mózgu,odpowiedzialnej za uczenie się języka mówionego i pisanego"
To cytat z książki "Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych"

Tak naprawdę uzależnieni od telewizora są rodzice a nie dzieci.To my włanczamy ten telewizor i mamy święty spokuj,bo dziecko się nie rozdziera,nie zawraca nam głowy,bo możemy coś spokojnie zrobić.Dzieciom telewizor nie jest do niczego potrzebny i szybko akceptują jego brak tylko trzeba być konsekwentnym,my też nie możemy w ich obecności oglądać swoich ulubionych programów,ja nawet jak idziemy do kogoś w odwiedziny to proszę o wyłączenie telewizora.To nie jest takie straszne jak się na początku wydaje,ja też byłam przerażona,ale mój syn nałogowo oglądający bajki buntownik,zaakceptował to po 2 dniach.Powiedziałam,że tv się zepsuł i tak mówie do dzisiaj a minęło już 5 miesięcy.

To my musimy zwalczyć ten nałóg a nie nasze dzieci :)

kasia191

• Zasłużony
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 11, 2012, 15:58:45 »
dla tych ktorzy boja sie wylaczenia TV napisze......... moje dzieci od 5 dni nie ogladaja bajek w ogole! Tv gra ale bajek nie ma........i ku memu zdziwieniu mlodszy synek zmienil sie bardzo!!! zaczal reagowac wciaz na imie,bawi sie ze straszym synkiem,nie interesuj go w ogole TV,nie patrz na telewiozr szuka zabaw,jest spokojny! Bywalo ze plakal bez podowu od 5 dni bez bajek nie zaplakal ani razu!!!

tobiaszkowa

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 11, 2012, 16:34:30 »
Kasiu gratuluje!
I to jest właśnie potwierdzenie tego co napisałam,to nie dzieci potrzebuja tego telewizora tylko my.Sprubójcie wyłączyć tv a zobaczycie jak szybko wasze dzieci się zmienią,oczywiście na lepsze.

pentelka5

• Aktywny
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 11, 2012, 17:49:57 »
ja zrezygnowałam całkowicie z kablówki, mamy tylko bajki nagrane i są włączane jak my, rodzice na to pozwolimy. Najczęściej jest to tak pod wieczór lub późnym popołudniem, kiedy dzieci są już zmęczone i chętnie coś tam pooglądają. Bajki są też przez nas dobierane, żeby były do zrozumienia dla zaburzonego synka, żeby mógł nadążyć za dialogami. Często są to też jakieś bajki edukacyjne. Ale tv jest u nas z umiarem po prostu, ze względu na starsze dziecko i jego kontakty z rówieśnikami nie chcemy go całkowicie izolować od tego typu rozrywki. Po prostu dozujemy z umiarem. Jakoś dzieciaki się nie buntują, zauważyłam, że jak wyłączamy film to on po prostu po chwili wymyślają sobie jakąś zabawę i jest ok. Na szczęście wyrośli już z tego, że potrzebowali ciągłej obecności rodziców. Potrafią się sami zorganizować na 1-2 godziny. I faktycznie ograniczenie tv bardzo pomogło zaburzonemu w nawiązywaniu kontaktów, mowie. Wcześniej widział tylko telewizor, teraz widzi rodzinę ;-). Ale oczywiście ograniczenie telewizji wymaga od rodziców większej uwagi dla dzieci, bo jakoś ten czas trzeba mądrze zorganizować. Z telewizją jest dokładnie tak jak z dietą bezmleczną, bezglutenową - to rodzice muszą sobie w głowie przestawić że się da i wtedy na prawdę się da!
Od niedawna pracujemy też metodą krakowską, ale jeszcze za krótko żebym mogła mówić o jakiś efektach. Ale podoba mi się w tej metodzie to, że rodzic jest w stanie powtarzać ćwiczenia w domu, wykonać niezbędne pomoce. Nie trzeba wcale kupować gotowych zestawów, 99% pomocy jest to zrobienia we własnym zakresie. W sumie sama jestem ciekawa jakie będą efekty.

tobiaszkowa

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 12, 2012, 19:39:18 »
Costos,jeżeli twój synek chodzi na różne terapie i ładnie ćwiczy "przy stoliczku" to może warto byłoby wprowadzić chociaż same płyty Wianeckiej,one są głównie nastawione na nauke mowy,a piszesz,że największy problem właśnie z mową.Na początku są to tylko 2 płyty "Wyrażenia dzwiękonaśladowcze" i "Samogłoski i wykrzyknienia",trzeba ich słuchać 15-20 min dziennie,więc może warto spróbowac :)

tobiaszkowa

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 12, 2012, 20:30:05 »
Pentelka5 ,piszesz,że wcześniej twój syn widział tylko telewizor a nie rodzine u nas było dokładnie to samo,potrafił nawet nie zwrócić uwagi,że tata wrócił z pracy tylko siedział przed bajką.Teraz jak tylko usłyszy samochód to od razu biegnie do drzwi i czeka na tate,zresztą poprawiły się kontakty z całą rodziną dziadkami,babciami,ciociami,wójkami,wcześniej ich raczej ignorował teraz wszystkich zaczepia,przytula,ciągnie do zabawy,wpycha się na kolana,poprostu dusza tawarzystwa :)

Pentelka5 opisz za jakiś czas jak wam idzie, jakie macie efekty.

Costos

• Zasłużony
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 12, 2012, 20:33:12 »
Tobiaszkowa, tak ostatnio wprowadziliśmy płyty Wianieckiej i Jasiek całkiem fajnie je znosi. No ale zapisaliśmy się też teraz na Johansena więc pewnie dwie te metody będą się gryzły.
TS: mmr.,  nux vom., inf., bcg, wzwb, pneumo, rota, depakina, polly antyb., polly vaccine, anaesthetic rem.

Mama Lenki

• Aktywny
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 12, 2012, 22:00:03 »
Przy Johansenie nie mozna nic więcej na słuchawkach słuchać. Takie miałam zalecenia.
Lena V 2003

Costos

• Zasłużony
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 13, 2012, 21:38:07 »
dzięki! tak też myślałam

pentelka5

• Aktywny
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 13, 2012, 22:50:48 »

Pentelka5 opisz za jakiś czas jak wam idzie, jakie macie efekty.
[/quote]

ok, dam znać jak będzie o czym  ;D. Na razie młodemu wszystko idzie całkiem dobrze oprócz czytania. Ma problem z powiązaniem obrazu wydrukowanej samogłoski z dźwiękiem . W sensie nie potrafi przeczytać danej samogłoski (tylko "U" jest super). Jesteśmy dopiero na tym etapie, jeszcze nie doszliśmy do czytania sylab. Ale jemu w testach wyszło duże prawdopodobieństwo wystąpienia dysleksji więc zdziwiona nie jestem. Dlatego już zaczynamy ćwiczyć, bo wiem, że jemu będzie potrzebne dużo więcej czasu niż zdrowym dzieciom. Teraz możemy ćwiczyć w formie bezstresowej zabawy :-)

płyt Wianeckiej słuchamy od dawna, świetna sprawa dla dzieci, które mają problemy z rozumieniem mowy bo trenują zmysł słuchu. Bardzo się mojemu synowi uwaga słuchowa po nich poprawiła, więc niezależnie od tego jaką metodą logopedyczną ktoś pracuje to te nagrania polecam z całego serca.

U nas też dużo pomogło wspólne słuchanie, śpiewanie i tańczenie do dziecięcych piosenek typu Fasolki, Pan Kleks i inne takie przedszkolne. Takie proste dziecięce piosenki  :)

tobiaszkowa

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 13, 2012, 23:39:29 »
Costos,spokojnie możecie narazie zrezygnować z tych słuchawek (jesli wam nie wolno)ale nie rezygnujcie z płyt , poprostu słuchajcie bez słuchawek :)

Dottie

• Zasłużony
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 14, 2012, 08:38:31 »
Wydaje mi się że słuchanie bez sluchawek mija sie z celem. Coś tam moze wejdzie to tego małego ucha:) ale nie bezpowodu   
autorka zawsze podkreśla DZIECKO SLUCHA NA SLUCHAWKACH
Therefore do not worry about tomorrow. For tomorrow will worry about itself. Each day has enough troubles of its own. After all the tomorrow is the day you worried about yesterday.

Grudniowy Niezwykły Chłopczyk 2008